
© Reuters
Руският външен министър Сергей Лавров (третият отляво надясно) с тримата президенти на Босна и Херцеговина - сърбина Младен Иванич, бошняка Бакир Изетбегович и хърватина Драган Чович.
Русия поддържа Дейтънското споразумение, с което приключи войната в Босна и Херцеговина, и се застъпва за целостта на балканската държава. Не бива обаче властите в Сараево да демонизират Република Сръбска - една от съставните ѝ части, която заявява желание да се отдели и която винаги изтъква топлите си връзки с Москва. Ако все пак се стигне до промяна в Босна, тя трябва да е с договор между двете съставни единици и трите народа в страната.
Това послание отправи руският външен министър Сергей Лавров в босненската столица Сараево, преди да се отправи към главния град на Република Сръбска, Баня Лука, за среща с президента ѝ Милорад Додик, предадоха "Ройтерс" и балканската телевизия N1. Мерките за сигурност бяха затегнати, подобни на тези при посещението на папа Йоан Павел Втори през 1997 г. и при визитата на председателя на руския сенат Валентина Матвиенко през април, отбеляза "Болкан инсайт".
Анализатори очакваха посещението, първоначално насрочено за 17 септември, като знак на подкрепа от Москва за Додик две седмици преди общите избори през октомври - нагласа, която Лавров отхвърли. Макар Додик (тази година кандидат за тричленното президенство на Босна) да не крие симпатиите си към Москва, министърът обясни по време на среща с колегата си Игор Църнадак: "Русия наистина има любимци в Босна, те са босненските граждани."
Широката автономия за Република Сръбска е основен момент в кампанията на Додик, и той настоява, че независимостта на тази босненска административна единица трябва да е договорена със Сараево.
Според Църнадак двамата са разговаряли за "състоянието на региона" и са се съгласили за нуждата да бъде "успешен завършекът на разговора между Белград и Прищина".
© Dado Ruvic, Reuters Лавров с президента на Република Сръбска Милорад Додик.
"Ние подкрепяме суверенитета, териториалната цялост и властта, дадена от конституцията на двете съставни части и трите съставни народа," каза Лавров, преди да замине за Баня Лука. На среща с председателстващия босненското президентство Бакир Изетбекович обаче той (по думите на самия Изетбегович в интервю за N1) e предупредил, че не бива да се "демонизира Република Сръбска".
По време на визитата му в Баня Лука Додик каза, че Република Сръбска и Москва развиват "сътрудничество във всички области". Президентът, цитиран от Радио и телевизия на Република Сръбска определи като спекулации твърденията за лошо влияние на Русия в Босна и Херцеговина. Лавров посети и мястото, където се изгражда сръбско-руски културен център.
penetrating
Рейтинг: 5327 НеутралноСгледата не е особено успешна...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertlubomir1
Рейтинг: 470 Неутрално
Да, българите сме велик народ !!!Руснаците постоянно нещо "искат" за други, суверенни държави.
Стават смешни, милите ...
zle_platen_trol
Рейтинг: 485 НеутралноС други думи, Русия иска Босна да остане цяла освен, ако не остане цяла.
От Банкя с любов
Рейтинг: 257 НеутралноРосия поиска, ама последно времен нещо не дава, та се заядох с карнобатския идиот..
K2
Рейтинг: 1826 НеутралноОт къде на къде росиюшка ще дава мнение от което никой не се нуждае.
SHADOWS of SOFIAWilly Messerschmitt
Рейтинг: 1949 ЛюбопитноНа Расия ще и остане ролята на наблюдател!И на спонсор на босненските сръби!Нищо друго....
До истината се достига с познание! Не влизам в диалог с лумпени !И не храня руски тролове...plamen_b
Рейтинг: 904 НеутралноНе е изненада, че Русия харесва БиХ такава каквато е - разделена на 2-3 части, като всяка от тези части е способна (и често го прави!) да блокира действията и решенията на цялата страна. Липсата на "съеднинението, което прави силата" превръща страната в слабото звено в Европа, което няма да влезе в НАТО дори и Сърбия да го направи (а ако пожелае Русия, може да генерира вътрешно съпротивление дори срещу влизането в ЕС).
Русия успешно клонира модела от БиХ из страните на бившия СССР, като създаде (или в някои случаи само поддържа) замразени конфликти в тях: Молдова (където се опитва да пробута право на вето за окупирания район на Приднестровието), Грузия (където окупираните Абхазия и Южна Осетия дори бяха признати от Русия, Венецуела, Никарагуа и Сирия за независими държави, за да се попречи на влизането на Грузия в НАТО), и Украйна (ДНР и ЛНР).
kpu14575282
Рейтинг: 206 НеутралноВсеки може да иска – важно е какво получаваш !
Преди години Русия поиска да ѝ се платят 2 реактора за Белене,
а БГ министър Дянков поиска „да напляска“ руснаците.
Е, какво стана? А?
Борисов си плати като поп!
niksan1
Рейтинг: 1774 НеутралноТя не дава мнение, а исполински се бори за надмощие на Балканите, след като стана ясно, че някои държави се стремят към НАТО и ЕС . Ще се опита да " открадне " колкото и позволят народите, както това е правила винаги, а мужиците ще бъдат горди, че имат ТОЗИ ПРЕЗИДЕНТ И ТАЗИ ПОЛИТИКА !
Без ДС - ченгета! Лустрация!
K2
Рейтинг: 1826 НеутралноДо коментар [#8] от "kpu14575282":
SHADOWS of SOFIAАми просто е. Не особено подготвено правителство плаща. Но това вероятно ще бъде трудно в бъдеще когато няма да има БУДАли
4ort
Рейтинг: 1216 НеутралноВие си платихте разпада на СеСеСеРе-то, ама се правите на луди.
K2
Рейтинг: 1826 НеутралноДо коментар [#9] от "niksan1":
SHADOWS of SOFIAТака е. Старая се да съм по-деликатен да не подплаша форумната вата , че и без това са се покрили.
vesela
Рейтинг: 280 НеутралноРазделяй и владей. Какво по-лесно от това, ако ти го позволяват? Това е политиката на Русия към Балканите. И не само там. Навсякъде, където й го позволяват. Сега очакваме как ще се справи в Македония на референдума.
veselatacheaux
Рейтинг: 3680 НеутралноРусия поиска Босна да остане цяла, освен ако "трите ѝ народа" не искат друго.
Същото важи и за Русия. Тя може да иска да остане цяла , освен ако народите на РФ не искат друго.
tacheaux
Рейтинг: 3680 НеутралноПолитиката на Русия е разделяй и владей. Но както поддържа сепаратистки движения в различни държави , така тя сама ще се раздели и повече няма да владее голяма част от териториите си. Босна ще си остане цяла ,но РФ не.
Роси
Рейтинг: 7583 НеутралноТолкова иска нещо да зависи и от нея!
deviant
Рейтинг: 469 НеутралноБосна е европейския филиал на Ислямска държава и няма начин да се разпадне. Ако я ликвидират ,ще е в комплект.
Не отговарям на хейтъри.dejmos
Рейтинг: 2364 НеутралноНа кого е нужна тази измислена държава в която всички се мразят ?? Едните искат да ходят при СЪРБИТЕ , другите при ХЪРВАТИТЕ , а третите да си направят нова мюсюлманска държава - БОСНА . Кое толкова е сложно ? Не се ли разделиха Чехия и Словакия по волята на народа ? Те сега не са ли по щастливи и по безопасни за всички ?