
© Associated Press
Снимката е архивна.
Инцидент в руски дълбоководен изследователски апарат е отнел живота на 14 моряци, предаде агенция "Интерфакс", като се позова на министерството на отбраната.
Не се посочва къде и с какъв апарат е станала трагедията, но според източник на РБК от силовите структури на Русия това се е случило снощи около 20:30 на борда на ядрената подводница АС-12, известна като "Лошарик" (натовско наименование NORSUB-5).
Ако се потвърди официално, това ще е инцидент на един от най-новите и загадъчни подводни апарати на военните. Според американски публикации от 2015 г., позоваващи се на анализи на Пентагона, това е невъоръжена атомна станция (затова е и съкращението АС), способна да се спуска до 3000 м. Тя е наричана диверсионен апарат, предполага се, че може да се използва за включване (с цел подслушване) или прекъсване на подводни кабели от световната комуникационна и интернет мрежа, както и за спецоперации с различен характер като се приближава незабелязано до особено силно охранявани обекти.
Идеята за Проект 10831 "Калитка" е от 80-те години на ХХ век, но реализацията набира скорост в началото на ХХI век. От него произлизат проектите за дълбоководни станции с ядрено захранване Проект 1910 "Кашалот" и 1851 "Палтус". Това са апарати, които поне от 60-те години на миналия век заемат категория между подводници и спускаеми дълбоководни апарати.
Руски издания, специализирани в отбранителната тема, твърдят, че АС-12 се води към Северния флот, но в действителност е на Главното управление за дълбоководни изследвания на министерството на отбраната, наричано още "Подводно разузнаване", което е пряко подчинено на министъра.
Характерното за конструкцията е, че отделните отсеци са сфери от подсилени титанови сплави, подобно на няколко скачени батискафа. Затова и подводницата е наричана "Лошарик" по името на анимационен герой - конче, съставено от топчета.
Жертвите на инцидента от 1 юли са починали след вдишване на отровните вещества, отделени при горенето, обяснява институцията.
Пожарът е станал вчера, докато научноизследователски дълбоководен апарат е "изучавал дъното" на Световния океан за интересите на Военноморския флот на Русия, продължава съобщението. Според него апаратът се е намирал в руски териториални води.
Причините за инцидента са неизвестни, но пожарът е бил овладян, а апаратът се намира във военноморската база "Североморск" в северозападната част на страната (в Мурманска област, на около 200-250 км от границата Норвегия и Финландия).
Последният тежък инцидент в подводния флот стана на 8 ноември 2008г., когато при изпитания в Японско море на ядрената подводница "Нерпа" избухна пожар. След включването на защитната система част от помещенията се изпълниха с фреон. От общо 208 души на борда загинаха 20 от екипажа и цивилните инженери за тестовете, 21 бяха настанени в болница, а общо 38 души получиха различни степени на наранявания.