
© Associated Press
Кристина Киршнер
Гигантски корупционни скандали разтърсват Аржентина и Перу. Бивши президенти на централноамерикански държави се изправят пред съда. Латинска Америка отново се сблъсква с вълна от корупционни афери. Проблемът изглежда вечен, но има и лъчи на надежда, твърдят експертите.
Скандали с дузина бивши президенти
В Аржентина ''ученическите тетрадки'' на Оскар Сентено от няколко дни всяват ужас у политици и ключови бизнесмени. Работилият като шофьор в министерство през епохата "Киршнер" Сентено грижливо е описал в тях как между 2005 и 2015 г. шефове на компании са дали десетки милиони долари на правителството с цел получаване на обществени поръчки. Няколко високопоставени служители и ръководители на дружества са вкарани зад решетките, а президентът на Аржентина от 2007 до 2015 г. Кристина Киршнер е призована днес в съда.
В Перу в началото на юли бяха разпространени аудиозаписи, които разтърсиха съдебната система. На тях се чува как съдии договарят присъдите на подсъдими. Министърът на правосъдието Салвадор Хереси, председателят на Върховния съд Дуберли Родригес и председателят на Съвета на магистратите Орландо Веласкес, който назначава съдиите и прокурорите, бяха принудени да подадат оставка. В отговор на скандала перуанският президент Мартин Вискара поде огромна съдебна реформа и насрочи референдум, с който да я узакони.
В Централна Америка бившият президент на Салвадор Елиас Антонио Сака (2004-2009), който е в затвора от близо две години, неотдавна призна, че е присвоил повече от 300 милиона долара в мандата си. Срещу неговия приемник Маурисио Фунес (2009-2014), който избяга в Никарагуа и е издирван, са повдигнати аналогични обвинения.
В Панама бившият президент Рикардо Мартинели (2009-2014) бе екстрадиран през юни от САЩ. Той е обвиняем по двайсетина дела за корупция.
Като се започне от бразилския президент Лула да Силва и се стигне до четиримата последни перуански държавни глави, сега в региона "има 12 бивши президенти, които са в затвора, избягали, обвиняеми или отстранени от длъжност" за афери от корупционен характер, подчертава перуанският адвокат Хосе Угас, бивш председател на борещата се с корупцията неправителствена организация "Трансперънси интернешънъл". Част от тези дела са свързани с бразилския строителен гигант "Одебрехт", озовал се в центъра на голям корупционен скандал, който разтърси политическата класа в региона.
Пари и политика
"Същината на въпроса се крие във връзката между парите и политиката", твърди Гаспар Естрада, директор на Центъра за наблюдение на Латинска Америка към Института за политически науки в Париж. От Бразилия до Аржентина "ставаме свидетели на едни и същи механизми, включващи съмнителни бизнесмени и политици, които целят да финансират кампаниите си", казва той.
За да "се премахне тази зависимост и за да се излезе от порочния кръг", са необходими по-строги правила. "Трябва да има ограничения за даряваните от частни лица средства, а партиите задължително трябва да получават обществено финансиране."
"Големият институционален проблем на Латинска Америка е липсата на механизми за контрол и регулация", казва пред "Франс прес" Раул Феро от Центъра за откритост и развитие на Латинска Америка.
"Няма съмнение, че тетрадките (за корупцията в Аржентина) показват детайлно как киршнеризмът незаконно е получавал средства, без някой да надигне глас срещу това", заяви политологът Николас Солари.
"Все по-трудно"
"В Латинска Америка корупцията има дълга история. Винаги ще има такива афери, това е в човешката природа", признава Раул Феро, който твърди, че въпреки това "е оптимист, без да е наивник".
"Важното е, че ще става все по-трудно да се занимаваш с корупция и все по-лесно да я разобличиш. Всеки скандал е малка крачка напред", добавя той.
"Аферата "Лава Жато" ("Автомивка") в Бразилия предизвика раздвижване в региона, а също и сред гражданите, което е ново и интересно. Видяхме как хиляди хора излязоха на демонстрации, за да се противопоставят на корупцията. Това е лъч на надежда", твърди адвокатът Хосе Угас.
"Не трябва обаче да повтаряме сценария на арабската пролет с нейната мимолетност. Народът трябва да остане в готовност", казва Угас.
angeles
Рейтинг: 1630 ВеселоСтабилност и снишаване му е майката,докато отмине бурята))))))Щом има висши политици по затворите значи посоката е вярна!Че винаги ще има корупция е ясно,колкото по малко толкоз по добре!
plamen_b
Рейтинг: 3277 Любопитно"Бивши президенти на централноамерикански държави се изправят пред съда. "
А при нас кога?
angeles
Рейтинг: 1630 НеутралноДо коментар [#2] от "plamen_b":Най-вероятно няма да съм между живите да го видя и у нас!!!
4ort
Рейтинг: 2331 НеутралноПропуснахме момента!
Не изпратихме Тодор Правешки в затвора, за това че ни предложи за савецка република, затова че скри аварията в Чернобил, за фалитите.
Петър Младенов за танковете.
Андрей Луканов за мафиотския преход.
Жан за инфлацията, която не беше виждана до тогава у нас.
Иво
Рейтинг: 5319 Любопитно"Латинска Америка се тресе от корупционни скандали"
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Както пише и в самата статия, корупцията по високите етажи на властта в Латинска Америка винаги е била факт. Дано поне в бъдеще нейното равнище спадне надолу.
stedim
Рейтинг: 3084 НеутралноВ сравнение с тях наш Бенчо изглежда като невръстно дете. По отношение на подкупването.
Хи-хи
Рейтинг: 2412 Неутрално300 млн.??? Хахаха. Наш'те, ако ги пуснат по ония широки ливади, ще станат трилионери....
tsvetko_51
Рейтинг: 2496 НеутралноИзлиза, че изоставаме не само в Европа и тук на Балканите, но дори и от традиционно корумпираните южноамерикански държави.
За подобни успехи Цацаров ще трябва да го обявим за някакъв вид национална забележителност, ако не друго, поне в книгата на Гинес за най-калпаво управление да държавно обвинение, би могъл да кандидатства, при това с големи шансове за успех.
penetrating
Рейтинг: 13147 НеутралноЛатиноамерикански сериали...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertДундурук
Рейтинг: 1149 НеутралноБългария и лика-прилика с южноамериканските кочини. Само да имаше как бантустанецът да се погледне отстрани...
Храбър
Рейтинг: 4734 ВеселоБорисов да проверява редовно какво си записва шофьора му....пък и на само той! "Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"