Саудитска Арабия потвърди, че ще "експериментира" с два ядрени реактора

Новият министър на енергетиката Абдулазиз бин Салман ал Сауд.

© Reuters

Новият министър на енергетиката Абдулазиз бин Салман ал Сауд.



Саудитска Арабия иска в бъдеще да произвежда и обогатява уран за планираната от Рияд ядрена програма, каза новият министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман, предаде "Ройтерс".


Този процес ще започне с два ядрени реактора. "Действаме предпазливо... експериментираме с два ядрени реактора", каза принцът на конференция в Абу Даби, предаде агенцията. Има се предвид предстоящият - вероятно догодина - търг за изграждане на първите ядрени реактори в страната.


Към тях проявяват интерес компании от САЩ, Русия, Южна Корея, Китай и Франция и според "Ройтерс" в момента се водят "предварителни разговори" с Рияд по въпроса.




Назначеният вчера Абдулазиз бин Салман обясни, че страната му проявява интерес към "пълния цикъл" на ядрена програма, включващ и обогатяването на уран (което отвъд дадена точка би създало материал за бомба).


Спорна тема


Кралството и преди е заявявало, че иска да използва ядрена технология за мирни цели. Обогатяването на уран обаче е спорна крачка, тъй като може да доведе и до военна употреба. Именно тази възможност, която Западът и други страни виждат в иранската ядрена програма, доведе до международните санкции и последвалата, сега отхвърляна от САЩ сделка.


Саудитска Арабия, регионалният противник на Иран, вече е заявявал, че ще разработи собствена ядрена бомба, ако ислямската република го направи.


Страната не би могла да разчита на участие на американски компании, ако не подпише споразумение, с което се задължава да използва ядрената енергия само за мирни цели. Рияд обаче отхвърля подобна възможност.


Конференцията бе публичният министерски дебют на иначе известния в средите на енергетиката принц. На нея новият министър потвърди и че съюзът на петролния картел ОПЕК (неформално воден от Саудитска Арабия) с други държави като Русия, формат, известен като ОПЕК+, ще остане в сила "дългосрочно". Освен това Рияд смята да се придържа към споразумение на ОПЕК+ за съкращаване на добива, стабилизирало цените на петрола от началото на годината. За по-малко от 24 часа след назначаването му петролът "Брент" поскъпна с 2%, до 62 долара за барел.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK