Помпейо отива в Ливан, за да притисне "Хизбула", но без да увреди крехкия мир

Майк Помпейо

© Yuri Gripas, REUTERS

Майк Помпейо



Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо се надява да използва първото си посещение в Ливан тази седмица, за да засили натиска срещу Иран и неговия ливански съюзник "Хизбула". Но той може да се натъкне на съпротива дори от местните съюзници на Америка, които се опасяват, че прекаленият натиск може да предизвика ответна реакция и да заплаши крехкия мир в мъничката страна.


"Хизбула" днес повече от всякога има голяма власт в парламента и правителството. Днес Помпейо ще се срещне с президента Мишел Аун и ще разговаря с председателя на парламента и външния министър - и тримата близки съюзници на "Хизбула". Ще има среща и с прозападния премиер Саад Харири, който не е склонен да се противопоставя на "Хизбула".


"Прекарахме много време в разговори с ливанското правителство за това как да им помогнем да изключат заплахата, каквато представляват за тях Иран и "Хизбула", каза Помпейо пред репортери по-рано тази седмица.




Но изолирането на "Хизбула", пред чиято военна мощ ливанската армия бледнее, може да се окаже невъзможно.
Подкрепяната от Иран групировка има арсенал от десетки хиляди ракети и ракетни снаряди. Нейните калени в боеве кадри се сражаваха с Израел през 2006 г., който не успя да ги победи, те се бият на страната на Башар ал Асад от първите дни на гражданската война в Сирия, където удържаха редица трудни победи. Миналата година групата трансформира тази власт в


големи политически придобивки, невиждани досега.


Днес "Хизбула" и нейните съюзници контролират повечето от местата в парламента и кабинета, след като през 2016 г. успяха да помогнат на Аун, лидера на обединените християни, да бъде избран за президент. Групировката има три кресла в кабинета, това е най-големият брой, с който е разполагала, включително министерството на здравеопазването, което има един от най-големите бюджети.


Това разгневи Вашингтон, чиито представители призоваха правителството на националното единство на Харири да гарантира, че "Хизбула" няма да има достъп до обществени средства. Миналия месец посланикът на САЩ Елизабет Ричард изрази безпокойство от нарастващата роля на "Хизбула" в новия кабинет, като каза, че това не допринася за стабилността.


Саад Харири и Доналд Тръмп

© Yuri Gripas, REUTERS

Саад Харири и Доналд Тръмп


Ливан отдавна е политическо бойно поле в противопоставянето между Вашингтон и Техеран в региона. Но напрежението нарасна, откакто президентът Доналд Тръмп се изтегли от ядрената сделка между Иран и световните сили и възобнови санкциите срещу Техеран.


Съединените щати подкрепят коалиция от групировки, които са против "Хизбула", оглавявана от сунитското движение "Ал Мустакбал" (Бъдеще) на Харири и крайнодесните Християнски ливански сили. Все още са пресни спомените за сблъсъците през май 2008 г., когато шиитската "Хизбула" бързо победи група от сунитски опоненти по улиците на Бейрут.


"Вашингтон трябва да внимава да не притиска прекалено силно Ливан,


защото "Хизбула" ще отвърне, ако е заплашено нейното оцеляване", казва Джо Макарън от Арабския център във Вашингтон. "При сегашното статукво най-ефективният начин за възпиране на "Хизбула" остава в рамките на сложните параметри на ливанската политическа система", добавя той.


Изглежда администрацията на Тръмп осъзнава трудностите и макар да говори остро по адрес на "Хизбула", не прави нищо повече от това да засили и без това строгите санкции срещу групировката, която е в "черния списък" на западните държава като терористична организация.


Фотогалерия: Шест трудни часа, или посочването на "Хизбула" >


Съединените щати са твърд поддръжник на ливанската национална армия, на която са доставили през последното десетилетие оръжия и помощи за повече от 1.5 милиарда долара. Обаче "Хизбула" - единствената група, която не се разоръжи след гражданската воина от 1975-1990 г. - си приписва заслугата, че през 2000 г. е успяла да сложи край на 18-годишната израелска окупация на Южен Ливан и заявява, че е единствената сила, способна да отрази ново израелско нашествие.


Очаква се по време на посещението си в Ливан Помпейо да потвърди подкрепата на Вашингтон за ливанската армия. А в замяна да поиска ливанската централна банка да вземе мерки, така че


Иран да не може да използва ливанската банкова система, за да заобикаля санкциите.


На въпрос на журналисти напът за Близкия изток за срещите му с Аун, който улесни идването на власт на "Хизбула", Помпейо отговори: "В моята работа говорим с много хора, които се надяваме да променят пътя си".
По-късно този месец е насрочена визита на Аун в Русия за разговори с президента Владимир Путин. Очаква се двамата да обсъдят много теми, сред които връщането на сирийските бежанци и добива на петрол и газ в Средиземно море, който е източник на напрежение между Ливан и Израел.


Вероятно Помпейо ще продължи посредничеството на САЩ в опит да бъде решен спорът между Ливан и Израел за морската им граница. По-късно тази година Ливан планира да започне по крайбрежието си проучвания за петрол и газ. /БТА

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK