
© Alaa Al-Marjani, Reuters
Почти всички иракски кюрди мечтаят за независимост на техния автономен регион, но референдумът от 25 септември ги разделя. Ентусиазмът в столицата Ербил е всеобщ, но в съперничещия ѝ град Сулеймания мнозина са твърдо против референдума.
По улиците на Ербил цветовете на кюрдското знаме - червено, зелено и бяло - са навсякъде. Някои, особено ентусиазирани, са боядисали автомобилите си в тези цветове, а други дори са сменили регистрационните номера, заменяйки "Ирак" с "Кюрдистан".
Повечето жители на едномилионния град, крепост на Масуд Барзани, казват, че независимостта е легитимна и съжаляват само, че всенародното допитване ще се състои след толкова дълго време. От 1991 г., след войната в Персийския залив, Иракски Кюрдистан се ползва с автономия, която се доближава до независимостта, със собствени институции, собствен бюджет и регионален парламент.
Според Хошияр Зебари, бивш иракски министър на външните работи и близък до кюрдския президент, който инициира референдума, гласуването ще се състои. "Става дума да се подкрепи желанието на кюрдския народ да определи собственото си бъдеще", заявява той пред АФП.
"Политическо самоубийство"
Референдумът притеснява съседните страни, като Турция и Иран, които се опасяват, че той може да подхрани сепаратистките стремежи сред техните кюрдски малцинства. Гласуването предизвика и гнева на централното правителство в Багдад, което вижда в него едно нарушение на иракската Конституция. Миналата седмица иракският федерален парламент гласува против тази инициатива, "за да защити единството на Ирак". Кюрдските депутати напуснаха залата в знак на протест. В понеделник иракският Върховен съд разпореди спиране на референдума.
Но според Зебари не може да става и дума за отлагане на допитването, защото за Кюрдистан това би представлявало "политическо самоубийство". Въпреки това той прави уговорката, че "макар независимостта да е необходима, това не означава, че на следващият ден ще бъде обявено създаването на държава, защото тя ще трябва да бъде създадена, докато преговорите с Багдад продължават".
© Reuters
Абдел Хаким Хасро, професор по политически науки в ербилския университет Салахедин, смята, че няма нито юридически, нито конституционни пречки пред провеждането на допитването. Във всеки случай, в Ербил не се чуват много гласове, отправящи критики срещу референдума, макар че някои признават, че автономният регион се сблъсква с безпрецедентна рецесия. "Това не е причина да не вървим към създаването на собствена държава. Някои страни са успели да получат независимостта си при най-тежък икономически спад и са се справили с кризата след това", уверява Бервар Азиз, продавач на шалове в магазин близо до ербилската крепост.
"Ще гласувам "да" с двете си ръце", добавя с усмивка 23-годишният младеж. Също като повечето жители на града, и той изглежда не си задава въпроси за последствията, до които може да доведе това допитване, въпреки че могъщият турски съсед предупреди, че референдумът "ще има цена". "Ние не се опитваме да създаваме провокации и фактът, че някои кюрди отхвърлят това допитване, е знак, че в нашия регион има демокрация", заявява 43-годишният Сирван Ахмед, продаващ вестници близо до стария пазар на Ербил.
"Държава не се създава, защото някой е казал"
Но на 150 км оттам, в Сулеймания, атмосферата е коренно различна. Нищо във втория град на Кюрдистан, крепост на противници на Масуд Барзани, не напомня за всенародното допитване. Жителите му смятат, че това е ненавременно и маловажно събитие, макар че демонстрират, че държат на независимостта. "Защо се организира референдум, когато не съществуват самите основи за създаване на държава?", посочва Ризкар Абдел Кадер, 46-годишен учител.
"Нашите представители биха направили по-добре да подобрят жизненото равнище и ежедневния живот на гражданите, преди да призовават за създаването на държава", подчертава той. В този град, който винаги се е противопоставял на авторитета на Ербил, въпреки че всички партии призоваха да се гласува в подкрепа на референдума, някои все пак са недоволни.
"Това беше решено от една партия (Демократична партия на Кюрдистан, от която е и Масуд Барзани). Една държава не се създава, защото някой е казал, а трябва да се изгради чрез създаването на солидни икономически структури", оплаква се Шореш Хаджи, представител на партията "Горан".
