
© Reuters
Сградата на полския върховен съд
Европейският съд трябва да отсъди, че полската реформа, променила възрастта за пенсиониране на съдиите, нарушава европейското законодателство. Това смята генералният адвокат на съда в Люксембург.
В публикуваното днес становище на Евгени Танчев (бивш председател на Конституционния съд) се говори за промяната, въведена от консервативната партия "Право и справедливост" през юли 2017 г. Тя засили контрола на политиците върху съдебната власт и разпали остра вражда между Варшава и Брюксел.
Част от нея бе решението за понижаване на пенсионната възраст - от 67 на 65 години за съдиите (във Върховния и други съдилища) и прокурори мъже и от 67 на 60 за жените. След това министърът на правосъдието съгласно новите правила има право да реши дали мандатът на отделен магистрат да бъде продължен.
Становището не означава, че съдът в Люксембург ще вземе същото решение, защото не е обвързващо. Съдът обаче следва позицията на генералния адвокат в повечето случаи.
Еврокомисията оспори тази реформа с тезите, че тя е акт на полова дискриминация и подронва независимостта на полската съдебна система. Миналата година Полша направи отстъпки, като изравни възрастта за пенсиониране на съдиите мъже и жени. Брюксел обаче настояваше, че това не решава всички проблеми в новото законодателство и поиска Съдът на Европейския съюз да се намеси въпреки поправката.
Според адвокат Танчев нарушения на законодателството в ЕС са както разликата в пенсионната възраст, така и самото намаляване на възрастта и правото на правосъдния министър да реши дали да удължава мандата. Последното е в разрез със задължението на Полша да гарантира, че съдиите не могат да са обект на политическа намеса и да бъдат отстранявани.
Критици на реформата видяха в нея инструмент за политически контрол върху работата на магистратите.
tacheaux
Рейтинг: 3794 НеутралноПолова сегрегация има в България. Възрастта за пенсиониране при мъжете и жените е различна. Защо Европейската комисия не се произнесе за България , а гледа под лупа Полша? Освен това годините за пенсиониране за различните професии и страни в ЕС са различни. ЕС няма правото да се меси и да определя това за различните държави. Ако има такива права , тогава да изравни пенсионната възраст на работниците във Франция и Германия. В момента разликата е 7 години, което е недопустимо за държави с приблизително еднаква продължителност на живота.
realguru
Рейтинг: 2487 Неутрално"Според адвокат Танчев нарушения на законодателството в ЕС са както разликата в пенсионната възраст"
Начи съдии и прокурори (мъже/жени) ако се пенсионират на различна възраст е дискриминация и нарушение на законодателството.
Обаче обикновените бачкери (мъже/жени), ако се пенсионират на различна възраст е ОК. :)
Железна, адвокатска логика. :)
yannart
Рейтинг: 264 НеутралноТоя палячо що не повдигне въпроса за разликата в пенсионната възраст в България. Активното мероприятие на неприкритите комундели брюкселските зелки срещу Полша продължава.
carlosestrada
Рейтинг: 264 Веселодва булгаристанеца вече са се изказали компетентно
plamen_b
Рейтинг: 919 НеутралноРазликата във възрастта на която да се пенсионират върховните съдии не е проблема. Проблемът е, че правителството променя възрастта за пенсиониране на вече действащите върховни съдии, така че да може да подмени тези, които са неудобни.
Не може върховният съд да е независим, ако управляващата партия може да им намали пенсионната възраст точно толкова, колкото им трябва за да се отърват от неудобните съдии. По тази логика могат да намалят пенсионната възраст на 50 години, или 40, или дори 20. И след това правителството си дава правото да реши на кои удобни съдии да удължи мандата, дори да са навършили пенсионна възраст.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2223 НеутралноПолша отдавна е казала ,че ако ЕС много врека ще го напуснат!
Libertarianism is just anarchy for rich peopleРоси
Рейтинг: 7573 НеутралноКога ще обявят и нашата съдебна система за неспазваща никаква законност, а новоприетите и поправките в законите за противоречащи на европейските правила.
Practic
Рейтинг: 316 ЛюбопитноИнтересен момент е трудовата биография на Евгени Танчев: председател на правния съвет към президента-агент Гоце (2002-2003). Това говори много !
deaf
Рейтинг: 3021 НеутралноДо коментар [#5] от "plamen_b":
Не се ли усещаш,че твоите "аргументи" правят невъзможно намаляването на пенсионната възраст на магистратите?!
plamen_b
Рейтинг: 919 НеутралноПърво, не виждам такава необходимост. Средната продължителност на живота по цял свят се удължава, и пенсионната възраст само ще се увеличава (не само за магистратите, а за всички ни). Да не говорим, че работата на магистратите не е физически тежка, за да им се налага да чакат с нетърпение пенсия. Върховните съдии в САЩ могат да запазят постовете си докато се чустват в състояние да бъдат върховни съдии (или не починат).
Второ, ако наистина се налагаше да намаляват възрастта на магистратите (което пак казвам, че не е случая), можеше да го направят за бъдещите магистрати.
jgu46589028
Рейтинг: 268 ЛюбопитноЕвгени Танчев, като син на Петър Танчев и бивш партиен секретар на Юридическия факултет в СУ винаги е имал верен усет за правилната партийна линия. Не случайно оглавяваше Правния съвет на Гоце, който го вкара в КС. Човекът е номенклатура от ранга на Станишев. Те са родени да управляват.
Малинчо Паков
Рейтинг: 314 ВеселоСети се Мара да се побара! Тия си правят каквото щат, ама от ЕС мълчат. Козът обича полското...
Малинчо