
© Associated Press
Правенето на качествена журналистика става все по-трудно и по-трудно за борещите се за икономическо оцеляване медии, особено за изискващите все повече ресурси журналистически разследвания и репортажи в рискови зони.
Репортажите в рискови зони имат ужасяваща цена, измерена в погубени човешки животи: 50 журналисти бяха убити при изпълнение на служебните си задължения от началото на годината по данни на организацията "Репортери без граници", което е близо до броя журналисти, загинали през цялата 2017 година.
Те са и мощен финансов бич за някои вестници, радиа и телевизии, които вече нямат достатъчно средства за такива материали. "Все по-скъпо е да се отразяват конфликти в страни като Ирак, защото трябва голям персонал, за да се избегнат рискове: фиксъри (хора, често местни журналисти, които биват наемани от техни чуждестранни колеги, за да им оказват помощ в работата на терен, бел. ред.), телохранители, преводачи, шофьори и т.н. Преди няколко години в. "Ню Йорк таймс" изчисли, че един ден репортаж в Багдад му коства 10 000 долара", казва Жан-Франсоа Льороа, директор на фестивала за фотожурналистика, който се организира през септември в Перпинян (Южна Франция).
Навремето "пресата като цяло не бе мишена (за враждуващите страни), а точно обратното - тя бе съюзник. А за няколко години се превърна в мишена", особено на движения, които се специализираха в отвличане на журналисти с цел изнудване за откупи, обяснява Льороа. Това принуждава медиите да увеличат мерките за защита на своите репортери.
Към това се добавя ускорената еволюция на технологиите, която задължава фотографите и създателите на видеосъдържание да подновяват по-често оборудването и софтуерите си.
Успоредно с това "приходите на печата спадат с бума на интернет", който понижава стойността на репортажите и води до голяма несигурност във фотожурналистиката като занаят, подчертава Льороа. "Преди 30 години не бе изключение репортажи да бъдат публикувани в списания за еквивалента на 15 000 евро. Днес дори три-четири хиляди евро са изключение", казва той.
Заради това директорът на кореспондентското бюро на "Франс прес" в Багдад Сами Кец отправи призив за създаване на "сродни права" в ЕС. Спорна мярка, която ще задължи интернет гигантите "Гугъл" и "Фейсбук" да възнаграждават създателите на съдържание в интернет, включително медиите. Сега тези компании получават огромна част от приходите от онлайн реклами. ГАФА (съкращение от първите букви на латиница на големите четири технологични компании "Гугъл", "Епъл", "Фейсбук" и "Амазон") се борят срещу тази реформа, която според тях би сложила край на безплатния интернет.
"Отмина времето, когато отивах на война със сако, панталон, риза и тефтер в джоба. Днес трябват предпазни жилетки, каски, бронирани коли, застраховки и понякога телохранители, за да не бъдем отвлечени. Кой плаща такива разходи? Медиите и това е обременяващо", казва той в текста, подписан от над 100 водещи репортери и главни редактори от 27 страни в ЕС.
Друга голяма област на журналистиката, възпрепятствана от намаляването на средствата на медиите, е разследването.
"Журналистиката се бори за оцеляване. На път е да умре" и "медиите орязват разходите си начело с разследващите материали, защото те струват скъпо", констатира директорът на Международния консорциум на разследващите журналисти Джерард Райл. На тази организация с нестопанска цел дължим разкритията за укриване на данъци - "Досиетата от Панама" и "Досиетата от Рая".
Затова през последните години се родиха организации като консорциума, които дават възможност да се обединяват финансовите усилия на медиите.
"Това са дейности, които отнемат не само много време, но на всичко отгоре са и рисковани: не сте сигурни, че материалът ви ще бъде публикуван, а дори да го публикуват, може да ви струва цяло състояние, ако трябва да се защитавате в съда", каза той пред АФП.
Много е трудно да се изчисли колко точно са тези разходи, но сигурно е, че са големи. Една от причините е трансграничният мащаб на разследването. "Досиетата от Панама" струваха 2 милиона долара на консорциума, но към тях трябва се добавят и разходите, направени за целите на проекта от всичките 300 репортери от партньорски медии по света", заяви Райл. /БТА
Deaddark
Рейтинг: 2606 НеутралноМедиите предпочитат сигурната щатна хранилка, работейки като рекламна агенция на някой олигарх. Изискванията за журналистика ги няма, а си работиш от вкъщи и ако напишеш две-три статийки за рейтинг и една възхваляваща олигарха и неговите възгледи - заработил си платата за месеца.
I'm back... for now.дерибеев
Рейтинг: 4267 Неутралноестествено , белите каски/обсерватория за по малка сума ще ти спретнат разследване , репортаж , че и анализ.
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васebf52574941
Рейтинг: 791 Неутрално„Господари на ефира“ са същите.
baba_zozolana
Рейтинг: 1123 НеутралноНаписано по друг повод, но съвсем релевантно тук:
I used to walk into a room full of people and wonder if they liked me... Now I look around and wonder if I like them."Ако разгърне човек обявите за работа по сайтовете, ще види, че все по-рядко се търсят репортери, редактори, журналисти. Но има множество обяви за „нови” позиции. Ето две основни:
– Копирайтър – нещо като синоним на журналист, но не е. Автор на статии по поръчка. Пише по-големи или по-кратки текстове за нуждите на клиенти на рекламни, пиар и „копирайтинг агенции” (има и такива вече). Тоест – обслужват фирми. Съдържанието не е само за продукти и услуги, които се продават на пазара. Практически за всичко. Клиенти всякакви, и партии, политици. Това на практика са пиар и рекламни текстове.
– Модератор и автор на текстове в социални мрежи и чатове. Човек, който трябва да пълни със съдържание фейсбук-страници, да модерира коментари на читатели в сайтове. Да пише коментари, скрит под ник-ове и да развива определени тези, до води кампании в спорове. Пиар и рекламни агенции предлага тази услуга, имат си твърда тарифа – създават екипи от такива „професионалисти”, да пълнят с определени коментари социални мрежи и форуми. Оттук до платен трол границата е тънка. Но позиция трол още не се е появила в обявите за работа, макар че много хора я практикуват."
http://bit.ly/2N5IWtf
plebs
Рейтинг: 2758 Любопитно"Разследванията и репортажите вече са прекалено скъпи за медиите"
- Таса ли? Колко да е скъпо да изровиш, че
„Чайка е на двудневно официално посещение в страната ни, съгласно подписаното между него и главния прокурор проф. Борис Велчев на 9 октомври 2008 г. Споразумение за сътрудничество между прокуратурите на двете държави. В рамките на това споразумение ежегодно се осъществяват визити на български прокурори в Русия и на руски прокурори у нас.“ - http://epicenter.bg/article/Balgarskata-i-ruskata-prokuratura-shte-si-satrudnichat-v-borbata-s-terorizma/136493/3/0
А колко е скъпо да създадеш и поддържаш пропагандната опорка за Цацаров и Чайка?
Агитпроп.
astra_explorer
Рейтинг: 419 НеутралноДо коментар [#1] от "Deaddark":
Не мога да разбера #КОЙ имаш предвид?
penetrating
Рейтинг: 11932 НеутралноИ така изчезва независимата професионална журналистика, независимите мнения (всички се обединяват в един консорциум) .
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertСлед което, манипулирането на мненията става бързо, лесно и евтино...
tww09306483
Рейтинг: 3612 НеутралноДо коментар [#1] от "Deaddark":
Социалистът християнин е по-страшен от социалиста безбожник...! / Ф.М. ДостоевскиЕ.... Той Ботев го е описал, преди повече от 100 години. Нищо ново или невиждано. Става въпрос за "Длъжностите на писателите и на журналистите". :)
tww09306483
Рейтинг: 3612 НеутралноЗащо си мисля, че не е необходимо даден журналист, да ходи до Ирак, Афганистан или някъде из Африка, за да прави качествени разследвания и репортажи? На местна почва, свършиха ли проблемите, които заслужават общественият интерес...?
Социалистът християнин е по-страшен от социалиста безбожник...! / Ф.М. Достоевскиtsvetko_51
Рейтинг: 2251 НеутралноВ материала става дума за чуждестранни, при това големи и известни медии и сравненията с България са неуместни. То у нас, а според мен и в много други страни, липсва търсенето на сериозна журналистика. Благодарение на интернет всички станахме големи специалисти по всичко и нямаме време да четем професионално написаните материали.
Пък тук, под вещото ръководство на такива видни фигури, като Блъсков, Тошо Тошев ( нещо се позагуби напоследък) Недялко Йорданов и подобни, приютени в империята на Прасчо, никога не е стоял въпроса за произвеждане на качествена журналистика и така се спестяват и разходите, за които става дума.
Jikevjikev Jikev
Рейтинг: 295 НеутралноНе бях поглеждал хартиен вестник от годините, когато бяха пълни с реклами - Труд примерно.
Оня ден попаднах пак на Труд - Никаква реклама?!?! Освен една страница на основния им рекламодател, де излиза и на сайта!
Това е наàлото на края им!
Какви разследвания, какви репортажи? Те умират...
ramm_stein
Рейтинг: 533 НеутралноДо коментар [#1] от "Deaddark":
Някои да, някои не. Определено има проблем в медийте и той е, че хората спряха да плащат, за да четат новини. Помня 90те като вчера имаше стотици вестници и то в малка България, всички безумно евтини. Сега масата се завъртя и от клиенти читателите станаха стоката, но по тяхна си вина. Защото ги мързи да отделят няколко лева на месец, за да четат новини някъде. Съответно част от тях имат избор или да работят на ръба на оцеляването с намаляващо качество или да се продадат на който плаща най-много. Проблемът не е само в България, но тука е много сериозен, защото много трудно можеш да убедиш някой да отдели дори 40 стотинки да покрепи любимата си медия, която и да е тя. Същото се получава и с печатните издания, които 100% не се издържат от продажби, щото там ги купуват само разни баби, а който плаща. Схемата е много сбъркана и най-големият виновник сме ние читателите.
ramm_stein
Рейтинг: 533 НеутралноДо коментар [#11] от "Jikevjikev Jikev":
Това обясних в миналия си пост. Печатните издания вече и те не са обективни, защото техните приходи не се генерират от хора, които си купуват вестника. Съответно и рекламодателите няма да си хабят парите, за да слагат реклама във вестник, който никой не чете или четат шепа пенсионери. Проблемът е много голям.
Deaddark
Рейтинг: 2606 НеутралноДо коментар [#6] от "astra_explorer":
I'm back... for now.Мамка му и прасе и онзи, който отнасям месец БАН, ако напиша нещо негативно за него.
tww09306483
Рейтинг: 3612 НеутралноДо коментар [#11] от "Jikevjikev Jikev":
Социалистът християнин е по-страшен от социалиста безбожник...! / Ф.М. ДостоевскиДа умират...! Кой им е виновен? Предателството и слугинажа имат предизвестен тъжен край. На мен не ми е жал за Блъсков, мадам Велева, Тошев и всякакви червени ченгета, манипулиращи и лъжещи. Къда са им разследванията, къде са им анализите, къде е малкото обективност, която да ги държи над водата? Ами, няма ги... Да потъват тогава!
Пеевски и той ще е до време. Няма как да издържи до безкрайност да налива пари в медии, които да ни представят някаква паралелна действителност...!
Deaddark
Рейтинг: 2606 НеутралноДо коментар [#4] от "baba_zozolana":
I'm back... for now.Това отдавна го бях коментирал тук. Във времето, когато триста коментара бяха минимума под статиите, 280 бяха на платени политически тролове, поне двеста на гербаджийски такива.
tww09306483
Рейтинг: 3612 НеутралноДо коментар [#13] от "ramm_stein":
Социалистът християнин е по-страшен от социалиста безбожник...! / Ф.М. ДостоевскиНе е точно така... Рекламодателите са обикновено, много близко до властта и не смеят да приближат до истински медии. Кой е тоя голям рекламодател, който ще отиде да рекламира в медия, която опише в детайли историята, на къщата в Барселона, примерно?
Коя банка ще отиде да рекламира в медия, която си позволи да разнищи банковото картелиране? Или как да рекламират веригите под статии, които ще опишат, какви скъпи и опасни боклуци ни продават, за храна...?
Истинска и обективна медия, следва да разчита на читателите си. Ама тоя път е много труден и тежък...! Честните и принципни хора, отдавна изчезнаха...!
