Киев обвини Москва в морска блокада и поиска затваряне на Босфора за руски кораби

Киев обвини Москва в морска блокада и поиска затваряне на Босфора за руски кораби

© Associated Press



Две украински пристанища на Азовско море - Бердянск и Мариупол, са ефективно блокирани от Русия, която не позволява на никакви съдове да влизат и излизат от тях, съобщи днес украинският министър на инфраструктурата Володимир Омелян, цитиран от "Ройтерс" и БТА.


Общо на 35 кораба не се разрешава да извършват нормалните си операции. Допускат се само кораби, пътуващи към руски пристанища на Азовско море, написа министърът във "Фейсбук". "Целта е ясна - налагайки блокада на украинските пристанища на Азовско море, Русия се надява да изтласка Украйна от нашата собствена територия - територия, която е наша в съответствие с всички действащи международни закони", писа той.


Според Омелян 18 кораба чакат влизане в Азовско море, включително 4 за Бердянск и 14 за Мариупол. Има също опашка от 9 кораба за напускане на Азовско море, а още 8 чакат на рейд край пристанищата. От тях Украйна изнася основно зърно и стомана, пише "Ройтерс".




Киев междувременно е поискал да се затвори Босфорът за руски военни кораби, съобщи командващият Военноморските сили на Украйна Игор Воронченко, цитиран от агенция "Униан".



Според него т. 19 на подписаната през 1936 г. конвенция в Монтрьо за режима на работа в проливите не позволява на военни кораби на страни във война да преминават нито през Босфора, нито през Дарданелите. "Във връзка с нормите на конвенцията в Монтрьо, а именно - 19-а точка, ще опитаме да поискаме закриване на Босора в Турция, за да разберат руснаците, че нарушават нормите на международното право."


Процедури и лошо време


Москва категорично отрича, предаде рускоезичната редакция на Би Би Си. В четвъртък източник на ТАСС заяви, че заявлението "не отговаря на истината". Според събеседника на руската агенция съгласно действащите процедури всички съдове трябва да подават предварителна заявка за преминаване през Керченския проток 48 часа по-рано, а потвърждението трябва да дойде до 24 часа.


Така на някои съдове се налага да "стоят в очакване да преминат", продължава същият източник. И Кремъл отрича да има "каквито и да било ограничения". "Обратно, известно ни е, че Керченският проток работи в обичайния си режим", казва говорителят на президента Владимир Путин Дмитрий Песков. Според него пристанището в Керч (което одобрява заявките на плавателните съдове) може да "приеме решение за регулиране на навигацията". Песков същевременно допълни, че понякога има забавяния заради лошото време.


Спорът за режима на преминаване и уведомяване на руските власти бе част и от напрежението между Русия и Украйна след инцидента в Керченския проток тази неделя.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK