
© Associated Press
Какво ще се случи с границата между Ирландия и Северна Ирландия е една от трите основни теми, за които Брюксел и Лондон трябва да се споразумеят по отношение на Брекзит. (Другите две – правата на гражданите и финансовите задължения на Лондон).
Еврокомисията искаше да регистрира достатъчно голям напредък по тези въпроси, преди да изпълни желанието на Лондон да започнат разговори за бъдещите търговски отношения. Днес председателят Жан-Клод Юнкер заяви, че прогресът е достатъчен и втората фаза на преговорите може да започне.
Ето какво се разбраха екипите от двете страни на Ламанша по отношение на границата.
Въпросът за нея е един от най-деликатните както в правно, така и в политическо отношение. Ако Великобритания излезе от Митническия съюз и единния пазар, както досега е заявявала намерение, границата би трябвало да се затвори – поне така гласяха анализите на експерти досега.
В споразумението Великобритания изрази няколко желания:
- Да защити действието на Белфасткото споразумение и институциите и приложенията му, както и да избегне създаването на "твърда" граница, включително строежа на инфраструктури и проверки.
- Да вземе предвид членството на Ирландия в ЕС и съответните ѝ права и задължения, свързани с единния пазар и Митнически съюз.
- Да вземе предвид и своя вътрешен пазар и мястото на Северна Ирландия в него, както и контекста на излизането от общия европейски пазар.
"Според споразумението тези договорки трябва да бъдат поддържани при всякакви обстоятелства, независимо от природата на бъдещото споразумение между ЕС и Великобритания", пише тя. Споменават се "специфични решения" за "уникалните обстоятелства" на остров Ирландия.
При липса на решение, Великобритания ще спазва изцяло някои правила на вътрешния пазар на ЕС и Митническия съюз, които сега или в бъдеще, подкрепят сътрудничеството между Севера и Юга, цялата икономика на острова и защитата на Белфасткото споразумение.
При липсата на решения, както е посочено в предния параграф, Великобритания ше гарантира, че между Северна Ирландия и останалата част от Кралството няма да има нови регулаторни бариери, освен по решение на местните власти.
12345
Рейтинг: 506 НеутралноНякои правила само обаче. Това пише.
Лондон скоро ще бъде свободен да води политика само в интерес на техните граждани, а не на евробюрократите в Брюксел или прищявките на кукувци като Макрон и баба Меркел.
Браво също на Великобритания, че не се поддаде на рекета на ЕС, които искаха 100 милиарда евро. Спомнете си какво ни убеждаваха европейските медии: http://www.mediapool.bg/london-nyama-da-platim-100-miliarda-evro-za-brekzit-news263372.html
bat_plamen
Рейтинг: 4304 НеутралноДо коментар [#1] от "12345":
Браво на Брюксел,че ошамари яко Лондон и го постави на колене в този преговорен процес!Според Борис Джонсън Великобритания няма да плаща нищо на ЕС/тва го каза в началото на година/,а сега даже и дума не обелва по този въпрос!Мей нямаше да отстъпва на ЕС по редица въпроси ,а дефакто прие това което и наложиха от Европа!Бъдещето е ясно Великобритания ще е вън от ЕС,но дефакто ще кръжи в неговата орбита!
Judjuk
Рейтинг: 3466 Неутрално"При липса на решение, Великобритания ще спазва изцяло някои правила на вътрешния пазар на ЕС и Митническия съюз...."
Самото допускане на липса на решение, означава, че най-вероятно решение няма да има. ВБ не ще да плати и пени и вероятно няма да плати, но си отстоява правата. Знае дъртата империя, че на Брюксел му е тясно около врата и не могат бе съюзника от острова. Знае и че Големият Брат ще подложи едно голямо, широко и силно рамо и овехтялата стара Евроатлантика ще клекне.
dark'star
Рейтинг: 1508 НеутралноБритания ще се ползва от ЕС с пълна сила както до сега и ще си гледа интереса - нищо драматично няма да се случи, както когато беше в ЕС и винаги си постигаше своето
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО