
© Pablo Sanhueza, Reuters
Протестите в страната продължават вече три седмици.
Чилийският президент Себастиан Пинера обяви вчера, че подготвя проект за промени в конституцията, приета по времето на диктатурата на Аугусто Пиночет (1973-90) - едно от исканията на демонстрантите, които протестират от три седмици срещу политиката на правителството, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Смятам, че конституционните промени са легитимни и ще ги обсъдим, затова ще подготвим проект за промяна на конституцията, заяви президентът в интервю за в. "Ел Меркурио". По думите му предвидените поправки включват по-добро дефиниране на правата на личността, прецизират задълженията на държавата и учредяват по-добри механизми за гражданско участие.
Няколко дни след встъпването в длъжност на Пинера през март 2018 г. неговото правителство обяви, че няма да допусне обсъждането на законопроекта за модификация на конституцията, внесен в Конгреса от предшественичката му, социалистката Мишел Бачелет, който кодифицираше неприкосновеността на човешките права, правото на здравеопазване и образование и равното заплащане на труда на мъжете и жените.
Президентът уточни, че новият проект ще бъде обсъден едновременно с този на Бачелет и че ще може да бъдат направени и други предложения. Протестите, които започнаха на 18 октомври заради повишаването на цените на метрото, впоследствие се насочиха срещу социалното неравенство в образованието, здравеопазването и пенсиите, но протестиращите също така искаха и учредително събрание за промяна на конституцията.
След диктатурата основният закон е претърпял над 200 модификации в над 40 членове, напомни президентът. Промените трябва да бъдат подложени на дебати в Конгреса. Местни референдуми по темата ще бъдат организирани в началото на декември в повечето общини в страната.
grayeagle
Рейтинг: 752 НеутралноПо Латинска Америка питате Кадринка Кадринова. Те ще Ви сведе със старите , подривни термини, как "народът" се вдигнал, как "народът" не може постарому и т.н. Но, не "народът" изпочупил и подпалим метростанциите/ да 10 стотинки отгоре/, а някакви други хора, но и те били прави. А после "народът" започнал да чупи витрини и да краде, но това хем е малко лошо, но е много добре. После ще Ви обясни, как всички прослойки в Чили жадуват промяна, но най -вече "народът и интелигенцията". Врагът е ..........Пиночет и корпорациите . Пиночет е отдавна умрял, а още по- отдавна извън властта, а корпорациите били местни. Чили го чакат "светли"/т.е. реално мрачни/ бъднини. Ние добре знаем , че "народът" не прощава на народа, а левите в Латинска Америка са суперкомпетентни/справка Аржентина/.
Virgin
Рейтинг: 740 ЛюбопитноКога левите са управлявали в Аржентина?
Peen40
Рейтинг: 350 НеутралноДо коментар [#2] от "Virgin":
От Хуан Перон насам,с малкото изключение Карлос Менем.
balgariez
Рейтинг: 318 НеутралноДевизът на всички леваци е : "Да отнемем и поделим!"
А който е против- гилотината, Гулаг, "Народен съд" ...
Virgin
Рейтинг: 740 НеутралноОт Хуан Перон насам левите са управлявали 6 години.
Останалото са години на управление на военните хунти или на десницата.
За разлика от стабилния Уругвай, който се управлява предимно от левицата.