
© Handout, Reuters
Стотици хиляди души викаха днес в един глас, докато преминаваха на шествие по главната пътна артерия на Барселона. Това бе първата от планираните подобни масови прояви с настояване за отделяне на Каталуня от Испания и освобождаването от затвора на видни сепаратистки лидери, предаде "Асошиейтед прес".
По оценка на в. "Ла Вангуардия" и полицията става въпрос за близо милион души, които сегашният каталунски премиер Ким Тора, поддръжник на отделянето от Испания, иска да поставят началото на "постоянна мобилизация" (за нея агитират и основните организации, подкрепящи независимостта в Каталуня).
Това е първата "Диада" след опита за отцепване от Испания, обявен от каталунския парламент на 27 октомври миналата година. "Националният празник" на Каталуня се отбелязва на датата, когато през 1714 каталунската армия губи битката за Барселона с войските на Бурбоните (победители във войната за испанското наследство).
"Тора вкара в игра картата с политическите затворници", пише още базираното в Барселона издание, имайки предвид задържаните от властите в Мадрид и разследвани заради кампанията за независимост.
Някои от задържаните обаче - например лидерът на Каталунската републиканска левица (ERC) Ориол Жункерас - станаха по-предпазливи и предупредиха за по-прагматично отношение към темата, пише "Ел Периодико". Още в края на седмицата говорителят на групата на ERC в Конгреса на Мадрид Габриел Руфиан предупреди, че "магическият балон на каузата за независимост може да се спука".
© Enrique Calvo, Reuters
"Република сега"
Все пак идеята за "Република сега" бе подкрепена от участниците в шествието.
Под лозунга "Нека направим Каталунска република", отпечатан на тениски и плакати, демонстрантите притихнаха точно в 17,14 ч. местно време - цифрите, с които се изписва годината 1714, когато Барселона е покорена в хода на т.нар. Война за испанското наследство.
Мълчанието бе последвано от силни викове и възгласи "независимост" и "свобода" от проточилата се шест километра колона по булевард "Диагонал". От една гигантска бутафорна стена демонстранти събориха карта за игра с изображението на поп (крал) пика - намек за събарянето на испанската монархия, разказва АП.
© Enrique Calvo, Reuters
Тора потвърди вчера публикациите в испански медии, според които целта му е да има големи публични протести на 1 октомври за първата годишнина от референдума за независимост. Той също така иска ново допитване, което да бъде разрешено от Мадрид, но премиерът Педро Санчес казва, че такова може да има само "за" или "против" разширяването на автономията.
Deaddark
Рейтинг: 2607 НеутралноСериозна цифра - насила хубост не става, да се отделят и всеки по своя път. Като женитбата и развода - както намерят за добре.
I'm back... for now.petyo9
Рейтинг: 800 НеутралноИсторията е препълнена с такива примери - масите са въодушевени и отчаяно консолидирани в името на постигането на някаква върховна цел и нерядко се домогват до решение за политическото и постигане, а след време се оказва, че самата цел е била химерна. Да вземем например ВОСР (Великата Октомврийска Социалистическа Революция). Или брекзит. Каталунците не е изключено да постигнат отделяне от Испания, но по всяка вероятност ще изтрезнеят бързо-бързо (както британците) още докато текат процесите по отделянето.
Големи яйца:)
Рейтинг: 740 ВеселоДоста постни снимки, ако човек си направи труда, може да види фантастични снимки от вчера в които се виждат неизброимо много хора и така да добие представа за масивното присъствие на индепендисти. Разбира се, цитирането на сайт като Ел Периодико по темата за независимостта на Каталуня е все едно да цитираш някой парцал на Пеевски със статия за спора му с Цветан Василев. Толкова е обективен.
selqnin
Рейтинг: 3451 НеутралноХаресвам каталунците и се ядосвам на левичарите, които съсипват и компрометират каузата им с марксистките си глупости!!!
zle_platen_trol
Рейтинг: 1957 НеутралноДа изчакат да видят, какво ще се случи с Британия след брекзит. После да си помислят отново дали искат и те да излязат от ЕС. А Каталуния не е Британия. Там цирка би бил още по- голям.
danvan
Рейтинг: 891 НеутралноТова е основния проблем на популистите ... и да вземат властта, не знаят какво да я правят ... по умните като тези или Борис Джонсън се изсулват като мокра връв а по глупавите започват да творят катастрофални глупости като Славини , Тръмп или Орбан ....
Ние сме малък, но изключително прост народ. Sapienti Sat****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
danvan
Рейтинг: 891 ВеселоКакъв цирк, то ще е падане от много високо ;)
Ние сме малък, но изключително прост народ. Sapienti Sat
danvan
Рейтинг: 891 ЛюбопитноАБ какво стана с Пучи? Още ли се крие?
Ние сме малък, но изключително прост народ. Sapienti SatAgainst China
Рейтинг: 2146 НеутралноНяма такова нещо.Реално подръжниците за оставане на Каталуния в Испания са повече. AGAINST CHINA
Големи яйца:)
Рейтинг: 740 ВеселоДо коментар [#9] от "danvan":
Пучи не се крие, а си живее свободно в Европа. Пътува, изнася лекции, работи за бъдещия статут на Каталуня. По-интересно е къде се крие М точка Рахой след като беше изритан от политиката?
Bicho Raro
Рейтинг: 2284 ЛюбопитноДо коментар [#11] от "Големи яйца:)":
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannНе се крие. Като скромен човек и истински джентълмен, напусна политиката, отказа пенсия, която му се полага доживот, като бивш президент и се върна на старата си работа - в агенцията по вписванията.
zle_platen_trol
Рейтинг: 1957 НеутралноДо коментар [#8] от "danvan":
За каталунците, да. За нас ще е забавно,как едни глупаци осъзнават каква каша са забъркали.
Bicho Raro
Рейтинг: 2284 ВеселоВидео от митинга вчера - хиляди каталунци, водени от лидерът си:
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mannhttps://twitter.com/gabylopez83/status/1039541696147673088
А ето видео и от шествието на армията на Трактория:
https://twitter.com/elnacionalcat/status/1039430574413365248
Големи яйца:)
Рейтинг: 740 ВеселоДо коментар [#12] от "Bicho Raro":
Според решение на съда по случая Гюртел, този "скромен човек" и "джентълмен" М точка Рахой беше лидер на "организирана престъпна група за корупция"... Много ясно, че ще се покрие вдън земя, а фалангистите ще го обрисуват като честен човек, аскет и отшелник... Истината е, че заради скандалите около него и след натиска от Брюксел, IBEX35 го изритаха.
Големи яйца:)
Рейтинг: 740 ВеселоДо коментар [#14] от "Bicho Raro":
Смешно е някой който живее в Андалусия да се подиграва с подобни клипчета на каталунците... Нали знаеш? Да не говорим, че подобно стадо гастарбайтери андалусци, като това на клипа, ежедневно хваща автобуси, влакове и самолети с цел да се докопа до Каталуня с надеждата да намери работа и да подобри живота си.
Цайко
Рейтинг: 1617 НеутралноИ какво като станат република, този напън за независимост не ми е много ясен. 7 млн на 30 х. кв.к. После кандидатстване в ЕС, преговори, дъръбъръ. Разбира се, могат и да не кандидатстват, ама граничат с две членки на ЕС, анклав, дето се вика.
MyTwoCents
Рейтинг: 672 НеутралноВсъщност искат мирен и цивилизован процес на разделяне, което да ги остави автоматично в ЕС. Но централната власт се е запънала като в спора между Гърция и Македония и собтира всякакъв разговор по темата.
Всъщност въобще нямаше да има каталунски национализъм ако бяха променили статута преди десетина години. Сега много виждат алтернатива единствено в отделянето. @)----,--'--
lz2
Рейтинг: 4130 НеутралноИ тия са като великоглупаците!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Иво
Рейтинг: 4814 Любопитно"По оценка на в. "Ла Вангуардия" и полицията става въпрос за близо милион души, които сегашният каталунски премиер Ким Тора, поддръжник на отделянето от Испания, иска да поставят началото на "постоянна мобилизация" (за нея агитират и основните организации, подкрепящи независимостта в Каталуня).
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Напълно очаквано да се съберат толкова много каталунци, които за пореден път да покажат пред Мадрид, Европа и целия свят ясната си и категорична подкрепа за независимост на своята провинция и създаване на тяхна република. И те са мнозинство, затова и спечелиха последните местни избори в Каталуния. Надявам се рано или късно политиците в Мадрид да намерят общо решение с каталунските политици по тази толкова важна за каталунците тема!
Иво
Рейтинг: 4814 ВеселоДо коментар [#4] от "selqnin":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Вчера ти казах, нека вие десничарите оправите недъзите на каталунската кауза! Давайте, действай те. ;-)
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Депутат 241
Рейтинг: 5434 НеутралноДо коментар [#4] от "selqnin":
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилМоите уважения, но не виждам как Пудждемон, Тора и партията им се вписват в разбиранията ти за "левичарство" и "марксистки глупости".
valtoro
Рейтинг: 993 НеутралноТолкова много хора далеч от здравия разум !!!
phuncky
Рейтинг: 674 НеутралноКак пък толкова много хора заявяват категорично своята позиция, само форумните философи знаят по-добре от тях, макар никога да не са стъпвали в земята, която принадлежи на тези хора.
Късата памет е най-големият враг на българите.Роси
Рейтинг: 9009 Неутрално"магическият балон на каузата за независимост може да се спука".
Малко остана.
penetrating
Рейтинг: 12223 ВеселоНяма нищо по-естествено от това сепаратистите да са разделени :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert