
© Matthew Childs, REUTERS
В Япония - страна, известна с допълнителните часове труд, местният филиал на "Майкрософт" (Microsoft) неотдавна направи експеримент с обратен знак: да се работи по-малко време. И заключението бе, че работната седмица от четири дни е увеличила производителността на служителите на компанията, информира АФП.
През август "Майкрософт Япония" затваряше офисите си всеки петък, предоставяйки допълнителен почивен ден през седмицата на своите 2300 местни служители.
Компанията ограничи и работните срещи до 30 минути и максимум петима участници. Насърчи онлайн контактите пред физическите срещи и размяната на писма.
Резултатът: производителността на служител е нараснала с 39.9 на сто през август спрямо същия месец година по-рано, потреблението на електроенергия е спаднало с 23.1 на сто, а използваната хартия - с 58.7 на сто.
Служителите искат да имат различни модели на труд, подчертава компанията. Тя предвижда да приложи подобна програма тази зима, но без да дава специален отпуск: те ще трябва да използват наличните си дни.
Този опит се провежда на фона на усилията на японското правителство да наложи по-гъвкави модели на труд като работата от вкъщи, работа при частична заетост и предварително обявени графици, за да се избегнат пиковете часове в транспорта.
Подобни инициативи целят да се сложи край на явлението "кароши" (смърт от преработване) и да се насърчи раждаемостта, която бележи спад в страната. При все това прилагането им от местните компании засега е ограничено, отбелязва АФП.
Дон бульон
Рейтинг: 274 НеутралноЧе аз отдавна съм на четиричасова работна седмица в Туитър - цъкъм по половин час на ден и с това си докарвам достатъчно кликания за сложа хляб за Мелания. 8 по половин час - точно 4 часа.
Камараден, обичате ли Уикилийкс? Яз обичам Уикилийкс!comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2205 НеутралноПрез август "Майкрософт Япония" затваряше офисите си всеки петък, предоставяйки допълнителен почивен ден през седмицата на своите 2300 местни служители.
Libertarianism is just anarchy for rich people_____________________
По същото време при евроатлантизма над 50% меринджейския състав са си отпуск целия месец, японците по природа обичат да си бачкат за господаря без отпуск а понякога и без почивни дни с десетилетия,цяло чудо е че са им въвели ден на майстора!
Smoke
Рейтинг: 690 НеутралноАууу, колко еко! Намалили били консумацията на ток с 23%! Мислят за природата :)
Бъдете обаче сигурни, че ако има как да си увеличат печалбите с 5% с цената на увеличение на консумацията си на ток с 500%, те няма да се замислят и за минута!
Александър
Рейтинг: 5 ЛюбопитноАко се съумее да се увеличи продуктивността, защо пък да не се намали и работната седмица ?
penetrating
Рейтинг: 5734 ВеселоИзлиза, че досега през петия ден си клатят краката :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertanonim440
Рейтинг: 2356 НеутралноТова е кражба на българско ноу хау, защото тук петък е ден на майстора и не се бачка особено.
Веселин Дечев
Рейтинг: 1904 НеутралноДо коментар [#5] от "penetrating":
В Русия съм! В Русия съм!Ем много ясно!
Graf
Рейтинг: 1539 Неутрално"И заключението бе, че работната седмица от четири дни е увеличила производителността на служителите на компанията, информира АФП."
Ecrasez l’infâmeДобро утро за експериментаторите...
От средата на 20 век се знае, че ефективно използваното работно време е около 30 часа седмично. Другото е измама и за двете страни по вица от соца. Едните лъжат че работят, а другите - че им плащат.
Веселин Дечев
Рейтинг: 1904 НеутралноА нали механизация,автоматизация, изкуствен интелект??
В Русия съм! В Русия съм!Защо още се налага да се работи същата продължителност???
хм
Рейтинг: 1005 Неутралновсе едно пък се върши някаква реална работа от офисния планктон в голямата корпорация :0
vassilun
Рейтинг: 4371 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "Smoke":
Лошо ли е една компания да увеличи печалбата си с 5%? Ако на Вас Ви увеличат заплатата с 5%, ще протестирате ли?
penetrating
Рейтинг: 5734 ВеселоДо коментар [#7] от "Веселин Дечев":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert:)
Аз
Рейтинг: 404 НеутралноИнтересно - в статията се говори за намаляване на дните, а не на часовете. Според мен има по-голяма вероятност служителите да са си свършили работата в допълнителни часове в тези 4 работни дена(започвали са по-рано и са приключвали по-късно), отколкото да са работили по-бързо.
султана глаушева
Рейтинг: 328 НеутралноЯпонец идва на посещение в БГ при фирма, с която си партнират. Произвеждат едни и същи неща и едни и същи количества. Заприказвали се, нашият го пита колко хора работят във фирмата. “Десет” отговаря японеца и задава същия въпрос. Нашият се засрамил да каже, че са 110 и излъгал, че са 11. На сутринта японецът идва на закуска със закъснение, подути очи, огрухн и казва:”Цяла нощ не можах да спя, мислих, мислих и не можах да измисля. Какво прави единадесетия във вашата фирма?”
Мърфи е оптимист!Наздраве за производителността на труда!
tsvetko_51
Рейтинг: 1893 НеутралноБил Гейтс е умен човек и той, а и неговите управляващи знаят, че доволните хора правят много повече от хората гледащи календара и часовника.
И още нещо, приказките за ББД ( безулсовен базов доход) не са нито от добро сърце или социален повик - просто производството и производителността си вървят нагоре и за да няма масови безработици, гладни и недоволни, които да създават революционни ситуации и до това ще се стигне.
Просто Бил Гейтс изпреварва времето, не за пръв път впрочем.
Yulian Evtimov
Рейтинг: 434 НеутралноВ Юта, САЩ, преди 20-на години, за държавните служители, имаше експериментален модел - 4 дневна работна седмица с 10 часов работен ден. Така се пази изискването да не се нарушава общата часова заетост, но в същото време всички бяха много доволни - работещите в държавната администрация имаха +1 ден почивка, а тези, които трябваше да отидат при тях, но им съвпадаше работното време, можеха да отидат в тези 2 допълнителни часа. Мисля, че заради големия брой болнични в държавната администрация бяха експериментирали, но се оказа, че е добър вариант и си мисля, че остана за дълго след това...
The man on the Moonivanpopov
Рейтинг: 2299 НеутралноА отпуск, по КТ, не се ли полага?
P̩̻̞̞̺̪͉̙̘̻̩̪̻̘̻͈̲̙̝̝̳̠̪̠͈͈̱̞̟̩̅͆̍̍̿͆͆͆̅̅̿̎̍̅͆̅̍̿̍̚͟͞͞͞͞͞ō͈̩̱̟̳̘̘̺̩̞̞͉̱̟̘͇͉͉͈̠̱̠͈̻̙͇͈̙̟̝̺̝̘̩̺̅̅̅̄̄̿̄̍̚͟͟͟s̠̞̞̱̳̟͈̳̪̻̩̪̳͉̝̝̠̘̘̳̲̠̝̙̪̺͉̳̞̝̟̄̎͆̎̅̍̿̍̎̅̚͟͟͟s̪̲͇̟̝͉̙͈̝̟̲̟͉̪̙̲̝̱̻̘̙̿̿̎̍̎͟͟͟͞͞͞u̲̘̱̳̟̝̞͉͈̺̞̠̻̟̟̿̅̍̅̿̿̿̚̚m̝̘̙̟̳̝̞̝̳̠̙̺̘̪̎̅̅
Рейтинг: 8 НеутралноИнтересната новина за Майкрософт е отпреди две седмици, спечелиха договора за JEDI(Joint Enterprise Defense Infrastructure) за 10 милиарда. Ако не бъркам, беше за десет години и не е толкова много, но новината е, че отвяха Амазон и се утвърдиха, като единствените им конкуренти в "Облака".
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица. За да видите коментара кликнете тук. Пълен текст на коментара: И, да, и за това безчинство и нагло и брутално престъпление Борисов е лично и персонално отговорен. Назначенията са негови, гласовете са негови, "политиката" е водената от него вече десетилетие.Мисля, че имаше и проблеми с намеса на Тръмп и се очакваше Амазон да обжалват или нещо подобно.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 1667 НеутралноТова е отдавна известна максима, по-краткия работен ден увеличава производителността. Но за доста хора е трудно да зацепят. Като нищо една фирма с добра организация и 4дневна работна седмица с по 5 часа работа на ден, може да се окаже по-продуктивна от такава с 5дневна с по 8-9 часа където 1 час е за цигари и кафе, 1 час за приказки, 1 час за помоткване и цъкане в интернет и още 1-2 часа се губят заради умората и това че човек не си дава зор щото го чака дълъг работен ден.
frisky
Рейтинг: 303 НеутралноДо коментар [#19] от "Billy Pilgrim":
Да се знае: https://www.24chasa.bg/mnenia/article/7729679Абсолютно си прав, наблюдавам го всеки ден, включая себе си.