
© Associated Press
Трийсет и първи октомври 2008 г. е денят, в който на бял свят се появява биткойнът. Вече 10 години първата в света криптовалута е в челните редици на сложна финансова система, внимателно следена от пазарите и инвеститорите.
От първата си поява в разгара на световната финансова криза биткойнът носи политически цели. Представен е в основополагащ документ, написан от неизвестен човек с псевдоним Сатоши Накамото. Обявената цел на дигиталната валута, която в момента струва 6400 долара, а стартира на практика при цена нула долара, е да се ползва от "потребител до потребител", което да позволи онлайн разплащанията да се правят директно, без да се минава през финансови институции.
Вече десетилетие разплащанията продължават да се правят чрез децентрализирана регистър-система, известна като блокчейн.
Амбициите, свързани с криптовалутата, бяха разпалени от фалита на американската инвестиционна банка Lehman Brothers през септември 2008 година. Крахът на банката дискредитира традиционната парична система, при която малък елит от банкери се обогатява много, като определя паричните правила и ги налага на всички, твърди Пиер Ноаза, основател на първата френска борса за биткойни през 2011 година. След създаването си биткойнът
се развива няколко години извън общественото полезрение,
привличайки вниманието предимно на компютърни фенове и престъпници, виждащи в биткойна начин за пране на пари. След като за първи път мина 1000 долара през 2013 година, биткойнът привлече вниманието на финансовите институции.
Европейската централна банка го сравни със схемата "Понци", но пък Бен Бърнанке, който тогава оглавяваше Управлението за федерален резерв на САЩ, приветства потенциала му.
Бурно детство
В началото на 2014 година криптовалутата се сблъсква с най-голямата си криза досега - хакването на платформата Mt. Gox, където се търгуваха около 80% от всички биткойни. Резултатът бе спад на стойността на биткойна, което пък доведе до прогнози, че виртуалната валута ще загине. Едва в началото на 2017 година цената на биткойна напълно се възстанови. Точно тази година бележи началото на повратен момент за биткойна според Ноаза, тъй като стойността на криптовалутата се изстреля до над 19 500 долара в края на 2017 година според Bloomberg data.
Така общата капитализация на биткойна достигна над 300 млрд. долара според специализирания сайт Coinmarketcap. До януари 2018 година стойността на всички криптовалути достигна 800 млрд. долара, преди да се спука балонът.
Идеята за дигитална валута се разви значително благодарение на биткойна, каза пред АФП анализаторът на криптовалути Боб Макдауъл, като
изтъкна създаването на 2000 конкурента
в сектора. Превърна се в повече от технология и икономическа иновация. Стана почти религия за някои хора, отбеляза той. Според Антони Лезоамие, съосновател на инвестиционния фонд Swissborg, който предлага портфейли от активи, основаващи се на блокчейн, "истинската революция е на философско равнище".
За икономиста Нуриел Рубини обаче децентрализацията на криптовалутата е мит. Това е система, която е по-централизирана от Северна Корея. "Копачите" са централизирани, борсите са централизирани, разработчиците са централизирани диктатори, коментира Рубини в туит.
Макар първоначалната идея за биткойна да е била улесняване на разплащанията, повечето наблюдатели признават, че дигиталната валута се използва предимно за актив убежище или като спекулативен инструмент заради колебания в стойността си.
Необходими са 20 години, за да може тази технология напълно да се утвърди, каза Ноаза, който залага на по-високите скорости при трансакциите на биткойна. В момента около пет до десет биткойн трансакции могат да бъдат обработени за секунда спрямо няколко хиляди при картите Visa.
В перспектива американските регулаторни органи, отговарящи за пазара, разглеждат молби за борсови инвестиционни фондове, основаващи се на биткойна. Ако бъдат одобрени от Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на САЩ, виртуалната валута ще стане част от финансова система, която планираше да заобиколи. "Трябва да преминем някои мостове в краткосрочен план, за да привлечем общия обществен интерес и доверие", каза Лезоамие, който се описва като "идеалист" и "реалист".
