
© Nobel Prize @ Twitter
Създателите и развойчиците на литиевойонните батерии печелят тазгодишния "Нобел" по химия. Това са Джон Б. Гудинаф, М. Стенли Уитингам и Акира Йошино.
Литиевойонните батерии революционизираха живота ни и се използват навсякъде - от мобилните телефони до лаптопите и електроавтомобилите, те могат и да съхраняват енергия, създадена от слънцето и вятъра. Тазгодишните лауреати са положили основните на безжично общество, което не разчита на фосилни горива, аргументират се от Нобеловата академия.
В началото на 70-те Уитингам създава първата функционална литиева батерия в опитите си да проучи свръхпроводниците - той открива енергийно богат материал и го използва, за да създаде иновативен катод в литиева батерия. Той е бил създаден от титаниев дисулфид.
Джон Гудинаф предвижда, че катодът би бил дори по-добър, ако се направи от метален оксид вместо от метален сулфид, и през 1980 г. открива пътя за създаване на по-мощни батерии, замествайки дисулфида с кобалтов оксид.
Акира Йошино стъпва върху катода на Гудинаф и през 1985 г. създава първата готова за търговска употреба литиевойонна батерия. Той успява да премахне чистия литий от нея и да го замести с литиеви йони, които са по-безопасни за работа.
И един рекорд
97-годишният Джон Гудинаф е най-старият Нобелов лауреат на света - роден в Германия, но с родители американци, той завършва докторската си степен в Чикагския университет, а сега е част от Тексаския университет в Остин, САЩ.
Стенли Уитингам е роден през 1941 г. във Великобритания, завършва докторантурата си в Оксфорд, а сега е почетен професор в Щатския университет на Ню Йорк, САЩ.
Акира Йошино е най-младият от групата, завършил докторантурата си през 2005 г. в Университета в Осака, Япония. Сега преподава в Университета "Мейджо".
PisnaMi
Рейтинг: 2252 ВеселоНаграда за откритие, направено преди 50 години!
За да получиш Нобел, трябва дълго да си жив и здрав:)
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 6196 НеутралноДо коментар [#1] от "PisnaMi":
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевДа, трябва да се види дълготрайния ефект от откритието. Между другото, Акира Йошино беше награден това лято и като изобретател на годината от Европейското патентно ведомство, именно заради работата си по литиево - йонните батерии, които направиха революция в електрическите автономни превозни средства, в мобилните устройста и в космическите апарати. В момента, на МКС се извършва смяня именно на батериите. Предвидени са десетина излизания в открития космос.
EU Fighter
Рейтинг: 893 НеутралноДано открият и начин за унищожението им...
charlesdegaulle
Рейтинг: 1581 НеутралноАз очаквам още доста иновативни решения за батерийте. Но тези тримата наистина направиха революционно такова.
Иван K
Рейтинг: 3075 НеутралноДо коментар [#3] от "LiberalToTheBones":
подпис"Дано открият и начин за унищожението им..."
Не за унищожение а за рециклиране.
Slick
Рейтинг: 472 НеутралноТова е велико! Не Грета Т.
neut
Рейтинг: 5380 НеутралноС тези батерии има един проблем - ограничените световни запаси от литий.
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restИначе малка революция в живота на човечеството и заслужена награда за тримата
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2771 НеутралноДа, ама Гретето не може да чака. Срокът й за употреба е много кратък. Навремето социалистическото счетоводство имаше една графа "малоценни-малотрайни". Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)
Quo Vadis?
Рейтинг: 1074 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "neut":
Лития в природата не е малко, просто няма компактни находища
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2771 НеутралноЛоши новини за народите, които живеят над такива залежи. Очаква ги необяснима политическа нестабилност. Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)
realguru
Рейтинг: 2870 НеутралноСега някой трябва да измисли как да се рециклират. Не че не може - могат да се рециклират, но е много скъпо и се хабят толкова ресурси, че обезсмисля използването им в автомобили.
blondofil
Рейтинг: 3484 НеутралноЗа изобретателят на силиконовите цици - кога ще има Нобел?
Свинчуга
Рейтинг: 1709 НеутралноДо коментар [#6] от "arcanum":
Обичам да грухтя и плюскам.Това е велико. Не Доналд Тръмп.
bat_plamen
Рейтинг: 4561 НеутралноЧестито на новите нобелови лауреати.
PisnaMi
Рейтинг: 2252 Любопитно[quote#10:"Един вампир броди из Европа"][/quote]
Лоши новини за народите, които живеят над такива залежи. Очаква ги необяснима политическа нестабилност.
Залежите са в Китай, Русия и Австралия. Кой ще дестабилизираш:)
PisnaMi
Рейтинг: 2252 ЛюбопитноКогато изобрети такива, които могат да се мачкат като естествените:)
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2771 НеутралноЩом казваш... аз не съм енциклопедия. Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)
Molossian
Рейтинг: 1658 НеутралноДо коментар [#3] от "LiberalToTheBones":
Panta rhei....Има начини за рециклиране, за унищожение няма смисъл.
Thrasimedes
Рейтинг: 466 НеутралноСъщността на технологичната революция се състои в разработване на методи за преобразуване на енергия - напр. топлинна в кинетична, кинетична в електрическа и т.н.
Следващата фаза на технологичната революция принеждлежи на разработване на методи за съхранение на енергия. Това е бъдещето.
Molossian
Рейтинг: 1658 НеутралноДо коментар [#1] от "PisnaMi":
Panta rhei....Е, някои предстоящи Нобелови лауреати ще получат оценката си още преди да са станали пълнолетни :)
За наградите в хуманитарните области.
Предимно за мир.
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2900 НеутралноДо коментар [#10] от "Един вампир броди из Европа":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.Чили, Китай, Австралия, Аржентина... треперят от страх
L Glassman
Рейтинг: 466 ВеселоОпа, чиста енергия. От Швеция подсказват къде ще отиде Нобела за мир в петък! Тежък уикенд се очертава за матрьошките във форума! :)
Иван Арнаудов
Рейтинг: 576 Неутрално1. Това са литиево-ЙОННИ акумулатори: не се използва чист литий. За да придобиеш представа, направата на един нормален елемент тип 18650 (който може да тежи 50g и повече) разходва около 0.75g чист литий.
2. Като следствие от горното, Bloomberg изчислява, че дори двойно поскъпване на лития ще повиши цената на Li-Ion акумулаторите с 8%.
3. Литият може да се рециклира.
Проблемът не е с количеството на лития, а с методите му на добиване. Повечето наличен в природата литий е във формата на соли, и за извличането му е нужна много вода. А тъй като почти всичкият литий е в северната част на Южна Америка, където водните ресурси са относително ограничени, консумираната за извличането му вода нарушава други, по-малко доходни дейности като напояване на земеделски площи и свободно растящи гори, с всички социални и екологични последствия от това :( Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.
rwn
Рейтинг: 352 НеутралноДжон Гудинаф е на 97 години и все още продължава да ходи ВСЕКИ ден в лабораторията...
Ето едно много интересно видео с него.
John B. Goodenough on Science, on Learning, on Giving
https://www.youtube.com/watch?v=sVUXh-zF8NY
daskal1
Рейтинг: 4635 ВеселоМалко странно избрана метафора(?) - "Акира Йошино стъпва върху катода на Гудинаф"
Бланш
Рейтинг: 3240 НеутралноНека, батерии си трябват за всичко ;-)
svetla_g1
Рейтинг: 36 НеутралноКато си представя колко време е чакал Гудинаф Нобелова награда, защо трябва да се прибързва с наградата за мир...нека и тя отиде при достатъчно зрял човек, който има реална биография, принос и е трудно да бъде манипулиран отвън и отстрани...
karatista
Рейтинг: 2897 НеутралноС тая склонност на батериите да се палят и да горят неудържимо...
geordgeo
Рейтинг: 1488 ЛюбопитноОткакто преди 6 години подкарах колелото с литиеви батерии (PANASONIC) разбрах какво е да имаш читава батерия. Дотогава се мъчих с оловни акумулатори, ма то си беше мъка, наистина - тежки, слаби, с малко цикли заряд-разряд. Та определено тия учени, споменати в статията си заслужават наградата, промениха света към по-добро място за живеене...
mekarshalev
Рейтинг: 522 ВеселоДо коментар [#24] от "rwn":
ами да, още ходи на работа защото още е гуд инаф :)
deaf
Рейтинг: 3313 НеутралноИма ли възможност някога да създадат батерия за смартфон издържаща поне една седмица зверско използване?
baby shark
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#31] от "deaf":
да, стига да си съгласен да платиш :)
или трявба и да е без пари?
penetrating
Рейтинг: 5947 Весело35 годишна батерия прави чудеса днес :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert