
© Associated Press
Британският външен министър Борис Джонсън (вляво) обвини руския президент Владимир Путин, че може лично да е взел решението за атаката срещу бившия разузнавач Сергей Скрипал.
За по-малко от месец покушението срещу руския двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия Скрипал разпали словесното напрежение между Русия и Великобритания и по-късно с другите водещи европейски държави и Съединените щати.
От началото на март насам Лондон и неговите евроатлантически партньори преминаха от състояние на догадки кой може да стои зад атаката до размяна на обвинения с Москва и пакет от мерки срещу руските власти. За почти всички европейски страни, САЩ и Канада те се свеждат до експулсия на дипломати. Британските мерки обаче засягат и други сфери.
"Дневник" обобщава как се разви случаят "Скрипал" дотук.
4 март
Сергей и Юлия Скрипал са открити на пейка в търговски център в Солсбъри, в безсъзнание, и са откарани в болница. Към този момент обаче самоличността им не е официално обявена.
5 март
Самоличността на Скрипал и дъщеря му е потвърдена от източници на британски медии. Междувременно властите в Обединеното кралство съобщават, че десетки може да са пострадали от атаката, а 48 души са потърсили медицинска помощ (дни по-късно премиерът Тереза Мей казва, че в контакт с използваното вещество може да са били над 130 души).
Британският външен министър Борис Джонсън предупреждава, че Великобритания "ще отговори подобаващо", ако се появят доказателства, че Русия е замесена. Москва обвинява британските медии, че я замесват прибързано.
7 март
Британската полиция потвърждава, че при атаката е бил използван нервнопаралитичен агент, без да дава подробности. За пръв път източници в службите говорят открито за "руска следа", а Москва определя подобни твърдения като "безпочвени".
12 май
Премиерът Тереза Мей обявява, че атаката е извършена с разработено от Русия нервнопаралитично вещество, което медиите обозначават като част от групата "Новичок".
Мей свързва Русия с атаката и дава на Москва ден, за да обясни дали е замесена, или властите са изгубили контрол над веществото, произведено в съветски лаборатории (по-късно Русия настоява, че то може и да е с друг произход).
13 март
Руският външен министър Сергей Лавров заявява, че страната му няма да отговори, ако не получи достъп до доказателствата, с които разполага Лондон. Руската мисия в Обединеното кралство отрича Москва да е свързана с инцидента.
14 март
Великобритания обявява за "персона нон грата" 23-ма руски дипломати и въвежда серия мерки, включително свързани с руския бизнес и с политически бойкот на световното първенство през юни.
15 март
Германия, Франция и САЩ обвиняват Русия в обща декларация с Великобритания в знак на солидарност.
17 март
В отговор Русия също гони 23-ма дипломати и закрива консулството на Великобритания в Санкт Петербург.
23 март
Европейският съюз застава зад Великобритания и подкрепя версията ѝ за покушението.
26-27 март
В 16 ч. българско време на 26 март Съединените щати и редица европейски държави започват да обявяват мерки срещу Русия в отговор на покушението.
Вашингтон решава да изгони 60 руски дипломати, а в следващите 24 часа над половината страни от Европейския съюз (сред които не е България), две от Западните Балкани, които не членуват в него, и други експулсират руски представители. Исландия обяви политически бойкот на световното първенство по футбол.
Русия заплашва с огледален отговор, без да уточнява кога ще вземе мерките.
27 март
НАТО решава да изгони седем дипломати от руската мисия към централата в Брюксел.