Исмаил Галали, член на движението, което призовава да се гласува с "не", не пести силните думи. "Независимостта е право на всички народи, но това, което става в момента, е маскарад и ще доведе до създаването на ретроградно емирство", казва той. /БТА
Веселин Дечев
Рейтинг: 2060 Неутрално"мнозина са твърдо против референдума"
В Русия съм! В Русия съм!Кой го е страх от демокрацията?!
chicago514
Рейтинг: 2093 НеутралноНай вероятно ще се стигне до създаване на някакъв Кюрдистан,но това няма да е единен Кюрдистан.
Hawaii
Рейтинг: 4185 НеутралноНай-вероятно.
Кюрдите в Ирак и кюрдите в Турция са много различни.
Няма как да живеят в обща държава.
Нищо фатално.
Арабите живеят в над 20 държави.
Албанците си имат 2 - Албания и Косово
Немците - също 2 - Германия и Австрия.
НОВОРУСИИТЕ населени с руснаци
ТЕПЪРВА ЩЕ ГИ БРОИМ КОЛКО СА !!!
Нормално !
eti mehter
Рейтинг: 3619 ЛюбопитноБил съм многократно в югоизточния турски град Şanlıurfa (Шанлъурфа).....
BukalemunВ южната му част има селища като Джейлян Пънар и Вираншехир , половината от които са на сирийска територия. Преди , хората не виждаха голям проблем ,че между им има граница , но май вече няма да е така. .....
Всеки държи съдбата си в собствените ръце !
Щом някои кюрди желаят да се впуснат в тази дълга и мъчителна авантюра , нека го сторят . Тя надвишава техния жизнено социален мироглед ...и то многократно !
По най голяма вероятност ще станем свидетели , на насила изконсумирана демокрация ....както на бебетата им дават с лъжичка , а те мрънкат и се цупят.
eti mehter
Рейтинг: 3619 НеутралноДо коментар [#3] от "Hawaii":
BukalemunНищо фатално.
======
Нали !
.........какво ви става на вас , задокеанците ? Сякаш ви правят reset , на всичкия общочовешки еталон , при реакции в такива ситуации. ......
КАК ТАКА "нищо фатално" ?
Не виждате ли че хората биват въвличани умишлено към една пропаст , както стана с иракчаните иплибийците ? Дадоха на лидерите им грешната диагноза ...."липса на демокрация" .....и сега ще им монтират западна такава !
Hawaii
Рейтинг: 4185 НеутралноТака и прадедите ти, ако наистина си турчин
са прокобявали за БЪЛГАРИТЕ, борещи се и
ПОСТИГНАЛИ НЕЗАВИСИМОСТТА СИ !!!!
Така сега вие, правнуците прокобявате за кюрдите.
За добро или за лошо, историята върви напред и не я е грижа
за страховете и дертовете на вехтите империи.
ЧЕСТИТА НЕЗАВИСИМОСТ НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ !!!
Ако е рекъл Господ, ЩЕ ЧЕСТИТИМ И НА КЮРДИТЕ, дай Боже !
rfq35526131
Рейтинг: 221 ВеселоДо коментар [#5] от "eti mehter":
Не виждате ли че хората биват въвличани умишлено към една пропаст , както стана с иракчаните иплибийците ? Дадоха на лидерите им грешната диагноза ...."липса на демокрация" .....и сега ще им монтират западна такава !
а вие нали сте хипердемократични та даваш рецепти по демокрация
последните 50 години ги избивате и колите и вие и сирийци и араби сега имат шанс и се възползват
и обикновено твойте прогнози се сбъдват на обратно така че аз съм оптимист за Кюрдистан
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
eti mehter
Рейтинг: 3619 НеутралноДо коментар [#6] от "Hawaii":
BukalemunЧЕСТИТА НЕЗАВИСИМОСТ НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ !!!
=======
Да видим с тая независимост и демонстрация , живота на колко народи ще опропастите ?
На колко опропастихте , няма да цитирам ....сам ти го написал .....
rfq35526131
Рейтинг: 221 ВеселоДо коментар [#9] от "eti mehter":
що бе те тия дето искат да се отърват от вас от доброто ли си бягат?
patilanskomeze
Рейтинг: 328 НеутралноАха, така навремето българите бяха въвлечени в "пропаста" да се отделят от Турция.
О кошмар! О как ни въвлякоха? О вземи си ни назад, майко Анкара.
theduloclan
Рейтинг: 395 НеутралноДалеч по-добре е да бъдат подлагани на геноцид в Турция, така ли? Колко кюрди изби анадолската тарамбука на която се кланяш, сигурно и икона си му направил.
eti mehter
Рейтинг: 3619 НеутралноДо коментар [#11] от "patilanskomeze":
BukalemunО вземи си ни назад, майко Анкара.
========
Брюксел , Брюксел .....объркал си адреса !
Сега сте там и в момента ви евро интегрират .... ;)
eti mehter
Рейтинг: 3619 ЛюбопитноДо коментар [#12] от "theduloclan":
BukalemunКолко кюрди изби анадолската тарамбука...
======
Колко?
1.5 милиона , както французите го сториха в Алжир ....или над 1 милион избити иракчани от американците ? Белгийския геноцид в Конго ....или немския в Намибия (1905) ....?
Още примери искаш ли ?
Judjuk
Рейтинг: 3282 НеутралноЗа кюрдите май е дошъл момента. Сега или никога! Но защо ли освен Русия всички останали са против референдум и независимост? Като гледам тук колко щедро се раздават евроатлантически демократични ценности и за Украйна, и за Грузия, що пък да няма няколко кила и за демократичен Кюрдистан? Нали и там хора живеят? Същите бяха и против Съединението, и против Независимостта на нова България. Трябва ли да им се вярва и може ли въобще да им се вярва?
half truth
Рейтинг: 2042 НеутралноАми тези, които са чертали границите не ги е било грижа, че хлебаря на селото останал от едната страна а учителя от другата страна на границата. Всъщност при нарушаване на териториалната цялост на Сирия или Ирак споразумението за границите става невалидно! Дано това да не е повод за нови войни.
half truth
Рейтинг: 2042 НеутралноРусия просто се спотайва. Това не е подкрепа за никого.
Единствен Израел открито подкрепя независимостта на Кюрдистан. Те ли са най-големите демократи и свободолюбци?
Judjuk
Рейтинг: 3282 Неутрално"Русия просто се спотайва. Това не е подкрепа за никого."
До коментар [#17] от "half_truth":
Как тъй се спотайва? Тя да не е гущерче или мишка. И си много прав, че не подкрепя никого, защото проблемът ще се решава на референдум от народа на Кюрдистан. Защо трябва да им се влияе, те сами трябва да решат. Може и да не са готови още, може да си колебаят или да се страхуват. Виж дъртите империи веднага се задействаха. Как тъй нещо ще се прави без тях!? Също както при нашето освобождение. За 130 години нищо не се е променило. Нито мирогледа им, нито егоизма им. Който не го е разбрал си е за негова сметка и за сметка на нещастната ни родина.
eti mehter
Рейтинг: 3619 НеутралноДо коментар [#16] от "half_truth":
BukalemunВсъщност при нарушаване на териториалната цялост на Сирия или Ирак споразумението за границите става невалидно! Дано това да не е повод за нови войни.
=======
Все по често се говори за споразумението от Анкара , 1960 та .....
Според него северната част на Ирак .....anlarsın. .....
half truth
Рейтинг: 2042 НеутралноДо коментар [#18] от "Judjuk":
Всички защитават собствените си интереси. Биха защитили кюрдските само ако съвпадаха със собствените им. И за Русия се отнася.
А кюрдите искат независимост ама дали им е ясно какво ще им се случи после. Ако обикновените кюрди знаеха, че съседите ще ги изолират и няма да могат да се развиват икономически, така както е изолирана Армения, Газа, Северен Кипър, щяха ли да подкрепят реферандума. Аз мисля, че на първо място ги интересува кесията и ще разберат, че са ги подхлъзнали много късно.
half truth
Рейтинг: 2042 НеутралноДо коментар [#19] от "eti mehter":
След освобождаването на балканските страни от османско владичество десетилетия наред сме водили жестоки войни за преначертаване на границите. В Азия ще е много по-жестоко струва ми се.
penetrating
Рейтинг: 5559 НеутралноКаот гледам, не са говоти за самостоятелност. Жалко...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertJudjuk
Рейтинг: 3282 Неутрално"А кюрдите искат независимост ама дали им е ясно какво ще им се случи после. "
До коментар [#20] от "half_truth":
Има и едно качество наречено патриотизъм. Ако Левски мислеше като тебе, щеше да стане търговец и да печели пари.
sporta
Рейтинг: 221 НеутралноЩе правят "Берлински конгрес" и за Кюрдистан ! Пробутват ни тъпотии от рода на ..правата , ред ,закон. Същото е и в Каталуния ! Срути ли се Европа и света след развода на Чехия и Словакия ?
half truth
Рейтинг: 2042 НеутралноДо коментар [#23] от "Judjuk":
Ние сме били народ, загубили сме независимост, но не сме загубили национално самосъзнание и после сме я отвоювали обратно. Кюрдите сега се опитват да ги направят народ. Кюрдите в момента изпролетяват. Това е разликата между Левски и Барзани.
