
© Reuters
Албанският опозиционен лидер Лулзим Баша на протест в Тирана, 21 февруари.
Опозицията в Албания, Черна гора и Сърбия няма да се върне в парламента въпреки призивите на Европейския съюз. Това съобщи "Болкан инсайт", като цитира депутати, интервюирани от Балканската мрежа за разследваща журналистика (БИРН), организацията, от която е част и онлайн изданието.
Опозицията в Сърбия обяви бойкот на парламента по-рано този месец след редица протести всяка събота от декември насам. На тях хиляди излизат по улиците на десетки градове в страната с искане за оставката на управляващата Сръбска прогресивна партия и президента Александър Вучич и нови избори. Макар сръбските власти да обмислят предсрочен вот (редовният за парламент трябва да е догодина), опозицията бойкотира парламента.
След няколко големи демонстрации в центъра на Тирана подобно искане отправи и албанската опозиция заради разследване на БИРН и радио "Гласът на Америка" за връзки на кабинета на Еди Рама с престъпни групи. Миналата седмица депутатите в Албания върнаха мандатите си, а за утре е насрочен нов, поддържан от опозицията протест.
Последваха протести в Черна гора, където над десет хиляди души се събраха в Подгорица (град с население няколкостотин хиляди) заради видеоклип, показал как Душко Кнежевич, шеф на черногорски холдинг, предава на кмета на столицата плик с почти 100 хил. долара, за да финансира кампанията на управляващите. Там част от опозицията бойкотира работата на парламента още от изборите през 2016 г. насам, макар че основната опозиционна - Демократичният фронт - са върна в законодателния орган през юни.
Впоследствие говорителят на еврокомисията Мая Коциянчич поиска бойкотът на парламентите да приключи и отказа да сравнява ситуациите в Белград, Подгорица и Тирана, но добави, че Брюксел "хвали, когато е нужно и заслужено да се хвали", а ако това не е случаят, комисията е силно критична и дава "конкретни препоръки".
"И от наша гледна точка"
Според Мариника Тепич, която е част от Съюза за Сърбия - опозиционно обединение, подкрепящо протестите - Коциянчич обаче "би направила същото" на мястото на политиците в Белград. "Вече няма политически диалог в парламента, който се превърна в театър на абсурда", казва тя за "Болкан инсайт", обвинявайки управляващите, че дори намаляват звука на микрофона, когато говорят опозиционери.
Измира Улчинаку, отказала се от мандата си от опозиционната партия на 21 февруари, обвинява ЕС, че не говори за "корупцията и престъпността" в Албания. Според нея "твърде дълго високопоставени фигури от европейски институции мълчаха за корупцията, пленената държава от престъпни интереси и автократичното уплавление на (премиера) г-н (Еди) Рама."
Дритан Абазович, депутат от опозиционното движение УРА, казва, че макар на Балканите да рабират "позицията на Брюксел и развитите страни от ЕС, които нямат проблеми с демокрацията", евродепутатите трябва "да видят нещата и от наша гледна точка".