
© Reuters
Омар Башир, президент на африканската държава Судан, издирван от Международния наказателен съд по обвинения в престъпления срещу човечеството, военни престъпления и геноцид, предложи Русия да създаде своя военна база на суданския бряг на Червено море.
Ден по-рано управляващият от 1989г. насам Башир заяви в Москва, че страната му се нуждае от "защита от американската агресия". Той отхвърля обвиненията, че заради действията му в района Дарфур са загинали поне 300 000 души и над 2.5 милиона са прогонени, като част от тях продъжават да прииждат към Европа. Този район се отдели с референдум от 2011г. в независимата държава Южен Судан и сега Башир казва, че това било резултат от "американска намеса".
Откакто е на власт, обекти в страната му, свързвани с ислямистки мрежи, включително "Ал Кайда, бяха бомбардирани на няколко пъти, като се твърди, че зад това стои израелската бойна авиация. Башир е първият действащ държавен глава, издирван от Международния наказателен съд, както и първият, обвинен от тази инститция за геноцид.
МКС е подкрепен от 123 държави, но, към момента не е признат от страни основатели като САЩ, Русия, Судан и Израел и ключови държави като Китай и Индия. Преди месец администрацията на президента Доналд Тръмп отмени наложеното над Судан през 1997г. търговско ембарго и забраната официални лица от страната да пътуват до САЩ.
Предложението за руска военна база в Африка е било отправено на среща в четвъртък, на която е присъствал и министърът на отбраната Сергей Шойгу, съобщи РИА "Новости". Башир не разкрива каква е била реакцията на домакините му. Освен това той е обсъдил закупуване на руски изтребители Су-30 и Су-35 и е проявил интерес към ракетните зенитни комплекси С-300.
Франц Клинцевич, известният с националистическата си позиция зам.-председател на сенатската комисия по отбрана и сигурност, коментира, че решението за руска база в Судан трябва да се вземе от Путин, закото той е главнокомандващ. "Но лично аз не виждам причини Русия да отклонява предложение на суданската страна, ако такова последва", цитира думите му РИА "Новости".
При това Клинцевич смята, че още подобни предложения може да дойдат "в обозримо бъдеще" и от друг и държави. Обяснението, според него, бил успехът на руската армия в Сирия, а "руска военна база в една или друга страна е гаранция за сигурността ѝ".
Освен възстановената неотдавна база в Сирия, руската армия има обекти единствено в бившите съветски републики Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан, както и в грузинските територии Абхазия и Южна Осетия, отцепили се, но непризнати, като независими страни и на практика икономически изцяло зависими от Русия.
През последните години в медиите се появяваха твърдения за оферти за военни бази, отправени от Куба и Виетнам, което бяха официално отхвърляни. Миналата година имаше публикации, че Москва преговаря с Египет за възстановяване на авиационната база в Сиди-Барани на средиземноморския бряг и на по-малко от 100 км от източната граница на Либия.
Преди срещата в Сочи суданският лидер каза, че страната му се интересува от сътрудничество с Русия в ядрената енергетика. Путин каза в началото на разговорите, че Русия планира да достави до 1 милион това зърно на Судан през тази година. Според данните на Кремъл за периода януари-август властите в Хартум са закупили 702 000 това руско жито.