
© Reuters
Репортери във вестник, излизащ на мандарин, в Исламабад.
В един малък офис в централата на Пакистанската телевизионна корпорация (ПТВ) в Исламабад продуценти подготвят за излъчване видео с интервю на пакистанец и неговата китайска булка. Жената, облечена в традиционни пакистански дрехи, седи до съпруга си, който разговаря с нея на добър мандарин (водещият китайски диалект). Така се засилва посланието за транснационалната любов, надделяла над различията в езика, религията и културата.
Видеото е поредният знак за все по-големите усилия на Китай да изгради културна "мека сила" в допълнение към Китайско-пакистанския икономически коридор (КПИК) - инфраструктурна програма за 60 млрд. долара, стартирала като част от мащабния проект на азиатския гигант "Един пояс, един път".
През изминалата година Китай е изпратил безплатно до държавната ПТВ и други търговски телевизионни канали документални поредици, драми и други телевизионни програми, казаха за "Ройтерс" експерти от ПТВ. Според тях Китай активизира опитите си да спечели сърцата и умовете на гражданите на страните от "Един пояс, един път" чрез езикова и медийна кампания, както и чрез социалните мрежи, повтаряйки културното настъпление от миналото, при което западните страни използваха всякакви средства - от езикови центрове до Холивуд и джинсите - за да установят глобално влияние.
Китай засилва преподаването на мандарин чрез държавната езикова и културна организация Институт "Конфуций" (в Пакистан има вече четири и предстои откриването на още два такива центъра) и
разпространява своето изкуство и медийно съдържание
в опит да стигне до обикновените пакистанци. По-рано тази година "ПТВ Свят" излъчи първия си китайски анимационен сериал, озаглавен "Три капки кръв", чиято премиера се състоя в държавния Пакистански национален център на изкуствата, където под наем се помещава Китайският културен център.
Скорошните инвестиции в телевизия и филми бяха предшествани от китайски интерес към печатните медии. През 2017 г. започва да излиза "Хуашан", първият вестник на китайски език в Пакистан, който сега се хвали, че има над 60 хиляди читатели седмично.
При наличието на около 25 хиляди пакистанци, изучаващи китайски у дома, и други 22 хиляди пакистански студенти в Китай предстои да се направи още много,
преди мандарин да стане конкурент на английския в Пакистан,
където наследството от британското колониално управление е навсякъде. Но признаците за китайско присъствие стават все по-видими - от емигрирали инженери и техните семейства, пазаруващи в градските центрове, до нарастващия брой на китайските туристи, които посещават внушителните планински зъбери в пакистанския север. Местни жители разказват за засилено желание културните и езикови контакти да се използват понякога с мисъл за бизнес.
Всекидневните културни контакти все още са ограничени, но се разширяват, макар че понякога неизбежно имат и тъмна страна, особено с периодичните скандали за трафик на хора, при които пакистански момичета биват изпращани в Китай да се омъжат за мъже, които не могат да си намерят съпруга в родината.
Китайската мека сила понякога става по-твърда. Особено когато се реагира на критиките срещу инициативата "Един пояс, един път" като неоколониална и прокарваща вредни за околната среда проекти, от които по-голяма изгода имат китайските компании, а не Пакистан.
Представители на медии и мозъчни тръстове от двете държави планират да създадат "система за бързо реагиране", която да противодейства на негативни възприятия и да спира "лъжливите новини" за китайско-пакистански проекти, някои от които будят все по-голям скептицизъм, става ли дума за икономически ползи и високата им екологичната цена.
През август Чжао Лицзян, тогава заместник-посланик в Пакистан, препрати в "Туитър" следният пост: "КПИК е мъртъв. Някой да каже на Пекин." "Поздравления, това съобщение печели наградата за шега на деня", написа той в социалната мрежа и добави: "Написаното е пълна безсмислица, лъжлива новина, безпочвена спекулация. Тази публикация стана повод за много смях в Китай и Пакистан." (със съкращения) /БТА/
selqnin
Рейтинг: 1592 НеутралноКитайците са не по-малко опасни от алкашките!!!!
Да му мисли степното джудже с празен поглед и без Душа- той има обща граница с жълтите скакалци!!!!
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5764 НеутралноСлед като се провалиха в Бирма, където поддържаха военния режим, сега китайците напъват за търговски и логистичен излаз до Индийския океан през Пакистан. Интересен съюз, имайки предвид китайската политика към исляма в собствената си територия.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевИво
Рейтинг: 4309 Любопитно"Китай търси път към умовете на пакистанците"
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Доста успешно при това съдейки по статията и това което наблюдавам в социалните мрежи като ФБ. Там пакистанците хвалят Китай и се радват на съюза между тяхната държава и северният им огромен съсед.
selqnin
Рейтинг: 1592 НеутралноДо коментар [#2] от "Незнайко в Слънчевия град":
Жълтурчетата просто търсят колониална експанзия!
Вече са окупирали и изпомпват половин Африка!
