
Скрийншот от сайта на сп. "Тайм"
Първите - жените, които променят света". Това е специалният проект на списание "Тайм", посветен на жените, които са постигнали нещо уникално в политиката, науката, спорта или друга област.
Проектът включва интервюта с 46 жени, сред които Опра Уинфри, Арета Франклин, Мадлин Олбрайт, Шерил Сандбърг, Селена Гомез, Селена Уилямс, Джанет Йелън, но и много други от различни области, които не са толкова известни по света.
"Нашата цел с "Първите" е всяка жена и момиче да намери някой, чието присъствие по най-високите върхове на успеха да им покаже, че е безопасно да се катерят, хайде, елате горе, гледката е поразителна", пише "Тайм".
"Дневник" избра вдъхновяващите истории на три от тези жени.
Законодателят
Илхан Омар е сомалийско-американски политик от Минесота. През 2016 г. тя става член на Демократичната фермерска партия на труда в Камарата на представителите в Минесота, което я прави първият законодател мюсюлманин от сомалийско-американски произход, избрана на длъжност в САЩ.
"Животът в Сомалия преди гражданската война беше красив. Когато започна войната, бях на осем години и на този етап, в който започваш да разбираш света по различен начин. Избягахме в Кения и в продължение на четири години живяхме в бежански лагер. Пристигнахме в САЩ, когато бях на 12", разказва Омар.
Семейството й я наричало "детето защо". Винаги искала да знае защо нещо се случва, защо трябва да направи нещо. И сега продължава да е така.
Всички жени в семейството й са живели като равни с мъжете, не е имало йерархия.
Когато започна процесът по разселване, ни дадоха известни насоки за това как изглежда страната, която ще бъде наш дом. Америка, в която отивахме, беше лъскава и живописна, спомня си тя.
© Associated Press Илхан Омар
Когато пристигнахме обаче първо минахме през Манхатън, имаше графити и боклук навсякъде, спящи по улиците хора, разказва Омар. Когато потърсила отговор от баща си, той казал: "Все още не сме стигнали до нашата Америка, трябва просто да бъдеш търпелива".
"Сомалия е предимно черна мюсюлманска страна, какъвто е и лагерът в Кения. Когато растеш в среда, в която вярата и расата ти не са тема на разговор, наистина е трудно да свикнеш със среда, в която всичко това означава нещо. Да бъдеш черен в САЩ значи нещо. Има история. Да бъдеш имигрант, бежанец, мюсюлманин – всички тези неща представляват едно различие, което не е типично или не се побира лесно в социалната структура на тази страна", разказва тя.
За мюсюлманската и сомалийската общности полът й е проблем, защото в тях се предполага, че политиката е мъжка роля.
Идва и моментът, с който се сблъскват всички жени кандидати – като майка, колко отговорна трябва да бъде, щом иска да ръководи и да прекарва толкова време извън дома си. Никой никога не пита мъжете кандидати, които са и бащи, как се очаква да балансират семейния си живот, коментира Омар.
Епископът
През 2006 г. Катрин Джефъртс Шори става първата жена, избрана да оглави Епископалната църква в САЩ. С това Епископалната църква се превръща в първата християнска деноминация, оглавена от жена. Интересен факт е, че Шори е и доцент доктор по океанография.
"Библията казва много неща за ролята на жените. И действителността е, че всеки си избира това, което най-много му харесва", казва тя в интервюто за "Тайм". "Всички ние търсим парчетата, които затвърждават това, в което вече вярваме".
"След като завърших семинарията, получих призив да се върна в паството, към което принадлежах. В началото две по-възрастни жени дойдоха при мен и ми казаха: "Не вярваме в жените свещеници, но ти си приемлива". Чувството, което наистина те променя е, когато видиш истинско човешко същество да упражнява роля, в която не си си представял, че може да влезе жена", разказва тя.

© Associated Press
Катрин Джефъртс Шори
"В деня, в който бях избрана да оглавя Епископалната църква... един мъж ми каза: "Сега не си носи висящите обеци". Това просто не се връзваше с представата му за какво е редно и правилно", допълва Шори.
"Аз бях избрана през 2006 г., а епископ Джин Робинсън, който е открито хомосексуален, бе избран през 2003 г. Това бе оправдание в паството да се реши, че Епископалната църква е еретична, че е направила нещо толкова обидно, че вече не принадлежи към общността", допълва тя. "Така че това се превърна в повод за конфликт, който не беше само за гейовете и лесбийките, но и за лидерството, което не е представено от хетеросексуален бял мъж – дългогодишна традиция".
"Работих усилено, за да разширя разбирането за това кои сме ние като орган. Ние не сме просто църква в САЩ. Ние сме в 16 други държави. Имаме много езикови традиции, много опит, различни културни реалности. Мисля, че в резултат на това имаме по-широко усещане за това какъв дар е многообразието и по-голямо желание да включваме различните", споделя Шори.
