
© Associated Press
Бившият премиер и външен министър Ахмет Давутоглу, президентът Реджеп Тайип Ердоган и предшественикът му на поста Абдуллах Гюл (по това време Ердоган бе премиер), 4 ноември 2016 г.
Началото на края на президента Реджеп Тайип Ердоган, рокади в кабинета, предсрочни избори - победата на опозиционния кандидат Екрем Имамоглу на повторните избори в Истанбул отприщи много еуфория, спекулации и сценарии. Някои наблюдатели отиват още по-далеч и гледат на Имамоглу като на потенциален съперник на Ердоган на президентските избори - особено ако те се състоят по график и той има няколко години да се утвърди.
Други са по-скептични. Опозицията и преди показваше признаци на единство срещу Ердоган, но той печелеше избори въпреки кампанията, която поведе след неуспелия опит за преврат преди почти три години. Продължилото дълго извънредно положение, хилядите арести и погромът срещу активисти за човешки права заедно с дебат за връщане на смъртното наказание и създаване на атмосфера на страх не разубедиха поддръжниците му. Тази седмица започна и процесът заради протестите в парка "Гези" - предприемачи, учени и творци са обвинявани, че планирали да свалят президента (тогава премиер) през 2013 г.
Сега той трябва да се изправи срещу други обстоятелства - продължаваща криза в икономиката, възможност за ново напрежение със САЩ и брожения в организацията, поддържала успеха му от самото начало - управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР).
Нови възможности вдясно
Само на изборите в Истанбул ПСР загуби 230 хил. гласа от поддръжници на партията или съюзниците националисти. Партията на щастието - ислямистка организация - също подкрепи Имамоглу. Турски и западни анализатори отбелязаха, че това отчасти се дължи на решението за повторни избори, изглеждащо като несправедливост и налагащо партията да бъде наказана. Депутатът от ПСР Мустафа Йенероглу написа именно по този повод в "Туитър", че партията му "морално е загубила изборите" и затова ѝ се е изплъзнал и Истанбул и надеждата може да се върне само след "искрена самокритика".
Разгромът на ПСР обаче отприщи дебат, който обикновено се води основно преди избори в Турция и не продължава и след тях - има ли място за нова консервативна сила в Турция, дали брожение в редиците на ПСР ще я създаде и дали имена, спрягани дълги години като потенциални съперници на Ердоган след напускането на политиката, ще оглавят тази съпротива.
Така отново се появиха имената на президента преди Ердоган, Абдуллах Гюл, бившия премиер Ахмет Давутоглу и бившия икономически министър Али Бабаджан. След спекулации, продължили няколко месеца (на които Ердоган отговаряше, че който се изправи срещу него, е "предател"), Гюл отиде да гласува с послание, напомнящо лозунга "всичко ще е наред", използван от самия Имамоглу през цялата кампания. "Нядавам се, че всичко ще е красиво", каза той.
Гюл говори рядко пред медиите, откакто спря да бъде президент през 2014 г. - тогава премиерът Ердоган зае мястото му. През април той наруши мълчанието си, за да коментира случващото се с истанбулските избори след първото им провеждане на 31 март: "Точката, до която се стигна, наистина ме натъжава. Когато сме силни, не бива да повтаряме срещу другите злините, които ни бяха причинени в миналото", каза той.
© Associated Press Неочаквано за някои бе и завръщането на бившия вицепремиер Бюлент Арънч в ПСР преди около месец. Съосновател на партията, той критикува "едноличния режим", установен при Ердоган, и я напусна през 2015 г., след като се смяташе за основна фигура в нея. Според турски издания той е станал член на консултативния съвет на президента.
Не всички приемат сериозно това твърдение - за "завръщане" на Гюл се говори преди всички избори в опит да се мобилизира електоратът на Ердоган. В силно проправителствени турски медии коментарите за евентуален проект на Гюл и Давутоглу зачестиха в дните, след като бе обявено повтарянето на изборите, макар информацията да се споменаваше и от чужди медии като Би Би Си и "Уолстрийт джърнъл", които не говорят със същия тон за властите в Анкара. Би Би Си цитира и Фехми Кору - журналист, близък приятел на Гюл - според когото намеренията са сериозни. Плановете на Гюл включват и бившия финансов министър Али Бабаджан, заемал поста до август 2015 г. (година преди Давутоглу да напусне). Причината Гюл да е решил да действа е "изключителното му безпокойство заради ситуацията" в Турция.