Сега очевидно се опитват да осмучат и Пакистан!
DDR
Рейтинг: 2818 НеутралноЩе го намери. Тихата сила.😉
Im Kapitalismus wird der Mensch durch den Menschen ausgebeutet; im Sozialismus ist es umgekehrt. "Gleichberechtigung ermöglicht Freiheit, weil Ungleichheiten nicht negiert werden. Gleichstellung ist Gleichmacherei, die den Menschen nicht mehr in seiner Individualität, sondern nur als Vertreter eines Kollektivs wahrnimmt"инж. Ганев - малцинство от 5.87%
Рейтинг: 288 НеутралноКитай тепърва ще настройва местните срещу себе си из централна Азия :
Руският посланик : 80% русофили. Проф. Иво Христов : 80% дебили. Корелация, нали?https://youtu.be/MIPIMLZsuKU
https://youtu.be/n7yT7OumTAA
Рабацанелла
Рейтинг: 274 НеутралноДо коментар [#1] от "selqnin":
Доста смешни разсъждения предвид днешният глобален свят. Обединеното кралство няма обща граница със Пакистан, нито Франция има с Алжир и Сенегал. Гъмжат от араби и негри! Въобще не критерий това че не граничим с Китай. Между другото последният, е бъдещият световен доминант.
инж. Ганев - малцинство от 5.87%
Рейтинг: 288 НеутралноПрощавайте, първия линк трябваше да е тоя :
Руският посланик : 80% русофили. Проф. Иво Христов : 80% дебили. Корелация, нали?"Китайские лагеря для казахов и уйгуров"
https://youtu.be/vwb3VxqgDm8
Иво
Рейтинг: 4309 ЛюбопитноДо коментар [#6] от "инж. Ганев - малцинство от 5.87%":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Получава се обратното обаче, Китай все повече засилва приятелските си връзки с Пакистан, а с Казахстан и Киргизтан също имат прекрасни отношения.
ivanpopov
Рейтинг: 2366 НеутралноДо коментар [#4] от "selqnin":
Докато Чичо САМ командва в района, нямат никакъв шанс. Пък и от Пакистан няма кой-знае какво да гепят, което да си го нямат/произвеждат на собствена територия. По-скоро гледат да създадат диаспора, която да работи срещу прекия конкурент в района - Индия.
conventi0nal
Рейтинг: 441 НеутралноХвани единия, удари другия... китайски тоталитаризъм, пропаганда и борба за влияние в лъскава опаковка
Торбеш
Рейтинг: 1258 НеутралноВсеобщо забелязано свойство на кАлхозите е, че постоянно напират да се разширяват и по всякакъв начин държат да усмърдяват околността на кочина и тирания.
Като българин съм горд, че думата "неудачник" е незаменяема чуждица в българския език, заемка от руския език.tsvetko_51
Рейтинг: 1717 НеутралноМалко съм учуден, къде са е скрили видните антиглобалисти от нашия форум, вероятно защото става дума за любимия им Китай, основна опора в епичната борба срещу лошите капиталисти
Иначе какво може да се каже по-въпроса - всичко това е нормален начин за разпространяване на влияние отговарящо на реалната мощ на китайската икономика (въпреки че е изградена на различни и определено спорни принципи) в рамките на сложилите се взаимоотношения в този район на света.
Нека не забравяме, че Китай освен (все още) евтината работна ръка, няма кой знае какви природни ресурси и се налага, да се търсят както пазари за реализация на продукцията, така и по-евтини източници на суровини.
Затова ще инвестират в разни пояси, пътища ( на коприната) и други подобни форми на обвързване, особено с по-близко разположените страни.
tsvetko_51
Рейтинг: 1717 НеутралноМалко съм учуден, къде са е скрили видните антиглобалисти от нашия форум, вероятно защото става дума за любимия им Китай, основна опора в епичната борба срещу лошите капиталисти
Иначе какво може да се каже по-въпроса - всичко това е нормален начин за разпространяване на влияние отговарящо на реалната мощ на китайската икономика (въпреки че е изградена на различни и определено спорни принципи) в рамките на сложилите се взаимоотношения в този район на света.
Нека не забравяме, че Китай освен (все още) евтината работна ръка, няма кой знае какви природни ресурси и се налага, да се търсят както пазари за реализация на продукцията, така и по-евтини източници на суровини.
Затова ще инвестират в разни пояси, пътища ( на коприната) и други подобни форми на обвързване, особено с по-близко разположените страни.
penetrating
Рейтинг: 5559 НеутралноКитай е последователен. Има си цели и ги преследва. Добрата новина е, че все още имаме време да противодействаме на концепцията "един пояс, един път" на президента Си.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertSS
Рейтинг: 2975 ВеселоСега ако Пекин успее да пробута с парите на Пакитата и комунистическата идеология наместо исляма - цена няма да има ...
Роси
Рейтинг: 7887 НеутралноКитайците преследват мюсюлманите в Китай, а правят мили очи на тези в Пакистан. Кога са искрени.