Астронавтът
Мае Джеймисън е инженер, физик и астронавт на НАСА. Тя става първата афро-американка, която излита в Космоса. Това се случва през 1992 г. с космическия кораб Endeavour. Напуска НАСА през 1993 г., за да създаде компания за проучване на приложението на технологията в ежедневието.
"Когато бях малка идеята, че мога да стана първата цветнокожа жена, излетяла в Космоса, би изглеждала смешна... Докато растях постоянно приемах, че ще отида в Космоса. Исках да правя много неща. Да бъда учен, танцьорка, политик", разказва Джеймисън.
© Associated Press Мае Джеймисън
Родителите й често говорили с децата си за силните жени и за приноса на афро-американците към света.
"Да бъдеш първи означава отговорности – имаш публична платформа, и трябва да избираш как да я използваш. Аз използвам моята, за да помогна на хората да свикнат с идеята, че науката е неразделна част от нашия свят. И обещах, че ще говоря за работата си и ще питам и други жени за техните професии. Хората казват, че можеш да имаш всичко. Не, не можеш. Но можеш да имаш много повече, и да направиш много повече от това, което си мислиш", казва Джеймисън.
man_un
Рейтинг: 552 НеутралноОт Клеопатра до Хатшепсут и другите прочути египтянки, все умници и красавици, Мария Магдалена, успелите с чар куртизанки от карибските острови и т.н., до днес.
Ebeneezer Goode
Рейтинг: 644 НеутралноВсяка жена може да бъде каквато си поиска.
Schrödinger's cat walks into a bar. And doesn'tСтига да го постига с качествата и уменията си.
За съжаление се изпада от едната крайност "тя не може, понеже е жена" в другата "дай да запълним женската квота с нея". Същото е със цветнокожите, религиозните и т.н.
По темата: Очаквам интервюта със пожарникарки, строителни работнички и най-вече с миньорки.
penetrating
Рейтинг: 5327 НеутралноПродължение на поредицата жени-убийци?
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertИначе от избраните три аз бих се спрял на третата - най-точна, откровена и земна :)
musashii
Рейтинг: 726 НеутралноИнтересно дали първата и третата жена да са избрани на тези позиции именно,защото са чернокожи жени,а не заради личните си качества?Дали чернокожата е била по-добра като кандидат космонавт от стотиците мъже,които са кандидатствали за същата позиция?Много,ама много ме съмнява.
musashii
Рейтинг: 726 НеутралноПоне в България няма никаква дискриминация по полов признак.Имахме жена премиер,жени вицепремиери и министри,жени вицепрезидент.Пълно е с лекари жени,съдийки,прокурорки и адвокатки.Дори и в полицията и армията има много жени и то някои на ръководни постове.За системата на образованието е ясно,че е феминизирано изцяло.
nemeria
Рейтинг: 533 НеутралноКато пишете за първата мюсюлманка на някаква позиция, ще може ли и за първата православна да прочетем? Щото някакси и православните в Америка са малцинство или Таймс не ги брои за хора?
musashii
Рейтинг: 726 НеутралноЗа левичарите най-отгоре в йерархията стои чернокожа жена,мюсюлманка,лесбийка.А най-долу бял хетеросексуален мъж християнин.
bludniq_sin
Рейтинг: 1728 НеутралноДо коментар [#2] от "Ebeneezer Goode":
Лесно е - http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.htmlЕ .. от тях много няма да намериш.
bludniq_sin
Рейтинг: 1728 НеутралноДо коментар [#5] от "mushashi":
Лесно е - http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.htmlКво разправяш - в окръжен съд добрич 90% от съдиите са жени .. ако не и повече, в деловодството на СРС са 99% жени ..
musashii
Рейтинг: 726 НеутралноДо коментар [#9] от "bludniq_sin":
Жените имат възможности за растеж в кариерата или за по-лека служба чрез секс? каквито мъжете нямат.Имаше една съдийка, която беше любовница на шефа на Окръжният съд и на едно празненство диджея ги поздрави все едно са семейство. Явно не знаеше , че и двамата имат брак с други хора.Друга една пък става любовница, на този който е председател на Районният съд.Върви си като екстра с поста явно.
Веселин Дечев
Рейтинг: 2059 НеутралноОчаквам интервю с жена миньор. Става и с жена стругар или заварчик. Ама действащ.
В Русия съм! В Русия съм!mqj41586140
Рейтинг: 0 НеутралноСамо мириканци ли?
pavur
Рейтинг: 1256 Неутралнои братята уйлямс са жени , променящи света
wiligri
Рейтинг: 584 НеутралноДо коментар [#2] от "Ebeneezer Goode":
Строителен работник и миньор на практика са нискоквалифицирани професии, пожарникар пък е високо рискова. Защо и е на жена с качества и умения да влага два пъти повече усилия и да търпи подмятания, само за да се доказва точно в тия трите? В поста ти има вътрешно противоречие.
the_thraex
Рейтинг: 213 НеутралноЦирк. Женски.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Боби Колев
Рейтинг: 1329 НеутралноДо коментар [#14] от "wiligri":
http://www.bbc.com/news/magazine-37612083Първо, в постинга няма противоречие. Има всичко на всичко 2 твърдения и те не изпадат в противоречие понеже касаят различни обекти - изпадането в крайности и приликите между темата за жените и тези за черните, гейовете и т.н.
