
© Associated Press
Около падането на Съветския съюз Евгений Пригожин излиза от затвора и отваря будка за хот-дог. А малко след това натрупал толкова рубли, че майка му едва смогвала да ги преброи – така започва историята на "готвача на Путин", който миналата седмица бе обвинен в намеса в американските избори заедно с още 12 руски граждани. Пригожин е един от най-богатите мъже в Русия, общото между които е това, че са близки на президента и често получават щедри държавни поръчки в замяна на мрачни услуги, пише в. "Ню Йорк таймс".
Според обвинението 56-годишният Пригожин контролира компанията, финансирала небезизвестната "фабрика за тролове", която подкрепяла Доналд Тръмп с фалшиви профили и лъжи в социални мрежи. Той отрича.
"Американците са много емоционални хора, виждат това, което искат да видят. Много ги уважавам. Изобщо не съм разстроен от попадането ми в този списък. Ако искат да открият дявола, добре", цитира думите му РИА "Новости".
Критици на Пригожин твърдят, че той е човекът, на когото Путин разчита за такива мисии. "Не го е страх от мръсни задачи", казва Любов Собол от Антикорупционната фондация – неправителствена организация, основана от опозиционера Алексей Навални. "Способен е да направи всичко за Путин – от това да се бори с опозицията до това да прати наемници в Сирия. Обслужва определени интереси в определени сфери и Путин му се доверява."
С какво е полезен Пригожин
През декември 2016 г. САЩ наложиха санкции на Пригожин и на двете му публично известни компании - "Конкорд мениджмънт и консултинг" и "Конкорд кетъринг", заради връзка с действията на Русия в Украйна.
Най-известното му начинание обаче е "фабриката за тролове", официално наименувана "Агенция за интернет изследвания" - макар той упорито да отрича, че има връзка с нея.
Според обвинението през 2015 и 2016 г. Пригожин често се е срещал с Михаил Бистров – генералния директор на Агенцията за интернет изследвания. Тя е била създадена през 2013 г. със задачата да пълни социалните мрежи с позитивни мнения за управлението на президента Путин и да очерня Запада. През 2015 г. "Ню Йорк таймс" ѝ посвети разследване през 2015 г., след като тя успя за кратко да предизвика паника с новина за измислен инцидент в САЩ.
© Associated Press
"Фейсбук", "Туитър" и "Гугъл" я посочиха като основен източник на провокативни съобщения по поляризиращи общественото теми като раса, религия, контрол над оръжията, права на гей хората и др. Само във "Фейсбук" тя е публикувала 80 000 послания, стигнали до над 126 млн. американци, а миналия месец "Туитър" обяви, че ще уведоми над 677 000 души в Америка, че са си комуникирали с акаунти, създадени от "фабриката". Пригожин е отказал на "Ню Йорк таймс" да коментира, но публично отрича обвиненията в намеса в изборите през 2016 г.
Кремъл одобрява подобни проекти, без да ги организира пряко, казва пред в. "Ню Йорк таймс" Борис Вишневски, член на общинския съвет в Санкт Петербург от опозицията. "Това се прави от човек, който получава големи правителствени поръчки. Получаването им е скритият начин да се плати за услугите му."
Лукс и държавни поръчки
Семейна яхта, частен самолет, винтидж "Линкълн континентал" - такива изображения е имало в инстаграм профилите на дъщерята и сина на Пригожин, преди те да ги скрият за широката публика. Разследване на Антикорупционната фондация показа, че в семейния имот близо до Санкт Петербург има цяло баскетболно игрище и площадка за кацане на хеликоптери.
Независимият ежедневник "Деловой Петербург" сочи Пригожин като 83-ия най-богат жител на града и определя състоянието му на 11 млрд. рубли (близо 157 млн. евро), използвайки информация от публичните регистри. Според разследващия журналист Ирина Панкратова, ако бъдат включени всички собствености, които са свързани с него, той ще бъде от първите петима.
© Associated Press
Роден през 1961 г. в тогавашния Ленинград, Пригожин става шампион по ски бягане, преди през 1981 г. да бъде осъден за грабеж, пише електронното издание "Медуза". Девет години по-късно той излиза от затвора и започва да продава хот-дог, после създава верига магазини и няколко луксозни ресторанта, в които президентът води Жак Ширак през 2001 г. и Джордж У. Буш през 2002 г., а през 2003 г. празнува там рождения си ден.
Макар да не е готвач, Пригожин се появява на тази събития и така печели прякора си. Според негово интервю пред сп. "Город 812" Путин уважава факта, че сам е създал бизнеса си, започвайки от нищото.
След основаването на "Конкорд кетъринг" Пригожин започва да получава държавни поръчки – първо за снабдяването на петербургски училища, по-късно за московски, а накрая – за голяма част от руската армия. Организира и пищни държавни тържества. Само за пет години получава от държавата договори на стойност 3.1 млрд. долара, показва разследването на Антикорупционната фондация.
По-късно той започва да набира и наемници за операции в чужбина и създава онлайн новинарски сайт с националистки позиции. А според онлайн изданието "Фонтанка" в замяна на това, че защитава петролните полета в Сирия, компаниите му получават процент от приходите.