Организацията за химически оръжия се събира заради Сирия и Скрипал тази седмица

Централата на Организацията за забрана на химическите оръжия в Хага.

© Associated Press

Централата на Организацията за забрана на химическите оръжия в Хага.



Организацията за забрана на химически оръжия ще има две заседания тази седмица. В понеделник ОЗХО ще се събере заради съмненията за химическа атака в Сирия, а в сряда - заради отравянето на бившия руски разузнавач Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия Скрипал.


В събота екип от експерти на ОЗХО пристигна в Сирия, за да изследва информацията за химическа атака в град Дума, който доскоро беше под контрола на въоръжени групи, сражаващи се срещу президента Башар Асад. Те трябва да установят дали данните на активисти, свързали евентуалната химическа атака с режима на Асад, отговарят на действителността.


Информацията за инцидента изостри напрежението заради риска от американски удари срещу Сирия. База в страната беше атакувана и миналата седмица - в атака, свързвана от Дамаск и Москва и американски представители с Израел. Американският президент Доналд Тръмп даде сигнал, че е готов да предприеме мерки след информацията, и дори се закани на Русия заради готовността ѝ да спира американски удари, но после обяви, че не знае кога ще последва евентуално ракетно нападение.




Според Москва химическата атака е измислена като претекст за нападение срещу Сирия.


Срещата в сряда, насрочена за 11 ч. българско време, следва доклад на ОЗХО, независимо изготвен от британския, според който веществото, използвано за отравянето на Сергей и Юлия Скрипал, действително е от т. нар. група "Новичок" - сбор от нервнопаралитични вещества, разработени в тайна програма на Съветския съюз. ОЗХО обаче не се ангажира с източника на използваната субстанция.


В отговор Русия, която каза, че ще разгледа доклада (текстът му не е публично достъпен), нападна Великобритания, след като Юлия Скрипал отказа контакт с руски дипломати чрез изявление. Външното министерство в Москва тогава обяви, че двамата засегнати от акатата вероятно са държани от британските власти като заложници.


Ден по-късно британски медии съобщиха, че Скрипал може да е бил шпиониран от руското разузнаване в продължение на години, а Москва възрази, че тези обвинения е трябвало да се отправят директно към руските власти.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK