
© Associated Press
Китайският премиер Ли Къцян (в средата) с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер (вляво) и председателя на Европейския съвет Доналд Туск
Китай оказва натиск върху ЕС за остро съвместно изявление срещу търговските политики на американския президент Доналд Тръмп по-късно този месец, съобщават за агенция "Ройтерс" европейски представители.
Пекин обаче среща отпор в усилията си на фона на предстоящи срещи на върха със страните от Централна и Източна Европа и с европейското ръководство, а и на разговори с германския канцлер Ангела Меркел в близките дни.
Според "Ройтерс" по време на разговори в Брюксел, Берлин и Пекин вицепремиерът, отговарящ за икономиката, Ли Хъ и първият дипломат на Китай Уан И предложили съюз между двете икономически сили в замяна на по-голямо отваряне на китайския пазар в знак на добра воля. В частни разговори Лю е изтъквал, че Китай е готов за пръв път да обяви кои сектори от икономиката му може да се отворят за европейски инвеститори по-късно този месец. пише агенцията.
Какво иска Китай
Едно от исканията на Китай в замяна на това е за общи действия срещу САЩ в Световната търговска организация, но според петима представители и дипломати от ЕС тази идея е отхвърлена.
Очаква се срещата на върха на 16 и 17 юли, на която от китайска страна ще присъстват президентът Си Цзинпин и премиерът Ли Къцян, да не доведе до острото комюнике, което би очаквал Пекин, а по-скоро да се изтъква желанието за съвместна работа по модернизация на СТО. Същевременно всякакво комюнике би било напредък, след като последните 2 срещи завършиха без комюнике заради спорове за търговията и териториални спорове в Южнокитайско море.
Китайските държавни медии междувременно лансират посланието, че ЕС е на страната на Пекин, а това поставя блока в деликатно положение, отбелязват европейски представители, според които Китай иска "ЕС да застане с Пекин срещу Вашингтон, да вземе страна", но това няма да се случи.
Въпреки митата, които Тръмп налага на износа на метали от Европа, и заплахите за автомобилната индустрия Брюксел споделя опасенията на Вашингтон, че китайските пазари остават затворени за чужди инвеститори, а Пекин манипулира търговията, за да владее световните пазари. "Съгласни сме с почти всички оплаквания на САЩ срещу Китай, не сме съгласни обаче с начина, по който САЩ подхождат към въпроса", казва друг дипломат.
© Associated Press
Притеснения
Все пак китайското предложение е поразително предвид близките връзки между САЩ и Европа в икономиката и сигурността. То обаче разкрива както притесненията в Пекин от търговска война с Вашингтон, така и по-смелия подход на Китай в заявките му за лидерство на фона на разделенията между САЩ и партньорите му - Европа, Япония и Канада - по въпросите на търговията, климатичните промени и външната политика.
За Китай източник на безпокойство са и плановете на ЕС за по-сериозен контрол на инвестициите на Стария континент и решенията на регулаторите в САЩ да блокират опити за придобивания в САЩ. Междувременно се забавя и износът от Китай към САЩ - по официални данни през юни той е нараснал едва с 3.8 процента на годишна база - 23.8 процентни пункта по-малко от същия месец миналата година. За първото полугодие на 2018 г. също се отчита рязко забавяне - 5.4% ръст на износа в сравнение с предходния период на 2017-а, което е 19.3 процентни пункта по-малко.
"Тръмп раздели Запада и Китай се опитва да извлече ползи от това. Никога не се е чувствал комфортно от това, че Западът е един блок", казва европейски представител, свързан с дипломацията между ЕС и Китай. Според него Пекин смята, че може поне да опита да отдели ЕС в области като търговията и човешките права. Според друг дипломатически представител срещата на лидерите на Г-7 миналия месец е била подарък за Пекин, защото е показала, че Европа губи дългогодишен съюзник, поне що се отнася до търговията.
"Пускат ни на перона едва когато влакът е потеглил"
Същевременно според доклад на консултантската компания Rhodium Group от април китайските ограничения в чуждите инвестиции са по-големи от тези в ЕС във всеки сектор освен недвижимите имоти. Много от придобиванията на европейски компании от китайски не биха били възможни в обратната посока. Макар Китай да обещава отваряне, европейски представители очакват, че всички подобни ходове ще съдържат повече символика, отколкото в съдържание.
Дори решението от май за намаляване на митата върху вносните автомобили ще е от малко значение предвид колко малък дял заема вносът им на местния пазар, а и предвид планирания бърз преход към електромобили в Китай. "Пускат ни на перона едва когато влакът е потеглил", казва европейски бизнес ръководител, базиран в Пекин.
МиГ-29
Рейтинг: 571 НеутралноВреме беше.
ЕС+Китай+Русия трябва да се опънат на Тръмпона.
wnl03619584
Рейтинг: 260 НеутралноЗначи знаели за практиките на Китай, били съгласни с Тръмп, че не са честни, но до сега са си мълчали и нищо не са направили!?! Доста глупаво ми звучи и направо си говори, че не са защитили интереса на ЕС по най-добрият начин.
Емил Емил
Рейтинг: 284 НеутралноИ много внимателно, хем да сме на кяр, хем да не се срути долара, че всички много яко ще издухаме супата ;)
LIBERTÉ, ÉGALITÉ, FRATERNITÉ; мисли глобално + решавай локално = прагматичен национализъмPisnaMi
Рейтинг: 1943 Неутрално"Пускат ни на перона едва когато влакът е потеглил"
А ние още не сме решили дали да пътуваме
МиГ-29
Рейтинг: 571 НеутралноСАЩ се самоизолира нищо добро няма да излезе от това.
Света е глобален останалите пазари ще се отворят ще започнат да търгуват все по активно Русия ще бъде преобщена.
Технологии който не се вкарват от САЩ ще бъдат разработени самостоятелно, долара ще стане все по малко значим за сметка на Евро-то и Юана.
