
© Zoubeir Souissi, Reuters
Сайед (вляво) и Каруи в т телевизионен дебат
Извънсистемният, считан за консервативен играч Каис Сайед и медийният магнат със спорна репутация Набил Каруи се надпреварват за президентския пост в Тунис днес.
Надпреварата, която Каруи искаше да се отложи, навлиза в последния си етап месец след като той и Сайед получиха най-добрите резултати и това ги изпрати на балотаж. Тогава бизнесменът още бе в затвора - на 23 август бе арестуван по обвинения за пране на пари и данъчни измами. Датата за произнасяне на присъдата по делото все още не е известна.
Заради обвиненията поддръжниците му твърдяха, че изборният процес в единствената относително стабилна държава, преминала през Арабската пролет в началото на десетилетието, е опетнен и трябва да се отложи.
Днешните избори в страната са вторите свободни президентски от свалянето от власт на починалия наскоро Зин ал Абидин Бен Али. Именно протестите срещу него дадоха началото на Арабската пролет. Днешният вот е предсрочен заради смъртта на доскорошния държавен глава Беджи Каид Есебси.
Изборната комисия на Тунис заяви, че ако Каруи загуби вота, може да обжалва резултата с аргумента, че не му е била дадена възможност за честна кампания.
Сайед, професор по право, който не бе много познат и никога не бе участвал в политиката (подобно на Каруи) взе на балотажа 18.4% от вота, а Каруи - 15.6 на сто. Резултатът им, далеч пред този на останалите 22-ма кандидати, е израз на недоволството от икономическите трудности в последните години.
Който и да спечели, ще получи петгодишен мандат и ще отговаря за въпроси като отбрана, външна политика и национална сигурност.
Президентските избори може да отворят пътя и за коалиционно споразумение между партията на Каруи "Калб Тунес" ("Сърцето на Тунис") и ислямистите от "Еннахда" ("Възраждане"), които спечелиха вота, но трудно ще съставят правителство.