Хи-хи
Рейтинг: 1415 НеутралноАма как правила бе, как. Хърсевци, Ганевци, Ангеловци и други пъпки не обичат това.
gogo2011
Рейтинг: 482 НеутралноА някои хора упорито твърдяха, че това било пирамида и видите ли щяла да се сгромоляса зрелищно. Пък криптовалутите взеха да се множат като зайци вместо това. Но на банкерите никак не има харесва май.
Deaddark
Рейтинг: 2791 НеутралноБиткойнът е пране на пари - как се перат пари най-лесно - като препереш дребни суми през много хора и за тях остане някоя троха да са на кяр - примерно имаш да препереш 100 милиона, даваш на сто човека по сто долара, да ти осигурят перални системи (РС) и си напред. А и ганьовците се радват - толкова са се натискали на мафията за тези сто долара, че утре може да са сигурни перални системи и да заработят хилядарка - а честността... честността е за балъците и тя не е доходоносна.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1370 НеутралноДо коментар [#3] от "Deaddark":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКПри прането на пари винаги губиш пари - срещу мръсни 100лв получаваш 60 чисти. При биткойн няма нищо такова. И при прането на пари е задължително да се скъса информацията за източника на парите, докато при блокчейн тя стои и не може да бъде изтрита.
Сд
Рейтинг: 677 ЛюбопитноОт биткойна са доволни престъпниците,защото така се разплащат
безопастно един на друг.
chepokalipsis
Рейтинг: 1197 НеутралноЕдиният от шефовете ми, си е купил и копал още в началото, съответно продаде когато беше пикът. Докато тук хората ревът, пирамиди, измами, той в момента е милионер и почти не се вясва вече на работа.
Deaddark
Рейтинг: 2791 НеутралноДо коментар [#4] от "Darth Plagueis":
Ти да не си част от пирамидата на Etherium - надуйте балона до 100 милиарда, пукнете го и осребрете продажбите на създадени от нищото виртуални пари. Правип валута, равна на нула долара и я продаваш за 6400 - на себе си - ала лъжеш трима балъци и продаваш и на тях - вече си 20 бона напред с истински долари, а ако балъците успеят да осребрят нещо от други балъци - тяхна си работа.
Иван K
Рейтинг: 2610 НеутралноНаистина криптовалутите са инструмент за незаконни разплащания. Това в началото ги правеше ценни, но с времето започва да отблъсква хората.
подписПотенциалът да се автоматизират разплащанията и да се намалят разходите за транзакии е надеждата те да стана привлекателно за почтените граждани.
kdesen
Рейтинг: 290 НеутралноТова, което днес ни изглежда като спекулация, утре може да се окаже сигурна инвестиция. Независимо от волатилността му, споровете дали е валута или не, колко трансакции в секунда обработва и т.н., биткойна си остава най-сигурният актив, измислен до момента от човечеството. По-сигурен от хартиени пари, злато, или имот. Нито престъпна група, нито правителството, нито каквато и да било организация е способна да отнеме биткойните, притежание на някого.
citoplast
Рейтинг: 1095 НеутралноМного хора не могат да разберат, че бъдещето на парите се очертава да бъде независимо и свободно от стандартната банкова система. До преди около десетина години, когато светът беше обхванат от дълбока финансова криза, никой не можеше да си представи подобна развръзка. Криптовалутите са вече над 1000 вида.
Имало едно време ссср...Затова криптовалутите вдъхват надежда и смразяващо притеснение за стандартната банкова система или по точно най-обикновените лихвари! Борбата няма да е лека и ще отнеме много време!
niakoi_si
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#2] от "gogo2011":
Ами тия дето купуваха по време на пика, се сгромолясаха зрелищно :) Въпрос на гледна точка е.
Иначе биткойна ще стане смислена валута, когато спекулантите го оставят на мира. За целта стойността му трябва да падне до нормални нива и най-важното да остане там стабилно.
Но това не се връзва с човешката алчност. Интереса към биткоина е главно от спекуланти, които искат да купят на 1000 и да продадат на 10000. Е докато е така... ще е просто една пирамида.
niakoi_si
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#8] от "Иван К":
Вече и за незаконни разплаюания не се ползва :) Ако ти имаш кило наркотик би ли го разменил за нещо, което не знаеш дали на другия ден няма да е на половината от стойността си? Наркотика си има твърда цена, а биткойна скача като полудял нагоре - надолу... Само спекуланти си играят с него.
Сега поне малко се кротна, щото бая овце (пишман спекуланти) изгоряха и избягаха, та останаха само спекулантите с топки. Когато и те се махнат, биткойна пак ще стане разплащателно средство.
Nil satis nisi optimum
Рейтинг: 1115 НеутралноМен, като стар и консервативен човек, спора кой да прибира сеньоража от парите ми не ме засяга, защото не применя нищо. Но знам, че в много отношения сегашната банкова система е необходима и незаменима...
Не поставям нищо - нищо, над преценката на собствения си разум.niakoi_si
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#6] от "chepokalipsis":
Ами като във всяка класическа пирамида, има малцина печеливши и купчина овце отдолу да понесе загубите, породени от печалбите по върха.....
кокошката
Рейтинг: 261 НеутралноАз вярвам само в бай-кинти
niakoi_si
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#10] от "citoplast":
Бъркаш врагът. Биткойна не се бори с банките. Биткойна се бори със спекулантите. Те са убиеца на всяка валута.
Коя е основната характеристика на една "качествена" валута - да бъде стабилна като разменна стойност. Или по финансово - да е нисковолатилна. Т.е. да знаеш, че днес, утре след 1 година за 1 биткоин ще можеш да вземеш 1 хляб (примерно). И това ще се променя в съвсем тесни граници. Само тогава тя може да се ползва като разменно средство, защото двете страни по сделката имат увереността, че притежават нещо с твърда стойност. Ако тя скача нагоре-надолу като луда, никой няма да я ползва за покупко продажба, защото не знае утре каква ще е стойността и. И докато 1 хляб и днес и утре си е 1 хляб, то биткойна утре може да е 1000 хляба, а в други ден 10 хляба...
niakoi_si
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#2] от "gogo2011":
Викаш не бил пирамида.
Напиши в гугъл "bitcoin price". Ще ти се покаже една времева графика на стойността. Пусни го за по дълъг период. Примерно година. А сега присвий очи и погледни картинката....
У Чен
Рейтинг: 1029 ЛюбопитноДо коментар [#10] от "citoplast":
Просто от любопитство питам, колко заема в биткойни си взел? Та тръгна да събаряш банковата система?
Димитър Димов
Рейтинг: 437 НеутралноВиртуалните валути са нещо ново за финансовата система. Нароиха се много и голяма част от тях ще загинат. Това е нова технология и има смисъл в нея. Но трябва да разграничим платежно средство от валута. Платежното средство може да се използва за бартерна търговия. Зад валутата трябва да стои някакъв реален актив. Да има някакви правила. В началото се получи нещо като златната треска. Търсеше се металът. Но срещу метал не можеш да направиш реална сделка. Необходима е валута даваща оценка на актива.
Димитър ДимовПремахването на посредниците е нещо много хубаво. Но някакви правила трябва да има. И някой, който да следи за изпълнението им. Вярвам в технологиите и съм убеден в потенциала на криптовалутите. Но има какво да се дооформи там
kesh
Рейтинг: 1826 Разстроено........да се чуди човек на къде върви този свят.......????!!!!!........актив който не можеш да го пипнеш, да го видиш , да го туриш у джеба.......!!!!?????......не е АКТИВ........!!!!!.......като погледна графиката на биткоина ме побиват тръпки.........ПИЧОВЕ ТОВА е ВЛАКЧЕ на УЖАСИТЕ........!!!!!????.......ако имате излишни парета НАПРАВЕТЕ ДАРЕНИЕ...........има толкова ХОРА в НУЖДА.........
България .....!!!!!.... на ТРИ .....ПИТИЕТААА......!!!!...tsvetko_51
Рейтинг: 1821 НеутралноКато повечето нови неща, така и при биткойна и криптовалутите има сериозна доза здрав смисъл и видима полза, но в света не са станали по-малко хората, които искат да ги използват за своя лична облага.
Дали ще им викаме престъпници или соекуланти - все едно. Няма да свършат и така, както играят на стоковите и финансови борси, така е в този случай.
Разликата е, че при първите все пак има някакви оравила и задръжки, въреки че и те се пропукват, докато при вторите...говори се в материала за правила, въпроса е кой ги спазва или не и като не ги спазва, може ли да има последствия за него.
При всяко положение, това е игра за хора които обичат риска и който е спечелил добре, който се надява да сечели също бива, а който е загубил..ами да си е отварял очите.
И при класическите пирамиди има печеливши, отървали се и много губещи.
citoplast
Рейтинг: 1095 ВеселоАха, блокчейна е виновен за падането на боливара, смешко! Имало едно време ссср...
citoplast
Рейтинг: 1095 ВеселоЗапочнал съм си поста с "много хора не могат да разберат"... сещаш ли се? Имало едно време ссср...
''zms15783''
Рейтинг: 486 НеутралноКога ли ще 'изгърми'' явно още няма достатъчно натрупване.
Мърмор
Рейтинг: 1043 НеутралноТочно! И отрезвяващо.
samoedin
Рейтинг: 3340 Неутрално"Така общата капитализация на биткойна достигна над 300 млрд. долара според специализирания сайт Coinmarketcap. До януари 2018 година стойността на всички криптовалути достигна 800 млрд. долара, преди да се спука балонът."
При цена било до нулата и настоящи нива от 6 400 долара не е ясно кога точно се е спукал балона ! Биткойна стигна стойности от близо 20 000 долара т.е близо 3 пъти повече от сегашното равнище, но при една финансова криза или рецесич не мога да прогнозирам колко може да падне надолу. Всеки сам да си прецени инвестиционния риск ако иска да инвестира в криптовалута !
valtoro
Рейтинг: 905 НеутралноТова си е криптохазарт !!!
Tod
Рейтинг: 510 НеутралноНай-големите врагове на криптовалутите са банкерите. Взимат им хляба. Заради този факт ще отнеме повечко време, но това е бъдещето. Всъщност криптовалутите ще Ви позволят да плащате на малки устройства и роботи навсякъде около Вас. Това Ви звучи като научна фантастика, ама ще стане реалност до 5 години.
niakoi_si
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#22] от "citoplast":
Подозирам, че и математиката на хеширането и технологията на блокчейна ти е толкова ясна, колкото и финансите, ама нейсе...
asroma1927
Рейтинг: 796 НеутралноСтатията е откровено неграмотна и показва, че автора е напълно незапознат с темата. Повечето от коментарите също показват липса на познания. Ще си позволя един съвет към "Дневник". Направете интервю с Андреас Антонополус, който по мое мнение е най-грамотния човек по темата биткойн и блокчейн, вместо да публикувате статия, в която да обяснявате какво бил казал Рубини. Той е напълно неграмотен човек, който през последните пет години ни продъни ушите как биткойн всеки момент ще се срине. Най-вероятно ще твърди същото и през 2020-2021г., когато ще е следващия bull run на биткойн до нива от 100к долара и нагоре.
Дневник пропагандна газета
Рейтинг: 314 НеутралноНе вярвай на всяка глупост, която прочетеш. От Андреас или Ахилеас или от който и да било. И да... честито ти милионерство в долари.
realguru
Рейтинг: 2566 Неутрално10 год и никакво реално приложение.
Сайтовете дето използваха биткоин за разплащания намаляват, вместо да се увеличават. Дори конференциите за биткоин не приемат плащане с биткоин ми с долари, щото разбираш ли биткоина бил много волатилен. :)
Смарт-контракта ако трябва да изпълнява същия брой транзакции като на Виза, примерно ще му трябва целия ток на Земята. :)
Изобщо маркетингов трик на които "уж" умните програмисти се вързаха и после провлачиха и една камара хора. :)
У Чен
Рейтинг: 1029 НеутралноДо коментар [#23] от "citoplast":
Явно ти си един от тях! На банките им е през оная работа с каква валута ще работят, тяхната основна дейност (приходи) са от отпускането на заеми дали ще е в лева или някаква друга валута им е все тая. А криптовалутите са толкова разплащателно средство колкото чиповете в казиното до вас!
Това което си мислиш, че някога ще стане ще изглежда така:
Фирмата ти изплаща заплатата в тяхната си криптовалута фирмакойн, в кварталния магазин работят с тяхна криптовалута кварталенмагазинкойн, в кафенето пак с тяхна собствена кафенекойн, на бензиностанциите всяка верига със собствена бензинкойн, аптеките свсяка със собтвена аптекакойн и никой магазин, аптека, бензиностанция и т.н. не приема парите от твоята заплата - фирмакойн или пък всяка ги обменя по за тяхната криптовалута на различна цена която варира в пъти... сещаш ли се?
_fubb_
Рейтинг: 269 НеутралноНаправо се изумявам от неинформираността на пишещите тук. Първо прочетете за технологията зад биткойн и тогава пишете. Иначе само се излагате. Ама нищо след няколко години сами ще осъзнаете колко сте се излагали. Само ще кажа че следващите месеци всички големи традиционни стокови брокери в САЩ ще започнат да предлагат на клиентите си криптовалути. Как мислите, дали щяха да го правят ако ги мислеха за пирамида. Не! Това е нов клас активи. И той ще става все по-популярен. Колкото до графиката на биткойн. Вижте графиките в първите години на който и да е друг клас активи. Например акциите на Майкрософт. Изглеждат почти идентично с тези на биткойн.
Образовайте се.
citoplast
Рейтинг: 1095 ВеселоДо коментар [#33] от "Гадьо":
Имало едно време ссср...На банките им е през оная работа с каква валута ще работят,...
Ха-ха, банките просто няма да ги има бе "професоре" !!!
kesh
Рейтинг: 1826 ВеселоДо коментар [#34] от "_fubb_":
България .....!!!!!.... на ТРИ .....ПИТИЕТААА......!!!!..........като графиките на дотком фирмите ли...?????!!!!!!!............дето набраха скорост....и изпушиха.......!!!!!?????2....не мешайте "убразованието" и биткоина........
У Чен
Рейтинг: 1029 НеутралноДо коментар [#35] от "citoplast":
Сериозно ли? Ти да видиш!
Явно си много информиран! Признавам си не мога да се меря с твоята финансова грамотност!
_fubb_
Рейтинг: 269 НеутралноДо коментар [#36] от "kesh":
Именно като тях. Дотком се свързва с интернета. Я ми кажи ползваш ли интернет? Кажи ми къде е сега Амазон. Той също беше част от доткома. Да, "плявата" си замина, но останаха качествените компани. И да, няма да е лошо да се образоваш.
Николов
Рейтинг: 1288 НеутралноТ.е. биткойн е замислен като актив, който постоянно повишава стойността си. И биткойн това и прави. Движението е нелинейно - т.е. ту скача много, ту пада. Но трендът е еднозначен. “If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. Belfort
Николов
Рейтинг: 1288 НеутралноНа кратко при традиционните пари най-много печели финансовата сфера. “If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. Belfort
Николов
Рейтинг: 1288 Веселоtamada
Рейтинг: 1601 НеутралноСветът отдавна прави подобни неща и още не се е сгромолясал. Религиите работят точно по този начин. Продават услуга, която не може да се пипне и виж колко са успешни - няколко религии владеят целия свят. През Средновековието католическата църква продава индулгенции, които са били точно това - ценни книжа от въображаем актив. Минали са близо 500 години преди практиката да бъде забранена.
penetrating
Рейтинг: 5580 НеутралноВеликолепна тхнология, която беше използвана не по предназначение :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertСимо
Рейтинг: 1079 НеутралноДо коментар [#6] от "chepokalipsis":
Обрал е парите на балъците и сега си живее живота. В пирамидите е така. Има малко печеливши и много изгорели. Криптовалурите не произвеждат стойност. От тях реална полза няма. Само консумират ток и преразпределят пари от многото балъци към някои по-хитри играчи.
realguru
Рейтинг: 2566 НеутралноЕ нали беше замислен да замени банковите разплащания, така че да нямаш нужда от банки - ми си "допирате" телефоните и хоп плащането готово.