ЕС ще разработи собствен оръжеен комплекс и няма да купува от САЩ.
САЩ сами се прецакват
atmanpg
Рейтинг: 2375 НеутралноЕС трябва да се противопостави на САЩ, но според собствените си приоритети.
Нека и Китай да направят същото.
В политиката приятелства няма. Такива договорки могат да се спазват, но е по-добре да не се подписват.
daskal1
Рейтинг: 4418 НеутралноРазумна позиция на Европа, поне засега. Америкянската политика може да се промени още през ноември след изборите, китайската идеология си остава тази на ККП и веднъж разположили се в Европа в кратки срокове китайците ще диктуват правилата на играта.
После дълбочината на пазара и характера на търговията между САЩ и Европа са двигател на технологичния прогрес в света. С Китай - съмнявам се...
wnl03619584
Рейтинг: 260 НеутралноДо коментар [#7] от "daskal1":
Китайците вече диктуват правилата на играта. Дори хитрите корпорации, които уж експолоатираха Китай се оказаха постепенно в ръцете на китайците или поне с техните технологии Китай им създаде много силни конкуренти.
gozambo
Рейтинг: 630 НеутралноНе само ще ги пускат на перона, когато влакът е потеглил, но ще ги пускат по пързалката.
ЕС в съюз С Китай срещу САЩ са изядени от Китай. Меркел ходи в Китай да застройва някакъв общ фронт срещу САЩ, но това беше импулсивно решение, индивидуална изява, необмислено решение и в крайна сметка имаше за цел повече да сплаши Тръмп, отколкото някакъв реален фронт. Наивно, защото Тръмп не се плаши лесно, а и добре е калкулирал плюсовете и минусите и позициите на европейците в тази игра. Търговските проблеми на ЕС с Китай са сто пъти по-големи, отколкото със САЩ. И Европа има сто пъти повече основания със САЩ да играе срещу Китай, отколкото с Китай срещу САЩ. А както виждаме, Тръмп разиграва и военно-политическата карта и Европа започва да си играе с огъня. Съюз с Китай срещу САЩ може да потопи НАТО и да хвърли Европа в пламъци. Без НАТО първата работа ще бъде на Турция да нападне Гръция и да възпламени целия Балкански полуостров. В Югославия само това чакат. И кой знае колко още тлеещи европейски конфликти ще се разразят. Миграцията ще стане безконтролна, Русия моментално ще разшири влиянието си по кримски модел в Молдова, Балтийските републики и Украйна. Кой ще я спре, особено при условие, че Путин може да се споразумее с Америка? В европейците здраво беше залегнало убеждението, че сигурността на която се радват е дадена от Бога и никой не може да им я отнеме. В момента Тръмп им избива тази мисъл от главата с по-силни удари. И тепърва ще започнат да осъзнават откъде идва папото.
atmanpg
Рейтинг: 2375 НеутралноДо коментар [#9] от "gozambo":
От кого ни пази САЩ ?
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
Корки
Рейтинг: 2733 НеутралноНереципрочната търговия с Китай е заробваща, нежеланието да допуска чужди стоки на своя пазар отблъскава трезвомислещите държави. Дъмпинга прилаган от китайските производители съсипва икономиката на невнимателните.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.Емил Емил
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#7] от "daskal1":
LIBERTÉ, ÉGALITÉ, FRATERNITÉ; мисли глобално + решавай локално = прагматичен национализъмИ китай ще започне да вкарва иновации, а най-малкото е, че докарва технологията до народа.
Иначе, нито ти, нито аз ще можем да си я позволим.
Жалко, че това не се случва в сферата на енергоизточниците, транспорта, храната и медицинските услуги.
Наместо цените да падат, те регулярно се покачват.
Странно работи техническия прогрес в условията на пазарна икономика....., пардон, капитализъм.
меншевик
Рейтинг: 340 НеутралноНа Китай няма да му се отвори парашута точно сега да спечели за свой съюзник ЕС в търговския спор със САЩ, при положение, че от години ЕС изразява пред Китай същите възражения в търговията, каквито има и САЩ по отношение на Китай. Позициите на САЩ и ЕС по отношение на Китай са идентични и очаквам да се случи точно обратното - САЩ и ЕС да застанат срещу Китай, след като разбира се Тръмп смегчи позицията си по отношение на ЕС на срещата си с холандеца Рюте.
Сокурсник Путина, экс-разведчик КГБ: Вы серьезно думаете, что Путин, делающий подтяжку лица, развяжет ядерную войну? У него от страха ботокс потечетКитайските таварищи действат изключително некоректно в търговията.
Мизийски
Рейтинг: 762 НеутралноЛиберали и комунисти ще се прегърнат във вечна дружба. Това е нормално, нали са бащи и синове.
Спаси, Господи, Твоите чеда и благослови наследството си, като даряваш на православния български народ победа над враговете му и го запазваш с Твоя кръст. ☦penetrating
Рейтинг: 5918 ЛюбопитноАлегорията за влака и перона е наистина много точна и удар в десятката ...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertЧерен хумор на кило
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#9] от "gozambo":
Стига с това "ще" в коментарите ти. Туй 'ще', онуй видите ли 'ще' - следователно 'ще'.
Голяма врачка се извъди.
Не стига, че Европа се държи достойно и държи все още на добрите отношения със САЩ, въпреки всичките простотии, кото прави Тръмп, ами и имаш наглостта да я обявиш за виновна. Между другото, не си европеец, за да коментираш Европа, не? - нали така казваш на съфорумците за САЩ.
Черен хумор на кило
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#15] от "Мизийски ☦":
"Пекин обаче среща отпор в усилията си на фона на предстоящи срещи на върха със страните от Централна и Източна Европа и с европейското ръководство, а и на разговори с германския канцлер Ангела Меркел в близките дни."
