
© Dado Ruvic, Reuters
Правителството на Папуа-Нова Гвинея обмисля да ограничи достъпа до "Фейсбук" за месец, като в този период ще изследва поведението на жителите на страната. Целта е да се проучи как се използва социалната мрежа и дали води до пристрастяване на хората. Експериментът е насочен и срещу разпространението на фалшиви новини и фалшивите профили в мрежата.
Министърът на комуникациите на островната държава Сам Бейзил обясни, че за месец ще може да се събере достатъчно информация, за да се идентифицират потребителите, които се крият зад фалшиви акаунти. Освен това ще бъдат открити и хората, които качват порнографски изображения, както и фалшива и подвеждаща информация. След това правителството ще подаде сигнал до "Фейсбук" въпросните профили да бъдат изтрити.
Бейзил подчерта, че защитата на личните данни и личната кореспонденция на местното население е от ключово значение във все по-бързо развиващия се комуникационно свят. Именно заради това правителството дори обмисляло възможността за създаване на своя собствена социална мрежа, за да не може чужди компании да събират данните на жителите на Папуа-Нова Гвинея.
Сред другите аргументи за спирането на "Фейсбук" е възможността да започне реалното прилагане на Закона за престъпленията в киберпространството, който беше приет миналата година. Той се фокусира върху сигурността на данните в мрежата. Според групите за защита на правата на човека обаче това би позволило на правителството да предприеме мерки срещу критиките и да облекчи пътя към цензурата.
Със закона се предвижда разпространяващите клеветническо съдържание, както и обидни и подбуждащи към размирици публикации във "Фейсбук" да бъдат наказани с до 25 години затвор.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1700 НеутралноИнтересна инициатива, но лекарството е по лошо от болестта.
mutricata.blogspot.bg deinstall.blogspot.bgНе можеш да ограничаваш свободата на хората, под предлог, че е за тяхно добро. Това отваря път към всякакви забрани.
По скоро трябва да ги ограмотяваш, а FaKebook да бъде регулирана на наднационално ниво, на база ня ясни,прозрачни и демократично приети правила.
12345
Рейтинг: 497 НеутралноЕксперимент, поръчан от богати държави. Защото пристрастяването е реален проблем - в началото корпорациите и глобалистите са го искали, с цел по-лесна манипулация на населението, но вече се обръща срещу тях. В момента в който не западните правителства и корпорации, а други започнаха да пускат масово фалшиви новини, корпорациите и глобалистите се разтревожиха.
daskal1
Рейтинг: 3713 ВеселоОпасно е, какво ще правят "ловците на глави" от Папуа Ню Гини без "фейсбук"? Да не се върнат към стария занаят?
balgariez
Рейтинг: 1037 ВеселоА какво са направили под напъна на Фейсбук Вануату, Науру и Горна Волта ?
Интересно да се знае и реакцията на Соломоновите острови и на Брега на слоновата кост.
меншевик
Рейтинг: 1135 ВеселоПапуасите са закъсняли. Руснаците ги изпревариха, като забраниха Телеграм.
Сокурсник Путина, экс-разведчик КГБ: Вы серьезно думаете, что Путин, делающий подтяжку лица, развяжет ядерную войну? У него от страха ботокс потечетman_un
Рейтинг: 1343 НеутралноС такива новини човек си опреснява познанията по география за рядко споменавани дестинации. Макар че, хората сега знаят къде повече предвид непрекъснатото пътуване тук и там по света. Та за Папуа-Нова Гвинея, търси Австралия.
babyroo
Рейтинг: 989 ВеселоТва самото е баш фалшива новина... Че там повечето са още по дърветата. До ден днешен откриват нови племена, невидяли цивилизация. Може само стотина австралийски агенти да пострадат...
rooРоси
Рейтинг: 8526 НеутралноТо и друго го пробват.
penetrating
Рейтинг: 10286 НеутралноЕто това е добра новина :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert