
© Associated Press
Отменените резултати от кметските избори в Кишинев, спечелени през юни от антисистемния и проевропейски кандидат Андрей Нъстасе, бяха последната капка в чашата на търпението за мнозина в Молдова.
Така някои от недоволните се мобилизираха, за да се противопоставят на олигарсите в страната. Реалните резултати от тази дейност обаче предстоят, пише "Болкан инсайт".
Нъстасе спечели неочаквано, като надви кандидати на социалистите, партията на президента Игор Додон, но и управляващата прозападна коалиция. Две съдебни инстанции обаче (Върховният съд го направи на 25 юни) отмениха избора с аргумента, че Нъстасе се появил във "Фейсбук" в изборния ден и призовал хората да използват правото си на глас, без да спомене конкретен кандидат или партия.
Оглавяващият Партията на платформа за достойнство и истина (PPDA) победител с 53% от вота казва в интервю за Балканската мрежа за разледваща журналистика (BIRN), от която е част "Болкан инсайт", че в най-лошия случай е очаквал да бъде глобен, но не и резултатът да се анулира.
Сега той, заедно с председателя на още по-популярната Партия за проевропейско действие и солидарност (PAS), е лидер на съпротивата срещу лидера на управляващата Демократическа партия Влад Плахотнюк, молдовски олигарх, чиито критици смятат, че е подчинил администрацията, мнозинството в парламента и кабинета на интересите си. PAS пък е ръководена от бившия образователен министър Мая Санду, която през 2016 г. е кандидат-президент, опонент на Додон.
Промяната
Първият протест на Нъстасе срещу Плахотнюк през 2015 г. бе посрещнат с ентусиазъм, но той разочарова мнозина, когато по-късно се съюзи с Додон. Това обаче не е единственият проблем в миналото му, тъй като някои медийни публикации го свързват със бизнесмените със спорна репутация Виктор Топа и Виорел Топа, бивши бизнес партньори на Плахотнюк.
За две години обаче Нъстасе се промени - сега се представя като проевропейски лидер, напътстван от Европейската народна партия. Сега е и съосновател, заедно с Мая Санду и лидера на Либералната демократическа партия Виорел Чиботару, на организацията "Движение за съпротива - сега". В интервюто си за BIRN той казва, че целта е "народното движение за гражданска съпротива да се създаде на национално ниво," а после да се мисли как ще изразява протеста си.
Той обаче не изключва гражданско неподчинение срещу правителството, което въпреки позиционирането му като проевропейско той определя като близко до Додон. В предишни изяви е загатвал дори за "украински сценарий", който по думите му не може да се изключи напълно - особено предвид, че Янукович "някога бе проевропейски лидер", по думите му "изнудвал Европа и променил избирателната система в свой интерес". Нъстасе има предвид мащабната промяна на системата в Молдова, която авторитетна комисия към Съвета на Европа постави под въпрос.

© Twitter @hansvanbaalen
Европедупатът от АЛДЕ Ханс ван Баален (в средата) заедно с Андрей Нъстасе и Мая Санду в Брюксел.
Въпрос на тактика
Смесената изборна система ще бъде изпробвана на вота през ноември, за който местните избори в Кишинев бяха тест и на който Нъстасе смята, че може да се получи съкото. Сега половината депутати ще се избират от партийни листи, а половината - от едномандатни райони.
Нъстасе споделя опасенията, че Плахотнюк може да накара кандидатите от партията си да се кандидатират като независими и да сътрудничат със социалистите на Додон срещу противниците си. Опозицията изтъква консенсуса, с който управляващите и партията на Додон подкрепиха новата избирателна система въпреки критиките от Европейския съюз.
Работата на Нъстасе в "Движение за съпротива - сега" укрепи политическите му връзки с по-популярната Мая Санду, лицето на проевропейската алтернатива в Молдова, пише "Болкан инсайт". Санду, на 46 г., се смята за надеждна в много европейски правителства и във Вашингтон.
Освен като министър тя е работила и като съветник на изпълнителния директор на Световната банка във Ваингтон. Според нея в Молдова в момента има нова ситуация, "тъй като досега никои други изборни резултати, дори след оспорване... не са били анулирани от съд." Затова според нея е нужно движение, което да обедини хората срещу "диктаторските навици" на управляващата Демокатическа партия и Плахотнюк. За BIRN тя казва, че Молдова има проблеми с "олигархичния контрол в масмедиите" и ще е предизвисателство да се достигне до обществото.
Според нея проевропейската маска на Плахотнюк (задочно арестуван от Русия) вече е паднала смед местния вот, но и от страна на новото движение не би трябвало да има място за компромиси. Дижението вече е спечелило подкрепа от някои значими фигури в обществото - интелектуалци, анализатори, директори на неправителствени организации, спортисти.
Плахотнюк отвръща на ударите, като вини Санду и Нъстасе за резолюция от 5 юни в Европарламента. Според текста бюджетната подкрепа за Молдова трябва да спре оттук нататък, а Плахотнюк твърди, че това е насочено "срещу молдовския народ" и резултатът ще е, че хората "страдат финансово". Той смята, че резолюцията, гласувана заради анулирането на вота в Кишинев, пречи на парите да изпълнят предназначението си за "по-добро изхранване в детски градини и училища и повишаване на заплатите на учителите."
Роси
Рейтинг: 7583 НеутралноМай се задава нов Майдан.
minuva4a
Рейтинг: 232 ЛюбопитноСамо НАТО може да ги спаси от беднотията и корупцията в която са затънали молдовците.
Мощен легион от въоръжени сили по границите с агресивните рашисти и прогонването им от Приднестровието би ги стабилизирало и довело мастити инвеститори за зажаднялата им за инвестиции държава.
Успех на братята молдовци!
penetrating
Рейтинг: 5327 НеутралноМолдова търси себе си, но и олигарсите там перат руски пари...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
ivant88
Рейтинг: 311 НеутралноДа се обединят с Румъния.
vassilun
Рейтинг: 4320 НеутралноЯвно в Молдова е страшно! Да благодарим на Бога, че сме в ЕС и НАТО! Макар че Баце вижда Пеевски в огледалото, тук пак е по-добре от Молдова, Грузия, Украйна!