
© Alexander Drago, REUTERS
Всеобщо здравеопазване. Борба с "Уолстрийт". По-висока минимална заплата.
Това са само част от общите каузи на двамата най-леви конкуренти за президентската номинация на Демократическата партия в САЩ – Елизабет Уорън и Бърни Сандърс.
Събитията и на двамата привличат страстни привърженици, кампаниите им са добре финансирани, и двамата са популярни в Айова – щатът, от който ще започнат първичните избори на партията през февруари догодина.
Това повдига и резонния въпрос: има ли място за двама популярни прогресисти в тази надпревара, или те ще разцепят левия вот в полза на някой центрист?
Първите проучвания показват, че умереният бивш вицепрезидент Джо Байдън има преднина пред тях двамата, но пък обединената подкрепа за тях двамата е по-голяма, отколкото тази за него, припомня агенция "Ройтерс".
Двадесет демократи се състезават за едно място – кандидатът за президент на партията, който да предизвика Доналд Тръмп.
© Lucy Nicholson, REUTERS
Те притеглят наляво останалата част от полето, коментира Адам Грийн, съосновател на Кампанийния комитет за прогресивна промяна, който поддържа Уорън.
Уорън и Сандърс твърдят, че са приятели, а не конкуренти. Досега спазват обещанията си да не се нападат едни друг, а междувременно умерените им колеги предупреждават, че крайните им идеи само ще гарантират победата на Тръмп.
Междувременно в Айова има знаци, че Уорън може би подкопава силните позиции на Сандърс. Скорошно проучване на университета Monmouth в рамките на щата я постави на второ място след Байдън с 21% подкрепа; Сандърс изпадна до 9%. В национален мащаб двамата са рамо до рамо след вицепрезидента.
Според кампанията на върмонтския сенатор, методиката на проучването в Айова е била сбъркана. Сандърс "може да докаже, че е уникален кандидат, без да очерня другите", казва мениджърът на кампанията му Фаиз Шакир.
Различният чар
Макар идеите им да са едни и същи, на подиума двамата са крайно различни. Уорън се опира на работническите си корени от Оклахома и се представя като един вид популистка от прерията. Сандърс води "движение".
Двамата може би дори не се целят в едни и същи избиратели. Проучването на Monmouth показва, че Уорън е откраднала подкрепа от всеки друг кандидат, но не и от Сандърс.
Той "има ядро от привърженици, които няма да го изоставят", казва директорът по проучванията там Патрик Мъро. През 2016 г. именно тази подкрепа остави Сандърс в играта до самия край, когато той бе победен от Хилъри Клинтън.
Но Уорън може да привлече жените, особено училите в университет, и с това Сандърс няма как да се конкурира. Всъщност неговата кампания вижда Байдън като основния конкурент, защото и двамата се целят в работническата класа и профсъюзите, гравитирали около Тръмп на предишните избори.
Засега основната грижа на двата лагера е да не си вредят един на друг. Вместо това те искат да убедят колкото могат повече избиратели, че един прогресист може да се пребори с Тръмп, казва Грийн от Кампанийния комитет за прогресивна промяна.