
© Ognen Teofilovski, Reuters
Западни представители посъветваха Македония да продължи работата по приемане на договора с Гърция след вчерашния референдум, който не достигна желаната активност, пишат медии в страната.
По последни данни гласувалите "за" са 91.48% (над 605 хил.) от отишлите до урните, "против" са едва 5.64% (37 312 души). Активността, малко над 36.8%, обаче е далеч под 50 на сто, колкото е прагът, за да се счита иначе консултативното допитване за успешно.
Въпреки тези резултати върховният представител на ЕС във външната политика Федерика Могерини и еврокомисарят за разширяването Йоханес Хан поискаха в общо изявление, след приключването на референдума, да бъдат подължени процедурите за ратификация на договора, за да се използва "историческата възможност за помирение в региона."
Независимо от това "победа" обявиха и двете страни - и премиерът Зоран Заев, чийто кабинет агитираше да се гласува "за" смяната на името, и опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, която е против договора, но нямаше ясна позиция на референдума.
Заев настоя, че огромната подкрепа на онези, които все пак са отишли до урните, му дава право да продължи с приемането на договора в парламента - споразумение, изискващо мнозинство от две трети от депутатите, тъй като включва промени в конституцията. Той призова ВМРО-ДПМНЕ да гласува "за" договора, в противен случай обеща да свика извънредни избори.
"Преценка на големите придобивки"
Сред първите реагирали бе Гърция. Външното министерсто в Атина каза часове след резултатите от вота, че страната остава посветена на договора, макар резултатите да са спорни. Климатът на национализъм и съмнение "не позволиха да се направи трезва преценка на големите придобивки от договора", обяви институцията и призова все пак да се осигури "позитивна динамика" на договора.
Междувременно Заев разговаря и с гръцкия си колега Алексис Ципрас, който изрази поддръжка за "решителността и смелостта да се продължи с договора". Тази позиция обаче не се споделя в целия гръцки кабинет - от коалиционния партньор "Независими гърци" на Панос Каменос, според които резултатът от референдума прави договора нищожен.
След гласуването в македонския парламент - ако то е успешно - за договора трябва да вземат решение и депутатите в Атина. "Независими гърци" вече са заявявали, че няма да подкрепят документа.
"Не пропускайте възможността"
Реакциите на Съединените щати и Европейската комисия в последните часове породиха въпроси сред коментатори в социалните мрежи. Пръв изрази позицията си еврокомисарят за разширяването Йоханес Хан, който обясни, че гласовете показват "широка поддръжка на Договора от Преспа и евроатлантическото бъдеще на страната".
Хан също така изрази очакване лидерите да се съобразят с това решение.
В съобщение Държавният департамент каза, че САЩ "поддържат цялостното прилагане на Договора от Преспа, който дава на Македония гарантирано място в НАТО и ЕС, а това ще допринесе за регионалната стабилност, сигурност и просперитет". Вашингтон обяви, че "в периода, който следва парламентът да започне дебат за конституционните промени", лидерите трябва да се "издигнат над партийната политика" и да не "изпускат възможността да осигурят светло бъдеще на страната".
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг повтори, че вратите на алианса остават отворени за Македония, но първо трябва да се завършат всички процедури.
"В съответствие със закона"
Русия, която бе обвинявана от САЩ, че опитва да влияе на референдума, също коментира темата.
Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че се надява ситуацията в Македония да се развива "в съответствие със закона". "Наблюдаваме ситуацията внимателно и, разбира се, мислим, че всички процеси трябва да останат в рамките на закона," обясни Песков.
Привържениците на референдума изтъкваха, че евентуалният му провал облагодетелства Русия, дащото тя не желае членството на Македония в НАТО.