
© Toby Melville, Reuters
След няколко дни на инфарктни преговори, тази сутрин премиерът Тереза Мей и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обявиха пробив в процеса за Брекзит.
По трите основни въпроса - правата на гражданите, сметката и границата с Ирландия - те постигнаха прогрес, достатъчно голям, за да се мине към втората фаза на преговорите. Две неща станаха очевидни от 16-страничния документ - важни проблеми все още не са разрешени, но някогашната твърдост на Тереза Мей вече я няма.
През януари тя настояваше, че предпочита да напусне Европейския съюз без сделка, отколкото с лоша сделка; че Европейският съд няма да има върховенство над британската съдебна система и че Великобритания излиза изцяло от единния вътрешен пазар на ЕС. В името на преговорите обаче премиерът направи компромис с всичко това.
За европейците в Обединеното кралство
Европейците на Острова и британците в Европа ще запазят правото си на пребиваване, същото важи и за семействата им, като процедурите ще се водят по европейските правила. Двете страни обещават бързи бюрократични действия.
оциалните и здравни осигуровки ще бъдат запазени, също в съответствие с европейското право. Възникнат ли спорове за правата на хората, Съдът на ЕС ще бъде "краен арбитър по интерпретациите на правото на ЕС", а британските съдилища ще обръщат "надлежно внимание" на неговите решения.
Не се знае какво ще се случи със свободата на придвижване и ще бъдат ли нужни визи или други документи за пресичане на границата между Великобритания и ЕС.
За парите
Сметката ще бъде платена в евро, методология вече има, но точно число не. Няма и да има скоро, каза главният преговарящ от страна на ЕС Мишел Барние. Източници на "Ройтерс" от "Даунинг стрийт" твърдят, че се предвижда сума от порядъка на 35-40 млрд. лири.
Великобритания ще участва в европейските бюджети за 2019 г. и 2020 г. при същите условия, сякаш е член на ЕС. Същото се отнася и за вече поетите ангажименти, които трябва да бъдат изплатени след 31 декември 2020. (Те се означават с абревиатурата RAL.) Великобритания ще участва и в програмите за финансова помощ и операциите на Европейската инвестиционна банка, когато става въпрос за решения, взети преди датата на Брекзит.
Внесеният в Европейската инвестиционна банка от Великобритания капитал ще бъде върнат на 12 годишни вноски, започващи в края на 2019 г. Първите 9 ще бъдат по 300 млн. евро, а последната - 195 903 950 евро.
Внесеният в Европейската централна банка капитал ще бъде върнат в Bank of England след датата на Брекзит.
За границата с Ирландия
Този деликатен въпрос заплаши позицията на Мей, която бе принудена да балансира между преговорите с Брюксел, опитите да задържи съгласието в крехката си коалиция със северноирландските юнионисти и разделените си министри.
В крайна сметка, споразумението гласи, че границата между Ейре и Северна Ирландия трябва да остане отворена; единният пазар в рамките на Обединеното кралство също; Великобритания иска да излезе от европейския Митнически съюз и единен пазар, но Ирландия ще остане в тях и въпреки това помежду им не бива да има ограничения. Това звучи утопично, така че е включена и дискретна уговорка - че ако по въпроса няма споразумение във финалния договор за Брекзит, Великобритания ще спазва правилата на ЕС в името на запазването на сътрудничеството си с Ирландия.
Какво следва
Препоръката на Комисията сега отива на срещата на върха на европейските лидери следващата седмица. Мей заяви, че очаква тогава да бъде одобрено официалното споразумение. Еврокомисията изрази готовност веднага да започне работа по втората фаза на разговорите, която се отнася за търговията и дългосрочните отношения с блока.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск каза, че блокът е готов да започне преговори за преходния период с Великобритания и иска повече яснота за това как Лондон вижда новите отношения след Брекзит. "Посветихме толкова много време на лесната част и сега... имаме де факто по-малко от година" преди Великобритания да напусне през март 2019 г., предупреди Туск.
PisnaMi
Рейтинг: 1953 НеутралноПаундът като стане по-евтин от еврото, англичаните ще се съгласят с всичко...
neut
Рейтинг: 3091 НеутралноКралството в неизгодната позиция - ще има още отстъпки
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the rest12345
Рейтинг: 524 НеутралноДо коментар [#1] от "PisnaMi":
До коментар [#2] от "neut":
Напротив, не сте прочели. Великобритания постигна което искаше:
- край на рекета за някакви 60-100 милиарда евро, за което писаха че искали евробюрократите
- без твърда граница с Ирландия
- правата на европейските граждани в ЮКей си остават същите, както и на англичаните в ЕС
Специално последните 2 неща бяха позиция на Великобритания от самото начало, многократно обясняваха че това ще целят.
lout66
Рейтинг: 764 НеутралноТрудното тепърва започва , всяка от страните от ЕС ще иска да извлече максимално изгодна сделка за сметка на Великобритания .
Дали са си мислели инициаторите на Брекзита ,че ще зависят толкова много от мнението на Ирландия , не е далеч времето когато мечтата на всеки британец ще е да живее в Ирландия и да има стандарта на живот на обикновеният ирландец.
2011
Рейтинг: 470 НеутралноНа изхода няма изгодна позиция.
lout66
Рейтинг: 764 НеутралноДо коментар [#3] от "12345":
Напротив , точно те искаха твърда граница но нямаше как да я получат защото Ирландия щеше да блокира всякакви преговори.
Нищо още не са постигнали и няма как да постигнат без още отстъпки .
stedim
Рейтинг: 2306 НеутралноБавно , но сигурно се нагаждат нещата.
antons73
Рейтинг: 237 НеутралноТръгнаха като аслани (Фарадж, Джонсън, МЕй и сие) -
а се върнаха насрани...
1gmbh1
Рейтинг: 495 НеутралноТръгнаха като аслани (Фарадж, Джонсън, МЕй и сие) -
а се върнаха насрани...
Нещо повече от на_срани. Започнали са да чуват(Мей) какво им набиват в тиквите Мейджър и Блеър от толкова време.
andreas_hofer
Рейтинг: 1034 НеутралноБавно, но сигурно, британците започнаха да се огъват. Накрая ще си плащат като попове, но няма да имат глас в ЕС, защото официално не са членове. Сами си ибраха този път, прав им път!
Комунизмът и неговите мутации са проклятието на съвременна България****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
bat_plamen
Рейтинг: 4483 НеутралноДо коментар [#2] от "neut":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Те/великоглупаците/ вече започнаха да отстъпват под натиска на ЕС и вътрешната турболенция!Със сигурност Лондон още ще отстъпва яко и догодина!От това което прочетох до тук най-общо ми стана ясно,че ЕС успя да наложи в основни линии това което искаше,а Мей и Ко. рязко "дръпнаха ръчната"!
bat_plamen
Рейтинг: 4483 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "12345":
Нещо не може да разбираш ли като четеш.................?!Лично Борис Джонсън каза преди няколко месеца ,че Великобритания няма да плаща нищо и преди около седмица това негово изказване го повтряха яко по ББС!А в крайна сметка се оказа ,че Великобритания ще плаща и то сума близка до това което иска и за каквото иска ЕС!Лондон е на колене ,а догодина ще видим още колко ще кляка на Брюксел?!
bat_plamen
Рейтинг: 4483 ЛюбопитноДо коментар [#4] от "lout66":
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
bat_plamen
Рейтинг: 4483 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "stedim":
............................Нещата се нагаждат в полза на ЕС..................................!
bat_plamen
Рейтинг: 4483 ВеселоДо коментар [#10] от "andreas_hofer":
До коментар [#9] от "gmbh":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Великоглупаци / с една дума/!
Роси
Рейтинг: 8580 НеутралноМожеха да си спестят унижението.
Йосиф Давыдович
Рейтинг: 0 НеутралноЛесната част мина по-трудно отколкото се очакваше, сега почва по-трудното същинските търговски преговори. Германия и Франция ще се опитат да отхапят максимално голям дял от Ситито, а Великобритания ще се мъчи да ги цака с мита на волксвагените и френските храни и вина... Накрая Англия ще изгуби и Ситито и това ще бъде края на страната, след загубата на колониите, след изчерпването на нефта в Северно Море, ако се изгубят и приходите от Ситито нещата в Великобритания ще станат доста тежки.... Аз си мисля, че нас по-ни устройва възможно най-твърд и болезнен Брекзит, ние почти нищо не изнасяме за там освен хора, а тези хора са ни нужни тук , за да ми заработват максималната пенсия....
dark'star
Рейтинг: 1551 НеутралноКои ??? Обединеното кралство или Брюксел са унижени ?! Спорно е КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
dark'star
Рейтинг: 1551 НеутралноТогава защо българите бягат в неизгодната Британия ? КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
Ebeneezer Goode
Рейтинг: 718 НеутралноНай ме кефи чичо Фарадж. Натресе им го на гламавите си сънардници и им каза "Айде чао".
Schrödinger's cat walks into a bar. And doesn'tНо продължава да си взима заплатката като депутат. EU-депутат!
Но и неговото кранче ще пресъхне де ...
Костадин Иванов
Рейтинг: 3785 НеутралноДо коментар [#20] от "dark'star":
Еретик"Тогава защо българите бягат в неизгодната Британия ?"
=====================
Не бягаме, тука сме си.
Иван К.
Рейтинг: 294 НеутралноАнглия щяла да изгуби Сито , смях в залата. Личи си , че нищо не отбираш от материята , Англия няма да загуби ситото, не поне сега , не поне за смнетка на ЕС , Париж или Франкфурт.
joro4900
Рейтинг: 885 ВеселоОх, оплаквачите пак са на стана и предът ли, предът... Кой ви пита вас бе разбирачи дето нищо не разбирате...
herbaltea
Рейтинг: 773 ВеселоДа чакаме новини и от Шотландия значи
Dante
Рейтинг: 696 НеутралноДо коментар [#23] от "Иван К.":
Пак се изказваме неподготвени от землянката. ОК вече загуби, и то доста. Германските банки се вече изтеглят, френските също. Дори английските ще си преместят централите на континента, за да могат да работят. В Ситито и на Канари Уорф ще останат само клонове.