
© Hannibal Hanschke, REUTERS
Експериментът е бил проведен при пълна дискретност. От 2016 до 2018 г. две камери за наблюдение са били инсталирани в лондонския квартал "Кингс Крос" и без предупреждение сканирали лицата на минувачите, което позволява тяхното идентифициране и проследяването на тяхното придвижване.
Използването на тази нова технология близо до няколко доста натоварени гари в Лондон, разкрито това лято от в. "Файненшъл таймс", засили споровете около нея в една демокрация, в която употребата ѝ все още няма правна рамка. Компанията, натоварена с видеонаблюдението в района, заяви, че е действала "единствено с цел да помогне на полицията да предотвратява и разкрива престъпления в квартала", но не и за търговски цели.
Британският надзорен орган за защита на личните данни, Службата на комисаря по информацията, обаче се сезира за случая. Той започна разследване и изрази безпокойство от нарастващата употреба на лицевото разпознаване, което позволява сравняването на заснетите от видеонаблюдението лица с бази данни. Този случай не е изолиран и асоциацията "Биг Брадър Уоч" осъди "епидемията", която се наблюдава от търговски центрове в Манчестър и Шефилд до музей в Ливърпул.
Определяно от някои за напредък в областта на сигурността, лицевото разпознаване е критикувано от други, че посяга на основните права.
"Подложен на насилие"
Ед Бриджис, на 36 години, очаква с нетърпение разглеждането на жалбата си на втора инстанция във Висшия съд в Кардиф: той съди уелската полиция за това, че е използвала спрямо него тази технология, докато е правел покупки за Коледа през 2017 г. и при демонстрация миналата година. Това е първото подобно дело пред британското правосъдие.
Полицията е действала в рамките на разрешени и добре обозначени с предупредителни табели тестове. Служителят на Кардифския университет обаче заяви пред "Франс прес", че се е почувствал "подложен на насилие, ограбен": "Това са моите данни! Също както не разкриваме паролите си и не публикуваме онлайн банковите си декларации, имаме правото да очакваме, че ще спазват личната ни неприкосновеност, и държавата трябва да гарантира това право, а не да го нарушава."
Според адвоката на Бриджис, Меган Гулдинг от правозащитната организация "Либърти", лицевото разпознаване поражда сериозен риск от "автоцензура" на гражданите, спрямо които се използва толкова напреднала технология за наблюдение.
Въпреки това според поръчано от Службата на комисаря по информацията проучване тази практика се ползва с широка обществена подкрепа, като над 80 процента от анкетираните подкрепят използването ѝ от полицията.
"Целеви" списък
Когато прибягва до лицево разпознаване, полицията се базира на "списък за наблюдение" на издирвани хора. Камерите за наблюдение предават чертите от лицата на минувачите в цифрова версия, която се сравнява с данните от този списък. Ако "процентът на сходство" е достатъчно висок, се прави проверка.
В случая с Ед Бриджис Висшият съд в Кардиф отхвърли жалбата му на първа инстанция с аргумента, че списъкът за наблюдение е достатъчно "целеви", тъй като съдържа имената на "хора, заподозрени, че са замесени в престъпления", и че жалбоподателят не фигурира в него.
Елизабет Дънхамн от Службата на комисаря по информацията обаче заяви, че решението не оправдава произволната употреба на технологията, и призова властите да "забавят" нейното развитие и да изчакат създаването на ясна рамка за тези практики.
В Лондон има изключително благодатни условия за използване на лицево разпознаване, тъй като в града има 420 хил. камери за наблюдение, става ясно от проучване на американския мозъчен тръст Институт "Брукингс" от 2017 г. - това поставя Лондон на второ място по камери за наблюдение след Пекин с 470 хил.
Полицията проведе няколко теста в британската столица. Дара Мъри, специалист по правата на човека в Есекския университет, определи методологията на органите на реда като неадекватна: "Хората, които отказваха да участват, които прикриваха лицата си, бяха третирани като заподозрени и полицията ги задържаше и им искаше документите."
Тази технология представлява най-вече "истинска фундаментална промяна в баланса на силите между държавата и гражданите", каза Мъри пред "Франс прес". "Основният въпрос е дали става дума за легитимна намеса или незаконно нарушаване" на личния живот.
Изразявайки съгласие със Службата на комисаря по информацията, Мъри настоява за приемане на правна рамка, за да може да се контролира употребата на технологията. "Ние си имаме работа с лицево разпознаване от първо поколение, което се използва за идентифицирането на хора с известна самоличност, но следващото поколение ще може да разпознава и хора с неизвестна самоличност", каза той.
hope
Рейтинг: 3689 НеутралноПредлагам първо да видите дали имате коментари под тази статия и тогава да пишете....
12 години стигат! София има нужда от промяна.https://www.dnevnik.bg/sviat/2019/11/01/3985633_kitai_instalira_v_metroto_sistemi_za_razpoznavane_na/
MPetr
Рейтинг: 1466 НеутралноЦялата ивица Газа е с AnyVision ..израелската система, дето я купиха... ...... Сега САЩ.....правят опит да ги легализират, иначе от 3 години си бачкат яко..... https://boingboing.net/2019/11/16/microsoft-hires-former-ag-eric.html
P̩̻̞̞̺̪͉̙̘̻̩̪̻̘̻͈̲̙̝̝̳̠̪̠͈͈̱̞̟̩̅͆̍̍̿͆͆͆̅̅̿̎̍̅͆̅̍̿̍̚͟͞͞͞͞͞ō͈̩̱̟̳̘̘̺̩̞̞͉̱̟̘͇͉͉͈̠̱̠͈̻̙͇͈̙̟̝̺̝̘̩̺̅̅̅̄̄̿̄̍̚͟͟͟s̠̞̞̱̳̟͈̳̪̻̩̪̳͉̝̝̠̘̘̳̲̠̝̙̪̺͉̳̞̝̟̄̎͆̎̅̍̿̍̎̅̚͟͟͟s̪̲͇̟̝͉̙͈̝̟̲̟͉̪̙̲̝̱̻̘̙̿̿̎̍̎͟͟͟͞͞͞u̲̘̱̳̟̝̞͉͈̺̞̠̻̟̟̿̅̍̅̿̿̿̚̚m̝̘̙̟̳̝̞̝̳̠̙̺̘̪̎̅̅
Рейтинг: 163 НеутралноЯ да видим икспертити как ще се изкажат?
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица. За да видите коментара кликнете тук. Пълен текст на коментара: И, да, и за това безчинство и нагло и брутално престъпление Борисов е лично и персонално отговорен. Назначенията са негови, гласовете са негови, "политиката" е водената от него вече десетилетие.****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
blondofil
Рейтинг: 2098 НеутралноИ кво да не би да са заловили някой от 14- те критици на Путин убити на британска територия. Британците си бъркат целенасочено в носа, като стане въпрос за тези убийства
Аскет
Рейтинг: 891 НеутралноПри капитализма слежката е повсеместна.
Да си припомним как др. Обама слухтеше др. Меркел.
Съветвам по-младите другари да се запознаят с труда на др. Оруел "1984" където се описва капиталистическата действителност.
PisnaMi
Рейтинг: 1588 НеутралноТова е част от бъдещето, все едно дали ни харесва.
MPetr
Рейтинг: 1466 НеутралноКаква новина, може да е това се чудя..... То от 4 години е индустрия масова..... Само 4 производителя на видеонаблюдение с лицево разпознаване, правят годишен приход повече 2,6 милиардa долара - Hikvision, Dahua и Axis, Anyvision ....... Ама щом за "Дневник" е новина..........убаво...
puknatastotinka
Рейтинг: 1150 ВеселоЧаршафите и бурките ще превземат света накрая...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Корки
Рейтинг: 2390 НеутралноГолемите градове ще бъдат приведени до нивото на кварталче, където бабите знаят всичко и всеки.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.cvz19584875
Рейтинг: 345 НеутралноДобре дошли в новия комунизъм, дори съда е на тяхна страна, а хората блеят ли блеят, все едно нищо не е станал. Днес това, утре чип на г..а, да живее новия комунизъм.
Rex
Рейтинг: 1076 НеутралноДругарко Кокошкова, а да сте чели Анимал Фарм където се описва социалистическата действителност и лично другарите Ленин и Сталин като прасета ?
pet_fire
Рейтинг: 4760 НеутралноДо коментар [#8] от "Marin Petrov":
+++++++++
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Radosveta Koleva
Рейтинг: 2307 Неутрално'Компанията, натоварена с видеонаблюдението в района, заяви, че е действала "единствено с цел да помогне на полицията да предотвратява и разкрива престъпления в квартала", но не и за търговски цели."
Естествено, че полицията и само единствено тя трябва да използва тази технология. За търговски цели е недопустимо.
И в крайна сметка един полицай не правили подобно нещо на улицата или колегите му, когато преглеждат записи. Протестите са неоснователни. Целевия списък се сравнява с базата данни от разпознаването и така... какво толкова страшно има, все едно някой ще започне да следи всеки човек с някаква "по-дълбока" цел. А, досега как е оцеляло и развило обществото без подобни похвати?
Но много по-бързо и сигурно могат да се отсеят лицата, които ги издирват.