
© Reuters
Върховният водач на Иран аятолах Али Хаменей.
Духовният водач на Иран аятолах Али Хаменей каза, че безредиците в ислямската република се подклаждат от "враговете" на страната и използват "пари, оръжия, политика и разузнавателния си апарат", за да създават проблеми. Демонстрациите, започнали заради икономически проблеми и продължили почти седмица, отнеха най-малко 20 живота от края на декември насам.
През страницата си в интернет Хаменей каза, че ще се обърне към иранците, когато "моментът е подходящ". Макар той да не спомена изрично нито една държава, секретарят на Върховния съвет за национална сигурност (оглавяван от лидера) Али Шамкани обяви, че за безредиците са виновни Съединените щати, Великобритания и Саудитска Арабия. "Саудитците ще получат неочакван отговор и знаят колко сериозен може да бъде", каза Шамхани, цитиран от агенция "Тасним", в интервю с базираната в Бейрут телевизия "Ал Маядийн".
През декември Саудитска Арабия вече обвини Техеран, че стои зад ракетно нападение от шиитските бунтовници в Йемен. Тогава хутите изстреляха ракета, прехваната край столицата Рияд, която според информация на бунтовниците е била насочена срещу двореца на крал Салман.
Хаменей каза още, че "в неотдавнашните събития враговете на Иран се обединиха и използваха различни средства, които са им на разположение... за да обезпокоят ислямската република. Врагът винаги използва всяка възможност и всяка цел, за да проникне и да нанесе удар по иранската нация".
Почти по същото време американският президент Доналд Тръмп отново коментира протестите в "Туитър". В профила си в социалната мрежа той отново заяви, че "народът на Иран най-накрая действа срещу бруталния и корумпиран ирански режим". Той обаче обвини и предшественика си в Белия дом, Барак Обама, за случващото се: "Всички пари, който президентът Обама им даде толкова неразумно, отидоха за тероризъм и в "джобовете" им. Хората имат малко храна, голяма инфлация и никакви човешки права. САЩ гледат!"
Според някои коментатори ярката позиция на Тръмп в подкрепа на протестите може да обезкуражи онези демонстранти, които биха искали да видят промяна в Техеран, но не и американска намеса в страната.