По скоро Тръмп и Путин ще се целунат, отколкото либералните демокрации и Китай. Ако Европа беше автокрация като Путин (или като мечтата на Тръмп да стане пожизнен президент на САЩ) - досега отдавна да имаше бърз съюз с Китай и обща полшитика в отговор на търговските мита. САЩ икат да са самотни и без съюзници, но това не означава че Европа ще се сближи с Китай срещу САЩ.
Момо
Рейтинг: 289 НеутралноЩатите чисто и просто искат да продължат да дирижират парада, но нещата се променят. Ако съм на тяхно място, и аз ще гледам по този начин.
Истината е, че Европа все още е най-демократичното място за живеене, но една задълбочена връзка с Китай крие риска да промени това. Ако сте си направили труда да гледате изявления на китайската партия след преизбирането на Си, ще забележите, че плановете на китайците са да поставят населението си под пълен контрол разделяйки ги на кохорти. Отделно, бъдещите китайски идеи към ЕС имат икономическа логика, но за сметка на населението на ЕС. Трябва да си луд за да се отвориш напълно за Китай.
dnevnikar
Рейтинг: 3803 НеутралноВИИ Маркс имени Лелина
Диктатурите насекъде си приличаме...
приличат.
dnevnikar
Рейтинг: 3803 НеутралноЧакалня №2 за Еврозоната
Не сте решили... следващата Аеродестинация?
Ако чакаш БДЖ ;)
До коментар [#4] от "PisnaMi":
"Пускат ни на перона едва когато влакът е потеглил"
А ние още не сме решили дали да пътуваме
асен георгиев
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#5] от "eyd13372645":
ще ти се, ама като се събудиш, ще видиш, че пак си изпил течността от цукалото.
errata
Рейтинг: 948 НеутралноДо коментар [#19] от "Момо":
"Да, България"Във ЕС има прекалено много и прекалено безсмислени ЕС регулации. Това води до загуба на конкурентноспособност и изоставане в технологии и иновации. Ако нещо не се промени, ЕС ще се превърне в нещо като Историческо ДисниЛенд за останалата част на света.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Роси
Рейтинг: 8236 НеутралноНикакъв съюз. ЕС ще играе самостоятелно. Китай и ЕС имат различни интереси.
Емил Емил
Рейтинг: 284 НеутралноДобре дошъл многополюсен свят.
LIBERTÉ, ÉGALITÉ, FRATERNITÉ; мисли глобално + решавай локално = прагматичен национализъмНикой не е казал че ще е лесно, но най-малкото трябва да се пробва скъсване на една срамна 70 годишна зависимост, по дефолт, приемана като даденост/ статукво.
В крайна сметка, и сащ правят неща, които не са много у ред.
Идеологически, морално, етично, хуманистично, двигател на човечеството (наред и с най-жестоките епизоди), е европа.
ЕС НЯМА МОРАЛНОТО ПРАВО да го играе вечния сателит, наместо да възвърне своя суверенитет и самостоятелност.
subaru
Рейтинг: 754 НеутралноКомунистически Китай може да "притиска" единствено Тайван и евентуално Северна Корея.
backo
Рейтинг: 243 ВеселоДо коментар [#9] от "gozambo":
gozambo, миличък, събуди се да се изпишкаш мама. Сънуваш кошмари:).
Направо си за съветник на Баце по международни отношения:)!
Емил Емил
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#27] от "subaru":
LIBERTÉ, ÉGALITÉ, FRATERNITÉ; мисли глобално + решавай локално = прагматичен национализъмМоже да притиска, но това би предизвикало огромни щети и за тях.
Планът е постепенно да се освободят от петродолара като световна валута, като намерят съмишленици за това.
Съответно, не е разумно да злорадстваме над рухването на настоящия хегемон, а да помислим какви биха били глобалните последици, и в частност за ЕС.
Аз се надявам, като следствие на това, на по справедливо управление и разпредление на световните финанси и ресурси.
Но какво планират китайците, и какво ще стане на практика, са различни други неща....
Иво
Рейтинг: 4781 ЛюбопитноЕвропейските политици са прави, като настояват да има реципричност в търговията, пазарите и чуждестранните инвестиции между ЕС и Китай.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Иво
Рейтинг: 4781 ЛюбопитноДо коментар [#6] от "atmanpg":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Много добре казано, моето мнение е същото. +++
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 РазстроеноДо коментар [#7] от "daskal1":
The Tenth ManГласувайте с главите си в САЩ наесен, че ако не се промени политиката ви, нищо добре не чака никой включително и особенно вас.
Да не останете партньори само на Северна Корея...
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 НеутралноСпоред скромното ми мнение ЕС трябва много сериозно да работи за здрави връзки с Индия. Подобен съюз ще предостави огромно място за маневри по отношение на Китай...
The Tenth ManИво
Рейтинг: 4781 ЛюбопитноВ някои отношения Китай и ЕС имат общи интереси. Давам ти примери Роси, примерно по отношение на Парижкото споразумение, двете страни споделят едно и също мнение и позиция в неговото запазване. По отношение на ВЕИ - също двете страни подкрепят развитието на този сектор и намаляването използването на изкопаеми горива. По отношение на иранската ядрена програма ЕС и Китай споделят напълно едно и също мнение - неговот запазване. По отношение на палестино-израелския конфликт, двете страни споделят напълно едно и също мнение - подкрепа за двудържавното решение и споделяне на Ерусалим на двете държави - Палестина и Израел. По отношение на търговията и двете страни са против протекционизма и за запазване на сегашния отворен икономически и търговски модел, двете страни подкрепят свободната търговия също така. Макар, че както пише в статията, пазара на Китай е по-затворен от пазара на ЕС за чуждестранни инвеститори и играчи и това трябва да се промени в посока по-голямо отваряне на китайския пазар за европейски инвеститори и компании. По този въпрос нашите европейски политици изискват реципрочност от китайците и са прави за това. "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
Иван K
Рейтинг: 2919 ВеселоДо коментар [#5] от "eyd13372645":
подпис"Технологии който не се вкарват от САЩ ще бъдат разработени самостоятелно"
Знаеш приказката за кучето което гледа касапина
vesolr
Рейтинг: 4027 НеутралноДо коментар [#32] от "Адвокат на дявола":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQТе (републиканците) нямат избор. За демократи не могат да гласуват поради принципни различия. Затова искат-не искат, със запушен нос и закрити очи пускат за кандидата на РП и се надяват да се размине с малко.
Може би е крайно време да се появи трета партия в САЩ, която да събере по-умерените от двете партии, а остатъците да се отдръпнат в двете крайности - крайно дясно и крайно ляво.
daskal1
Рейтинг: 4418 ВеселоДо коментар [#32] от "Адвокат на дявола":
Ами кажете ми как да гласувам, че да не сбъркам, зер без вашите указания закъде съм.
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 НеутралноДо коментар [#36] от "vesolr":
The Tenth ManДа де, ама вече не трябва да запушват ушите и закриват очите.
С Тръмп трябва костюм за биологична защита да слагат:)
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 ЛюбопитноДо коментар [#37] от "daskal1":
The Tenth ManГласувайте както написах - използвайки главите си.
Вие как смятате, Тръмп защитава ли интересите ви?
Може те ли да живеете сами на тази планета, в изолация?
Иво
Рейтинг: 4781 ЛюбопитноБи било чудесно това. Но, Весо и сега в САЩ има доста партии, проблемът е, че на тях не им се обръща никакво внимание от страна на медиите например. Имам в предвид, че лидерите им например не се допускат на дебати с водачите на РП и ДП по телевизията например. В ЕС не е така, тук на дебатите винаги участват и лидерите на по-малките партии, примерно зелени, либерали, и т.н. Няма да се изненадам, ако много американци не знаят, че има и други партии при тях освен РП и ДП. Според мен трябва промяна в политическия модел (медиен също) в САЩ, така, че да се даде шанс за изява на тези малки американски партии преди избори за сенат, конгрес и президент. "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
tacheaux
Рейтинг: 3996 НеутралноДобрутро! От къде изгрява слънцето?
puknatastotinka
Рейтинг: 925 ВеселоА, Тръмп не е!!!
Ееей, ще падна от смях! И на всичкото отгоре, България дето най-няма сметка от тази ситуация - имаме ужасен търговски баланс - най-много плюе срещу Тръмп.
Разберете, има нещо наречено Баланс на плащанията. Текущата сметка трябва да е равна на капиталовата. Текущата включва търговския баланс, който мери колко чужда стока се потребява. Разликата се компенсира в капиталовата сметка и мери колко собственост/ активи се придобиват от чужденци. Няма как вечно Щатите да произвеждат държавен дълг и чужденци да купуват собственост за да може Америка да купува вносни стоки. Следователно, търговията ще стане реципрочна и ЕС по-добре да си пази партньора, защото може и по-лошо от Тръмп да дойде. Не слушайте Танте, щото Германия е като Китай - експортно ориентирана икономика. Те са в един и същ отбор в случая. Просто "раята" дето купува се събуди. Гледайте да не размаха тоягата, че на всички ще се стъжни... По-добре ние да възстановим баланса с разум отколкото да го оставим сам да се възстанови....
Voiko
Рейтинг: 1394 НеутралноЕС не желае общи действия с Китай срещу икономическата политика на Тръмп, но де факто, с отговора си на наложените от САЩ мита се явява на една страна с Китай и то по принуда, поради начина, по който Тръмп иска да защити и възроди американската икономика.
daskal1
Рейтинг: 4418 ВеселоДо коментар [#39] от "Адвокат на дявола":
Вие и друга част на тялото ли използвате при гласуване?
Днес ни е национален празник и не съм настроен да Ви дам отговора който иначе си заслужавате, и който е противозаконен. Руснаците се опитаха...
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 ЛюбопитноДо коментар [#42] от "puknatastotinka":
The Tenth Man"Няма как вечно Щатите да произвеждат държавен дълг и чужденци да купуват собственост за да може Америка да купува вносни стоки. "
Малко разяснения по написанопто ако може, моля?
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 НеутралноДо коментар [#44] от "daskal1":
The Tenth ManВ интерес на истината не съм гласувала никога през живота си.
Намирам го за загуба на време:)
daskal1
Рейтинг: 4418 ВеселоДо коментар [#46] от "Адвокат на дявола":
Е, тогава мога да си спестя историческия преглед на причините да двукратната намеса на САЩ в Европейските войни и резулатите от тези намеси и да мина към един илюстративен виц от миналото.
Вуте се жени за Пена и на следващия ден започва да я възпитава:
- Пено, ако видиш че капата ми е килната надясно, значи съм на кеф и започваш да пееш. Ако е килната наляво, хич не съм на кеф, ще мълчиш и ще слушаш. Ако седи право - не знам, ама ще ти кажа.
На тази тирада Пена отговаря:
- Ако ме видиш на прага с ръце на кръста, внимавай накъде ти е килната капата щото иначе лошо!
puknatastotinka
Рейтинг: 925 ВеселоДо коментар [#45] от "Адвокат на дявола":
Ако ползваш английски, започни оттук: https://keydifferences.com/difference-between-current-account-and-capital-account.html
Иначе, обяснението е, че текущата сметка отразява движението на парите от търговия - мери нетния приход на страната. Основен дял в нея се пада на търговския баланс (износ - внос). И когато търговският баланс е отрицателен (Щатите имат половин трилион годишно с Китай), това значи, че от страната излизат пари. За да има баланс отнякъде трябва да влизат. Те влизат чрез инвестиции - капитал. Капиталовата сметка е на плюс. В този смисъл, тази сметка мери колко собственост (капитал) е преминал в ръцете на чужденци. Очевидно, че няма как Щатите да продължават устойчиво да потребяват стоки и услуги произведени навън, докато чуждите държави непрекъснато увеличават активите си в САЩ. На теория е възможно - Гугъл да достигнат пазарна капитализация според името си...:))) На практика как ще го свържем с въглекопачите в Западна Вирджиния не е ясно... Затова и обедняването на населението, разрушаването на средната класа и гласуването срещу статуквото на глобализаторите. Време за промяна...