По същото време се говореше за партия на Давутоглу, считан някога за "архитект" на турската външна политика и свързван с т.нар. неоосманизъм и идеите за завръщане на Турция икономически и културно във всички региони, където има наследство от Османската империя. Дори всички слухове за съперници на Ердоган от собствените му редици да се окажат верни, партиите може и да са две, а не една - Давутоглу и Гюл от години не се разбират.
Турскоезичната редакция на "Дойче веле" писа през май, че бившият премиер и професор по политология и межународни отношения Давутоглу ще се съсредоточи върху конкретен електорат - консервативни кюрди. Прогнозата на "Дойче веле" обаче не се осъществи - според публикацията новият политически проект се очакваше да се учреди в Диарбекир в югоизточна Турция по време на свещения месец Рамазан и е поканил Бабаджан в нея, но последният отказал. По това време Давутоглу, разделил се с поста си след напрежение с Ердоган, подхрани слуховете, като написа в "Туитър", че решението за повторни избори в Истанбул е нарушение на международното право.
Дали скоро след изборите или през септември (или по-късно), разочарованието на избирателите може и да отвори ново пространство вдясно, в което партията на Ердоган вече не би имала монопол. За това дадоха свидетелство дори изборите преди почти точно една година - тогава Ердоган имаше нужда от подкрепата на националистите в рамките на т.нар. предизборен съюз, за да запази мнозинството си в парламента.
Кой ще плати сметката
Фигурата на Имамоглу измести и проблема, заради който милиони турци всъщност нанесоха удар на управляващите в големите градове. Анкара дълго поддържаше решения на икономическите и финансови проблеми, включващи същите мерки, водили до десетилетие на стремглав ръст. Ниските лихви, които Ердоган твърдеше, че ще свалят инфлацията, помогнаха (заедно с напрежението между Анкара и Вашингтон) да се обезцени лирата миналата година - валута, загубила над една трета от стойността си спрямо долара от 2018 г. насам.
За 16 години на власт Ердоган "отново и отново изпълняваше обещанието за мощен икономически растеж", пише "Ню Йорк таймс". В тази задача обаче той приличаше на атлет, избрал да подобри представянето си с допинг, тъй като "осъществяваше разширяване, като прибягваше агресивно до дълг", пише вестникът. Кредитите за недвижимите имоти и строителството, където властват близки до него бизнесмени (изпълнили Истанбул с мащабни проекти), бяха лесно достъпни.
Дългът на компаниите (основно деноминиран в долари и така свързан с обезценяването на лирата) обаче се натрупваше последните години, достигайки около две трети от общо 328 млрд. долара турски дълг (към края на 2018 г.) - независимо от уверенията на Ердоган, че произтичащите от него проблеми са просто резултат от заговор срещу Турция.
Тези твърдения се отнасяха и за инфлацията (над 18% през май), включително за скока в цената на храните, по-скъпите торове и горива за земеделците (чиито проблеми се натрупват от години), увеличените цени на електрониката и други компоненти, с които трябва да се съобразяват фабриките. Безработицата достигна 14%. След рецесията през втората половината миналата година ръстът в началото на тази може и да се обяснява с публичните разходи, направени предизборно от Ердоган.
Особено болезнена става ситуацията заради зависимостта на страната от внос и заеми в чужда валута, обяснява още "Ню Йорк таймс". С отхвърляното от Ердоган повишаване на лихвите кредитите стават по-скъпи за потребителите и бизнеса, намаляват продажбите на коли и ентусиазмът за нови икономически начинания. Според вестника, каквото и доверие да са имали инвеститорите му в независимостта на централната банка, назначаването на зет му Берат Албайрак за финансов министър миналата година (след преминаването към президентска република) го е разклатило. Според икономиста от "Блубей асет мениджмънт" Тимъти Аш последните 18 месеца са "катастрофални за турската парична политика" и ръководството не е успяло да реагира след всеобщи предупреждения, че икономиката прегрява и лихвите трябва да бъдат повишени.
Заплахата заради С-400
Инвеститорите очакват среща между президентите на САЩ и Турция, Реджеп Тайип Ердоган и Доналд Тръмп, на Г-20 тази седмица. Анкара открито признава, че се готви за възможност за санкции от Вашингтон заради покупката на руски ракетни комплекси С-400. Възможно е страната да бъде изключена и от програмата за изтребители F-35, а според заявки на американски служители - дори да се работи за "намаляване на ролята ѝ" в НАТО.
