
© Associated Press
Гръцкият премиер Алексис Ципрас и турският президент Реджеп Тайип Ердоган, септември 2018 г.
Гръцки и турски дипломати нямат значими очаквания от срещите на премиера Алексис Ципрас в Анкара.
Там гръцкият министър-председател се среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, където се очаква двамата в най-добрия случай да обявят, че страните им ще търсят мерки за укрепване на доверието, пише "Катимерини".
Не е известно дори дали новият министър на отбраната на Гърция, бившият началник на въоръжените сили Евангелос Аростолакис, ще се отзове на поканата на турския си колега (заемал същия пост преди това) Хулуси Акар, отправена за двустранна среща.
Предшественикът на Апостолакис, националистът Панос Каменос, се оттегли от властта заедно с партията си "Независими гърци" заради конфликт с Ципрас и неговата "Сириза" в спора за името на Македония. Негови изказвания често бяха сред причините размяна на реплики с Турция в последните няколко години.
Ципрас ще е в Турция два дни, като вторият ще е посветен на събития като среща с Вселенския патриарх Вартоломей.
На дневен ред за лидерите може да са Кипър, активността на Турция в Източното Средиземноморие и делото срещу 8 турски офицери, избягали в Гърция след неуспелия опит за преврат през 2016 г. Преди визитата си Ципрас същевременно даде интервю за Анадолската агенция, в което призова ЕС да "направи всичко по силите си", за да подкрепи Турция, настанила няколко милиона бежанци.
Пипера е много лют
Рейтинг: 1230 ВеселоЦипрас да види роднините как са.
https://www.youtube.com/watch?v=eYfOYx1G2zU****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
eti mehter
Рейтинг: 3685 ЛюбопитноИдва за да се запознае с план графика на бъдещите европейци, все още намиращи се в Анадола.....
BukalemunМръсен бизнес, но доходен, най вече за гърците.....
selqnin
Рейтинг: 1412 НеутралноДоверие към султана може да има само наивник или откровен глупак!
Не харесвам Ципрас, но той определено не е нито едно от двете!!!
Julian Mall
Рейтинг: 2350 Гневно"Преди визитата си Ципрас същевременно даде интервю за Анадолската агенция, в което призова ЕС да "направи всичко по силите си", за да подкрепи Турция, настанила няколко милиона бежанци."
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоТрябва, трябва да се подкрепя Турция финансово за да може да си подготви бъдещата военна операция по цялата южна граница със Сирия!
Пипера е много лют
Рейтинг: 1230 ВеселоДо коментар [#3] от "eti mehter":
https://www.youtube.com/watch?v=eYfOYx1G2zUЯвно визираш кюрдите и арабите, за турците ясно, че не са европейци..
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3005 НеутралноТова е може би най-важното посещение на гръцки премиер в Турция последните 50 години.
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Двете страни са на косъм от войната !!
Julian Mall
Рейтинг: 2350 НеутралноЕрдо не е глупав да води война на няколко фронта учи се от Хитлер! Първо ще се справи със Сирия след това със нас и Сърбия и чак тогава идва вашият ред! По-добре миг свобода отколкото живот в робство
Kodjabashis
Рейтинг: 8 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
Би ли бил така добър и ни изброиш причините за евентуална война, а ?
samoedin
Рейтинг: 3559 НеутралноТе да избегнат войната, а за другото нека да нямат големи очаквания......
BiGman1
Рейтинг: 2238 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
А...рано сутрин ни стресира...
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3005 НеутралноДо коментар [#9] от "moc54595314":
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Енергийното Ел Дорадо в Източното средиземноморие и морето на Егей !!! Изключителните икономически зони които само Турция не признава !
penetrating
Рейтинг: 5918 НеутралноА има толкова много неща за уреждане...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertKodjabashis
Рейтинг: 8 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "eti mehter":
Прав си, и за вас е доходен, но я ми кажи, защо са ви толкова важни 8-те военни, че давате по 700 000 евро на калпак. Информацията е много прясна и може и да не си прочел по медиите ви.
Дали Ципурата ще повтори срамния акт на Пангало?
blondofil
Рейтинг: 3226 НеутралноДо коментар [#7] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
И какво тоя път Гуърция ще превземе ли Одрин?
Велков
Рейтинг: 1410 НеутралноКярът на Ципрас ще са само и единствено командировъчните. Докато не върне избягалите метежници сериозни разговори по други въпроси няма да има...
transvaal
Рейтинг: 1191 НеутралноСпоко, те сами си подготвят такива операции. Става дума, Европа да поема част поне от разходите за бежанците. Това струва по-малко, отколкото огради, патрулни кораби и пр. логистика. Добра сделка, която добре работи за Европа. И да, важно е Турция да е могъщ съсед на Европа и впоследствие част от тая Европа, като интерфейс на Европа към Близък и Среден Изток, като югоизточна кула на крепостта. Масоните, които изграждат тази Обединена Европа знаят много добре как трябва да се правят нещата, със сигурност ги знаят хиляди пъти по-добре от теб.
transvaal
Рейтинг: 1191 НеутралноЧак пък толкоз - и в двете страни вирее популизъм по Балкански и това най-редовно спречкване е за помпане настроенията на тъпата публика от двете страни. А като стане въпрос да се изрепчат на Западняците, често са на едно мнение - естествено е, наследниците на Византия и Елада да си имат достлука, щом стане дума да натрият носа на Кръстоносците (не че реално могат в днешно време, иначе, в ония времена са имали доста успешна кооперация срещу тогавашните Западняци).
Julian Mall
Рейтинг: 2350 Любопитно"И да, важно е Турция да е могъщ съсед на Европа и впоследствие част от тая Европа, като интерфейс на Европа към Близък и Среден Изток, като югоизточна кула на крепостта"
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоДа бе точно затова трябва да работи Европа да помпа могъществото на най-големият си враг - ислямистка Турция и да сбъдва мечтите и за възраждането на новата османска империя в която европейците ще са роби на муслимите!
До коментар [#17] от "transvaal":
bobyb
Рейтинг: 1009 НеутралноПродължаваш да бъркаш Турция с Византия, или по-скоро Римската империя, защото тая измишльотина "Византия" е от поне 17ти век, а Константинопол пада през 15ти.
Това че султанът е запазил патриаршията и се е окичил с някакви титли не го прави римски император, нито Османската империя има нещо общо с Римската, която е базирана на римското право и институции.
transvaal
Рейтинг: 1191 НеутралноДо коментар [#19] от "Julian Mall":
Глупости на квадрат. Турция изобщо не е ислямистка. В цялата им история, държавата е приоритет над религията. Дори много от Арабите, дето са баш муслими, не смятат Турците за истински муслими. Що се отнася до Османската Империя, ами този уклон е добър - империята винаги е над-национална - ето, започват строеж на голяма Асирийска (Православна) църква в Истанбул. Всяка истинска империя има малко или много универсален характер, понеже има много народи под един похлупак. Империализмът по принцип е най-високата степен на организация на хора - пример - Британската Империя с население 120 пъти това на Британия и територия 130 пъти тази на Британия - гигантски мениджмент, мир на огромна територия за дълго време. Днес, Европа отива към Федералния модел, сиреч империя в нов формат (ако не броим Щатите). А в Турция можеш да срещнеш повече пан-тюркисти, отколкото ислямисти, което е добре за нас - Прабългарите и Унгарците са част от пан-тюркизма, ама трябва да се чете от меродавни източници, а не със знанията от тъпите учебници по история от едно време и не с поръчковите приказки и писания на камарилата историци от СУ и разните там Библиотекари!
transvaal
Рейтинг: 1191 НеутралноДо коментар [#20] от "bobyb":
Грешиш фундаментално. Султанът не се е кичил самият той с някакви титли. Който владее Константинопол е автоматически ИМПЕРАТОР! Кръстоностците създават сума ти кралства в Б.И., но в Константинопол това е Латински Император. Затова, след завоюването на Града, има сечени генуезки монети с лика на Мехмед 2-ри и надпис на Латински, който го титулова Император. Така го наричат чак до последния Османски владетел във всички Западни документи.
Второ - Турците запазват законодателството без особени промени, т.е. Ромейските закони. Затова, впоследствие, Сюлейман пише кодекс от закони, въпреки възраженията на муслимските клерикали, точно както Юстиниан пише втората след Юлий Цезар редакция на Римското Право. Запазват се всички основни положения отнасящи се до собственост, владение, семейство и пр. Даже данъците са както са си били Ромейските, а и голяма част от професионалните държавни служители от последния Византийски двор са назначени отново от Мехмед 2-ри.
Трето - Мехмед назначава Генадиос за Патриарх - той е единственият, категорично противопоставил се на Унията с Рим (за наше съжаление, по този начин се запазва античния формат на Ортодоксията, инак, можеше да сме част от Запада, под шапката на Рим, ама нейсе).
Четвърто - Византийската секулярна музика е основа на Турската класическа музика, особено на дворцовата такава. Музиката, кухнята, песните, танците, носиите в доста от районите на днешна Турция са Ромейски (това важи в голяма степен и в Южна България - населението по Асеновградско, Черноморските градове, Петрич - Гоце Делчев и пр. са си Ромеи (не Гърци, а Ромеи, Византийци). За понятието Византия няма какво да говорим - всеки с малко култура и багаж знае, че това е термин измислен от Германски историк през 17-ти век. Истинското название на Византия е Ромейската Империя, Румелия оттам идва. Приемник и продължител на Ромейската Империя е Турция и като държава и политика, и като култура. Ако четете Гръцки историци, ще видите същия възглед, както и Западни такива. Хилядолетната Империя (Византия) е най-продължително съществувалата империя в световната история (дори Китай няма толкова дълго съществуване под същия формат. Турците дават още половин хилядолетие продължение. И това не е нито Изток, нито Запад. Това е Междинен Свят. Това е Вторият Рим, а трети нито има нито ще има, по ред причини, най-вече поради това, че Патриархът е инсталиран там на два пъти - първо от Константин, после от Мехмед.
Роси
Рейтинг: 8236 НеутралноЦипрас се държи много по-достойно от Борисов и казва "не", когато трябва.
bobyb
Рейтинг: 1009 НеутралноОк, имаш твоите доводи, няма как да не се съглася, в крайна сметка първите векове, Османската империя е доста толерантна и напредничава спрямо повечето алтернативи. Само че ислямската им традиция в крайна сметка води до застой и отмяна на много права, когато почват да се клатят краката на империята, поради изоставането и спрямо Европа.
Накрая самият Ататюрк стига дотам да твърди, че Турция също се е освободила от османската империя.
Ако ги нямаше турците, съдбата на Балканите вероятно щеше да е подобна на тази на Италия, векове след разпада на империята е разпокъсана на множество държавици и градове държави, чак при Гарибалди се обединяват отново. Но междувременно минава през Ренесанса, първите търговски банки, индустриализацията, великите географски открития и т.н.
През това време балканските народи спят зимен сън под крилото на султана. Удобно, но води до упадък и изоставане.
transvaal
Рейтинг: 1191 НеутралноДо коментар [#24] от "bobyb":
Почти напълно съм съгласен с вашия коментар. Бих добавил, че античният формат на самото Православие е също фактор - спирачка на развитие. Ако сравним Сърби и Хървати - същият народ, същият език, обаче, Хърватите са Католици, а Сърбите - Православни. И двата народа са горе-долу под Османска власт в течение на доста време. Обаче, разликата между Сърбия и Хърватия е грамадна, в полза на Хърватите, които са си направо Централно - Европейци с красиви и уредени градове като в Италия и Австрия, докато Сърбите са си Балканци като нас.