Никой не подкрепя кюрдите открито, защото никой не иска да поеме отговорност за това, което ще последва от отделянето им. На първо място нарушаването на териториалната цялост на Ирак означава, край на споразумението за границите. Наоколо има държави с огромни армии, които ще могат да предявят териториални претенции. Докато се подпише ново споразумение, там ще ври и кипи. В тая география не живеят само кюрди.
Judjuk
Рейтинг: 3282 НеутралноДо коментар [#25] от "half_truth":
Така е! Държавите трудно умират, но още по-трудно се раждат. При нас веднага след освобождението за 30 години има 4 войни и две катастрофи. Това беше цената да имаме държава. Кюрдите като ги гледам и те са готови да платят цената. По-готови са даже отколкото ние бяхме. Надявам се и им пожелавам да успеят. А западът няма да им помогне. Причината е същата, каквато беше, когато не помогнаха на нас. Нищо не се е променило за 150 години. Само от Русия може да очакват помощ, но в момента тя има повече врагове от когато и да е било.
eti mehter
Рейтинг: 3619 НеутралноДо коментар [#21] от "half_truth":
BukalemunВ този форум много се прави аналогия с миналото. ...твърде много !
Някои дори са отъждествили Левски с Барзани .....
Ако има случки от ежедневието ни , напомнящи за миналото , това не означава, че историята се пъвтаря ! Историята никога не те е повтаряла , и няма да се повтори ! Всичко е плод на човешкото въоръжение и ако този навик стане традиция. ....това е един от първите признаци за отвикване на анализирането , и продуктивно заключение при ткущото събитие ! Изрази от типа "ние го видяхме това ...още от 1944 та година " , само подтикват способността на човешкия мозък да избира нещо от миналото , без да прояви ни най малко усърдие за анализ ! Този мързел е много удобен и нужен в някои обстоятелства , и теории на конспирациите. ...
Judjuk
Рейтинг: 3282 Неутрално"В този форум много се прави аналогия с миналото. ...твърде много !"
До коментар [#27] от "eti mehter":
Кръговрат Ети, кръговрат. Голяма част от новото е повторение на добре познато старо. Но и ти си прав. Новото и прогресивно бавно надделява над старото и ретроградно. Например от Балканската до днес не е имало война между България и Турция, а сме били и яки съюзници. Що си отнася до кюрдите, те по време на освободителната война се биха на страната на Османската империя и си забавиха низависимостта със 150 години. Но дойде моментът това да се поправи. Важно е да получат това което имат, това което им си полага и това което заслужават, за да няма засегнати държави и нови конфликти.
rfq35526131
Рейтинг: 221 ГневноДо коментар [#14] от "eti mehter":
понеже си дал три примера да допълня и аз
да кажеш и за арменците и за българите най явния пример Батак
и за кюрдите
ако искаш още мога да дам
притежаваш забележителна историческа наглост
rfq35526131
Рейтинг: 221 ВеселоДо коментар [#27] от "eti mehter":
демек султана като пее тая песен за великата империя ви провокира да не разсъждавате
е при теб се е справил успешно
Николов
Рейтинг: 1483 НеутралноНиколов
Рейтинг: 1483 НеутралноНиколов
Рейтинг: 1483 НеутралноJudjuk
Рейтинг: 3282 Неутрално"Що се отнася до изолацията - за Кюрдистан наистина ще е сериозен проблем зашото са заобиколени все от убави страни - Иран, Ирак, Сирия, Турция. Една свястна няма. Не искам да ги мисля, ама щом са решили, че свободата е по-важна, нека я имат."
До коментар [#33] от "Николай Николов":
Ааааа, имали били гадни съседи! Че кой ги няма? Нашите са още по-гадни. Но свободата е по-ценна и по-важна. Кой по-добре от нас го знае това? Цели 500 години сме били под робство. Единственото ни постижение от това време е едно унизително оцеляване на ръба.