От една страна, според базирания във Вашингтон анализатор Илхан Танир Ердоган може да потърси помощ от Тръмп в лицето на вътрешнопартийната опозиция. От друга, Анкара вече потърси помощ от опозиционните партии в турския парламент. Министърът на отбраната Хулуси Акар се срещна с почти всички опозиционни партии тази седмица, за да представи позициите, които ще изложи Ердоган.
Турските власти си спомнят предишния път, когато нарасна напрежението със САЩ и турската лира бе още по-силно засегната. Сегашният вътрешнополитически момент е твърде деликатен, за да си позволят неприятности и навън.
Козовете още са у Ердоган
Президентът вече почти година съсредоточава по закон цялата власт, която някога упражняваше неформално, като президент в парламентарна република. Тези времена отминаха и той държи лостовете, които са му нужни, за да управлява - от сигурността до икономическата политика - чрез различни мерки от рокади до натиск. Умеещ да разделя обществото.
Той ще трябва да търси вратички към кюрдите, чиито гласове бяха силно решаващи за победата на Имамоглу (но и за добрите резултати на опозицията в другите големи градове) и който партията на кмета на Истанбул невинаги успява да привлече на своя страна.
Трудната битка за него обаче ще е да върне доверието на изгубените консервативните избиратели и онази част от средната класа, просперирала през първото десетилетие и половина на властта му, а сега навлязла в трудни времена. Ако не успее, други ще поискат да опитат на негово място.
niksan1
Рейтинг: 1970 Неутрално
Без ДС - ченгета! Лустрация!Ердо не донесе нищо добро на Турция, опозицията вече се въстановява след т. н. " опит за преврат " и хилядите репресирани и затворени по занданите и накрая загубата на Истанбул - всичко това говори, че Ердо трябва да си тръгне . Да, ама той няма такова намерение и дано не облее отново с кръв Турция .
selqnin
Рейтинг: 1947 НеутралноИ псевдо султана, като всички сатрапи използват благоприятната икономическа конюнктура, спечелват избори и разливат един напоителен за масите и смъртоносен за разума популизъм!
Въпросният назначи зет си за шеф на централната бака. Сега турската икономика върви надолу, а инфлацията - нагоре!!!
samoedin
Рейтинг: 3633 НеутралноПроклятието на султана е самия той ! За собствената си страна ! Турция е заложник на капризите и безумието на един човек и нищо не е сигурно в тая държава ! Освен ако не броим девалвацията и икономическата криза.....
Gretel
Рейтинг: 1554 НеутралноЗалюпените побързаха да се изходят за туй, от което си нямат нахабер — икономика.
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)Дума да няма, Ердоган си играе с огъня, ама пък без огън ( кредити и лихвена политика) няма и манджа. Погледнете икономиката на Турция за последните, да речем, 10 години и сравнете с тая на България преди да се плюнчите:
https://tradingeconomics.com/turkey/gdp-per-capita-ppp
Tuta Nota
Рейтинг: 264 ЛюбопитноСултана е гол? Надали тези в Анадола могат да видят този факт. И те се хранят здраво от държавни субсидии, вярват на голи обещания и си затварят очите за очевидното. А султана си е гол от години и разказа играта на Турция.
Life is Sunshine, Lollipops And Rainbows!!!Платон Фъшкиев
Рейтинг: 8 ЛюбопитноБългария и българската икономика цъфтят!
И те вечно ще горят в огъня на своя собствен ад и ще копнеят за смърт и унищожение.Но никога няма да се доберат до смъртта.Затова е прекрасно да поплачем на гроба на бай Ердо!
puknatastotinka
Рейтинг: 1321 НеутралноЗлините са сторени. Сега дори да изместят Ердоган, спирачките срещу разрушителна авторитарна власт са по-малко. На следващия шебек ще е по-лесно да придвижи Турция към диктатура.
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2625 Неутрално"Дългът на компаниите (основно деноминиран в долари и така свързан с обезценяването на лирата) обаче се натрупваше последните години, достигайки около две трети от общо 328 млрд. долара турски дълг (към края на 2018 г.) - независимо от уверенията на Ердоган, че произтичащите от него проблеми са просто резултат от заговор срещу Турция."
И какво? Каквото и да уверява Ердо, дългът от 328 млрд US$ си остава! И става по-голям!
Със или без уверенията му!
eti mehter
Рейтинг: 3700 НеутралноДо коментар [#2] от "niksan1":
BukalemunЕрдо не донесе нищо добро на Турция,
=======$
Не думай.....!
Турция е 17 икономика .....ейтака от само себе си. ....
А преди Ердо , Турция цъфтеше и процъфтяваше.....нали ......
Троли ,но малко по качествено.....
eti mehter
Рейтинг: 3700 ЛюбопитноТурскоезичната редакция на "Дойче веле" писа през май, че бившият премиер и професор по политология и межународни отношения Давутоглу ще се съсредоточи върху конкретен електорат - консервативни кюрди. Прогнозата на "Дойче веле" обаче не се осъществи
Bukalemun========
Коя от прогнозите на DWсе сбъдна.....че не си спомням....?
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1762 НеутралноДо коментар [#10] от "eti mehter":
Тя и Индия е 10-а икономика сигурно ама БВП на човек е 1200 долара. А пък Люксембург е 80-а икономика ама БВП на човек е 102 000 долара. Туй да видиш. И според мене до година до две Турция няма да е в топ 20.
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1762 НеутралноДо коментар [#10] от "eti mehter":
Вие в момента сте на 20-о място. Малко остава на Тайланд да ви измести бе. Сега проверих.
kasko
Рейтинг: 701 ВеселоКолко време вадихме Гърция от еврозоната, не успяхме. След това бутахме британците от ЕС , засега спряхме да поемем въздух. Сега на бай Реджеб е времето, иначе какво ще правим по цял ден. ...
Колективното вземане на решение налага споделяне на колективна отговорност.eti mehter
Рейтинг: 3700 ЛюбопитноФигурата на Имамоглу измести и проблема, заради който милиони турци всъщност нанесоха удар на управляващите в големите градове. Анкара дълго поддържаше решения на икономическите и финансови проблеми, включващи същите мерки, водили до десетилетие на стремглав ръст. Ниските лихви
Bukalemun========
Интересно защо не се рови в икономическия спектър на град Измир. ...?
Този град е калето на опозицията, но от дълги години тъне в дългове .....
В същото време в града няма никакви вложения ,а дълговете му растат неимоверно. ......
Тази година, жителите на Измир трябва да заплатят 300 милиона лири .....само лихви за растящите си дългове. ...
Нека DW обясни този парадокс. ....ако е възможно. ....
Измир е в ужасно състояние ,но дълговете му постоянно растат....?
Tuta Nota
Рейтинг: 264 РазстроеноДо коментар [#11] от "eti mehter":
Life is Sunshine, Lollipops And Rainbows!!!Ети, не е като някои от нас да не сме работили с турската държавна администрация и да не знаем какъв потоп е там. Ердо ви разказа играта, а задлъжнялостта на редовия избирател е потресаеща. От 2012 г. насам ставате все по-зле и по-зле. То си е за срам, нали?!
Memish Mustafov
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#10] от "eti mehter":
Ети,недей да бъдеш сляп за проблемите на Турция,които доведоха до победата на опозицията в Истанбул,Анкара и Измир.Това са факти,които изискват сериозен анализ и адекватна реакция от правителството во главе с пезидента !Спри с безпочвеният си оптимизъм и подкрепа.
Онуфри
Рейтинг: 375 ВеселоОбичай си го и яж бахура !
: ) Имало едно време ссср! Маргарет Татчър: "Комунизмът свършва тогава, когато свършат чуждите пари, които харчиш!"
eti mehter
Рейтинг: 3700 ЛюбопитноДо коментар [#17] от "Memish Mustafov":
BukalemunТова са глупости , Мемиш .......
Имамоглу е последния на когото трябва да се доверява съдбата на град като Истанбул. .....
Не го казвам от злоба .....а просто това е самата реалност. ....
Още повече, че този човек е избран , подготвен и финансиран отвън......
Каква е тук целта .....?????
Сложиха го на вече уредения град .....и сега трябва всичко да бъде подложено на постепенна регресия ли ?
Това ли трябва да стане ?
Нима Истанбул заслужава да се върне 20 години назад. ...?
Не знам дали си видял в какво състояние беше тогава. ...?
Не говорете на изуст бе хора ...!
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1762 НеутралноРадващо е, от нашата камбанария, че Българската икономика преодоля факта, че Турция е третият ни най-голям пазар за експорта и именно заради повишеното външно търсене второто тримесечие икономиката ни се засилва до растеж от 4,8%. Това беше притеснителното. Значи имаме достатъчно пазари и все повече. Вчера пред очите ми ВОЛВО сиреч и РЕНО си поръчаха една камара кранове и телфери за заводи и сервизи.
Онуфри
Рейтинг: 375 НеутралноА анадола цъфти!
Скоро се очаква да върже!
Аха ха ха ... Имало едно време ссср! Маргарет Татчър: "Комунизмът свършва тогава, когато свършат чуждите пари, които харчиш!"
eti mehter
Рейтинг: 3700 ВеселоДо коментар [#21] от "Онуфри":
BukalemunХе .....да живее чалгата .....
tsvetko_51
Рейтинг: 1670 НеутралноКаквото сам си направиш, друг и да иска не може.
Ердоган доказва правотата на тази универсална пословица.
Добре си беше Турция икономически и политически, той самия си беше добре поставен, ама като спреш да стъпваш по земята и ти се стори, че над теб е само ...Алах или дори и него го няма, едно небе безкрайно - тогава настъпва този световъртеж, дето докато се обърнеш и те отъркалял в калта.
Та и Ердо натам се е запътил, ами дано докато се отъркаля, не вкара тази доста прилична страна в тежки междуособици и подобни инсинуирани от него и за негово спасение преврати.
dark'star
Рейтинг: 1504 Неутралноизсмукана от пръстите сбирщина от мантри ...
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОНикакви ракети и никаква Русия не е от значение в отношенията на Турция със САЩ , а кюрдите в Ирак и Сирия които са основни съюзници на САЩ = Ердоган е твърд - САЩ да избира "или кюрдите ... или Турция " за съюзник.
За пазарните талибани светът губи смисъл, ако не са намесени парите, курса на лирата и Путин ... ама НЕ ВСИЧКО Е ПАРИ аркадашлар !!!
half truth
Рейтинг: 2039 Неутралноhttps://www.dailysabah.com/automotive/2019/06/27/vw-reportedly-chooses-turkey-for-new-mega-factory-investment
penetrating
Рейтинг: 5346 НеутралноПътят към оспорване на властта на Ердоган е открит...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertРоси
Рейтинг: 7573 НеутралноЕрдоган помисли че е победил завинаги. Но участта му ще е, като на всеки диктатор.
eti mehter
Рейтинг: 3700 НеутралноДо коментар [#25] от "half truth":
BukalemunЖалко за Бг....
За Турция .....една чужда инвестиция , повече или по малко .....е без значение.....
Voiko
Рейтинг: 1656 НеутралноЕрдоган трябвало да спечели доверието на кюрдите. Това няма как да стане, защото ако си кюрд, значи си терорист. През изминалите години Ердоган водеше истинска гражданска война срещу кюрдите, като унищожи до основи кюрдски села и градове. За това и кюрдите не се съобразиха с призива на Йоджалан от затвора да се въздържат от гласуване в Истанбул и гласуваха за опозицията. Икономиката няма да се възстанови през следващите години и Ердоган все повече ще губи позиции. Външния дълг е смазващ и за капак лошо отношения със САЩ и няма индикация, че те ще се подобрят. Бъдещето на Ердоган като президент е съвсем несигурно.
half truth
Рейтинг: 2039 НеутралноДо коментар [#28] от "eti mehter":
Фолксваген са гадняри. Ясно беше, че ще изберат Турция. Тогава защо беше тоя шум в българските медии. Никога няма да си купя фолксваген.
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1762 НеутралноДо коментар [#28] от "eti mehter":
Хахаха. Това беше много смешно. Ти явно изперкаха вече тотално. За България чуждите инвестиции са без значение, а за Ердоган всеки долар или евро е безценен. България има миналата година 3,2 милиарда евро положителен платежен баланс, а Турция трябва да погасява краткосрочни заеми. И понеже правим български продукти знаеш ли за габровските фирми какво нулево значение има дали заводът ще е в София, Измир или Берлин. Инструментите, крановете и 80% от роботите ще ги направим така или иначе:)
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2625 ЛюбопитноДо коментар [#17] от "Memish Mustafov":
+++
Само питам (за един приятел😉)!
