
© Huseyin Aldemir, Reuters
Поддръжници на Демократичната партия на народите (ДПН) на митинг в Диарбекир
В турската предизборна кампания миналата седмица имаше изненада - сред спокойните митинги на големите партии имаше и предизборна обиколка в югоизточен град, завършила със сблъсъци.
В град Суруч, недалеч от сирийската граница, четирима (първото съобщение бе за трима) загинаха при сблъсъци между поддръжници и членове на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и жители, които поддържат прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН). Загинаха братът на депутат от ПСР, както и двамата братя и бащата на жител на Суруч, Фадъл Шеняшар. Новината остави Турция стъписана - Суруч беше и мястото на един от първите големи атентати на "Ислямска държава" в Турция; 33-ма активисти, повечето на възраст около 20 години, бяха убити в града през лятото на 2015 г.
Случилото се напомни за тежестта на кюрдските гласоподаватели - поне 16 млн. души и около една пета от населението - в момент, в който изборите са източник на известно напрежение за ПСР и президента Реджеп Тайип Ердоган. Причината е, че някои проучвания прогнозират резултат от под 50% за него и близо 10% (минималния праг за влизане в парламента) за ДПН на изборите тази неделя.
По-рано този месец в турски медии изтече дори запис, на който се чуват призивите на Ердоган за кампания срещу избиратели на прокюрдската партия, защото ако тя не влезе в парламента, това ще "подобри ситуацията".
"Кюрдите ще са един от решаващите фактори на изборите на 24 юни", написа и от години близкият до управляващите в. "Дейли сабах", според който "успехите в политическата стабилност и обществения ред" и "държавните услуги, предоставени в региона (предимно населен от кюрди)" ще му помогнат да разшири подкрепата си сред тях.
"Кюрдите не са хомогенни", добавя обаче изданието и цитира анализатори, според които избирателите на ДПН може и твърдо да гласуват за кюрдската партия по идеологически причини, но по-консервативната част от електората, пълна с колебаещите гласоподаватели, може да е решаваща за изхода от вота.
© Umit Bektas, Reuters
Смесени чувства
ДПН, поредното превъплъщение на голяма политическа организация на кюрдите, което влиза в парламента (след забрани от няколко правителства), стана обект на атаки от властите, които твърдят, че има връзки между нея и забранената Кюрдска работническа партия (ПКК), считана от Турция и Запада за терористична организация. Дори нейният бивш председател Селяхатин Демирташ, кандидат-президент, в момента е в затвора по подобни обвинения в очакване на процеса си.
И в инцидента от четвъртък Ердоган видя намеса на ПКК и го определи като пример, доказващ "как ПКК и ДПН все още не са изоставили стратегията си да се хранят с кръвта на кюрдите".
В действителност Ердоган печелеше и мнозинството кюрдски гласове в първото си десетилетие на власт, когато политиката му беше на отстъпки и повече права за кюрдското малцинство (и сега около половината кюрдските избиратели подкрепят партията му). Сега, смята съпредседателят на ДПН Первин Бурдан, тактиката не е за печелене на гласове, а за смачкване на ДПН, която трябва да се държи под избирателния праг. "Суруч беше провокация преди изборите на 24 юни. Мислят си: "Ако направим нещо подобно в Суруч, никой няма да поддържа ДПН", каза тя на митинг в Истанбул, цитирана от "Ал Монитор".
© Goran Tomasevic, Reuters Плакати на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) в Мардин в Югоизточна Турция
Разместване на избирателни секции
В село Дадаш Аълъ в провинция Диарбекир тази година 265-те избиратели няма да гласуват в каменно училище, както обикновено - жители на 19 провинции ще трябва да гласуват в други населени места, а властите настояват, че това се прави изцяло от съображения за сигурност. Местни жители и представители на кюрдската опозиция се опасяват, че това се прави заради поддръжката на ДПН. "Надяват се, че възрастните и болните няма да могат да отидат да гласуват", казва за "Файненшъл таймс" домакиня от селото, в което мнозинството поддържа именно кюрдската партия.
Гласуването ще е в зона, защитавана от властите срещу акции на въоръжени кюрдски групи. Депутатът от ПСР в Диарбекир Мехди Екер отхвърля всякакви предположения, че управляващите искат да повлияят на изхода от вота - по думите му става дума за прекалено малък брой гласоподаватели, едва 144 хил. при общо 59 млн. в цялата страна.
Опозиционни активисти и членове на ДПН се опасяват, че Ердоган и ПСР може да опитат да фалшифицират вота, за да получат нужния им резултат. "Имам усещането, че за да вземем 10% от вота на хартия всъщност имаме нужда от 15%", каза за "Файненшъл таймс" Мехмет Шериф Джамджъ от ДПН в Диарбекир.