Deaddark
Рейтинг: 2606 НеутралноДо коментар [#12] от "ramm_stein":
I'm back... for now.Дадох +, но не съм съгласен - аз съм бил абониран с години за някои медии - те обаче се продадоха за още пари - "През куп, за грош" - сами си прерязаха гърлото, заслепени от алчност. С удоволствие ще плащам за журналисти, но не смятам да плащам на лобисти - те от другаде си получават заплатата.
Lemmy
Рейтинг: 2573 НеутралноАх! Мейнстриймът се дави в собствената си институционалност. В годините, когато хиляди блогъри, фейс и туит персонажи, фрийлансъри и влогъри създадоха име, милиони публика и доходи, в същото това време дебелосерите редакционни рипортъри реват, че нема паре за чартъри, бронирани коли и гардове. Аре по-сериозно, моля. От целото оплакване липсва главното - продуктът, който преобладаващо създават не си струва разходите. Последният производител на газени лампи е предлагал най-съвършените газени лампи, но...
ramm_stein
Рейтинг: 533 НеутралноДо коментар [#17] от "tww09306483":
Баш говорим за едно и също. Ако медията имаше директен приход от читателите - какво им пука за рекламодателите?
ramm_stein
Рейтинг: 533 НеутралноДо коментар [#18] от "Deaddark":
Щом не си готов да плащаш - бъди готов медийният пазар да се превърне в един уголемент вариант на фейсбук.
Lemmy
Рейтинг: 2573 НеутралноПровайдърът да плаща за съдържание е най-безумната идея. Това означава веднъж платен, авторът на продукта да бъде лишен от приходите от реклама, което би убило конкуренцията. Много традиционни медии направиха сайтовете си платени. Пълно фиаско. И много тубъри, туитъри и фейсисти правят добри пари от популярност. Е, те там ги сърби "качествените".
Храбър
Рейтинг: 4269 НеутралноТакива като теб няма начин да не го избият на политика.
И къде видя "пропагандна опорка" тук?
Нима Цацаров и Чайка не са се срещали?
Нима Цацаров не работи избирателно, по поръчки и на Чайка?
Иначе за какво да се срещат?
Обмяна на опит?
Хе-хе! "Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
Храбър
Рейтинг: 4269 НеутралноДо коментар [#19] от "Lemmy":
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Разсъжденията ти с успех могат да се приложат за нашите....журналисти, но има журналисти, които заслужават много повече от твоето.....снизхождение.
Jessika
Рейтинг: 2071 НеутралноНа "местна почва" си остава "местна" журналистика, локална, регионална. А нали трябва да прави някой репортажите за световната журналистика? Това е качествено друг вид работа за световните медии. И добре че ги има, защото иначе ще затънем в "местните" проблеми.
Миналия месец пребивавах зад океана, и четейки какъв шум в БГ-медиите предизвикаха животните на баба Дора, ми изглеждаше сюрреалистично всичко това на фона на световните проблеми. Нашите медии са дребнави, в голям процент слугински и незначителни. За качествена журналистика въобще не може да се говори в държава, в която корпулентни бабаити са яхнали цялата медийна среда. Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”
Molossian
Рейтинг: 2359 Неутрално""Журналистиката се бори за оцеляване. На път е да умре" и "медиите орязват разходите си начело с разследващите материали, защото те струват скъпо",
Panta rhei....Най-сериозна причина за загуба на интерес към големите медии е фактът че изопачават истината, или прикриват очевидни факти.
Така, постепенно читателите/зрителите/слушателите постепенно спират да им вярват.
Та така.
Храбър
Рейтинг: 4269 НеутралноТова, за което говориш се нарича поръчкова журналистика. "Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
nicks
Рейтинг: 239 НеутралноЖурналистиката и медиите като цяло са средство за разпространяване на новини, в днешно време всеки човек с телефон може да качи клипче в интернет което моментално да достигне до милиони хора. Така че нормално няма нужда да се праща някой на командировка да заснеме нещо при положение че има хора на място които биха го направили. Както целия свят така и журналистиката се променя. Даже ако погледнете големите медии навсякъде все повече навлизат новините от интернет, мненията в туитър и фейсбук сас основна част от някой репортажи.
Lemmy
Рейтинг: 2573 НеутралноДо коментар [#24] от "Храбър":
Естествено. Изключенията само потвърждават правилото. Т.нар. разследвания масово се правят с предпоставена теза. И за да не те пращам в NYT, колко пъти тук си чел зачатъци на разследване, което безсрамно декларира как другата страна "не беше открита за коментар". Навсякъде е същото, само мащабите са различни.
Deaddark
Рейтинг: 2606 НеутралноДо коментар [#21] от "ramm_stein":
I'm back... for now.Свърши комунизма - нищо не ме задължава да плащам за неща, които не ми харесват. Ти сериозно ли искаш да давам пари на мутролобистите? Две години ги търпях някои и просто не си поднових абонамента - те (журналистите) избраха да слугуват и да са като кучета, верни на олигарсите - затова каквото му сипе мутрата в паничката - толкова .
Go Go
Рейтинг: 52 Любопитно"Журналистиката се бори за оцеляване. На път е да умре."
73! Go GoСпете спокойно, деца! Това просто се нарича естествен подбор. А естественият подбор
от поне 3.5 милиарда години води до прогрес по една много проста причина - мутациите са случайни, но подборът - не. Оцеляват само по-добре приспособените.
А сега да си дойдем на думата. Журналистиката ли се бори за оцеляване или мутиралите медии??? ...
Vassco
Рейтинг: 574 НеутралноКакво очаквате в свят, в който всичко е покупко-продажба и в който всички търсят най-изгодното?!
tww09306483
Рейтинг: 3612 НеутралноДо коментар [#25] от "Jessika":
Социалистът християнин е по-страшен от социалиста безбожник...! / Ф.М. ДостоевскиХм-м-м-м-м...! Ние, на местно ниво не можем да се оправим, да имаме нещо свястно, като журналистика и преса, тръгнахме световните проблеми да решаваме и да обсъждаме, има ли живот на Марс! Тоест, имаме хиляди статии за боевете в Сирия, за гладуващите деца в Африка или за рохинджите в Мианмар, обаче почти никой не пише за калпавият асфалт на Трейс и продънените магистрали на Бойко... Тоест, журналистическият занаят и поддържането на повечето издания е да ни занимава с проблеми на другият край на света, но за важни неща от съседната улица, дето ни тровят живота, нищо...!
Баси, на времето все четяхме за американският империализъм, за апартейда в ЮАР, осъждахме плановете за война на Запада... Ама, никъде не пишеше, къде ще пуснат капачки за буркани или маслини...! :)
xm...
Рейтинг: 2865 ВеселоНачи ... рИвем за е'ни пари, та да правим журналистика.
Която журналистика я убиха точно журналята, защото започнаха масово, вкупом да се продават на агитпропа.
И мат'рялът утече у нета, мислейки си, че ще избяха от помиите на агитпропа, с който го заливаха журналята.
Сега джурналята искат парите И от интернета, не се отказвайки и от агитпропа.
А оплюха Надето, дето ги била обидила с онова за "нахранването".
Ма то си е обидно, де! Така да им подцени цената!
zyb18561487
Рейтинг: 3072 НеутралноМедии като изобразената на картинката загиват, защото изпуснаха един дух от една бутилка. По всичко личи, че няма да успеят да го набутат обратно в бутилката.
theduloclan
Рейтинг: 1353 Весело"Преди 30 години не бе изключение репортажи да бъдат публикувани в списания за еквивалента на 15 000 евро. Днес дори три-четири хиляди евро са изключение"
--------------------------
Както винаги българския превод е подвеждащ. От написаното става ясно че списанията са еквивалентни на 15 000 евро, а не разследването което всъщност се има предвид.
Нека да позная: Google Translate?
realguru
Рейтинг: 3177 НеутралноДруго си е да седиш в офиса и да громиш популистите и крайната десница. :)
dragond
Рейтинг: 630 НеутралноМного пропускат факта, че медиите са подкупни, защото финансовите им приходи не зависят директно от потребителите им. Докато рекламите са основно перо в приходите, няма как да очакваш обективна и качествена журналистика, защото тя е зависима от корпоративната политика. Аз ако съм например фирма, която замърсява, няма да инвестирам в медия, която пише за тези проблеми с теза, която е обратна на моите интереси. Или ако инвестирам в нея, ще е за да променя това.
Много ми хареса един коментар тук, който говори за копирайтинг. Ми това е то съвременната журналистика - копирайтинг, къде по-замаскиран и изтънчен, къде брутален. В България проблемът е особено голям, защото тук като цяло нямаме за ценност да си плащаме за медийни продукти от всякакъв вид и сме оставили всичко на "пазара" да реши. Но той и пазарът го няма, защото се узурпиран от двама души - Пеевски и Гергов. Каквото кажат те, това ще гледа народонаселението. Ако някой кривне от правата вяра, спират рекламите и после го купуват като БиТ например.
Но хубавото е както друг каза по-горе, хубавото на естествения подбор е, че води до еволюция. Бъдещето, а и вече реално настоящето е в съдържанието он диманд и всеки да плаща това, което наистина гледа и потребява, без реклами и без всякакъв друг шит. Никой няма нужда да има 15020200 канала, които така или иначе не гледа. Къде, къде по-добре ще да бъде със същите пари, които на месец се плащат за кабелна например, да подкрепиш директно продукциите, които наистина гледаш. И тогава ще започне да се чисти блатото, защото не корпорациите, а ти си в контрол на дистанционното. Сега си в контрол на дистанционното колкото да смениш това, което Гергов и Пеевски са решили да дават по Канал 1 с това, което са решили да дават по бТВ , Нова и другите. Радостната новина е, че това също е обречено като модел и все повече хора изоставят традиционната телевизия именно поради тази причина. За съжаление, все още критична маса от населението се облъчва и това си има и своето отражение в политическата реалност не само у нас, а и в целия свят.
pag
Рейтинг: 1346 ВеселоЖурналистиката е възникнала навремето с цел да ИНФОРМИРА, вестника е бил пълен с факти, цитати и описания (които, разбира се, са имали и тенденциозен характер, но поприкрит) и само една колонка е отразявала директно мнението/коментарите на редакцията.
Знанието е сила, информацията - властНапоследък стана обратното - 90% пропаганда и агитация, внушения, "лични мнения", инсинуации, едностранчиво отразяване и пр. Човек още от заглавието може да познае кой е поръчал статията срещу кого е поръчката.
Че и пари искат за този буламач.
Е да, ама не........
Роси
Рейтинг: 8842 НеутралноКато са скъпи, да правят като в България, да си ги измислят.
Чичи (Ice Man's fan)
Рейтинг: 1118 ВеселоДо коментар [#16] от "Deaddark":
Πάντα χωρεῖ καὶ οὐδὲν μένειКато най-обикновен гербер, нетрол, силно се противопоставям на манипулативното твърдение, че от 280 трола 200 са били гербаджийски! Този форум е и е бил винаги антигерб и тотално критичен към Баце. Тролове определено имаше, но те както сами си се осветлиха бяха кутевчета. Може да не сме с еднакви възгледи, но е честно да сме коректни, именно защото сме анонимни тук и нищо друго нямаме освен думите си.
evpetra
Рейтинг: 1217 ВеселоДо коментар [#11] от "Jikevjikev Jikev":
Амин!
Deaddark
Рейтинг: 2606 НеутралноДо коментар [#41] от "Чичи (Ice Man's fan)":
I'm back... for now.Чичи - аз имам спомени, как водим дебат под тема - и гербертрол ми отговаря от различни акаунти, но един човек със сигурност - писа ми нещо от рода - "нали вече ти казах в предния коментар" - а предния коментар на друг акаунт. И се е случвали три-четири акаунта да гърми, защото обясненията му ред кайма, ред л@йн@ - като във вица за принцесите - и не го бърка БАН него. Много искат да се репчат, че видите ли понеже били отдавна в Дневник, значи са сериозната работа - смях, смях и пак смях. Аз също съм бивш гербер, ала на черното бяло не мога да кажа - гербавите тролове са ме правили на нищо, само защото съм критикувал и/или посочвал грешки на ГЕРБ - тяхната дейност у форума се изразява с лозунга "Кой не скача е червен" - т.е. ако не харесваш ГЕРБ, значи си комунист. ГЕРБ можеше да бъде новото СДС, а Борисов новия Филип Димитров - вместо това ГЕРБ стана новото БКП, а Борисов новия Живков.
И медиите заприличаха на Дума и Работническо дело.
zyb18561487
Рейтинг: 3072 НеутралноДе го това въображение -- гугъл-транслейтват каквото им подадат.