В България си е някак готино, всички корпоративни гиганти да са в обсадата а хазната да е все празна като действа с каквото се събере от оскотялото население!
Чувствителен съм. И не ми се мисли какво чака испанските производители на вино, зехтин и сирене. А може би мен и теб - ще ни вдигнат данъците за да се плащат земеделски субсидии...
А, може и да ни се разминат. Тези компании са от мащаб и с позиция да избият разликата вдигайки цената на местното население. Да не са луди да си отрежат дивидента на шерхолдърите!
Просто Франция, сега Испания, а скоро, сигурен съм, и други европейски страни ще открият тази доилка за допълнителен доход от собственото си мат'рял. Нали фон дер Лайен обеща гарантиран минимален доход!
Не съм съгласен, в дългосрочен план износът на ЕС, и не само, ще се преориентира към Азия, която ще се превърне в най-големият потребител. И това не е просто догатка, а факт! Затова и се подписаха напоследък толкова много търговски споразумения със страни от този регион.
По-отношение на данъка към ГЕФА, не виждам никакви притеснения, закъсняла реакция, но все пак се случва.
Аха, досега европейските фирми са въртели бизнес в САЩ, без да плащат данъци? Ти, вярваш ли го това? Има и някои европейски стоки, които са с мито и то, не малко. Някой беше дал пример с пикапите. Ако искаш да внасяш пикапи на американския пазар, имаш мито 25 %-та. Заповядай! Даже си мисля, че на големите американски интернет играчи, им пускаха добра аванта доста години на европейския пазар. Това са милиарди оборот от европейски потребители. Как да стане?
Всички се точат на дигиталните гиганти, даже и новата звезда Урсула и тя така.... Не знам какво ще стане ако палачинката се обърне и те решат да вдигнат цените, щото няма как Европата да мине без Google или другите....
То не става дума за решение а за икономическа логика. ВСИЧКИ данъци на тоя свят ги плащат потребителите, няма кой друг. Ако приемем че досега интернет гигантите не са плащали достатъчно на съответното правителство и то намери ефективен начин да си вземе повече, фирмата просто ще го прехвърли на клиентите си. Да, ще загуби някакъв процент от тях но няма как фирмата просто да каже "понеже сте умни и красиви, ние ще ви намалим цените" . Отделно досега всяка от тези фирми си има офис в европа и издава данъчна фактура и съответно си плаща данъците според юрисдикцията където е регистрирана. и не виждам как хем ще имаме свободна търговия, хем ще облагаме някакси различно въпросния регистриран в европа доставчик.
То и Лукойл издава фактури в БГ, и все си е на загуба! Всеки крие данъци както може. Въпросът е, че Европа не е конкурентна в тази сфера и може да издуха супата някакси. Не може всички да се наточват как ще ги обложат с допълнителни данъци и те да не отговорят на удара.... А това, че когато атовете се ритат - магаретата го отнасят си е азбучна истина!
Няма какво да се пеняват САЩ, те също скоро ще почнат да облагат оборотите, защото сегашното положение с местенето на печалбите по некви острови е неприемливо.
И точно както лукойл е на счетоводна загуба внесла над 1 милиард акциз и ДДС. Счетоводната загуба и печалба нямат общо с понятието "печалба" според разбиранията на Бай Ганьо
Ето виждате ли защо е необходимо изучаване на базови икономически понятия в средното училище, защото иначе хората вярват на глупостите на всеки измамник. Значи всички данъци на тази земя идват от крайните потребители. Ако въведете някакъв данък за някоя сфера - примерно 30% върху всяка реклама която продава гугъл, те просто ще го прехвърлят върху потребителя като вдигнат цената. Просто щото те няма откъде да ги вземат тия пари - няма да намалят заплатите, няма да намалят бонусите на шефовете, няма да намалят дивидентите на акционерите. Но то борбата не е за нови данъци а да плашат данъка в държавата където реализират продажбите. Което е логично но е обратното на идеята на ЕС та не мисля е ще стане. Сега за Лукойл. Те са голяма международна структура, такива структури винаги декларират облагаемата печалба в своята държава и/или където данъците са най-ниски. И затова държавите където работят са намерили начин да облагат с косвени данъци като акциз и ДДС, които са над 50% от цената на горивата. И държават стриктно следи за тях и си ги прибира и от там идват излишъците на Бойко. Т.н загуба на Лукойл е счетоводна и е заради амортизации на активите в които те инвестираха - наляха над 2 милиарда долара в нови инсталации в последните 5 години и логично искат да си избият максимума. И в това няма лошо, данък печалба в България е 10% а маржовете в тоя бизнес са ниски и дори с голям оборот държавата няма да прибере никакви съществени пари. Но пък ще ги накара да преосмислят дали да инвестират тук. Но въпреки това, аз на тяхно място бих декларирал някаква малка печалба и да платя 1-2 милиона данък печалба за да забаламосам 80%'те процента.
До коментар [#20] от "Стабилни в мизерията, епизод пореден":
То и досега в отделните щати има ДДС ама е ниско и различно. Тотална промяна на данъчната система в САЩ е много трудна, те са силно децентрализирани и анархистични, вече 20 години не могат да въведат дори по-масово здравно осигуряване, какво пък остава за ДДС.
Икономиката е наука, която ни учи как да постигнем максимална ефективност от ограничените ресурси. Планетата е една и ресурсите на нея, които можем да използваме са ограничени, затова я има тази наука, която да ни научи как максимално ефективно да използваме тези ограничени ресурси. Този принцип важи на всяко икономическо ниво. Да разгледаме нивото държава и във частност България. тя също разполага с ограничени ресурси и следва да ги използва при максимална ефективност. Когато България не използва максимално ефективно ресурса производство и търговия с горива се получават следните негативни ефекти: 1. За да компенсира неефективността си в Лукойл България натоварва всички останали икономически субекти. ДДС ставката във България е една от най-високите в целия ЕС. Това води до загуба на конкурентност на всички икономически субекти във страната. 2. Горивата са ключови за целият сектор транспорт, който пък оказва директно влияние върху всички суровини, материали и стоки. От тук и от т.1 имаме допълнителна загуба на конкурентноспособност. 3. Неполучавайки дивидент от предоставеното на Лукойл право да управлява бизнеса с горива (защото това е всъщност дейността на Лукойл), България губи тези средства, които са част от неин ограничен ресурс, а факта че Лукойл е международна компания означва, че този загубен ресурс за правителството не само, че не остава в оборот във България, а се изнася и се превръща в ресурс за конкурентите ни, което още веднъж мултиплицира негативните ефекти. Идеята, че можем да загубим Лукойл поради по-стриктна фискална политика е несъстоятелна, защото винаги ще има желаещи да заемат неговото място. Това не е най-конкурентният и труден пазар във старната ни.
Както виждаш от горните аргументи, определено не съм съгласен с тезата, че неприбирането на данък печалба от Лукойл не е проблемно, защото сме си вземали ДДС и акцизите.
Не е така, неефективността на държавата в този случай води до директна загуба на конкурентност на България и на всички икономически събекти...
А относно облагането на мултинационалните компании, те използват всяка възможност и на пректика почти не плащат данък печалба защото всяка подобна компания има и дружество във данъчен рай, и го използва за да минимизира плащаните данъци върху печалбите си в цял свят.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Ivan_
Рейтинг: 471 ВеселоЗа данъка хубаво, но проблемът тук е дали ще има прието правителство...
Модератора е неадекватен!xm...
Рейтинг: 1648 ВеселоЧувалът се изтупва,
изтупвайте момчета!
Започнаха франсета,
замахнаха шпаньета ...
Закани се Тръмпета...
Ша станем на кълбета!
selqnin
Рейтинг: 2769 НеутралноФранцузите вдигнаха топката и вече имат последователи!!!
Nil satis nisi optimum
Рейтинг: 496 ВеселоИмам чувството, че скоро европейците ще плачем със страшна сила. Когато щатите ни наложат реципрочни данъци и мита ще се сетим откъде извира хлябът...
Україна Переможе! Слава Героям! Слава Україні!comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2876 НеутралноВ България си е някак готино, всички корпоративни гиганти да са в обсадата а хазната да е все празна като действа с каквото се събере от оскотялото население!
Libertarianism is just anarchy for rich peopleIvan_
Рейтинг: 471 ВеселоДо коментар [#4] от "Nil satis nisi optimum":
Модератора е неадекватен!Много грешно чувство имаш, но лошо няма, явно си чувствителна натура...
palav_nik
Рейтинг: 829 ВеселоТова е се едно да чукаш дявола във въздуха....
Nil satis nisi optimum
Рейтинг: 496 ВеселоДо коментар [#6] от "Ivan_":
Україна Переможе! Слава Героям! Слава Україні!Чувствителен съм. И не ми се мисли какво чака испанските производители на вино, зехтин и сирене. А може би мен и теб - ще ни вдигнат данъците за да се плащат земеделски субсидии...
xm...
Рейтинг: 1648 ВеселоА, може и да ни се разминат.
Тези компании са от мащаб и с позиция да избият разликата вдигайки цената на местното население.
Да не са луди да си отрежат дивидента на шерхолдърите!
Просто Франция, сега Испания, а скоро, сигурен съм, и други европейски страни ще открият тази доилка за допълнителен доход от собственото си мат'рял.
Нали фон дер Лайен обеща гарантиран минимален доход!
penetrating
Рейтинг: 7684 НеутралноЗаразно...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertlager1
Рейтинг: 236 НеутралноДо коментар [#8] от "Nil satis nisi optimum":
Не съм съгласен, в дългосрочен план износът на ЕС, и не само, ще се преориентира към Азия, която ще се превърне в най-големият потребител. И това не е просто догатка, а факт! Затова и се подписаха напоследък толкова много търговски споразумения със страни от този регион.
По-отношение на данъка към ГЕФА, не виждам никакви притеснения, закъсняла реакция, но все пак се случва.
Ivan_
Рейтинг: 471 НеутралноДо коментар [#8] от "Nil satis nisi optimum":
Модератора е неадекватен!Не се тревожи за такива неща.
Точно пък производителите на вино, зехтин и сирене нямат проблем...
Знаеш ли какво изнася за САЩ Испания?
1. рафиниран петрол/продукти
2. Автомобили
3. Медикаменти
4. Кръв
и едва на 5 място е зехтин
Nil satis nisi optimum
Рейтинг: 496 НеутралноДо коментар [#11] от "lager1":
Україна Переможе! Слава Героям! Слава Україні!До коментар [#12] от "Ivan_":
ОК! Ще видим. Бъдещето ще покаже... Дано вие сте прави.
Petleshev
Рейтинг: 2433 НеутралноДо коментар [#4] от "Nil satis nisi optimum":
Бивш tww09306483.Аха, досега европейските фирми са въртели бизнес в САЩ, без да плащат данъци? Ти, вярваш ли го това? Има и някои европейски стоки, които са с мито и то, не малко.
Някой беше дал пример с пикапите. Ако искаш да внасяш пикапи на американския пазар, имаш мито 25 %-та. Заповядай!
Даже си мисля, че на големите американски интернет играчи, им пускаха добра аванта доста години на европейския пазар. Това са милиарди оборот от европейски потребители. Как да стане?
Подуенски нюанс
Рейтинг: 269 НеутралноВсички се точат на дигиталните гиганти, даже и новата звезда Урсула и тя така....
СидоНе знам какво ще стане ако палачинката се обърне и те решат да вдигнат цените, щото няма как Европата да мине без Google или другите....
Ivan_
Рейтинг: 471 НеутралноДо коментар [#13] от "Nil satis nisi optimum":
Модератора е неадекватен!+++
Ivan_
Рейтинг: 471 ВеселоДо коментар [#15] от "Сидо":
Модератора е неадекватен!В смисъл тези са критични за живота или?
Или нямат конкуренция може би?
Ако е така да им праснат и по една глоба за монопол...
m17
Рейтинг: 1461 НеутралноДо коментар [#15] от "Сидо":
То не става дума за решение а за икономическа логика. ВСИЧКИ данъци на тоя свят ги плащат потребителите, няма кой друг. Ако приемем че досега интернет гигантите не са плащали достатъчно на съответното правителство и то намери ефективен начин да си вземе повече, фирмата просто ще го прехвърли на клиентите си. Да, ще загуби някакъв процент от тях но няма как фирмата просто да каже "понеже сте умни и красиви, ние ще ви намалим цените" . Отделно досега всяка от тези фирми си има офис в европа и издава данъчна фактура и съответно си плаща данъците според юрисдикцията където е регистрирана. и не виждам как хем ще имаме свободна търговия, хем ще облагаме някакси различно въпросния регистриран в европа доставчик.
Подуенски нюанс
Рейтинг: 269 НеутралноДо коментар [#18] от "m17":
СидоТо и Лукойл издава фактури в БГ, и все си е на загуба! Всеки крие данъци както може.
Въпросът е, че Европа не е конкурентна в тази сфера и може да издуха супата някакси. Не може всички да се наточват как ще ги обложат с допълнителни данъци и те да не отговорят на удара....
А това, че когато атовете се ритат - магаретата го отнасят си е азбучна истина!
Стабилни в мизерията, епизод пореден
Рейтинг: 520 НеутралноНяма какво да се пеняват САЩ, те също скоро ще почнат да облагат оборотите, защото сегашното положение с местенето на печалбите по некви острови е неприемливо.
m17
Рейтинг: 1461 НеутралноДо коментар [#19] от "Сидо":
И точно както лукойл е на счетоводна загуба внесла над 1 милиард акциз и ДДС. Счетоводната загуба и печалба нямат общо с понятието "печалба" според разбиранията на Бай Ганьо
Ivan_
Рейтинг: 471 ВеселоДо коментар [#21] от "m17":
Модератора е неадекватен!Изписа цял роман в к18, а сега пишеш това?
Последно кой ги плаща данъците, че се обърках?