"Републиканци" и "кюрди" рамо до рамо
За ДПН надеждата е в "пакта" с РНП - някои депутати от най-голямата опозиционна партия планират да гласуват именно за кюрдската партия в парламента, за да ѝ помогнат да влезе, въпреки че ще подкрепят за президент собствения си кандидат, Мухарем Индже, пише "Файненшъл таймс".
"В замяна", ако Ердоган действително отиде на балотаж с Индже, ДПН е готова да агитира за него. Макар РНП да не е обичана от кюрдите по исторически причини (и партията на Ердоган постоянно да напомня това), Индже дори посети Демирташ в затвора, а миналата седмица дори беше на митинг в Диарбекир, където РНП партията получи едва 2% от гласовете през 2015 г.
© Associated Press Мухарем Индже на митинг в Диарбекир на 11 юни
Според изданието някои биха били готови да гласуват за Индже дори само за да осуетят плановете на Ердоган. "Нямам доверие на Мухарем Индже. Но врагът на врага ми е мой приятел", казва фермерът Фарук Йълмаз.
Предвид известната популярност на Индже в Югоизточна Турция управляващите опитаха да насочат част от вината за инцидента в Суруч към него. "Причината и извършителят на инцидента в Суруч (са) Мухарем Индже. Той разглези (жителите или избирателите на ДПН) и ги подтикна към насилие", смята вътрешният министър Сюлейман Сойлу. "За съжаление има съюз на терора между РНП и ДПН."
РНП се опитва да заглуши тези послания от управляващите - днес депутатът и заместник-председател на партията Гюрсел Текин каза за кюрдската телевизия Rudaw, че "републиканците" са готови да отстъпят вицепрезидентски пост на кюрдски представител, ако Индже спечели изборите. Само допреди десетилетие такава идея би била табу за РНП. Залогът на изборите изглежда твърде голям и въпросът е кой ще спечели най-много, като ухажва кюрдите.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2488 НеутралноКюрдите май им е време да се отделят от Турция!
Libertarianism is just anarchy for rich peopleeti mehter
Рейтинг: 3860 ЛюбопитноИндже дори посети Демирташ в затвора, а миналата седмица дори беше на митинг в Диарбекир, където РНП партията получи едва 2% от гласовете през 2015 г.
Bukalemun=========
С какво лице отиде там и там.... ?
За визитата при Демирташ , донякъде го разбирам..... но как намери лице да застане пред кюрдите ?
Та те ..... тяхната партия във формата на светски генерали, избиваха кюрдите с десетилетия !!!
И 2% са му много даже !
Кюрдите добре знаят кой им даде правата за които преди 20 години дори и не мечтаеха .....
eti mehter
Рейтинг: 3860 Неутралнов инцидента от четвъртък Ердоган видя намеса на ПКК и го определи като пример, доказващ "как ПКК и ДПН все още не са изоставили стратегията си да се хранят с кръвта на кюрдите".
Bukalemun======
Точно така е !
На кюрдите никога не им е вървяло откъм лидери .....
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#1] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Bukalemunhttps://youtu.be/SLQhAZ4s8gw
tacheaux
Рейтинг: 4089 НеутралноКюрдите ли ще определят бъдещето на Турция?
musashii
Рейтинг: 796 НеутралноТо пък щото на турците много им върви откъм лидери.Вече средната работна заплата в Турция е по-ниска от българската.
plamen_b
Рейтинг: 1016 Неутрално"държавните услуги, предоставени в региона (предимно населен от кюрди)"
Държавни услуги под формата на кютек и от време на време - убийства.
du Tremblay
Рейтинг: 0 ВеселоДо коментар [#5] от "tacheaux": Аха, Ердоган си насрочи избори за да определят кюрдите бъдещето на Турция.Не бъди наивен.
Феникс
Рейтинг: 282 НеутралноДо коментар [#1] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Едва ли, тези не могат да управляват собствена държава, ще се изколят едни други като пилета. А тъй като голяма част от кюрдите са доста консервативни мюсюлмани те по-традиция си гласуват за Ердоган и неговата партия, които обират над 40% от кюрдския вот.
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#5] от "tacheaux":
BukalemunЕдин кюрдин на име Тургут Йозал , вече управляваше Турция. .... и то доста успешно ! Стига да милее за държавата си .....защо не !
penetrating
Рейтинг: 5916 НеутралноКюрдите в оспорвани вотове стават важен балансьор...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertYarak4You
Рейтинг: 537 НеутралноЕти, недей да бягаш като бит гьотверен и да се криеш като амфжък, ами ела напиши нещо в коментарите под тази статия, че нещо много лесно ти секна ентусиазма като ти се казаха 2-3 приказки...