Та противоречия няма.
Второ и по-важно, от Вашия постинг излиза, че една жена не би следвало да се кандидатира за позиции, които са по-ниско квалифицирани / престижни или рискови, не е ли така?
Ако не какво точно искате да кажете с "Защо и е на жена с качества и умения да влага два пъти повече усилия и да търпи подмятания, само за да се доказва...?"
Според Вас мъжете миньори и огнеборци без качества и умения ли са, глупави ли са да правят това, което правят и за да се доказват ли го правят?
areta
Рейтинг: 1174 НеутралноДо коментар [#2] от "Ebeneezer Goode":
До коментар [#14] от "wiligri":
До коментар [#17] от "Боби Колев":
Сложих на всички ви плюс, защото и тримата имате добри позиции по въпроса. Но в едно грешите - мъжът и жената не са еднакви биологично, та да ги сравнявате в професии, които изискват физическа сила и издръжливост - естествено, че мъжете ще са преобладаващи.
Това е все едно да се сравнява човек със сини очи с такъв с кафяви очи по отношение на това кой е с по-сини очи. Сравнението просто не е релевантно.
Мъжете и жените са равни, но не са еднакви. Равни са , или поне би трябвало да са, в положението си в обществото и пред законите, но никак не са еднакви в биологическите си характеристики.
Сравняването на ябълки с круши не е особено продуктивно. Няма как да се търсят качествата на ябълките сред крушите и ако те ги нямат, да се заключава, че крушите са негодни. Могат да се сравняват само обекти, които притежават едно и също качество, но в различна степен.
Грешката на тъпите и агресивни феминистки е, че настояват да се сравнява представителството на жените включително и в професии, които изискват мъжка биология. Същата грешка правят и противниците им. Ми не става, може да се сравнява представителството единствено в професии, които изискват биологически качества, присъщи както на жените, така и на мъжете - физическата сила не е сред тях.
znaya
Рейтинг: 835 НеутралноСори, ама госпожата, първата от първите, таз година уби човек. Страшно падение - и нейното, и снимката й тук.
Ebeneezer Goode
Рейтинг: 644 НеутралноТи сега какво точно ми каза? Бачкерските работи са за мъжете, щото са "ниско квалифицирани" (разбирай по-тъпи). А всички жени са много умни, "високо квалифицирани" и не трябва да ги занимават с това.
После пак питайте кое е сексистко, кое е нетолерантно и т.н. Schrödinger's cat walks into a bar. And doesn't
waterfall
Рейтинг: 844 НеутралноТолкова ли е голям проблемът с равенството на жените и мъжете в САЩ, че Тайм се занимава с това отново (защото доста често се случва да се коментира темата, не само от Тайм,разбира се) или просто им е още мъчно за Хилъри? Даже не мога да им дочета статията до край, толкова е банално.
Боби Колев
Рейтинг: 1329 НеутралноДо коментар [#18] от "areta":
http://www.bbc.com/news/magazine-37612083С всичко казано съм съгласен, освен, че в постинг #14 има добра позиция по въпроса.
След като съм съгласен с казаното от Вас от него веднага следва, че има професии, за които жените са по-подходящи и такива, за които мъжете са по-подходящи - заради биологичните си разлики.
Не казваме за момента кои са, казваме само, че от биологичните разлики произтичат неминуемо и различни възможности.
Следващият по важност въпрос е какви са тези разлики и какво разминаване обуславят.
Но най-важното е елементарната декларация, че разлики има.
И щом е така значи не е невъзможна тезата, че МОЖЕ БИ е също така възможно да има обяснение защо например мъжете спортисти взимат повече пари.
Веднъж наруши ли се лелеяния от феминистите принцип за равнопоставеност - пък било то и по чисто биологични и независещи от коя да е фракция причини - и много от щенията им отиват по дяволите.
areta
Рейтинг: 1174 НеутралноДо коментар [#22] от "Боби Колев":
"С всичко казано съм съгласен, освен, че в постинг #14 има добра позиция по въпроса."
Аз съм на друго мнение. Това на което набляга колежката в поста е, че жените избират да се състезават с мъжете в престижни професии, а стр. работник и миньор не са престижни. Пожарникар е по-престижна, но е високо рискова и затова жените се насочват към други области.
"И щом е така значи не е невъзможна тезата, че МОЖЕ БИ е също така възможно да има обяснение защо например мъжете спортисти взимат повече пари."
Не може би, а определено има обяснение защо мъжете спортисти взимат повече пари и да си затваряме очите пред реалността не помага. Със заклинания няма постигнем много. Ако не знаем причините за дадено явление, няма как да му въздействаме. Това е все едно да смятаме, че ако крещим достатъчно силно и ще вземе да завали дъжд.