
© Reuters
Анкета на "Галъп" сочи, че откакто Доналд Тръмп е на власт, ключовите съюзници на САЩ в Азия вече не са толкова сигурни, че Вашингтон ще ги брани. Не бе затворена нито една военна база, но лозунгът "Америка преди всичко" подрони статута на САЩ. Затова Япония и Австралия укрепват военните си връзки, а Филипините, стар партньор на американците, теглят заеми от Пекин. Според експерти за разлика от САЩ Китай е засилил влиянието си върху политиката и икономиката на региона.
Година след идването на Тръмп в Белия дом виждаме разклатена вярата в ръководната роля на САЩ в света. Според проучване на "Галъп" в 134 страни рейтингът на администрацията му е спаднал на 30 процента. През последната си година администрацията на Барак Обама имаше одобрение от 48 на сто.
Си Ен Ен изтъква, че процесът е засегнал дори страни като Япония, Австралия и Южна Корея, на които разчита най-много американската военна стратегия в Азия. Неяснотата около ангажиментите на САЩ към региона подбуди местните лидери да укрепват отношенията помежду си.
Ще посочим за пример неотдавнашните договорености между премиера на Япония Шиндзо Абе и австралийския му колега Малкълм Търнбул от срещата им в Токио. Засега коментаторите наричат връзките между двете страни квазиалианс. Правителствените глави обаче решиха да сключат пакт за сигурност, който ще даде възможност войските им да участват в общи учения при взаимно домакинство.
Вестник "Стрейтс таймс" изтъква, че преговорите, повлияни от заплахата от Северна Корея, всъщност са имали и по-дълбоки причини - растящата китайска сфера на влияние и съмнения относно политиката на САЩ в региона. Още повече с оглед няколкото горещи точки там. Според Чисуке Масуо, доцент от Университета за социални и културни изследвания на японския остров Кюшу, Китай навярно ще ги използва, за да докаже своето превъзходство.
"През юли 2021 г. се навършват 100 години от създаването на Китайската комунистическа партия. Както смятам, около тази дата председателят на КНР Си Цзинпин силно ще пожелае да демонстрира пред народа си, че Китай е станал водеща сила в региона", казва Мацуо. След три години САЩ ще се опитат може би да възстановят позициите си, но това надали е възможно. Китай преструктурира целия международен ред в Азия и Тихия океан, обяснява той.
Борбата между Китай и САЩ никъде не е вземала толкова открити форми, колкото в Южнокитайско море (ЮКМ). Китай продължи да строи въздушни бази и радари на острови, където се е настанил или които сам е насипал. Неотдавна САЩ изпратиха край един от тях ескадрен миноносец. Китай протестира - и нищо повече. Но конфронтацията бе смекчена от корейската криза. И видим ли кризата поуталожена, конфликтът неизбежно ще се изостри.
"Пречката"
Китай в общи линии успя да спечели на своя страна Филипините, независимо че споразумение за отбрана свързва Манила с Вашингтон. Филипинският президент Родриго Дутерте прие милиардни заеми от Пекин. Затова Манила едва ли ще се надява на помощ от САЩ в отдавнашния спор с Китай заради рифа Скарбъро.
Но лакмус, показващ докъде стига китайското влияние в Югоизточна Азия, става днес политиката на Виетнам. По думите на Иън Стори, сингапурски експерт по Югоизточна Азия, Виетнам изгради отношения в отбраната със САЩ, с което изглежда изпъква сред съседните страни като единствена пречка за експанзията на КНР в ЮКМ. Стигна се дотам, че през март е предвидено посещение на американски самолетоносач във виетнамското пристанище Дананг - за пръв път след края на войната във Виетнам.
"Женмин жибао", орган на ЦК на китайската компартия, помести злъчен коментар по този повод. Нищо чудно, писа вестникът. През 2011 г., когато излезе в морето първият китайски самолетоносач "Ляонин", американският самолетоносач "Джордж Вашингтон" навлезе в акватория, твърде близка до Виетнам. Американският кораб бе посетен от виетнамски офицери. А през 2014 г. САЩ частично вдигнаха забраната върху оръжейните продажби за Ханой.
Оценките за влиянието на Китай и САЩ в Азия трябва винаги да включват икономическия фактор, изтъкна пред "Независимая газета" Алексей Маслов, ръководител на школата за ориенталисти в московското Висше училище по икономика. "Днес на Китай се падат над 60 на сто от търговията в Азия. А делът на САЩ е под 25 процента. Останалото се пада на Япония и Южна Корея. Тъй че в търговията Китай е начело", каза експертът.
Друг много важен момент е броят на споразуменията, сключени през последните години от Китай с азиатски страни. В рамките на програмата "Един пояс - един път" Китай контролира почти цяла Азия с изключение на Япония и Южна Корея. А лансираната по-рано от САЩ идея за Транстихоокеанско партньорство се провали. "Но САЩ контролират все още сферата на валутните операции. Затова Китай се опитва да интернационализира юана и да ограничи господството на долара", добави Маслов.
Впрочем, въпреки острата си конкуренция с Пекин Австралия не иска да превръща Китай и Русия в свои врагове. Неслучайно австралийската външна министърка Джули Бишоп заяви, че Русия и Китай не застрашават сигурността на страната ѝ. /БТА
lone wolf
Рейтинг: 815 ЛюбопитноМного маймунки на клона!
Да разлая троловете!!Вашингтон не му е работа да дундурка няколко милиарда азиатци!
Monsieur
Рейтинг: 462 НеутралноТръмпи и самоизолацията на САЩ са манна небесна за Китай. Опасявам се, че Америка ще има отслабени глобални позиции след управлението му и няма да бъде същата. Но който каквото сам си направи.
Taiga
Рейтинг: 1119 ВеселоКитайте ще стават все по-могъщи, за сметка на США. А в сътрудничество с богатата Русия, двете страни са непобедими!
"АМЕРИКАНСКИ ГЕОЛОЗИ, ПРОУЧВАЙКИ ПОРЕДНОТО НЕФТЕНО НАХОДИЩЕ НА США, С ИЗНЕНАДА УСТАНОВИХА, ЧЕ НАД НЕГО ИМА НЯКАКВА АРАБСКА ДЪРЖАВА""ключовите съюзници на САЩ в Азия вече не са толкова сигурни, че Вашингтон ще ги брани"
США не може да са едновременно навсякъде. Дори и да си вдигнат безподобния военен бюджет стократно.
Иван K
Рейтинг: 2677 НеутралноГледаш крава, пиеш мляко.
подписВремето на безплатната отбрана приключи.
Иво
Рейтинг: 4375 Любопитно"Анкета на "Галъп" сочи, че откакто Доналд Тръмп е на власт, ключовите съюзници на САЩ в Азия вече не са толкова сигурни, че Вашингтон ще ги брани. Не бе затворена нито една военна база, но лозунгът "Америка преди всичко" подрони статута на САЩ."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Нормална реакция на страните от Източна Азия. Как нормален човек може да вярва на изпечен мошеник като Тръмпи!? Няма как просто.
Иво
Рейтинг: 4375 Любопитно"Борбата между Китай и САЩ никъде не е вземала толкова открити форми, колкото в Южнокитайско море (ЮКМ). Китай продължи да строи въздушни бази и радари на острови, където се е настанил или които сам е насипал. Неотдавна САЩ изпратиха край един от тях ескадрен миноносец. Китай протестира - и нищо повече."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Винаги ми е било интересно защо когато се пише за този териториален конфликт в Южнокитайско море не се спомена фактът, че Филипините и Виетнам също държат под свой контрол десетки острови там. Че, те също имат свои военни бази и войнци в региона! Би било лудост от китайска страна те да нападнат тези острови, които са под контрола на виетнамци и филипинци и да започнат война заради тях. Всъщност точно обратното, на държавни срещи между китайски политици с филипински и виетнамски винаги се отстоявала позицията, че този териториален спор трябв да се реши по мирен път чрез водене на преговори.
Иво
Рейтинг: 4375 Любопитно"Впрочем, въпреки острата си конкуренция с Пекин Австралия не иска да превръща Китай и Русия в свои врагове."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Много ясно. Все пак за тези, които не знаят, най-големият търговски партньор на Австралия е точно Китай.
Млад овчар
Рейтинг: 383 Неутрално"Година след идването на Тръмп в Белия дом виждаме разклатена вярата в ръководната роля на САЩ в света. "
Аз не получавам грант!А ти?"Разклатена вярата в ръководната роля на САЩ в света" е заради двуличието на САЩ. До първата война в Ирак САЩ спазваха буквата на закона и поне номинално се съобразяваха с процедурите на международното право. От там насетне почнаха да изискват неща, които те не самите не спазват. А това се вижда и чува по света във века на интернет!
Значи за Косово можеше да е законно, а за Крим и Абхазия -не може?
И какво правят американски войски на територия на суверенна Сирия?
Не можа държава отдадена на беззаконието да бъде лидер!
Млад овчар
Рейтинг: 383 НеутралноСША може да напада само слаби държави от третия свят. Аз не получавам грант!А ти?
bai_john_petrov
Рейтинг: 213 НеутралноАйде ся! САЩ почнаха да губят влияние при Обама. Дутерте му се подиграваше, че е "кучи син" и кой знае още какво. На Япония и Корея им беше ясно, че САЩ отслабват и поддържаха все по-близки отношения с Китай от близо десетилетие насам. Тръмп върна уважението на азиатските си съюзници, най-малкото чрез прекратяването на неоколониалната политика на САЩ.
От какъв зор азиатските (и европейските) държави да не поддържат армия само защото САЩ ги брани? Заради параноята на американските президенти, че ако могат да се отбраняват сами ще излезнат от тяхната сфера на влияние. Обаче най-накрая и на американците им стана ясно, че е много по-изгодно и за тях ако всеки член на съюза е независим, вместо да разчитат на Кралицата-Майка да хрантути всички.
Млад овчар
Рейтинг: 383 ВеселоКаква безплатна отбрана??
То си е жива окупация!
Да не би японците да искат американската база в Окинва? Или корейците или германците искат чужди войски на териториите си?? Аз не получавам грант!А ти?
gozambo
Рейтинг: 581 НеутралноЕврейски лъжи.
penetrating
Рейтинг: 5497 НеутралноВлиянието на Китай идва с финансите и липсата на изисквания към тях - нищо лично,просто "бизнес". А Китай има много свободни средства ...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertklecho
Рейтинг: 889 НеутралноХа, ха. Побърканите руснаци си мечтаят да "яхнат" Китай, и заедно да командват света. Тази грешка ще им струва скъпо- Китай далечне са толкова цивилизовани като САЩ.
tsvetko_51
Рейтинг: 1756 НеутралноСъдържанието и заглавието, при това не за първи път не съвпадат.
Та как е работата последно, Китай ( или 100 годишното ККП де:)), печелят съюзници или с идиотските си и непоследователни изказвания на Тръмп съюзници на САЩ се разколебават.
Между другото, днес като даваха откъс от изказване на Тръмп, за пореден път ми направи силно впечатление, че движенията на ръцете му, дето уж трябва да подчертаят твърдостта на посланието, всъщност са едни движения на многио меки китки, та си викам, дали като е изкукал не е обърнал и резбата.
Иво
Рейтинг: 4375 ЛюбопитноДо коментар [#11] от "Млад овчар":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36За американската мега военна база в Окинава си напълно прав. Местните власти и население (на Окинава) от години настояват тя да бъде преместена на друго място, от години организират многохилядни протести срещу американските войски и база разположени там, но ефект от това никакъв. Янките не искат да си ходят от там и това е.
Роси
Рейтинг: 7654 НеутралноНяма вечни приятели, има вечни интереси. Но оказа се, че Тръмп и интересите на САЩ не може да запази.
wsxdre
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#6] от "Иво":
Координати: 19° 12' с.ш./109° 42' и.д.
Площ: 33 020 кв. км