
© Huseyin Aldemir, Reuters
Само след два дни Турция ще гласува на избори, които ще променят политическата ѝ система, официално въвеждайки резултатите от референдума на 16 април миналата година - страната ще се превърне от парламентарна в президентска република.
Залогът на изборите в Турция е толкова голям заради факта, че който и да е президент след вота, ще управлява с по-големи правомощия; която и партия или съюз да има мнозинство в парламента, ще разчита на по-малко власт от досегашните политически сили, но все пак ще може да оформя дневния ред, а на книга ще може и да отстранява президента.
Критиците на президента Реджеп Тайип Ердоган го обвиняват, че независимо от парламентарния режим той, като президент, досега е оказвал влияние върху системата, значително надхвърлящо правомощието му. Преустройството, което според него ще направи управлението в Турция "по-ефикасно" обаче, въвежда и други промени.
Какво ще прави президентът
Ще може да издава закони с указ, без парламентарно решение; да избира министри и най-високопоставените съдии; да разпуска парламента (на каквото поиска основание), но това ще предизвиква предсрочни избори. (Съществува правна възможност указите му да се обявяват за нищожни с гласуване на други подобни актове от парламента.)
Единствен ще може да обявява извънредно положение и да "представя" на парламента указите, с които то да се одобрява.
Държавният глава също така ще може да назначава и уволнява вицепрезиденти.
В негови ръце ще е изготвянето на бюджета - задача, която досега изпълняваше кабинетът.
Ще бъде ли "надпартиен"
Не. Ще може да е лидер на политическа партия (какъвто отново стана Ердоган още след приемането на поправките на референдума). Подобно на други президентски републики победата на партията му в парламента ще води до силно припокриване на законодателната и изпълнителната власт.
Колко дълго ще бъде на власт
Най-много два мандата. В Турция имаше дебат дали това означава, че Ердоган, ако спечели изборите, може да остане на власт само за един мандат след тях, но управляващите твърдят, че мандатите му ще трябва да се броят по новите правила, по които ще бъде избран.
Конституцията в новия си вид казва, че президентът има право само на два мандата от по пет години, но че може да следва още един мандат, ако по време на втория парламентът реши, че трябва да има предсрочни избори. Тази поправка предизвика критики от Венецианската комисия към Съвета на Европа, защото би могла да доведе до неограчинето подновяване на мандата на държавния глава.
Какво ще се случи с правителството
Турция няма да има премиер, а кабинетът ще е на подчинение на държавния глава, който поема всички функции на министър-председателя.
По-голям (и по-слаб) парламент
За първа година местата са 600 - досега в законодателния орган имаше 550 депутати. Управляващите изтъкват като предимство и факта, че минималната възраст, за да се кандидатира човек за депутат, ще бъде свалена - всеки, навършил 18 г., вече може да го направи (досега прагът беше 25 г.)
Парламентът също така ще трябва да одобрява бюджета (и тази функция не може да бъде заобиколена от президента).
Няма обаче да съществува понятето "парламентарен контрол" - въпроси до министри, президенти и вицепрезиденти ще могат да се задават в писмен вид.
Кой може да контролира президента
Парламентът на теория ще има възможност да го отстрани. Процедурата обаче не предполага това да става лесно. За започване на процедура ще са нужни 301 от 600 гласа (обикновено мнозинство), специална комисия ще се създава с 360, а за свалянето на държавния глава трябват 400 гласа след таен вот.
А армията?
Въоръжените сили, които някога се представяха като "гарант" на стабилността и светския характер на Турция, с годините се оказаха подчинени на изпълнителната власт. Сега те ще могат да бъдат разследвани от Държавния надзорен съвет, и това според държавната телевизия TRT я превръща в разновидност на изпълнителната власт. Свидетелство за промяната във властта ѝ е фактът, че за пръв път Конституционният съд, досега със 17 членове, ще има 15, защото в него вече няма да се избират двама военни съдии. Понятието "военно положение", използвано след досегашните преврати (трите "фактически" от 1960 г. насам), вече няма да съществува в основния закон.
SS
Рейтинг: 3198 ВеселоВариант едно - Ердо плюнчи химикалката и пичели на първи тур доживотно !
Вариант две - Въпреки химикалката сметките не излизат , ама "народа" си го иска и не може без него и насила го карат да управлява доживотно - зер имат богат опит с превратите !!!
edin drugii
Рейтинг: 2491 Неутралнотурците са в един постоянен цикъл от военно положение ,политически кризи ,пак военно положение ,но иначе икономически успяха да се превърнат в тигър и то не само в нашия регион ,а световен ,дано тези промени им донесат по добър и спокоен живот от досегашния .
Йоаникий
Рейтинг: 835 РазстроеноИзборите никога и нищо не преобразяват. Туркия ще се върне официално с 50 и повече години назад, а аллах ще има официален наместник долу - Ердогана...
Най-високите препятствия са тези, които сами си поставяме.paf
Рейтинг: 638 НеутралноНаправо император да си назначат!
karabastun
Рейтинг: 8956 ЛюбопитноЕрдоган ще векува като доживотен султан!
[email protected]БМЗ
Рейтинг: 1101 НеутралноКак ще я променят? Мустакатия наместник на Аллах ще стане още по-нахален и агресивен. А това е много опасно за България.
Апокалипсисът апокалиптиченastra_explorer
Рейтинг: 323 Неутрално2018
Ердоан ке падне! Дай, Боже! В името на една нормална Турция!
selqnin
Рейтинг: 1882 НеутралноАко султана за съжаление спечели турската икономика ще продължи режима си на "свободно падане"!!!
SETT
Рейтинг: 255 НеутралноЕдва ли някой има съмнения, че ердоган ще "спечели" изборите. Но и никой вече няма съмнения, че това е и края на "нормална" Турция (доколко е била нормална досега е отделен въпрос).
1. “Присъщият порок на капитализма е неравното разпределяне на благата; присъщата добродетел на комунизма е равното поделяне на нищетата.” Сър Уинстън Чърчилastra_explorer
Рейтинг: 323 НеутралноДо коментар [#9] от "SETT":
Нормална в смисъл на съвременна, прогресивна и светска република, а не западащ средновековен ислямски султанат, в какъвто я превръща този самозабравил се диктатор!
hamiltonf
Рейтинг: 4459 НеутралноЕдинственият шанс за цивилизована Турция е, крехкото здраве на Ердо да го изостави. Изборите са подсигурени отдавна.
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.eti mehter
Рейтинг: 3908 НеутралноПри новото управление , ще има специална комисия която при нужда ще има право да съди президента за държавна измяна.
Bukalemuntsvetko_51
Рейтинг: 1846 НеутралноКой знае какви промени няма да настъпят, защото и към днешна дата Ердоган е едноличен началник. Но изборите просто ще узаконят това положение, което не е добре за Турция, не е добре за нас, съседите на Турция, не е добре за близкия изток и не е добре и за света. Но...поне в момента полезен ход не се вижда.
eti mehter
Рейтинг: 3908 НеутралноДо коментар [#2] от "edin drug":
BukalemunМерси за пожеланието !
Снощи , по турските медии , Ердоан обясни подробно какво ще е на практика новото управление. Чрез схеми и чертежи показа променените структури и министерства. До момента те бяха 26 ,а след изборите ще са 16.
БМЗ
Рейтинг: 1101 НеутралноДо коментар [#14] от "eti mehter":
Апокалипсисът апокалиптиченДемек концентрация на властта, а?
Кой би помислил...
eti mehter
Рейтинг: 3908 НеутралноДо коментар [#15] от "БМЗ":
BukalemunВ досегашната конструкция , президента бе застрахован от обвинението 'държавна измяна'.
В новото управление няма да е така . Има и ред други подробности които ще държат 'на щрек' и президент и парламента. ...да си вършат работата в полза на държавата.
Преди .... :)....не беше така. ...
Преди. ...... който пръв посети Белия дом , с червено куфарче в ръка. .... той имаше най големите шансове да спечели следващите избори ....
penetrating
Рейтинг: 5947 НеутралноТурция е вече под пълния контрол на Ердоган...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertДали е добре или зле за Турция? По резултатите ще познаем. Икономиката затъва, разединението е едно от най-високите, турски войски водят военни действия извън страната, вътре в страната има райони със засилено присъствие на армията, имаше и един опит за преврат ...
Несъмнени "успехи", които се дължат единствено на Ердоган..,
Voiko
Рейтинг: 1797 НеутралноАко опозицията спечели можем да се надяваме да видим Турция такава, каквато беше преди 10-15 години - в развиваща се икономика и добри отношения със съседите, без тероризъм и насилие.
quasimodo
Рейтинг: 661 НеутралноЗа съжаление този вариант е предвиден и блокиран като вероятност. Дано греша, но... мисля че не греша.
Мисля, че поколението, което се ражда сега няма да е способно да повярва, че някога Турция е била нормална държава. Ще им изглежда напълно абсурдно.
Тия бошлаф дето ги плещи тука ети и там пропагандаторите на Ердогановата република, само малоумник може да ги приеме за чиста монета. Светска Турция приключва окончателно на тези избори. А се боя, че Ердоган дори не е истинскта еманация на проблема. По-големи малоумници ще дойдат след него...
valtoro
Рейтинг: 999 НеутралноРисът от президентска република- ако спечели кофти човек, справка- Тръмп !!!
eti mehter
Рейтинг: 3908 ВеселоДо коментар [#19] от "quasimodo":
BukalemunТия бошлаф дето ги плещи тука ети и там пропагандаторите на Ердогановата република,
======
Добре бе .....
Тогава нека направим така :
Остави ети и другите там....и сам се поинтересувай !
Направи едно сравнение между двата периода на Турция .... до 2005 та , и след това. ....
Сравни всичко. .... икономика, здравеопазване, обучение , .....
Но няма да ти изнася ..... ;)
Фактите са налице !
Roumen Stoilov
Рейтинг: 661 НеутралноПобеда на Ердоган в изборите ще затвърди диктатурата му легализирайки я. Всяка диктатура е обречена на провал (по-рано или по-късно), защото унищожава саморегулиращите механизми необходими за нормалното функциониране на обществото и държавността. Успехите на всяка диктатура имат временен характер и са с прекалено висока цена. Ислямът улеснява диктатурите.