И кой казваше: "Добре съм, ама ще се оправя!"
eti mehter
Рейтинг: 3700 ВеселоДо коментар [#31] от "Да вярваме на истината":
Bukalemunзнаеш ли за габровските фирми
=======
Не знам......май не съм и длъжен....
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2625 НеутралноДо коментар [#28] от "eti mehter":
Ети! Човек трябва да е сляп (или много заблуден), за да не признае че Турция има едно богатство, което България няма!
Турция има МЛАДИ ХОРА, мнозинството от които желаят да работят!
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1762 НеутралноДо коментар [#33] от "eti mehter":
Казвам, че няма значение, а не ти да знаеш. Имах си аз пиколо в Анталия да знае. Ужас.
eti mehter
Рейтинг: 3700 ВеселоДо коментар [#35] от "gak37608125":
BukalemunТурция има МЛАДИ ХОРА, мнозинството от които желаят да работят!
=======
Ама те не бяха ли прости и допотопни ,бе....?
Ееееее....виж.... малцинството под кодовото наименование " жалко за умните и светски турци".....е друга бира .....нали....!
Кога ще ви настигнем ......не зная.....;)
eti mehter
Рейтинг: 3700 ВеселоДо коментар [#36] от "Да вярваме на истината":
BukalemunКато чуя за габрово ,се сещам за котка без опашка.....
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2625 НеутралноДо коментар [#37] от "eti mehter":
[quote#37:"eti mehter"Ама те не бяха ли прости и допотопни ,бе....?[/quote]
Не, Ети! Видя ли кой празнуваше победата на кметските избори в Истанбул?
СЪЩИТЕ МЛАДИ ХОРА!
За съжаление, ТИ НЕ СИ ОТ ТЯХ!
frisky
Рейтинг: 279 НеутралноСилно се надявам това да е спекулация. Да се знае: https://www.24chasa.bg/mnenia/article/7729679
frisky
Рейтинг: 279 НеутралноАбе, Ети, ти вярваш лиса като ги преказваш такива?
Как така подобна огромна инвестиция в Турция е без значение, като основните стълбове на икономика ви са базирани на чужди инвестиции? Да се знае: https://www.24chasa.bg/mnenia/article/7729679
Turk
Рейтинг: 293 НеутралноДо коментар [#28] от "eti mehter":
Как да не от значение бре Ети.
Ти си гледаш от твоята камбанария.
Тая година ще си добре защото ще имаш много куфари за носене.
Ако смяташ в евро и долари в момента е много евтино ( в Турция )
Заради евтинията (която се дължи на кризата) в Анталия ще има бол туристи.
За безработните, пенсионерите и работещите на заплата обаче сметките са други.
Turk
frisky
Рейтинг: 279 НеутралноДо коментар [#41] от "frisky":
Да се знае: https://www.24chasa.bg/mnenia/article/7729679* Абе, Ети, ти вярваш ли си като ги приказваш такива?
Turk
Рейтинг: 293 ВеселоАаа не съм съгласен... И по дъртите празнувахме. Turk
Онуфри
Рейтинг: 375 НеутралноЧе то в туркия друго има ли?
: ) Имало едно време ссср! Маргарет Татчър: "Комунизмът свършва тогава, когато свършат чуждите пари, които харчиш!"
Онуфри
Рейтинг: 375 НеутралноЗатова ли си купувам турецката лира за 29 стотинки ?
: ) Имало едно време ссср! Маргарет Татчър: "Комунизмът свършва тогава, когато свършат чуждите пари, които харчиш!"
eti mehter
Рейтинг: 3700 ЛюбопитноДо коментар [#42] от "Turk":
Bukalemunмного куфари
=======
Отдавна не ги нося.....но признавам ..... много е доходна работа.....
Стига да знаеш как да я вършиш.....
eti mehter
Рейтинг: 3700 ЛюбопитноДо коментар [#42] от "Turk":
BukalemunТи си гледаш от твоята камбанария.
=======
А от коя камбанария да гледам.....от тепето на Нотр Дам ли.....?
Всеки да си гледа в своята чиния.....
eti mehter
Рейтинг: 3700 НеутралноДо коментар [#40] от "frisky":
BukalemunАми май не е .....
Няма предпоставки .....да е....
Хайде малко по сериозно.....
Лично мислих че Сърбия ще поеме тоя еврофонд.....но явно не се е получило.....
