Правителството на Австрия падна заради "руското" видео от Ибиса

Канцлерът Себастиян Курц.

© Reuters

Канцлерът Себастиян Курц.



Правителството на Австрия падна по-малко от 24 часа след публикации в две авторитетни германски издания на видео запис, на който вицеканцлерът Хайнц-Кристиян Щрахе обсъжда през 2017 г. с "руснаци" как тайно да финансират неговата крайно дясна Партия на свободата срещу щедри държавни поръчки, когато дойде на власт.


Това се случва седмица преди изборите за Европейски парламент, на които се очаква националистически партии да постигнат значителни успехи и да създадат четвъртата по големина група от евродепутати.


За избухването на скандала може да прочетете тук.
Кой е новият лидер на Паритята на свободата може да научите тук.




Новината за разпадането на управляващата коалиция и поемането към предсрочни избори бе съобщена първо от националната информационна агенция АПА, която се позова на източник от Партията на свободата. Според източници на в."Курир" от същата партия решението е взето и канцлерът търси начин, по който да го поднесе на сънародниците си. В разговорите на двете партии се разбрало, че едно от исканията била оставката на вътрешния министър Херберт Кикл и смяната му с представител на другата партия в правителството, но националистите не искали да жертват толкова важен пост само в името на запазване на коалицията.


Силен е натискът и от чужбина - германският министър на правосъдието Катарина Барли и лидерът на Свободните демократи Кристиян Линднер призоваха пред "Ханделсблат" канцлера Курц да прекрати коалицията с националистите. Скандалът и оставката на Щрахе показват "с какви хора може да се окажеш във властта, когато избереш крайно десни популисти", а за останалите партии това е предупреждение да не работят с такива партии, заяви представителката на социалдемократите в Германия. "Тази афера разкрива как наистина мислят крайно десните популисти - за тях политиката е бизнес модел и зад кулисите те правят точно обратното на онова, с което примамват избирателите", заяви Линднер.


Правителството на Австрия падна заради "руското" видео от Ибиса

© Reuters


Щрахе подаде оставка от правителството и ръководния пост в партията в ранния следобед с настояване, че срещу него е извършен "политически атентат" и че не е нарушавал никакви закони. Той настоя, че партията иска да продължи да изпълнява програмата на кабинета, но не е ясно дали това е позицията на наследника му Норберт Хофер - министър на строителството и инфраструктурата и номиниран за вицеканцлер.


Канцлерът Кристиян Курц от дясноцентристката Народна партия запази мълчание до вечерта, което изкара на площада пред сградата на правителството хиляди недоволни австрийци. Анализатори коментираха, че той би трябвало да е знаел за разкритията поне преди 48 часа и да е подготвил незабавната си реакция. Въпреки това часът за неговото изявление бе променян няколко пъти от 14 до 19:45 местно време. Час по-късно позиция се очаква и от президента Александер ван дер Белен.


Говорител на правосъдното министерство съобщи за в."Курир", че Главният прокурор е инструктиран да направи проверка и да изиска пълния запис. Според Кристиян Пиначек засега има само откъси от видеото, което не позволява оценка на контекста, в който се води разговорът и "дали това са просто приказки или специфични инструкции за наказуемо от закона поведение". Щрахе каза днес, че са изпили доста алкохол и е имало езикови затруднения да се разбират по времена разговора.


Кристиян Нойвирт, говорител на Сметната палата, написа в "Туитър", че ще поискат обяснения от Партията на свободата относно думите на лидера ѝ за това как тайно се е финансирала.

Памела Ренди-Вагнер, лидер на опозиционната Социалдемократическа партия, обяви, че депутатите ѝ ще поискат извънредно заседание на парламента на 22 май, на който замесените в скандала политици да дадат обяснения.
Подробности очаквайте по-късно на www.dnevnik.bg.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK