
© Reuters
Все още няма решение дали университетските такси за европейски студенти да бъдат увеличени, заяви британското правителство, след като "Бъзфийд" съобщи, че се обмисля от 2021 г. студентите от ЕС да плащат такси, каквито студенти от трети държави плащат сега. В момента европейците, обучаващи се в британски университети, дължат същите такси, както и гражданите на Обединеното кралство.
Координаторът за Брекзит в Европейския парламент Ги Верхофстад написа в писмо до премиера Тереза Мей, че увреждането на "уникалната и близка връзка" между европейските и британските образователни програми ще навреди на новите поколения.
В събота "Бъзфийд" писа, че министърът на образованието Деймиън Хиндс предлага приравняването на студенти от ЕС на британски граждани да бъде прекратено в началото на учебната година през 2021 г. Служители в министерството на образованието и на "Даунинг стрийт" смятат, че би било неоправдано това положение да продължи и след Брекзит.
Обяснението е, че при досегашната система е имало по-голяма възможност обучаващите се в британски университети да останат в страната, да плащат данъци в нея и да бъдат от полза за икономиката ѝ – но не и след Брекзит, когато новите правила за имиграцията вероятно ще затруднят това.
Около 135 хил. европейски студенти учат във Великобритания в момента, като таксите варират от 10 хил. до 38 хил. лири годишно.
Привикан в парламента днес, зам.-министърът по образованието Крис Скидмор не изключи възможността таксите да бъдат вдигнати, но подчерта, че решение още не е взето и обсъжданията продължават. Той припомни, че правителството е обещало да продължи да финансира европейски проекти като "Еразъм" и "Хоризон".
uq
Рейтинг: 1600 НеутралноЧе дигне редовия. От ЕС студенти им влизат егати парите, ако ги дигнат, се съмнявам, че и 30% ще останат
Noise
Рейтинг: 1866 ВеселоМмм, ми да ги вдигат..Пазар.Той ще реши..И сериозно се съмнявам, че ще е в полза на второкласните и третокласни университети във Великобритания, които са огромната част от учебните заведения.
Sutor, Ne Supra Crepidam!selqnin
Рейтинг: 2011 НеутралноЧестит Брекзит!!!!
Напускането на Разума носи страдание на всички!!!
dgerald
Рейтинг: 581 Неутралноhttps://www.4icu.org/top-universities-europe/
Lou
Рейтинг: 1536 НеутралноЕвропейските студенти просто ще се прехвърлят от британските в германските или френските университети. Британците така и не могат да разберат, че именно потокът на европейски младежи движи икономиката им. Цветът на европейската младеж отива да учи там. Най-интелигентните, най-знаещите. С този ход Лондон тръшва вратата през всички тях и казва "вече не сте достойни да учите при нас, вече сте на равно със Зимбабве, Оман и Бангладеш".
"Виж, приятелю, на този свят има два типа хора - тези със заредените пистолети и тези, които копаят. Ти копаеш!"От векове насам науката е движила прогреса на Стара Европа. Дори политическите промени, войните и студените отношения между държавите не са спрели този процес. Ударът срещу образованието и науката е удар срещу прогреса и бъдещето. Може днес в Европа да се е родил следващият Нютон, но той да не може да си позволи да плаща огромните увеличени такси в британските университети.
Noise
Рейтинг: 1866 НеутралноДо коментар [#4] от "dgerald":
Sutor, Ne Supra Crepidam!Тъй , де...25-30 университета в топ 200, от тях 10-15 в топ 100 ...И останалите 100 броя второ и третокласни..
