
© Mike Blake, REUTERS
Бившият вицепрезидент Джо Байдън запази имиджа си стабилен и след третия дебат на демократите снощи; въпреки че стана обект на остри атаки от конкурентите си, те бяха много по-малко, отколкото на предишните две събития.
От началото на годината Байдън е фаворит в проучванията и се смята за единствения демократ, който би могъл да победи президента Доналд Тръмп в пряк сблъсък. Критиците му обаче сочат възрастта и недостатъчно прогресивните му политики като недостатъци.
И след снощи Байдън има преднина пред основните си конкуренти Бърни Сандърс и Елизабет Уорън; нито един от останалите 17 претенденти (само 7 от които бяха на сцената в Хюстън снощи) няма повече от 4% подкрепа.
Уорън за пръв път се изправи срещу Байдън, но спази стратегията си да не критикува останалите демократи. Тя и също толкова левият Бърни Сандърс също не се сблъскаха пряко, макар по-късно в надпреварата общото им поле избиратели вероятно ще се превърне в проблем.
Най-агресивната атака срещу Байдън дойде от 44-годишния бивш министър Хулиан Кастро, който опита да демонстрира, че вицепрезидентът не помни какво е говорил преди минути и е объркан заради възрастта си. Оказа се обаче, че грешката е в самия Кастро.
Съветници на Байдън коментираха хода му като "евтин" и използваха случката като пример, че нападенията срещу Байдън не носят особено голяма полза. Сенатор Ейми Клобушар също определи това като "лично и излишно".
Байдън спечели и от това, че другите кандидати припомняха постиженията на администрацията на Барак Обама, в която той бе вицепрезидент.
Основните теми на дебата бяха здравеопазването и контрола над оръжията. Предложението "Медикеър за всички", което ще важи за всеки американец и на практика ще елиминира частните застраховки, е основна тема за раздор между умерените и левите демократи.
"Аз написах проклетия закон, ако мога да се изразя така", заяви Сандърс. "Той може и да го е написал, но аз съм го чела", отвърна сенатор Ейми Клобушар. Елиминирането на частните застраховки не е "смела идея, а лоша идея".
Всички обаче са обединени около нуждата за затягане на контрола над оръжията. "О, да, ще вземем вашите АР-15 и АК-47", заяви бившият конгресмен Бето О’Рорк. Той беше и кмет на Ел Пасо, където бял расист изби 22 души през август, вдъхновен от антимюсюлманските атаки в Крайстчърч, Нова Зеландия.
След като предложих това, говорих с продавачи и купувачи на тези оръжия, продължи О’Рорк. И имаше хора сред тях, които казаха, че биха се отказали от тях, че това не са оръжия за лов или защита, това са оръжия за война и трябва да спрат да се използват срещу нас и децата ни, допълни той.
Подобни идеи – изкупуване на оръжия, забрана на някои видове и въвеждане на лицензи – бяха политическо самоубийство доскоро. Но поредицата масови убийства в последните години промени това. Сенатор Камала Харис използва това като поредния повод да атакува пряко президента. "Очевидно не той е дръпнал спусъка, но със сигурност туитва мунициите", припомни тя агресивната му реторика срещу малцинства, която вдъхнови терориста от Ел Пасо.