
© Osman Orsal, Reuters
Президентът Реджеп Тайип Ердоган "остава мярката за всички неща в Турция", написа германският журналист Михаел Мартенс в коментар за в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг" и призова всички, наблюдавали изборите, да си зададат въпроси - защо мнозина са предричали промяна в управлението на Турция?
Действително властта не просто остава в ръцете на Ердоган, човека, който доминира в турската политика вече 16 години. С новата президентска република правомощия, които той на практика имаше чрез партията си и които често зависеха от решенията на депутатите, вече са официално негови без особени възможности за контрол, а управляващите не пропускат да се присмеят на всички западни и други издания, които не бяха предрекли, че ще се стигне дотук.
Слабите промени в резултатите му показват, че подкрепата, която може да получи, за момента има граници, независимо колко власт ще съсредоточи в себе си.
Без мнозинство в парламента
Турция може и да не е парламентарна република от днес нататък, но това не променя резултата от вота - от 2002 г. паритията на Ердоган само веднъж е имала по-малко депутати и това беше през юни 2015 г., когато с 40% подкрепа не състави правителство и се яви на нови избори.
За сравнение съоснованата от Ердоган Партия на справедливостта и развитието, появила се година по-рано, печели 363 места през 2002 г. (почти две трети мнозинство в 550-местния парламент). Сега местата ѝ са 295 в законодателния орган с 600 депутати.
За мнозинството на ПСР ще са необходими гласовете на Партията на националистическото действие (ПНД), с която Ердоган влезе в предизборен съюз. Президентът няма да може да разчита единствено на своята партия, за да прокарва законодателни решения отвъд указите, с които може да управлява с известни ограничения.
Без значима разлика с президентските избори през 2014 г.
През август 2014 г., когато стана първият президент, избран с пряк вот, Ердоган получи 51.7 на сто от вота. Разликата със сегашния резултат (52.59% при почти 100% преброени бюлетини) е минимална въпреки коренно различните условия: извънредното положение след опита за преврат, усилията на управляващите да се представят като "обединители на нацията", а всички други да са застрашени от клеймото "терористи"; съмненията на наблюдателите, че партията му и самият Ердоган са имали прекомерен медиен комфорт по време на кампанията. Мнозинството гласува и през 2014 г., и на референдума "за" визията на държавния глава, но това мнозинство е крехко, а въпреки постоянните уверения на управляващите Турция остава разделена.
"Пробивът" на Индже не е без прецедент. Тогавашният противник на Ердоган, бившият генерален секретар на Организацията за ислямско сътрудничество Екмеледин Ихсаноглу, се справи относително по-добре от Мухарем Индже - той взе 38.44% от вота (при 30.64 за сегашния опозиционен кандидат). Разликата дойде от факта, че Ихсаноглу беше компромисен кандидат на цялата опозиция (без прокюрдската партия ДПН) и това включваше и дясната ПНД.
Сега съюзници на Ердоган, националистите от ПНД преди 4 години донесоха на Ихсаноглу стотици хиляди гласове в Южна Турция, която по това време беше тяхна "крепост". За сметка на това националистическата партия, която не е първа по гласове в нито един от турските райони, ПНД беше и изненадата на вота с около 11% - подкрепата ѝ не се е променила въпреки отлива от редиците ѝ след създаването на партията на бившия вътрешен министър Мерал Акшенер. .
© Goran Tomasevic, Reuters
Без значима промяна в Анадола
Избирателните райони във вътрешността на Анадола вече десетилетие и половина все още са традиционни "крепости" на Ердоган. Те остават верни на президента и управляващите, въпреки че икономическите трудности на Турция засегната "гръбнака" на подкрепата му - част от средната класа, която процъфтява, откакто той е на власт.
Възвръщане на подкрепа в градовете след референдума
Ердоган като кандидат-президент изгуби почти всички най-западни провинции (без Балъкесир), които традиционно са в ръцете на РНП и техни кандидати.
Той обаче получи по-голяма подкрепа сред градското население, отколкото по време на референдума за президентска република през април миналата година. Тогава и петте най-големи града (Истанбул, столицата Анкара и Измир), както и четвъртият и петият, Адана и Анталия, гласуваха срещу промяната.
На изборите вчера единствено Измир не гласува "за" Ердоган, а в единия от избирателните райони на Анкара (но не и в другите три) "републиканците" получиха най-голям брой гласове и това им донесе петима депутати. Това обаче е просто сигнал за запазване на подкрепа в райони, които бяха в ръцете на ПСР от 2011 г.
Без пробив при кюрдите
За трети поредни избори, откакто Демократичната партия на народите (ДПН) влиза в парламента, тя води пред управляващата ПСР в почти всички югоизточни провинции. Там много гласоподаватели кюрди гласуват традиционно за Ердоган, но превесът е в полза на ДПН (откакто партията започна да се явява в този си вид през 2014 г.).
Интересен е резултатът в провинция Тунджели. Там за ДПН печели убедително изборите за парламент, следвана от "републиканците"; на президентските обаче над 50% са гласували за Индже - в район, който помни партията му, още от времето на основателя на съвременна Турция Мустафа Кемал Ататюрк, с насилие, отнело живота на хиляди души.
Това е резултат от договорката между "републиканците" и ДПН, за която писаха някои турски медии - вторите да подкрепят Индже за президент, ако избирателите на първите им помогнат да влязат в парламента. Резултатът може да се види и при данните в чужбина - турските общности в някои държави са гласували със значинелно мнозинство за Мухарем Индже, но парламентарният вот е за ДПН.
Peni Nikol
Рейтинг: 7466 НеутралноНяма да е президент на президентска република.
hamiltonf
Рейтинг: 4373 Неутрално"Без мнозинство в парламента...."
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Какво значение има, след като Диктатора може да разпуска Парламента, да издава президентски укази със силата на закони, отделно другите "екстри", като сваляне на правителството, предсрочни избори, назначаване на съдиите във висшите съдилища и т.н. и т.н....
Грегорий50
Рейтинг: 290 НеутралноДо коментар [#1] от "Peni Nikol":
Това не му пречи да е диктатор.
дерибеев
Рейтинг: 3029 Любопитноа ще е ? натурална единица ? мечтана гласоподавателка ? всеки коментар може и ще бъде използван срещу вас
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3042 НеутралноТрудното за Ердо предстои......икономиката !
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !дерибеев
Рейтинг: 3029 ЛюбопитноДо коментар [#5] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васи това е обосновано от ?
Роси
Рейтинг: 8403 НеутралноДо коментар [#5] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
Той и затова бързаше с изборите, защото при този спад на икономиката и обезценяване на лирата, след година можеше и да не спечели. Ердоган иска да направи Турция, която от близо 100 години е светска държа ислямска република.
tacheaux
Рейтинг: 4089 НеутралноВинаги когато се печели , нещо друго се губи. И обратното е вярно. Народът го е казал Всяко зло за добро.
Ердоган какво губи и какво печели не е толкова важно. Важно е Турция като наш съсед какво губи и какво печели.
Отговорът на този въпрос не е лесен.
today
Рейтинг: 831 НеутралноТия явно са съвсем неграмотни, щом чак по бюлетините има снимки на кандидатите.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#8] от "tacheaux":
BukalemunЛесен е.
today
Рейтинг: 831 НеутралноОт неразбирането от страна на Ердоган на основни икономически принципи, съчетано с мания за величие и неистово желание той да управлява всякакви сфери на живота, като се почне от облеклото на жените и призивите да не се усмихват на обществено място, та се стигне до определяне на политиката на централната банка. Анадолските селяни понеже и те толкова разбират, затова му се кефят и гласуват за него. Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!
eti mehter
Рейтинг: 3860 ВеселоСлабите промени в резултатите му показват, че подкрепата, която може да получи, за момента има граници,
Bukalemun======
Когато е немска медия започне да интерпретира турска след изборна кампания..... Ми става смешно....
Ердо си показа силата, съобразно коалиционния партньор.....
Нали са заедно..... нека си събират общия вот....
Или..... Защо ти е да убиваш сърна, когато може да се нахраниш и със заек....
дерибеев
Рейтинг: 3029 НеутралноДо коментар [#11] от "today":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васзначи днес борсата е реагирала с неразбиране
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#11] от "today":
BukalemunОт неразбирането от страна на Ердоган на основни икономически принципи,
**********
Хи хи......малцина са политиците и по света, можещи да дават лекции по политика на Ердо.....
Снощи в това бе припомнено чрез показно.....
Форумите мозъци докато умуваха как ще протече балотажа..... Ердо им спести по нататъчни грижи....
BiGman1
Рейтинг: 2010 НеутралноДо коментар [#14] от "eti mehter":
Явно вече си запразнил...не че трезвен си по умен...
eti mehter
Рейтинг: 3860 ЛюбопитноДо коментар [#13] от "дерибеев":
BukalemunЗа нея знаеш само кога се споменава , нали!
Храбър
Рейтинг: 3743 ЛюбопитноИнтересно от какво ти стана смешно след като не оспорваш казаното в цитата. Ти просто го заобикаляш. "Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
Храбър
Рейтинг: 3743 ЛюбопитноИ какво общо с икономиката има балотажа? "Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноДо коментар [#13] от "дерибеев":
Така беше за кратко време сутринта, но веднага последваха продажби и бърз спад. Като краен резултат за деня борсата е паднала с 1,92%. 1 евро = 5.5 лири, а 1 долар=4.7 лири.
eti mehter
Рейтинг: 3860 Любопитно
Bukalemun"Пробивът" на Индже не е без прецедент. Тогавашният противник на Ердоган, бившият генерален секретар на Организацията за ислямско сътрудничество Екмеледин Ихсаноглу, се справи относително по-добре от Мухарем Индже -
======
Ех Цайтунг.....
Какво целиш с тия верни но провокационно не пълни данни?
Та нали Екмелеттин Ихсаноглу събра цели 11 партии и така тръгна да се състезава....
Много по логично е да събере повече гласове в брой.....!
А при Индже, те бяха 4.....
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#17] от "Храбър":
Bukalemunкакво ти стана смешно след като не оспорваш казаното
======
Не само съм го оспорил, но и със пример съм се обосновил....
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноЕрдо има какво да научи от предците си. Превратъджията Кенан Еврен на изборите по време на преврата от 1982г. е имал 92% вот.
penetrating
Рейтинг: 5916 НеутралноТакава печалба е пирова победа :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilberteti mehter
Рейтинг: 3860 ЛюбопитноСега съюзници на Ердоган, националистите от ПНД преди 4 години донесоха на Ихсаноглу стотици хиляди гласове в Южна Турция,
Bukalemun======
Тогава бяха с ортаци с наследниците на светските превратаджии.....
Но когато Бахчели усети, че е Кълъчдароглу му изневерява и с кюрдските терористи на пкк, чашата на търпение преля..... Бахчели поумня..... и подаде ръка на Ердо.
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#22] от "half truth":
BukalemunПревратъджията Кенан Еврен
=====
Светския.... Мария!
Светския превратаджиия.....
Нека не пропускаме тия важни прилагателни.....!
Че да не вземе некомпетентния форумник да бъде грешно информиран.
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноПревратаджията си е на първо място превратаджия. Диктаторът Ердоган обяви извънредно положение, за да може да смени конституцията и политическата система.
Ердоган беше обещал да отмени извънредното положение след изборите. Също и да оправи икономиката. Да видим.
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#26] от "half truth":
BukalemunДиктаторът Ердоган обяви извънредно положение, за да може да смени конституцията
======
И във Франция има военно положение.... и там ли....
А в Турция е така единствено заради евентуален терор.
Хората не го чувстват като военно, това положение.
Досегашната конституция дава повод терора в Турция да вирее.....
Едно смъртно наказание е достатъчно, той да бъде премахнат.
Иван К.
Рейтинг: 289 НеутралноДо коментар [#19] от "half truth":
Между другото икономическата политика на Ердоган е доста правилна , да ще жертва лирата и спестяванията на нселението в лири ще се изпарят , да заплатите в момента са по ниски отколкото в България , тоест населението ще плати с по нисък стандарт възхода на Турция , но пък това , което се изгради и изгражда в момента ще остане. И ако не залитнат по исляма , Турция след 10 години ще има модерна и качествена инфраструктура , добра производствена база и мощности , изградени хиляди хотели готови да посрещнат дестки милиони туристи годишно. И предвид , че дългът им е под контрол https://www.dailysabah.com/economy/2017/06/22/turkeys-public-debt-to-gdp-ratio-lower-than-26-eu-states https://tradingeconomics.com/turkey/government-debt-to-gdp единствената жертва на успеха ще е лирата и спадналият стандарт на мнозинството от турците.
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноАз не мисля, че Ердоган можеше да промени конституцията без извънредното положение. Нарочно го предизвика.
А хората са се чувствали добре и при Кенан Еврен. Най-малкото по-сигурно. До скоро говореха с уважение за него. За репресиите са научили много по-късно.
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноДа, Ердоган строи инфраструктура , но я строи все с чужди пари. Чужди строителни компании строят със собствени пари. В замяна ще експлоатират обектите докато се изплатят, но турската държава е подписала гаранция за всеки обект. Ако обекта не се изплати за определен срок, държавата ще го плати. А как е било преди него. Първият и вторият мост над Босфора и хиляди километри магистрали са построени с държавни пари. Държавата е вземала заем от гражданите. Спестила е парите и се е разплатила с гражданите. Правителството на Ердоган какво е спестило? -нищо.
"добра производствена база и мощности"
Точно в това обвиняват Ердоган най-много, че по негово време държавата не е отворила нито една фабрика. Тези преди него са довели и развили автомобилна, самолетна, химическа, лекарствена, за битови уреди индустрии. Ердоган - нищо.
eti mehter
Рейтинг: 3860 ВеселоДо коментар [#29] от "half truth":
BukalemunА хората са се чувствали добре и при Кенан Еврен.
=====
Тук вече събори каруцата....
Вечерен час до 8.....репресии.....недостиг на основни продоволствия.....
Още да припомняме ли?
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноДо коментар [#28] от "Иван К.":
И още нещо много важно. Турската икономика се развива на основата на вътрешното потребление. То трябва да бъде ограничено за сметка на износа.
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#30] от "half truth":
BukalemunИ въобще..... теб какво те вълнува толкова много това военно положение?
Не живееше ли в Испания?
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноДо коментар [#31] от "eti mehter":
Аз да Ви припомня ли, че до преди няколко години анкетираха хората по улиците. Питаха ги какво мислят за преврата и те казваха, че преврата е бил необходим . Мнозинството. Сега не мислят така. Ама преди разправяха, че имало страхотен терор, затова се наложило Кенан Еврен да направи преврат и да сложи ред. Гражданите го казваха.
eti mehter
Рейтинг: 3860 ЛюбопитноДо коментар [#30] от "half truth":
BukalemunЧета ти коментарите и все повече се уверявам, че ти липсват елементарни познания по икономика....
Съжалявам, но така мисля.
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноА сега казват, че наложително извънредното положение, за да може Ердо да сложи ред. Ердо смени калъпа и пак ви върза. :)
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноА Вас защо не Ви вълнува? Хем жиевеете в Анталия.
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#34] от "half truth":
BukalemunНеобходим разбира се....
Понеже същите хора създадоха и хаоса леви/десни....
Създава се хаос..... И после се потушава от все едни и същи хора.....
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноНедейте да съжалявате моите икономически познания. Съжалявайте поколението дето ще плаща проектите! С чужда пита помен така се прави.
eti mehter
Рейтинг: 3860 ЛюбопитноДо коментар [#37] от "half truth":
BukalemunВ Анталия можеш да се движиш и по най тъмните улички.... До сутринта....
Но аз пък не се интересувам от проблемите на Каталония......
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#39] от "half truth":
BukalemunАз съм уверен в бъдещето на Турция!
Тази изстладала държава е преминала през толкова перипетии, че днешните и времена са като райски....
Стига запада да не и се бърка....
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноЕрдоган смени само калъпа! Върши същото, което и предишните превратъджии. Само че, той пълни различни джобове. Вместо джоба на Коч и Сабанджъ, Ердоган пълни джобовете на про-ислямските капиталисти. Фашистка, рушветчийска държава!
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#39] от "half truth":
BukalemunВ момента е идват стотици поздравления за изборите....
От много краища на света идват поздравителни телеграми.... хората се радват за избора на Ердоан....
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноГадни империалисти, нали! Ама благодарение на техните капиталовложение Турция днес има икономика. Я. Толкова от мен.
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#42] от "half truth":
BukalemunФашистка, рушветчийска държава!
=====
Успокой се, Мария.... по такъв начин немож ме разубеди....
Доволен съм от текущите събития....
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#44] от "half truth":
BukalemunАма не се сърди.....
Говорим си тук....
Jikevjikev Jikev
Рейтинг: 289 Неутралноhttps://fermer.bg/novini/satresenie-na-pazara-na-luk-v-sasedna-turtsiya
Ети, кво стана с тоя зарзават?
Иван К.
Рейтинг: 289 НеутралноДо коментар [#30] от "half truth":
Е не твърдя , че всичко е започнало от Ердо , аз дори не съм му фен , но специално в икономиката се справя добре , това , което се изгради и изгражда в момента е страшно много и то ще остане да се използва от турците , не мисля , че са изградили много кухи неща , които просто да ги има за да се помпа БВП сега . И факта , че държавният дълг е във форма само 28 процента е , гърците построиха много , но пък дълга им стана 280 процента. Ако договорите с частни фирми за инфраструктурата са в турски лири , те ще се изплатят лесно , защото лирата се обезценява и дори и държавата да е длъжна да им плати пак не е проблем. И пак казвам , ако Турция не залитне много към исляма без значение с Ердо или без, а си останат сравнително светска страна , ще бъдат много добре , просто в един момент ще стегнат фискалната политика , ще стабилизират лирата, което не трудно , предвид , че нямат големи плащания по дълга , дори могат и пак една деноминация да направят и започват на чисто и музиката ще свири, с нова модерна инфраструктура , хотели , произвоствени мощности , които никой в региона няма, чак в Германия има нещо сравнимо . Просто средният турчин ще е блъскал години наред за по малка заплата от средният българин, но ние ще си останем на това ниво , докато онези ще се изстрелят.
Пак казвам не съм фен на Ердоган , но в икономиката се справя добре , това поне го показват числата. Евсичко това може и да се обърка и да не се случи , ако възникнат социално етнически конфликти и тероризъм.
half truth
Рейтинг: 2224 НеутралноДо коментар [#48] от "Иван К.":
На теория Турция няма дълг за големите проекти. На теория чуждите строителни фирми ще ги експлоатират докато се изплатят. Проблема е, че има срок за който трябва да се изплатят и ако не - влиза в сира държавната гаранция. Мисля че този срок за повечето проекти е 4-5 г.
А относно паричната единица. За съжаление всички международни договори се подписват на базата на еврото или долара. Даже по времето когато лирата беше наистина силна, Турция не успя да убеди никой партньор да подпише в турски лири.
И да, кокато стане проблем със плащанията Турция използва свободата на турската лира точно по начина по който сте описал. Аз лично 2 пъти съм го преживяла и мисля че иде трети. В този смисъл добре че Еедо остана навласт, та да си изсърба попарата лично :) Ердо сам разбра, че положението е сериозно и си дръпна ръцете от централна банка. Мисля че, най-после остави икономиката на икономистите. Дано! Лек ден.
serafin
Рейтинг: 780 НеутралноДо коментар [#31] от "eti mehter":
Ако искаш нещо да НЕ бъде свършено създай комисияНе знам на колко сте години и дали въобще имате преки впечатления от от времето 1980-1982 година, или сте на принципа ЕЖК?
Причините и последствията за събитията 1980-1982 са предмет на друг разговор, но тези събития и последващите правителства дават огромен тласък на развитието на Турция в почти всички области, включително и в научната. А сега децата няма да изучават Дарвин
serafin
Рейтинг: 780 НеутралноДо коментар [#43] от "eti mehter":
Ако искаш нещо да НЕ бъде свършено създай комисияНе бъркай обикновената куртоазия с безумната радост.
Магаре си избрахте, магаре ще поздравят.
Цивилизования свят уважава избора
Николай Николов
Рейтинг: 1120 НеутралноДо коментар [#48] от "Иван К.":
То това е резултатът от икономическата политика на всяка самозабравила се, но пък тежко неграмотна авторитарна власт:
тежки дисбаланси в икономиката, всеобща мизерия и .... монументални строежи.