
© NASA.gov
Водещите световни икономики се опитват да започнат бизнес в космоса чрез частни компании, за да не харчат бюджетни средства.
За бизнеса космосът е нова игра. Засега, тя не е най-популярната, но вече е доста рискована и с високи залози. Проблемът е в подробностите - както при всяка игра и тук са необходими правила, които да се спазват от всички играчи. Някои такива правила вече действат, други се раждат пред очите ни.
Законодателство срещу глобализация
Колективните международни договори, държавните законодателни актове, двустранните международни споразумения, вътрешните правила на международни агенции и консорциуми. Това далеч не е пълният списък на документите, които установяват реда в космическия отрасъл. За да се разпредели по чиниите тази законодателна салата, ще бъде необходима не една докторска дисертация.
За да покажем колко голяма е бъркотията в тази сфера, нека дадем нагледен пример с орбиталния проект OneWeb. Той цели до 2020 година да осигури за цялото население на Земята широколентов спътников интернет. За тази задача се създава група от 900 спътника. Нека анализираме географията на проекта. Компанията инициатор е регистрирана във Великобритания. Ключовите инвеститори са международните Airbus и Intelsat, американските Hughes и Coca-Cola, индийската Bharti Enterprises, мексиканската Grupo Salinas и други.
Спътниците ще се произвеждат във френския град Тулуза, а за извеждането им в орбита ще отговарят руските ракети "Союз" и "Протон".
Реторичният въпрос е: законодателството на коя държава трябва да регулира този проект? Също толкова интересна задача - как ще се уреждат правата и задълженията на космическите агенти, насочени към космоса, ако те започнат да се регистрират в екзотични страни? Например, в Бангладеш или Буркина Фасо. На места, където не са и чували за международни договори за космоса, а законодателство за регулиране на тази сфера изобщо не съществува като клон на правото. Означава ли това, че ще може да се играе изобщо без правила?
Не. Все пак има универсален набор принципи, които регламентират космическата дейност на всички държави и частни компании в космоса. Това са основни норми на международното космическо право, закрепени в междуправителствени споразумения под егидата на ООН, които всички играчи на пазара сякаш спазват. Поне на думи.
Принципите са следните: свобода на изследване и използване на космическото пространство и небесните тела за благото на цялото човечество (тук всичко е ясно). Космическото пространство и небесните тела не подлежат на национално присвояване (по-просто казано, всяка държава може например да построи база на Луната, но не и да обяви повърхността под нея за своя територия). Държавите носят отговорност за всяка национална космическа дейност (това означава, че Русия отговаря изцяло за Роскосмос, Китай - за CNSA, САЩ - за NASA, SpaceX и така нататък).
Нека приемем, че космическите държави ще продължат и в бъдеще да спазват тези правила.
Държава срещу бизнес
Никоя държава не харчи за развитие на космическата сфера над 1 % от брутния си вътрешен продукт. През последните години лидерите в сектора дори неведнъж обявяваха намаляване на разходите и свиване на програми.
Русия оряза лунния си проект до минимум и отложи за дълго пускането на тежката ракета "Ангара". САЩ временно се отказаха от ново кацане на Луната и свиват участието си в Международната космическа станция.
Тези и много други фактори ни водят до очевидната тенденция - държавите постепенно сами се отдръпват от близкия космос. Те си запазват далечните мисии и изстрелванията на космически обекти за военни и национални цели, а останалата търговско-космическа дейност прехвърлят на милостта на частния бизнес. В резултат, в момента за почти три четвърти от икономическите проекти в космоса отговорност носят предприемачи.
Зад всичко това ясно прозира стремежът на водещите световни икономики да пренесат в космоса макиавелисткия подход, който вече бе успешно изпробван на Земята. Той включва създаване на национални предприятия при максимално благоприятни условия за търговска дейност в космоса; без да се харчат бюджетни средства да се постигне смазващо икономическо преимущество в космическото пространство; да започнат да диктуват собствените си условия на останалите играчи на пазара от позиция на превъзходство.
Това е напълно реална перспектива и засега към тази цел най-последователно вървят САЩ.