Иво
Рейтинг: 4781 ЛюбопитноДо коментар [#42] от "puknatastotinka":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Тръмп НЕ е разбира се! Защото, Тръмпи наложи санкции както на Китай, така и на нас от ЕС и Канада, а ние уж сме съюзници с янките. Ще цитирам председателя на ЕС (европейски съвет) г-н Туск, който в срещата на върхът на председателството на ЕС в София заяви много точно, че с приятели като Тръмп врагове не ти трябват. ;-)
daskal1
Рейтинг: 4418 НеутралноЗа успокоение на духовете, снощи китайският министър на финансите е заявил, че "Китай няма да направи първия изстрел в търговската война със САЩ", сиреч повишаването на тарифите на 5-ти юли с очакван общ резултат от 35 милиарда долара се отлага.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-07-04/china-to-have-12-hour-head-start-on-u-s-in-trade-war-s-next-act
daskal1
Рейтинг: 4418 НеутралноИ една неприятна вест, Президентът на китайския конгломерат HNA, 59-годишният Ванг Джиян, който в последно време продаваше огромна част от активите си за да запуши проблемите с китайските кредити, е паднал от 15 метрова скала във Франция по време на рекламни снимки и е загинал.
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 НеутралноДо коментар [#47] от "daskal1":
The Tenth Man"Е, тогава мога да си спестя историческия преглед на причините да двукратната намеса на САЩ в Европейските войни и резулатите от тези намеси"
Е , да взема, че да ги напиша тези причини:
Първа световна война - паричен аспект:)
САЩ отпускат на воюващите европейски страни общо 10 млрд. долара заеми в тогавашни пари.Със тези пари и със част от собствените си пари европейските страни заплащат за доставката на американски стоки и оръжия:)
След края на войната САЩ сключва погасителни споразумения при което отпуснатите средства стават от 10 на 11,5 млрд.долара, които се връщат в период от 62 години.
Общата реално върната на САЩ сума е 22 млрд. долара:)
Извън въпросните договорености остава загубилата Германия, която има да плаща репарации в размер на 33 млрд. долара тогавашни пари.
И ЧЕРЕШКАТА на тортата:
"The other payment alternative would have been to send European goods to America and build a trade surplus, but U.S. protective trade policies made this nearly impossible."
Та както гледам има "доста причини" и все измерими:
Защото само преди ВСВ имаме:
Износ стоки САЩ 10+ млрд. долара
Внос стоки САЩ 0 млрд. долара, защото вноса се оказва почти невъзможен поради, познай каква причина :)" U.S. protective trade policies made this nearly impossible"
Финанси:
Дадени заеми от САЩ 10 млрд. долара
Получени главница + лихви 22 млрд. долара
Всичко това и стоки и финанси в тогавашни пари.
ПП. САЩ са настоявали отпуснатите заеми във американски долари да се връщат само във злато реално, не са искали американски долари, не са искали стоки.
Ето и по-подробно на английски, източника на материала е американски да не си помислите нещо друго.
The desire of the United States to secure repayment for cash loans and goods extended to European Allies during and after World War I was a highly publicized issue during the 1920s. The stance did much to destroy the loyalties and goodwill that had developed during the conflict.
Beginning in 1917, the U.S. began to extend cash and supplies to its European allies, expending more than $7 billion in government funds by the time of the armistice in November 1918. Following that, an additional $3 billion was directed to relief and reconstruction efforts of both the Allies and new European nations that grew out of the Paris peace negotiations. The sum of $10 billion (see table) was often described as a “war debt," but a portion of that total was incurred after the war was over.
Even before peace had formally been concluded, various Allied nations began to press the United States to scale back or cancel entirely these obligations. Indeed, there was some justification for reconsidering the entire debt issue:
Most of the borrowed money had been spent in the United States for supplies and war matériel, and had provided a tremendous stimulus for the American economy, which was then the envy of the world. Many Europeans believed that the U.S. had already been repaid.
Some of the debtor nations argued that the war had been a common cause and that one victorious power should not profit at the expense of others. Further, the U.S., insulated by wide oceans, had entered the war late and allowed the European allies to do most of the fighting and dying.
Practical economic realities also seemed to dictate a rethinking of the debt issue. It was unlikely that the Europeans would be able to repay their obligations in gold, as the U.S. wanted, because that commodity was needed to back up their faltering currencies. The other payment alternative would have been to send European goods to America and build a trade surplus, but U.S. protective trade policies made this nearly impossible.
The Harding administration made it clearly understood that the United States had no interest in cancellation. This position was widely supported by the public, which felt that those who incur debts should repay them. This tight-fistedness was not well received in Europe, where the image of Uncle Sam slowly gave way to “Uncle Shylock."
In February 1922, Congress established the World War Foreign Debt Commission to negotiate repayment plans with the debtor nations. The Commission eventually concluded 15 agreements that contained terms based upon the debtors’ abilities to pay. In aggregate, a final principal amount of $11.5 billion was accepted, to be paid off over 62 years with interest rates averaging slightly above two percent. If paid in full, this would have yielded more than $22 billion.
Problems existed almost from the inception. The Harding administration maintained that war debts and German reparations were unrelated issues. In fact, they were not. Germany had been saddled with an unrealistically high postwar obligation of $33 billion, but was actually able to make payments for a number of months. This crushing obligation, however, could not be discharged and the Germans defaulted in less than a year. It quickly became apparent that the Allied recipients of the reparations payments were unable to pay the U.S. after the German default.
This international problem was passed on to the Coolidge administration, following the death of Harding in August 1923.
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 ЛюбопитноДо коментар [#48] от "puknatastotinka":
The Tenth ManЯ сега се пробвай в тези твои "лекинко поизкривени" съждения да вкараш например добавена стойност или печалба:)
puknatastotinka
Рейтинг: 925 ВеселоТози термин "търговска война" е изкован от глобализаторите с цел да плашат населението. Точният термин е защита на пазара и местните производители. Пазарът на една държава е ресурс. Китай го използва перфектно за да се развие, а Щатите го раздаваха досега за да си разбият средната класа в полза на богатите. Затова реалният ръст на заплатите на работниците е 0.4% за последните 30 години... Просто ги залъгваха (като островитяни преди 5 века) с евтини бляскави дрънкулки от чужбина... Радваха ги с евтин Уолмарт, ама им изнасяха работните места докато им направят уолмартски заплатите...
Стана като в онзи стар виц от времето на Бай Тошо, където пристига новина, че ще има корекция на цените.
За по-лесно от понеделник всичко щяло да бъде по 1 лев.
Кола - 1 лев.
Къща - 1 лев.
Хляб пак 1 лев......
Заплата - 1 лев. :)))
daskal1
Рейтинг: 4418 ВеселоДо коментар [#52] от "Адвокат на дявола":
Малко да сте се замислила над т.н. "тайм лайн"? Заемът на оръжия от, муниции и материали за вощващите европейски съюзници е от държавния дълг 1917, и достига 7 милиарда при примирието 1918. А американските войници са дошли на екскурзия в Европа откога, и главното защо, да мрат по собствена воля във война започната от..? А за обезпечаването в злато (така са плащали и руснаците по лендлиза) е направо наивно, нещо за инфлационни процеси, или за кризата и Голямата Депресия?
Моля Ви, прочетете и за съпротивата в Конгреса против намесата на САЩ в тази война (ПСВ), или пък за лобирането на Великобритания за американска намеса във ВСВ. Като малките деца, наакват се и после плачат, а като стигнат тийнейджърска възраст "мразят родителите си". Е, сега май сте в тази възраст. :-)
puknatastotinka
Рейтинг: 925 ВеселоНяма печалба. Тя е в баланса на фирмите. Микроикономическо понятие. Няма общо с баланса на плащанията. Има невидими ефекти. Например, ти като чужденец, ще искаш да инвестираш за печалба. Затова ще гледаш да си купиш Гугъл, а не въглищна мина в Западна Вирджиния... Шефовете на Гугъл ще ти докарат евтини индийци на H1B виза за да бачкат като робчета или ще изнесат там дейности за да ти докарат голяма възвращаемост на инвестициите. Реднеците да го духат. Духат, ама гласуват. И са въоръжени... Господ да пази Втората поправка и свободата...
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 ВеселоДо коментар [#55] от "daskal1":
The Tenth ManНе съм се замисляла, просто написах едни причини с много нули, които вие си спестихте загадъчно:)
Пък ако взема да се замисля, се сещам за нещо като морален дълг например.
САЩ да се се чувствали морално задължени на тези, които са им направили независима държава да речем:)...
или пък да се решили да помирят родата, че към ПСВ май са били нация от европейски преселници:)
което е похвално, всъщност.
Та като видим днешната ситуация, САЩ кога успяхте да си смените ценоститие и да забравите миналото?
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 НеутралноДо коментар [#56] от "puknatastotinka":
The Tenth ManДобре да се перефразирам, вкарай БВП:)
daskal1
Рейтинг: 4418 НеутралноДо коментар [#57] от "Адвокат на дявола":
Вие наистина днес сте решила да се дърлите безсмислено. Кой е дал свободата на Америка? Напротив, хората са си я извоювали вместо да търпят деспотите на Европа, проливали са кръвта си във войни за независимост с Британска Империя, Франция, и т.н.
Аман от хора спорещи с "комсомолски плам" , минимални знания и идеологически капаци породени от глупава омраза към нещо което нито разбират, нито познават.
Хайде приятен ден, да прекратим за днес за да не си кажем неподходяши неща.
vesolr
Рейтинг: 4027 ЛюбопитноДо коментар [#44] от "daskal1":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQКакъв пък ще да е този невероятен отговор в коментар под статия, който е противозаконен?! И по чие законодателство - българско, американско?
Лудколю Деликолев
Рейтинг: 844 ВеселоИ все пак, една гатанка, чисто теоретично: ако Китай и ЕС вземат се гушнат, кой ще пее: "Баси, баси, май закусих сандвич с жълт инкасатор и европед*раси"?
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 НеутралноДо коментар [#59] от "daskal1":
The Tenth Man"Кой е дал свободата на Америка?"
За човек избрал си ник "Даскал" сте твърде незапознат с историята:)
Та "войната за независимост на САЩ", тази която дава свободата на САЩ от Великобритания, се води между колониите (бъдещи САЩ) и Великобритания.
В тази война колониите са на път да бъдат разбити и да загубят и да си останат ... колонии:)
Печелят поради една единствена причина. Занете ли коя е?
Франция (а съвсем в края и Испания), които се намесват на страната на колониите, като Франция изпраща войски в Северна Америка за да се бият заедно с колониите, повежда морска война срещу Великобритания и убеждава Испания да вземе страна срещу Великобритания.
Великобритания изправена пред опцията да се окаже във морска война срещу Франция и Испания и във сухопътна война срещу същите държави ВЪВ Европа, решава да изостави колониите си в Северна Америка и да запази останалите си владения.
Та кой ли е дал свободата на САЩ?