Ти чукаш и влизаш, а аз влизам и чукам........https://m.dnevnik.bg/sviat/2018/06/19/3201831_gubi_li_erdogan_podkrepata_na_anadolskite_tigri/
ygo11542256
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#12] от "Yarak4You":
Сегашните икономически проблеми на Турция са временно явление... сигурен съм че страната ще се справи с това. А Ердоган има изключително сериозни амбиции за 2023... ако успее ги изпълни, тази държава ще стане цвете. Лидери като него имат много голямо его, едва ли ще допусне да остане в историята с негативен знак. Със сигурност има план и може би с цената на известни временни жертви и лишения ще се справи.
И последно - има и по важни неща от икономиката, парите... гласуването с джоба си, а не с разума си и със сърцето си никога не води до нищо добро. Погледни гърците как се прецакаха с Ципрас. Единия например ти обещава национализъм, консерватизъм или величие да го кажем, другия - хляб. Ти естествено избираш хляба, но накрая не получаваш нито едното, нито другото.
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноЕто едно видео от реферандума. Виждаме кмета в кюрдско село да подпечатва невалидните бюлетини, извадени от урната. Един женски глас го предупреждава, че това е назаконно и подсъдно, ама.. Така стават тия работи.
https://www.youtube.com/watch?v=CbckPpmtovI
ygo11542256
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#5] от "tacheaux":
За жалост да. Както в САЩ много често негрите определят кой ще е президент. Ако не бяха негрите, ни Клинтън, ни Обама щяха да видят Белия дом.
ygo11542256
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#14] от "half truth":
Имаше много такива видеа май. Интересно, как не са изтрили клипа или забранили ютюб в Турция...уж толкова голяма цензура имало.
ygo11542256
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#9] от "Феникс":
Вижте горе на снимката привърженици на ДПН целите в забрадки и шалвари... да им се чуди човек защо я подкрепят тази партия, която иска да забрани забрадките.
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноДо коментар [#16] от "ygo11542256":
По време на реферандума следях броенето на гласовете. В един момент почна да се усеща, че Ердоган губи. Сигурна съм че направиха една инжекция в гласовете. Самият Ердоган изглеждаше много изненадан и разочарован. Тогава разликата в гласовете беше близка. Ако сега бъде по-голяма нищо няма да направи. Индже заплашва, че армия адвокати ще наблюдава изборната комисия и няма да им позволи нередности.
half truth
Рейтинг: 2224 ВеселоВ това видео в последното си изречение Ердоган твърди, че направил 35,5 квадрилиона инвестиции в Диарбекир (35,5 katrilyon yatırım). Сигурна съм, че дори не знае как се пише такова число. За сравнение дефицита на САЩ е 1 трилион, а Ердо говори за 35500 пъти по-голямо капиталовложение само в един кюрдски град.
Милион, милиард, трилион, квадрилион
Voiko
Рейтинг: 1791 НеутралноНа предишните избори Ердоган заплаши кюрдите и по този начин част от тях гласуваха за неговата партия, други изобщо не гласуваха. Той обаче продължи преследването и терора над кюрдите, особено над политическите си противници, обвинявайки ги в тероризъм. Този път нещата няма да се случат както желае Ердоган.
theduloclan
Рейтинг: 422 Неутрално[quote#19:"half truth"][/quote]
В това видео в последното си изречение Ердоган твърди, че направил 35,5 квадрилиона инвестиции в Диарбекир (35,5 katrilyon yatırım). Сигурна съм, че дори не знае как се пише такова число. За сравнение дефицита на САЩ е 1 трилион, а Ердо говори за 35500 пъти по-голямо капиталовложение само в един кюрдски град.
Мустака говори за турски лири които со по-ефтини и от еднопластова тоалетна хартия. Днес лирата падна отново и е на нива около една-пета от американския долар.... и една трета от българския лев! Когато Мустака дойде на власт преди 10 години раздаде ефтини заеми на анадолската сган която върна жеста като гласува за него на всички последващи избори. Сега обаче, лихвите по тези дългове, които са в долари и евро, са между 15% и 17% (като ги взеха бяха към 2%-4%). И сега това може да обърне каляската на грузинската Пепеляшка (да, Мустака е етнически грузинец).
valtoro
Рейтинг: 989 НеутралноНито един кюрдски глас за Ердоган !!!
Роси
Рейтинг: 8403 НеутралноЕрдоган на кюрдски гласове ли се надява.
Fred
Рейтинг: 1826 НеутралноКюрдите 20% а не могат да стигнат бариерата 10% за парламента, странна история? Ако някои от тях гласуват за Ердоган значи са пълни идиоти, той е най-големият им враг.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.