Turk
Рейтинг: 293 НеутралноДо коментар [#48] от "eti mehter":
TurkПървосигнална реакция от твоя страна.
Не си разбрал какво ти казвам.
Мисли няколко хода напред.
За да ти подскажа... Имаш много безработни младежи които изпитват силно желание да носят куфари...
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1762 НеутралноДо коментар [#38] от "eti mehter":
Правилно се сещаш:(
eti mehter
Рейтинг: 3700 НеутралноДо коментар [#50] от "Turk":
BukalemunНе съм на същото мнение.....
Нека всеки се оправя сам......
И в природата е така..... всяка екосистема си търси подбора....
Дори и човешката.....
А идва ли ти 'гюбре' отвън..... вече не си природа.....а нещо друго.....
eti mehter
Рейтинг: 3700 ВеселоДо коментар [#50] от "Turk":
BukalemunПървосигнална реакция от твоя страна.
========
А това ми хареса.....👍.....
У много хора по света , тя вече липсва.....
Turk
Рейтинг: 293 ВеселоДо коментар [#52] от "eti mehter":
TurkИ в природата е така..... всяка екосистема си търси подбора....
===
Ети, ти май тайничко четеш Дарвин... и после лижеш Ердо...
Внимавай да не те усетят ей.
Туй естественият подбор е голям гюнах.
Щото после еволюции, революции не можем да се оправим... :)
eti mehter
Рейтинг: 3700 ВеселоДо коментар [#54] от "Turk":
Bukalemun:).....
Ердо е естествен, а " сина на имама ".....е изкуствен подбор.....запиши си го някъде.....
Turk
Рейтинг: 293 НеутралноДо коментар [#55] от "eti mehter":
TurkЕстествен е Ататюрк.
За другите не гарантирам.
Ердо и тези покрай него поругаха Ататюрк.
драган
Рейтинг: 572 НеутралноДо коментар [#35] от "gak37608125":
++++++++++++. Винаги съм се впечатлявал как работят в Турция.
За съжаление ние ставаме все по мързеливи. Младите виждат, че всеки опит за собствен бизнес е спънат от хиляди изисквания, от подкупни чиновници. Успяват само тези които имот политически протекции. Последно видяхте, кои се докопаха до къщички за туризъм /това действа страшно деморализиращо особено за младите/.За това и нашето бъдеще е доста мътно и неясно.
eti mehter
Рейтинг: 3700 НеутралноДо коментар [#56] от "Turk":
BukalemunАтатюрк БЕШЕ естествен подбор.....
Но след като джунтата на Иньоню го тикна в онзи мавзолей ..... ВЕЧЕ е изкуствен......
Ако имаше начин ,днес Ататюрк да проговори.... щеше да чуеш кой гое ругал ..и кой не....
Turk
Рейтинг: 293 НеутралноДо коментар [#58] от "eti mehter":
TurkЕрдо направи зет си министър...
От тук нататък много хора не ги интересува
какъв подбор е Ердо. То се вижда.
Ататюрк си е Ататюрк.
eti mehter
Рейтинг: 3700 ВеселоДо коментар [#59] от "Turk":
BukalemunКого да направи тебе ли....?
objektivist96
Рейтинг: 475 ВеселоЕрдоган и икономика...?!? Стига бе,...Това е най-краткият виц...:))))))))))))))))))))))
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 1687 НеутралноМустакатият пишман ислямист си отива!Въпросът е,че Турция е рарушена до основи и банкрутирала държава и доста пари и реформи ще трябва...Пак запада юи ще трябва ьа плаща??Този път не са познали...Късно е либе за китка...Да се наливат пари в фалирала държава е престъпление..Да се оправят сами...Данъкоплатците на запад няма вечно да хрантутят мързеливите и некадърни турци...
shlshlshlshldfjftriktrcdt
Рейтинг: 1687 НеутралноГеврекаджия и зетче за нула време банкрутираха Турция..Е няма такава държава.... shlshlshlshl
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 1687 НеутралноАбе Тарзан вие нямате държава при пишман ислямисткия режим,а ми говоришза инвеститори..Дори и след ядрена война положението е по добро отколкото във фалиралата и пропаднала Турция!!!Пиколо!!!! shlshlshlshl
Компютърджия
Рейтинг: 221 НеутралноОкончателното решение се очаква през октомври...
https://financialobserver.eu/recent-news/vw-starts-new-plant-talks-with-bulgaria-and-turkey/