Само че се оказа, че това плащане много скъпо нещо идва. През банките барабар с всичките им комисионни и таксички - 10 пъти по-евтино идва. :)
realguru
Рейтинг: 2566 НеутралноЯ пак?
Че то през 2-3 месеца по някоя "борса" изгаря и биткоините в нея заминават.
Горе долу пак през 2-3 месеца се появяват бъгове в блокчеина, които някои хакери използват да подменят част от контракта. И така твоите биткоини стават на хакера. :)
За кво мислиш има още програмисти да работят по него и да пускат нови версии. :)
_fubb_
Рейтинг: 269 НеутралноКое дава стойност на нещата? Кое дава стойност на златото, на хартийките, които днес наричаме пари? Ние - хората. Докато има хора, които ги ползват и смятат, че имат стойност - значи имат. Колкото до тока - всички банки и банкомати, които поддържат традиционната финансова система използват в пъти повече ток. Да не говорим за добивът на злато, и каква консумация на ток е нужна.
_fubb_
Рейтинг: 269 НеутралноКогато Лайтнинг нетуорка заработи ще можеш да пращаш милиарди долари под формата на биткойн до всяка точка на планетата за секунди, за някакви центове. В момента са във финална тестова фаза. Пробвай се да направиш нещо подобно с любимите ти банки.
_fubb_
Рейтинг: 269 НеутралноБорсите са централизирани места, подобно на банките, и не се препоръчва да си държиш там биткойните.
Я разкажи малко повече за тези бъгове в блокчейна.... И как моите биткойни, ако си ги държа на компютъра (без той да бъде хакнат) или на хартиен портфейл хакера ще ми ги вземе от блокчейна.
Не само, че има още програмисти останали да работят по него - те се увеличават всеки ден. Всички нови програмисти, току що взели диплома, предпочитат да работят по биткойн, вместо за фейсбук или гугъл. Доказани програмисти от тези компании ги напускат за да работят по биткойн.
tqh42306221
Рейтинг: 460 НеутралноМен па много ме кефи биткойна.В съвременното общество поради ръста на технологиите стана така че изобилието от блага стана преголямо.Преди 70год. дори един оцет се е ползвал само по празниците и бутилката се е държала под ключ.Сега 1л. струва 40стинки.Живеем в презадоволено общество.Такова общество неизменно с видиотява.И тук идват на помощ подобни пирамидални структури.Хиляди аборигени с блясък в очите обясняват на нас простолюдието какво голямо благо са акциите в югоагент,биткойна или някоя друга тъпня.Накрая една сутрин се събуждат с махморлук.Дано скоро стане и някоя много широкомащабна война-тя също действа много отрезвяващо на обществата и ще изкеса издъно презадоволената плява от дебили щракащи по цял ден статусчета във ФБ.
Мама,льотчика люблю,я без льотчик не магу.Он летает на высока,набывает на дълбока!_fubb_
Рейтинг: 269 НеутралноАко всички мислеха като теб, сега щяхме да живеем още в пещерите или ..... в Северна Корея. Иронията е че тези индивиди, не харесващи прогресивното мислене, не виждат революцията, която биткойн и другите криптовалути предлагат - да се освободим от робството на банките и правителствата. Ама докато си мечтаят за нови войни така ще бъде...
tamada
Рейтинг: 1601 НеутралноПреди 70 години е било веднага след войната и е сигурно имало временен дефицит. Но той не определя тогавашното общество. До войната България е била силно аграрна и оцетът се е правел от бракувано вино. Имало е достатъчно във всяка къща.