
© Associated Press
Катар стана първата страна в Персийския залив, позволила на ограничен брой чужденци да получат право на постоянно пребиваване, съобщи "Блумбърг".
Емирът на страната, шейх Тамим бин Хамад ал Тани, издаде указ, с който разрешава на чужди граждани, до 100 души годишно, да получават подобна възможност. Тя им дава достъп до щедра социална система и права на бизнес, които досега имаха само катарски граждани. Например ще могат да създават компании, без да имат нужда от партньорство с катарски граждани или организаци, ще могат да участват и в национални икономически проекти.
Кандидатурите ще се разглеждат от вътрешното министерство.
След година на бойкот от водещи арабски държави Катар търси начини да задържи чужденците, които са гръбнакът на икономиката на богатото на газ емирство. Чуждите граждани, които работят в Катар, без да имат сходни права с местните, са около 90% от населението, което е около 2.7 млн.
На мнозина обаче ще е трудно да покрият изискванията. Родените в чужбина трябва да са живели в страната 20 г., а за родените в Катар (например деца на чужди работници) ще са достатъчни само 10 г. Нужно е кандидатът да докаже, че владее добре арабски и има достатъчно добър доход, за да може да си позволи да живее в страната.
Същевременно децата на жени с катарско гражданство, омъжени за чужденци и децата на натурализирани катарци автоматично ще получават право на постоянно пребиваване. Хора със специални умения и особени заслуги за Катар също ще бъдат освобождавани от изискванията.
Освен това Катар премахва изискването за "изходна виза", която бе сред спорните моменти в системата на трудови отношения с чуждите работници. Работодателите в страната все още ще могат да молят някои от служителите им да не напускат страната без предварително одобрение, но общият брой на тези искания няма да може да надхвърля 5% от служителите в съответната организация.
lustmord
Рейтинг: 329 ЛюбопитноИскат ли няколко кораба с мигранти?
pag
Рейтинг: 1241 ВеселоБря, цели 100 души годишно, при това само трябва да са живели 20 години, да говорят срабски, да са се интегрирали напълно, да имат пари или “специални умения” и службите да са ги одобрили предварително.
Знанието е сила, информацията - властМчи то съвсем като за “бежанците” в Европа бе.....
Корки
Рейтинг: 2698 НеутралноПри тези драконовски мерки някои НПО наричат нас расисти?
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.dragozow
Рейтинг: 768 НеутралноВсъщносг всички мигранти не ходят в братските богати мюсюлмански страни, защото там не ги искат и не им дават нищо. Само Европа им дава социалната си система, а в замяна тия им задирят жените. До като в Брюксел гледат кривите краставици и халогенните крушки, тези диваци се плодят в Париж, Берлин или Рим.
Сложете бутон "редактирай" на собствените комeнтари.valtoro
Рейтинг: 939 НеутралноКой би се натискал да живее там, освен за добро заплащане като специалист ???
1001
Рейтинг: 1202 ВеселоДо коментар [#5] от "valtoro":
доброт заплащане не е проблем, правата са проблем ама са демокрация все пак там е най-голяма база на САЩ така че това е демократично
Роси
Рейтинг: 8059 НеутралноНа някои, не на всички.
pamela
Рейтинг: 2622 НеутралноЛогиката е проста: като няма социал, няма и "бежанци", а само мигранти, които работят.
Ако в Европа задържат нелегалните имигранти в лагери, хранят ги на казан, не им дават социал и нямащите право на статут веднага ги депрортират и потоците от мигранти ще секнат.
Peen40
Рейтинг: 349 НеутралноДо коментар [#6] от "1001":
Не,че Deutsche Welle е коректен източник,но все пак ето нещо за "доброто" заплащане.
https://www.dw.com/bg/те-строят-стадионите-в-катар-и-мрат-като-мухи/a-45343463