ПП По никакъв начин не отричам, че колониите са се били за свободата си, но без гореописната подкрепа са щяли да бъдат смачкани.
daskal1
Рейтинг: 4418 ВеселоДо коментар [#60] от "vesolr":
Прав си, че е пропуснат пасаж от текста - противозаконна е намесата на външни лица и институции в американските избори, разбира се по американските закони (това е коментар по съвета как да гласувам). Грешката е моя, обикновено не чета постовете си след написване. Затова си те имаме теб, да ни вкарваш в правия път :-)
А за българските закони и изпълнението им питай някой друг, не съм специалист по тях.
vesolr
Рейтинг: 4027 НеутралноДо коментар [#63] от "daskal1":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQА, няма нищо, аз редовно изяждам думи от написаното и после сам се дивя на текста.
В случая не очаквах ти да си пропуснал нещо имайки предвид колко си екзактен и педантичен. Затова се заблудих, че наистина смяташ отговора, който не искаш да дадеш на адвоката, за противозаконен.
vesolr
Рейтинг: 4027 НеутралноДо коментар [#62] от "Адвокат на дявола":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQЕ, то по тази логика ако не бяха САЩ, Великобритания щеше да бъде смачкана от Германия, а след нея и СССР изправен пред Германия и Япония нямаше шансове. Въпросът не е кой колко е длъжен на другия, става въпрос за дългогодишни съюзи, които няма как да бъдат разрушение щото на един егоцентричен нарцис му скимнало. Републиканските лидери вместо да скръцнат със зъби на Тръмп са мълчаливи съучастници до момента. Дано да си е струвало да предадат принципите си.
Храбър
Рейтинг: 3501 НеутралноПроблемът на ЕС е, че все още не е толкова единен, колкото трябва за да се противопостави ефективно както срещу нападките от САЩ, така и на китайските напъни.
Ако европейските страни престанат да се самоизолират и да не виждат колко са мижави за гигантските катаклизми които настъпват Европа ще попадне в мелницата между Китай, САЩ и Русия.
В Европа като цяло има достатъчно неразработени пазари и взаимоизгодни търговски връзки.
Само трябва да престанем да виждаме съседните нам страни като първи врагове и конкуренти, а да ги разглеждаме по-скоро като взаимоизгодни сътрудници. "Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 ВеселоДо коментар [#65] от "vesolr":
The Tenth ManДа де, точно така е!
Само дето Даскал тръгна да се обяснява как и защо САЩ се намесвали в европейските войни:)
Просто му сипах допълнително от същото ястие:)
oeg vokar
Рейтинг: 290 НеутралноДо коментар [#10] от "atmanpg":
Питай украинците от Крим и Азербайджанците от Нагорни Карабах. А може да се поинтересуваш Финландци, Литовци, Естонци....от кой се пазят. Със сигурност не е от Дядо Мраз от Север
Judjuk
Рейтинг: 3466 НеутралноКой да им коже на китайците, че кръвта вода не става? Млада икономика са, има много да се учат. Най-вече, че "гарван гарвану око не вади".
тулса
Рейтинг: 3422 НеутралноДо коментар [#44] от "daskal1":Днес ни е национален празник
....»»Ей, най-сетне някой да се сети....Поздравявам те, а и всички българи с..американско самосъзнание.:)
daskal1
Рейтинг: 4418 ВеселоДо коментар [#70] от "тулса":
Ами като си избереш съзнателно страната най-разумното е да приемеш езика, културата, историята и традициите и. Другото си е клиничен случай на садомазохизъм :-)
ПП
От сутринта съм пуснал историческия канал и се боря с антиамерикански попълзновения :-)
абйб
Рейтинг: 229 ЛюбопитноТъкмо писах, в новата тема:
"Банк ъф Америка(BOA), очаква нова финансова криза, по- голяма от 1997- 1998г.!
Експерти казват, че всички признаци/тенденции(като тогава) са налице"
https://www.dnevnik.bg/sviat/2018/07/04/3230187_amerikanskite_mita_moje_da_sa_posledniiat_piron_v/ #comment-1 I really don't care. Do U?
абйб
Рейтинг: 229 ЛюбопитноАмериканците, от 20г.(че и повече) се оплакват, от обезцения юан.
А, някой вчера даде за пример, че китайската икономика ще пострада, защото юанът страдал(падал), от санкциите на Тръмп!?
А, де? I really don't care. Do U?
Емил Емил
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#42] от "puknatastotinka":
LIBERTÉ, ÉGALITÉ, FRATERNITÉ; мисли глобално + решавай локално = прагматичен национализъмТя тая капиталова сметка... освен американски ценни книжа, дългови облигации или както там се наричат, какво продават на чужденци?
Това се гарантира със 'светло бъдеще'.
Ако утре вдругиден 'чужденците' поискат ликвидност в реални активи, ко праим?
И има ли друга спирачка да си ги поискат, освен че дълга става гарантирано несъбираем за вечни вренена?
Хипотетично е събираем, но практически коня е отдавна у ряката.
Трябва да пуснат фъндък на американците, докато се оттърват полека от петродолара и поне част от американските дцк, ако искат да НЕ позволяват на американците повече да правят така:
- количествени улеснения, да задават тон на инфлацията и кризи като 2008 или по-зле, да не дава господ.
Но то и еврото, не е ли също малко понапомпано с 'няма никой'... ?
абйб
Рейтинг: 229 ЛюбопитноИ О'бама опита, да повлияе на изборите, като подкрепи официално Хилъри- нещо, което не го е правил(май), друг седящ президент!? Ама него нещо не го закачат? Само Русия/Путин им в устата. I really don't care. Do U?
абйб
Рейтинг: 229 ЛюбопитноДо коментар [#62] от "Адвокат на дявола":
I really don't care. Do U?Май и Русия са им помогнали...или се лъжа?
Емил Емил
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#75] от "абйб":
LIBERTÉ, ÉGALITÉ, FRATERNITÉ; мисли глобално + решавай локално = прагматичен национализъмТова с путин/русия/врага е класика в жанра.
Отклоняват фокуса - от икономическия аспект на нещата, към преекспонирано и в голяма степен измислено идеологическо противопоставяне.
Прах в очите, разделяй и владей, ако щеш дори хляб и зрелища, като отчетем просташко ниското, vulgar ниво, до което паднаха американските политици.
Според мен хилари удари дъното, като се има предвид, че уж демократите се самослагат да представлява 'прогресивните' ценности.
От друга страна, идеологическото противопоставяне изразява геополитическата агенда на англосаксонските елити - да са вклинени трайно в отношенията на европа и евразия/азия.
Европа (ЕС и извън ес) и азия могат да съществуват абсолютно обезпечено и самодостатъчно, и да се развиват, без америка.
Не че няма да е по-добре с едни хармонични отношения с америка, но желанието на американските елити за доминация пречи на това.
абйб
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#77] от "Емил Емил":
I really don't care. Do U?Точно, затова са и против Руския газ/нефт, и Иранския също. И, затова (се мъчат да) правят, цветна революция във Венесуела.
puknatastotinka
Рейтинг: 925 ВеселоБедна ти е фантазията... Питай канадците за имотния им балон. Виж и акциите на щатските борси. Мислиш ли, че Епъл ще произведе толкова за да се изплати инвестицията? А, свинефермите в Каролините? Вече са китайски. Изнасят за Китай като за световно. За местните остават само басейните... от свински изпражнения, разбира се. Тъкмо за здравословни лайняни бани... И кой мислиш се гърби като роб там? Наследниците на робите дето са се гърбили из плантацийте. Както се казва: "Сега с нов мениджмънт!"... Евфемизъм за собственик...
puknatastotinka
Рейтинг: 925 ВеселоДалеч съм от мисълта да виня китайците за евтиния труд. Американците доскоро също си гърбеха работниците из свинефермите. Това си е природата на бизнеса - усвоява ресурсите (в случая работната сила) на минимална цена.
Емил Емил
Рейтинг: 284 НеутралноЗначи в тази капиталова сметка си има и съвсем реални неща..
LIBERTÉ, ÉGALITÉ, FRATERNITÉ; мисли глобално + решавай локално = прагматичен национализъмТоя стремеж към криворазбран глобализъм (чист либерален неоколониализъм) да не им изиграе лоша шега и да станат наематели в собствения си дом?
Неолибералните ценности ще греят само богатите, докато разни хищни компании, по плана на китайската държавна стратегия, водена от..... китайската компартия....
Е това ако не е идеолигическа гавра, здраве му кажи. Брутална гротеска и брутална разплата.
А ко праим, ако самолетоносачите не си избиват парите и куцо и сакато си разработва негови самоледи и ракетки?
idiotstavrev
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#42] от "puknatastotinka":
Туу мъч уишфул тинкинг. Американската икономика сама се е поставила в това положение - 2/3 от нея е ритейл. Искат не искат американците единствено знаят и могат да свръхпотребяват. Ако се опитат рязко да спрат - Биг Банг. Американското индустриално производство вече изостава от Китай и ЕС и не се вижда как точно може да се обърне тренда, затова и американците колкото и да се бият в гърдите, са обречени да купуват вносните стоки. Е, тук-таме част от бялата средна класа ще я избива на патриотизъм да се мъчи да налива от пусто в празно и да произвежда/купува мейд ин ю ес ей, но както знаем и те скоро ще са малцинство.
Така че може да уплашиш само гаргите, америка така се е засилила по пързалката, че вече е късно за спирачки и връщане обратно.
idiotstavrev
Рейтинг: 284 НеутралноМного жалко разсъждение.
idiotstavrev
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#48] от "puknatastotinka":
И това разсъждение е спорно според мен. Ясно е, че в голямата си част вносът от Китай, който образува големия търговски дефицит, е внос от американски компании, често дори самите материали, от които са произведени вносните стоки не са китайски, а преди това са били собственост на същите американски компании, т.е. капиталът срещу този внос далеч не изтича в Китай на 100%, а остава в американската икономика под една или друга форма. По същия начин чужденците закупуващи активи в САЩ, обикновено го правят чрез местни компании, за това също е пресилено да се каже, че това чужди активи. Да се бори глобализацията с някакви постановки за търговски баланси и капиталови сметки, опровергани от самата глобализация ми се вижда малко като тавтология :)
Адвокат на дявола
Рейтинг: 277 НеутралноДо коментар [#83] от "idiotstavrev":
The Tenth ManАко успеете да ме убедите, че във България има смисъл може и да опитам.
А че е жалко, да не намираш смисъл да гласуваш е така, много е жалко, но съм реалистка:(.
idiotstavrev
Рейтинг: 284 НеутралноВинаги има смисъл да се гласува. След като това се случва веднъж на няколко години, не може да се нарече и загуба на време. С писането в този форум сте загубили повече време :) А иначе мисля и че мога да ви убедя, но това изисква повече време и не е за този форум. Ще дам само един аргумент, който ще разберете най-лесно: При 240 мандата на парламентарни избори, те са рззпределени по избирателните райони според броя на регистрираните гласоподаватели. Естествено обаче не всички гласуват и при пропорционалната система в България, след като се разпределят мандатите по действителните гласове, започва преразпределение на тези мандати, за които не достигат гласове и т.н. И тогава най-облагодетелствани са най-големите партии - герб и бсп и после по реда след тях, защото те на практиката получават още мандати от преразпределяне на негласували, недействителни бюлетини. Колкото по-малко са гласувалите толкова по-лесно е на големите партии да печелят повече мандати от това вторично преразпределение. Може да се каже, че когато не гласувате, гласът ви пак отива някъде, но по дифолт това са герб-бсп-дпс. По-добре го използвайте и не оставяйте на системата да го разпределя на тези, които не искате да ви управляват.