
© Associated Press
На скромна церемония с участници на доста ниско равнище Турция ще получи днес във Форт Уърт, щата Тексас, първите си самолети F-35. Реално, в най-добрия случай турската армия ще разполага с изтребителите през ноември 2019 г.
Церемонията в централата на производителя "Локхийд Мартин" се провежда сред напрежение в отношенията между Анкара и Вашингтон, засягащо и военно-техническото сътрудничество. Сенатът на САЩ одобри преди дни проекта на закон за новия бюджет за отбрана с изрично условие да не се продават на Турция модерните изтребители F-35, докато Пентагонът не убеди сенаторите в двумесечен срок, че закупуването на руски зенитни комплекси С-400 не подкопава сигурността в НАТО.
Притесненията, изказани от американски и натовски специалисти, са, че чрез интегрирането на С-400 в системите на НАТО руснаците може да се сдобият със секретни кодове на оръжейните системи. Ако F-35 и С-400 действат в една и съща отбранителна структура, от нея може да се получат честотите на радарното оборудване на американските самолети, обяснява в. "Хюриет".
Засега няма формално основание да не продължи спазването на договора с Анкара за снабдяването ѝ с близо 100 такива самолета в следващите десетина години. Турция е партньор в разработването на програмата за многоцелеви изтребител от началото на века, част от която е F-35. Турските инвестиции в програмата надхвърлят 800 млн. долара.
След днешната церемония турските F-35 ще бъдат преместени в базата "Люк" в щата Аризона, където започва обучението на пилоти и техници от турската армия за работа с тях. Този процес ще продължи близо година и половина, след което самолетите се очаква да бъдат разположени в базата "Малатя" в централната част на Анадола, където е и един от модерните радарни комплекси на НАТО.
Все още не е ясно дали САЩ няма да ограничат под някаква форма използването на турските F-35, дори да отпадне забраната от Сената. В медиите се спекулира, че може да бъде блокирано обновяването на комуникационната система на сложния самолет, ако Анкара не промени позицията си за С-400.