Michael Jordan
Рейтинг: 942 НеутралноЕМЕС
Наново комунистите ще се подредят,
те са тези, които милионите броят!
daskal1
Рейтинг: 3777 НеутралноДо коментар [#6] от "Noise":
Интересна ще е реакцията на Шотландия, Ирландия и сега е много активна, а също на Холандия с добри университети и програми на английски. Реалността е, че хората с пари пак ще търсят Кеймбридж, Оксфорд, Кингс Колидж и Лондон Скуул оф Икономикс, просто тези дипломи си имат реноме. Виж, за инженерните специалности нещата са по-различни и Германия може да бъде по-добрия избор, но английският като "лингва франка" на съвремието е сериозен фактор.
deymus
Рейтинг: 1249 НеутралноБраво, нека да го направят, да не забравят и за още безплатен прием на пакита
ЙЕИ
Рейтинг: 523 ВеселоТъй де - за какво им са на англичаните умни хора, като всички индустрии които ги ползваха се изнизват към ЕС.
И лекари не им трябват :-)
Абе могат да успеят за едни 10-20 години да я докарат на ниво под средното за ЕС.
А и трябва да се вдигат таксите - 1 млрд лири помощ от ЕС за образованието спират. Карй на там някакви си Еразми и т.н.
Роси
Рейтинг: 9050 НеутралноНе е задължително да учат във Великобритания.
Noise
Рейтинг: 1866 НеутралноДо коментар [#8] от "daskal1":
Sutor, Ne Supra Crepidam!Съгласен.Оксфорд и Кеймбридж плюс LSE няма да пострадат.Сигурно и дузина още качествени университети.Ами останалите до 130?!Макар че винаги ще има желаещи от Африка и Азия.Все пак това си е супер начин да се заселиш в Европа.
daskal1
Рейтинг: 3777 ВеселоДо коментар [#12] от "Noise":
Така е, саудити, бразилци и кой ли не още. Но то си има и първа класа, и бизнес класа, и главна кабина, и останалите... Не бих се притеснил особено за тях, и тук си имаме достатъчно проблеми :-)
DDR
Рейтинг: 3542 НеутралноЩом така са преценили —да вдигат. Така ще има приток само на платежоспособни студенти.
Принадлежността към дадена нация не е даденост, тя е въпрос на възпитание а след време и на осъзнат избор. Културталибан - с комсомолски плам определя кой е културен и кой чалгаджия.edin drug
Рейтинг: 2525 НеутралноЕдва ли ще се хвърли вече някой да му учат децата за 150000 паунда ,при така наложени условия и липса на свободен достъп до Великобритания и след това за свободна работа там .
arcanum
Рейтинг: 2705 ЛюбопитноБританците кога ще разберат, че техния генетичен фонд не е най-прекрасния, и точно европейците са им в плюс? Иначе те ще отидат в Германия и Франция.
patilanskomeze
Рейтинг: 1049 НеутралноЩе ги компенсират с китайски и индуски студенти.
Да не забравяме, че докато националистите в континентална Европа нямат нищо против свободното движение на бели хора между бели държави, и се бунтуват срещу внасянето на сомалийци и афганистанци, то в Англия са наопаки--там, по инерция от имперското минало, са си ОК навсякъде да е пълно с негри и пакистанци, тях именно двата милиона внезапно пристигнали източноевропейци ги фрапира.
Ако университетите и улиците им са пълни с виетнамци, бангладешци, и кенийци, а единствените бели са местните--това значи че света работи "както трябва" по английска логика.
Ако половината бели в някой град изведнъж говорят на полски и литвски--това им включва на тях апокалиптичните филмации.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Kosta Delev
Рейтинг: 852 ЛюбопитноНикога не е било задължително...
А защо ние (като толкова широко скроени души и европейци) в момента имаме едни цени за български студенти, и други - за гърци, италианци и прочие!?
velvoofell
Рейтинг: 597 НеутралноВ годината на референдума за Брекзит синът ми беше 9 клас и взе Cambridge First Certificate. В този момент рязко променихме намеренията си за обучението му, от същото лято започна да учи немски, в 12 клас изкара Test Daf. Не вярвам да сме единствени и ще има все повече като нас.