Владение срещу ползване
Следващият проблем, с който предстои да се сблъскаме в относително близко бъдеще, е чрез какъв правен принцип да се разпределят териториите на съседните планети. Засега най-вероятна изглежда американската практика от времето на Дивия запад - кол, забит на територията на участъка, закрепва правото на собственост върху него. Разликата е само в това, че няма да се установява право на владение, а право на ползване. Усвоената част от повърхността на планетата няма да става далечен анклав на Русия, САЩ или някоя друга страна.
Материалните (полезни изкопаеми, проби) и нематериални (резултати от изследвания) блага най-вероятно ще се разпределят според правото на първия пристигнал.
Нека не забравяме и за потенциалното Елдорадо на 21 век - астероидния пояс. Класиците на научно-популярния жанр раздухват тази тема не по-лошо от букмейкъри преди финала на Шампионската лига. По данни, на които се позовава руския вестник "Коммерсант", общата стойност на полезните изкопаеми, съсредоточени между Марс и Юпитер, достига астрономическите 700 квинтилиона долара, а средностатистическият астероид съдържа 1,5 милиона тона кобалт, което е една четвърт от земните залежи на този метал.
Как ще си разделим богатството? Най-вероятно по схемата печели този, който първи се докопа до най-тлъстите парчета от астероидния пояс. /БТА
von_seeckt
Рейтинг: 586 НеутралноТова са бели кахъри.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2451 НеутралноНека приемем, че космическите държави ще продължат и в бъдеще да спазват тези правила.
Libertarianism is just anarchy for rich people_________________________
Държавите нали били лоши стопани? Някак в хармония с ширините на времето и пространството на вселената и по-либерално е тръст от космически корпорации да поемат икономическата зона в космоса и когато започнат да се колонизират други планети , кой може да ги накара да плащат данъци или да спазват правата на джендърите там(примерно)?
quatro_4x3
Рейтинг: 1539 НеутралноЗа всички изостанали държави е така, но преди около 2 години американците си допълниха законодателството, като регламентираха добива от космоса. За любимата ти Русия тоя въпрос не е актуален естествено. Тя трудно добива на собствената си територия, що остана да мисли за космоса! РУСОФИЛЪТ Е СЪВРЕМЕННИЯТ АНАЛОГ НА ТУРКОФИЛА ПРЕЗ ТУРСКОТО РОБСТВО.
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 Неутралнопо статията: половинчата и с неясна позиция
властта ражда паразитипо същество (отговор на заглавието): и да може - не бива!
Космосът е враждебна за човека среда и екстремно изпитание за техниката. Това налага не конкуренция с всичките й атрибути и изкуствено пръкнали се юридически спънки, а СЪТРУДНИЧЕСТВО и СПОДЕЛЯНЕ (на технологии, информация, полезни практики, т.е. опит) плюс свобода да се постъпва адекватно, а не да се оплитаме в правни паяжини.
Без сътрудничество и споделяне ще има големи катастрофи, жертви и щети.
Космосът, специално Луната като начало, следва да стане индустриална зона, да разтовари биосферата на Земята от техногенния натиск. И не само индустриална зона, но и среда за временно до постоянно живеене. И между лунни градове не бива да има конкуренция, това ще е разрушително.
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#1] от "von_seeckt":
властта ражда паразитине са. Вече не са.
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#3] от "quatro_4x3":
властта ражда паразитидобив от космоса е абсурд; не е нужно да се карат суровини от астероиди на Земята - върху самите астероиди е по-логично да се построят производства, основно на космохардуер (кораби, модули и т.н.), но и чисто потребителски изделия (използвайки предимствата вакуум и безтегловност за направата им), които вече далеч по-лесно ще бъдат приземявани и разпределяни за ползване.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3246 НеутралноВ САЩ вече има компании за добив на метали от астероиди !
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Свободна икономическа зона в космоса разбира се, че ще има.
За всеки който може !
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#7] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
властта ражда паразитикакво ще прави тези метали?
Goldmantelziesel
Рейтинг: 289 НеутралноЛибеларните джеднъри - с боб. Тия които са само джендъри - с ориз.
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#2] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
властта ражда паразитиако корпорациите поемат колонизирането, ще получиш обстановка в колониите както във филма "Зов за завръщане", само дето надали ще има герой спасител и извънземен артефакт като инструмент на всеобщо спасение.
Виж историята на английския колониализъм и какви ги е вършела корпорацията Ост-Индийска компания. Ама това е Земята. Въздухът и водата са ти "без пари". В една например лунна или марсианска колония диктатурата на корпоративната управа ще разполага с абсолютни средства за контрол.
Не разбирам защо трябва да пренасяме в космоса човещинията, вместо да използваме космическата експанзия за ръст на човечността - и в космическите колонии, и на Земята.
quatro_4x3
Рейтинг: 1539 НеутралноСуровини или краен продукт, каквото е възможно. По-добре е на Земята да се доставя краен продукт, разбира се. Но когато сравнявам с Русия, как да говоря за краен продукт, като там само се добиват суровини и почти нищо не произвеждат!? РУСОФИЛЪТ Е СЪВРЕМЕННИЯТ АНАЛОГ НА ТУРКОФИЛА ПРЕЗ ТУРСКОТО РОБСТВО.
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#11] от "quatro_4x3":
властта ражда паразитине виждам защо в тази тема да обсъждаме Русия (днешната неомонархия)
има и нещо друго: държавно разделение на колонии и автоматизирани космически производства е нерационално.
tamada
Рейтинг: 1406 НеутралноЩе ги кара този, който ги кара и в момента. Данъците плащаш там, където си регистриран и където декларираш печалбата си. За да се отърват от данъци трябва не просто да колонизират планета, а да изградят достатъчно силна общност за да създадат собствена държава и да регистрират компанията си там.
Горе-долу както е станало със САЩ. Британските компании не са харчили печалбите в далечните колонии, а у дома където е имало за какво да ги харчат. От своя страна на колониите са им трябвали 200 години за да станат достатъчно силни, че да обявят независимост.
Но резултатът е, че новосъздадените компании на новото място пак плащат данъци, щото имат да развиват държава.
Schopenberg
Рейтинг: 696 НеутралноСмятам за крайно неудачно да се коментира мнение на представител от постоянно изоставаща държава, общество и управление. То личи и от основното негативно и примитивно отричане на естествения прогрес плод на свободната предприемаческа инициатива. Само краткото цитиране на част от използваните пропагандни съчетания "макиавелисткия подход", "да се постигне смазващо икономическо преимущество", "да диктуват собствените си условия на останалите играчи на пазара от позиция на превъзходство" е достатъчно за да се убедим, че мнението в статията е от отвратителната среда на болшевишката азиатска кочина.
Navigare Necesse EstВсичко хубаво в днешния и бъдещия свят ще произлезе от жизнерадостната ни и успешна евроатлантическа общност.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3246 НеутралноДо коментар [#8] от "Николай Теллалов":
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !За по-подробна инф колега виж източниците под статията.
https://en.wikipedia.org/wiki/Asteroid_mining
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#15] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
властта ражда паразитизнам го.
Но питам теб, твоето мнение.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3246 НеутралноДо коментар [#16] от "Николай Теллалов":
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Според мен олигархията се развива и търси нови начини да се налага без контрол и граници.
Lou
Рейтинг: 1656 НеутралноМоже. Ще мушнем кабел в Слънцето и с него доставчиците ще ни продават енергия. От луните на Юпитер ще доставяме минерална вода, а от Юпитер и Сатурн бидони с газообразни вещества. На Луната ще направим почивен курорт със СПА. Ще гледаме телевизионен сигнал от планетата Кеплер 33443, намираща се на 400 светлинни години от нас.
"Виж, приятелю, на този свят има два типа хора - тези със заредените пистолети и тези, които копаят. Ти копаеш!"Само не разбрах мармота кога завива шоколада.
tigervi
Рейтинг: 691 НеутралноДо коментар [#6] от "Николай Теллалов":
Eddie lives... somewhere in time!Добив на суровини в космоса е абсурд, да, защото на Земята има всичко, при това относително достъпно. Това е и основната причина държавите да финансират основно фундаменталните научни изследвания, а търговската дейност да се ограничава до комуникационни спътници, такива за дистанционно наблюдение и малко туризъм.
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#19] от "tigervi":
властта ражда паразитида, но не били било по-разумно да се създаде индустриална база извън Земята, която да произвежда нужното за космонавтиката и така да не пресилваме околната среда
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2451 НеутралноНаправо да пращаме изкуствения интелект на Марс с технороботи и да го оставим да се развива?!
Libertarianism is just anarchy for rich people
wsxdre
Рейтинг: 458 Неутралноmehran tavakoli
http://keshefoundation.org/
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#21] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
властта ражда паразитиедин същински Изкуствен ИНТЕЛЕКТ не можеш го пратиш, без да е съгласен да отиде там :)
а и говоря за Луната, не за Марс.
Луната е близо, със станции като Cycler ( https://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_cycler ) може да се осигури редовно транспортиране на товари в двете посоки в кратки срокове, не години, както с Марс.
penetrating
Рейтинг: 5938 НеутралноМнението на авторката, когато тя говори за добив на полезни изкопаеми от космоса и завладяването на кобалта на един среден астероид асоциирам с първобитно мислене, идващо от икономика намираща се под нефтена игла.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertДалеч по сериозният ресурс са близките орбити и правото да ги заемеш. Този ресурс е необходим, ограничен и все повече страни имам апетит към него
klimentm
Рейтинг: 4117 ВеселоТова е малко като плача по Нероден Петко! Квиталиони долари се разхождат из космоса ама няма кой да ги прибере и чии са те?
klimentmklimentm
Рейтинг: 4117 ВеселоДо коментар [#24] от "penetrating":
klimentmПо същата логика руснаците се силят да завладяват Арктика,като в същото време в Сибир имат огромни неразработени находища но нямат нито средства нито технологии за усвояването им!
penetrating
Рейтинг: 5938 НеутралноДо коментар [#26] от "klimentm":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert:) по-близо до границите :)
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#25] от "klimentm":
властта ражда паразититочно за мисленето в долари или друга валута казвам, че с него усвояване на космоса няма да се получи
Realist
Рейтинг: 3495 НеутралноМоже би ще видим добив и такава технология сравнително съвсем скоро.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Първоначално ще се добива водород и кислород за гориво на сателитите. Това може и да не стане, защото йонните двигатели поевтиняха се развиха доста бурно последните години, а те прадлагат много малко използване на инетрният газ, който се ускорява с помоща на електричество добито от панелите.
Добив на благородни метали. Златото на земята ще свърши след десетина години. Платината, паладия и благородните метали използвани в катализаторите на автомобилите и сега е по- изгодно да се добиват от космоса. Редкоземни елементи също.
Уникални за земята вещества като изотопа на хелия, Хелий 3, който не се среша на земята, но е в изобилие в слънчевият вятър и на Луната. Хелий 3 може да се използва за гориво в термоядрени централи. Всичко това хубаво, но трябва да разработим тази икономика.
Каквото и да е, в следващите 10 години полетите в космоса ще поевтинеят поне десетина пъти. И това ще направи възможни много технологии- туризъм, лаборатории, изследователски експедиции, производство, добив на метериали, .....
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралнотДо коментар [#29] от "Realist":
властта ражда паразитиГориво за сателити...
Евтини йонни двигатели...
Златото свършвало...
Хелий-3 за още непостроени централи...
Олеле олеле олеле
Xumpomo name
Рейтинг: 627 НеутралноДо коментар [#26] от "klimentm":
Birds of a feather flock together.логиката никога не е пречила на руснаците :)
marine eng
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#3] от "quatro_4x3":
Ех тази Русия...
marine eng
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#14] от "Schopenberg":
Работата е там, че какво смяташ ти, изобщо не интересува никой норфмален човек... така че опъвай на някъде да си търсиш терапия