
© Reuters
Британският парламент ще задължи подопечните му територии със статут на данъчно убежище или офшорна зона да разкрият до 2020 г. кой точно притежава фирми там. Целта е да се подобри борбата с корупцията и укриването на доходи от данъчните власти. Мярката няма да важи за остров Ман и т.нар. Острови в Ламанша, включващи Джърси и Гърнси, тъй като парламентът няма право да им налага волята си.
Няколко политици от управляващата Консервативна партия се съюзиха с депутати от опозиционната Лейбъристка партия в подкрепата си за промени в закона, които за пръв път бяха предложени от премиера Дейвид Камерън, но срещнаха съпротивата на властите във въпросните територии.
Към момента от тях се изисква да разкриват информация за реалните собственици на офшорни компании и банкови сметки единствено пред органите на реда, и то само ако това изрично бъде поискано от тях.
Зам.-министърът на външните работи Алън Дънкан заяви във вторник пред парламента, че правителството на Тереза Мей ще подкрепи поправка, внесена от двама депутати, с призив за създаване на централен регистър на собствениците на компании в тези територии. Това стана по време на дебати за приемане на допълнение към закона за борба с прането на пари.
Ниските данъци и гарантираната секретност е това, на което се крепи успехът на финансовите сектори на територии като Британските Вирджински острови и Каймановите острови. Орландо Смит, премиер на Британските Вирджински острови, заяви, че е "силно разтревожен" от събитията в Лондон и определи политиката за повече прозрачност като "много несъвършена". "Става дума не само за удар по доверието, но и за поставяне под въпрос на отношенията ни с Обединеното кралство и конституционните права на жителите на острова."
Борещите се с прането на пари и укриването на доходи от данъчните власти приветстваха обещанието на правителството. "Това е голяма крачка за справяне с проблем, който струва толкова скъпо на развиващите се държави", казва Саймън Къркланд от организацията Christian Aid.
Маргарет Ходж, депутат лейбърист и една от вносителите, коментира, че така ще се помогне за пресичане дейността на престъпни групи и въоръжени групировки. "Така ще им попречим да използват поверителността, да крият добитите по престъпен начин средства и да ги изпират през една легитимна система, но често с престъпни цели. С откритите регистри ще знаем кой, какво и къде притежава, както и къде и как се движат парите. След това ще сме по-добре екипирани да изкореним мръсните пари и да се справим с проблемите, създавани от тях."
Наоми Хърст, говорителка на организацията Global Witness, припомни, че досега е имало четири подобни опита за поправки и те са се провалили в парламента. Тя смята, че не е изключено покушението срещу Сергей Скрипал през март да е засилило натиска над правителството да се заеме с офшорните компании с прикрити собственици, през които се инвестира във Великобритания. По думите ѝ през последните 10 години от Русия в отвъдморските територии са влезли 7 пъти повече средства, отколкото директно инвестираните пари в Обединеното кралство.
442
Рейтинг: 1477 НеутралноАми не знаят !!! иначе що да не Ви кажат.
koko65bg
Рейтинг: 893 НеутралноМярката няма да важи за остров Ман и т.нар. Острови в Ламанша, включващи Джърси и Гърнси, тъй като парламентът няма право да им налага волята си.
Сега ще започне голямото прехвърляне на сметки. Таксите ще нарастнат.
lynyrds
Рейтинг: 502 НеутралноНе свърши много работа тоя Новичок..само проблеми..
А британците се чудят откъде да изкарат малко пари след Брекзита защото ще трябват.
grajdanin1
Рейтинг: 705 НеутралноДо коментар [#2] от "koko65bg":
Ако това е така, то излиза, че всичко е вятър и мъгла. А за щата Далавера нещо чува ли се?
Щото могат да наложат волята си над Тринидат и Тобаго, над Панама и не знам си кой още, но над "нашите момчета" не могат. Това е пример за 100% рекет на силните над слабите. Международно право ли?
penetrating
Рейтинг: 5916 НеутралноМаксимум 40 милиарда руски пари могат да напуснат "бреговете" на Англия. В замяна на това останалите ще бъдат чисти...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertredguy
Рейтинг: 989 НеутралноС други думи: имате срок до 2020-та да си прехвърлите сметките на о. Ман.
liubo...otdale4
Рейтинг: 402 НеутралноТипично по-английски: разпореждане, което важи навсякъде, но не в нашите офшорки.
И поредна мярка за увеличаване на авоарите в нашите офшорки.
lz2
Рейтинг: 2681 НеутралноПак "мижи да те лажем"!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!miropenkov
Рейтинг: 254 НеутралноСъвсем бизнесът ще се изнесе от Лондон, той си обича да има скрито-покрито
man_un
Рейтинг: 604 НеутралноНормандските островчета са с особен статус от времето на Уйлям Завоевателя, собственост на краля с право на самоуправление, собствен флаг и закони. Имат собствена валута, = на паунда. Тук в стари времена са били свърталища на вещици, пирати и контрабандисти. Макар да са под носа на французите, те са собственост на Англия от 13 в., когато минават от Бретан в ръцете на Нормандия. Сега е гъч от туристи и богаташи, защото има идеални условия да са кефиш на живота.
charlesdegaulle
Рейтинг: 1554 ЛюбопитноА у нас, кага?