
© Finbarr O'reilly, Reuters
Достъпът до нови лекарства и проверките за безопасност на съществуващите лечения ще бъдат застрашени, ако екипът на Европейската агенция за лекарствата (ЕМА) не одобри новото ѝ място.
Това заяви директорът на ЕМА Гуидо Раси в интервю за агенция "Ройтерс". 19 града, сред които и София, предлагат да станат домакини на европейската институция и нейния близо 900-членен екип след Брекзит.
"Онкологията е добър пример. Новите изследвания на рака са много обещаващи и ако има сериозен трус, те може да се забавят или да останат невъзможни за постигане", каза Раси.
Агенцията, която е базирана в Лондон от 1995 г., одобрява и следи безопасността на медикаментите в цяла Европа. Ежегодно ЕМА разглежда повече от милион доклада за нежелани реакции на лекарства и сред производителите в целия свят. В последните години тя забрани стотици медикаменти, които не изпълняват необходимите стандарти.
Преместването обаче ще я лиши от между 19% и 94% от служителите ѝ в зависимост от това коя е новата локация. Няма резервен план как да се компенсира загубата.
В най-лошия случай тя просто няма да може да функционира, казва Раси. Одобряването на лекарства ще бъде спряно и може да се наложи Европа да внася такива – нещо, за което ще е нужно ново законодателство.
Според проучването, направено измежду служителите, Амстердам, Барселона, Виена, Милано и Копенхаген са предпочитаните възможности. И петте държави обаче вече са домакини на поне една европейска агенция за разлика от България, Хърватия, Словакия и Румъния, където няма нито една.
Раси признава, че не е мислено достатъчно за това какво ще се случи със служителите, много от които имат деца и съпрузи, учещи и работещи в Лондон.
Решението за преместване ще бъде взето от Европейския съвет на 20 ноември.