Другият момент е как така Лукойл внася косвени данъци над 1млрд., а няма печалба?
m17
Рейтинг: 1461 НеутралноДо коментар [#22] от "Ivan_":
Ето виждате ли защо е необходимо изучаване на базови икономически понятия в средното училище, защото иначе хората вярват на глупостите на всеки измамник.
Значи всички данъци на тази земя идват от крайните потребители. Ако въведете някакъв данък за някоя сфера - примерно 30% върху всяка реклама която продава гугъл, те просто ще го прехвърлят върху потребителя като вдигнат цената. Просто щото те няма откъде да ги вземат тия пари - няма да намалят заплатите, няма да намалят бонусите на шефовете, няма да намалят дивидентите на акционерите. Но то борбата не е за нови данъци а да плашат данъка в държавата където реализират продажбите. Което е логично но е обратното на идеята на ЕС та не мисля е ще стане.
Сега за Лукойл. Те са голяма международна структура, такива структури винаги декларират облагаемата печалба в своята държава и/или където данъците са най-ниски. И затова държавите където работят са намерили начин да облагат с косвени данъци като акциз и ДДС, които са над 50% от цената на горивата. И държават стриктно следи за тях и си ги прибира и от там идват излишъците на Бойко. Т.н загуба на Лукойл е счетоводна и е заради амортизации на активите в които те инвестираха - наляха над 2 милиарда долара в нови инсталации в последните 5 години и логично искат да си избият максимума. И в това няма лошо, данък печалба в България е 10% а маржовете в тоя бизнес са ниски и дори с голям оборот държавата няма да прибере никакви съществени пари. Но пък ще ги накара да преосмислят дали да инвестират тук.
Но въпреки това, аз на тяхно място бих декларирал някаква малка печалба и да платя 1-2 милиона данък печалба за да забаламосам 80%'те процента.
m17
Рейтинг: 1461 НеутралноДо коментар [#20] от "Стабилни в мизерията, епизод пореден":
То и досега в отделните щати има ДДС ама е ниско и различно. Тотална промяна на данъчната система в САЩ е много трудна, те са силно децентрализирани и анархистични, вече 20 години не могат да въведат дори по-масово здравно осигуряване, какво пък остава за ДДС.
Моа Преател Тайпи
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#24] от "m17":
лъжеш като Тлъстото Комунистическо Мутре Борисов. в САМО ЕДИН файл има доходите/заплатите на над един милион българи. а има много други яж бахур
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото потребителят е нарушил ЗЗЛД като е изнесъл информация за трето лице.
Ivan_
Рейтинг: 471 НеутралноДо коментар [#23] от "m17":
Модератора е неадекватен!Икономиката е наука, която ни учи как да постигнем максимална ефективност от ограничените ресурси. Планетата е една и ресурсите на нея, които можем да използваме са ограничени, затова я има тази наука, която да ни научи как максимално ефективно да използваме тези ограничени ресурси.
Този принцип важи на всяко икономическо ниво.
Да разгледаме нивото държава и във частност България.
тя също разполага с ограничени ресурси и следва да ги използва при максимална ефективност.
Когато България не използва максимално ефективно ресурса производство и търговия с горива се получават следните негативни ефекти:
1. За да компенсира неефективността си в Лукойл България натоварва всички останали икономически субекти. ДДС ставката във България е една от най-високите в целия ЕС. Това води до загуба на конкурентност на всички икономически субекти във страната.
2. Горивата са ключови за целият сектор транспорт, който пък оказва директно влияние върху всички суровини, материали и стоки. От тук и от т.1 имаме допълнителна загуба на конкурентноспособност.
3. Неполучавайки дивидент от предоставеното на Лукойл право да управлява бизнеса с горива (защото това е всъщност дейността на Лукойл), България губи тези средства, които са част от неин ограничен ресурс, а факта че Лукойл е международна компания означва, че този загубен ресурс за правителството не само, че не остава в оборот във България, а се изнася и се превръща в ресурс за конкурентите ни, което още веднъж мултиплицира негативните ефекти. Идеята, че можем да загубим Лукойл поради по-стриктна фискална политика е несъстоятелна, защото винаги ще има желаещи да заемат неговото място. Това не е най-конкурентният и труден пазар във старната ни.
Както виждаш от горните аргументи, определено не съм съгласен с тезата, че неприбирането на данък печалба от Лукойл не е проблемно, защото сме си вземали ДДС и акцизите.
Не е така, неефективността на държавата в този случай води до директна загуба на конкурентност на България и на всички икономически събекти...
А относно облагането на мултинационалните компании, те използват всяка възможност и на пректика почти не плащат данък печалба защото всяка подобна компания има и дружество във данъчен рай, и го използва за да минимизира плащаните данъци върху печалбите си в цял свят.