
© Associated Press
Сръбският президент Александър Вучич.
Споразумение за парнтньорство с НАТО, скандал с руски шпиони, износ на оръжие за Украйна в разрез с интересите на "братска" Русия и само дни по-късно - американски обвинения за засилено руско влияние от половин десетилетие... На сръбския президент Александър Вучич не му е лесно.
Вучич отива утре при руския си колега Владимир Путин за трети път тази година след два скандала, поставили под въпрос точния смисъл на клишето "традиционни връзки между Белград и Москва". Това става в деня, когато в Лондон се събират лидерите на НАТО на сложна среща за състоянието и бъдещето на съюза.
Сърбия все повече изглежда притисната между чука и наковалнята и докато и двете страни изпращат сигнали, че е по-добре да работи с едната от тях, един от експертите, които "Дневник" потърси, за да обясни този процес, смята, че залогът включва и съдбата на още едно клише: "Сърбия е неутрална държава".
Кой кого шпионира
След видеозапис, замесващ ГРУ в шпионаж в армейските среди, Вучич обяви: разкрита е руска шпионска операция, Путин не нае за случая, а политиката на Белград към "братска и приятелска" Русия няма да се променя. Попитан дали ще повдигне темата в Москва, Вучич допусна, че Путин сигурно ще има и свои теми.
Държавният департамент на САЩ изрази загриженост заради случилото се. Негов говорител призова Белград да разследва инцидента. Дни преди това Сърбия подписа важен документ за партньорство с НАТО. Стъпката стана повод анализатори да изтъкнат, че Москва може да изпраща ракетни комплекси С-400 за съвместно учение, но страната работи по-интензивно с членки на НАТО.
© Associated Press Такъв скандал не бе разтърсвал Белград от 2002 г. Тогава вицепремиерът Момчило Перишич (началник на щабана югославската армия към 1998 г., откогато е снимката) бе хванат при среща в покрайнините на столицата с Джон Нейбър, смятан за агент на САЩ. Военна полиция пазеше Нейбър в продължение на 15 часа, заедно с Перишич и още двама сърби, а на всички бяха повдигнати обвинения в шпионаж. Тогава американски медии отбелязаха, че арестът на Нейбър е сигнал към премиера (убит почти година по-късно в Белград) Зоран Джинджич да внимава в отношенията със САЩ - въпрос, по който Джинджич бе в конфликт с контролиращия армията президент Воислав Кощуница.
Почти по същото време сайтът ArmsWatch разпространи информация, която подхванаха и руските медии. Оръжия от завода "Крушик" във Валево се озовават както у "Ислямска държава", така и при сражаващи се срещу донбаските сепаратисти. Източна Украйна е само една от многото сенчести дестинации на сръбския експорт, но информацията не е благоприятна нито за Киев, нито за Белград, нито за Москва. Освен това неотдавна анализатори на интернет обсерваторията на Станфордския университет показаха, как руснаците "вграждат" в дневния ред на медиите именно подобни тези за наличието на източноевропейско оръжие у ислямистите.
Сътрудничество и надпревара
Името на България се появи и в двата случая. За аферата "Крушик" писа и български журналист, а в Белград депутатът Милован Дрецун свърза шпионското видео със София. Сред експерти преобладава схващането за връзка със западна (не българска) служба, целяща да припомни: топлите чувства между управляващите в Москва и Белград не са безусловни, а често, далеч от камерите, дори не са топли. Има и още една хипотеза: журналистът Христо Грозев от разследващата група "Белингкат", разпознал руския агент, допуска намеса на сръбската Агенция за разузнаване и сигурност (БИА) заради недоволство, че че известното с инициалите ГРУ руско военно разузнаване използва Белград за операции като опита за преврат в Черна гора.
"Мисля, че е очевидно, че Русия просто използва Сърбия като средство за разширяване на влиянието на Западните Балкани," каза Майкъл Карпентър, старши директор на центъра "Пен Байдън" за дипломация и глобален анажимент. Той е бивш заместник.-помощник-държавен секретар в Пентагона, отговарящ за Русия, Украйна, Балканите и контрола над конвенционалните оръжия. "Сърбите трябва да разберат, че Русия няма проблем да шпионира партньорите си и да корумпира правителствата или бизнес общностите им, защото така работи външната политика на Кремъл," обясни той в писмени отговори на въпроси на "Дневник". В резултат "Вучич е, често казано, в трудна позиця, защото Европейският съюз не е точно поддръжник на интеграцияга на Сърбия, а Кремъл упражнява натиск" върху Белград.
Душан Янич, директор на белградския Форум за междуетнически отношения, е на друго мнение. "Мисля, че [скандалът] беше създаден от руснаците," каза Янич за "Дневник". "Русия не е доволна как се развиха при Вучич последните моменти в сръбската външна политика."
"Вярвам, че сега на всички е ясно, че въпреки повърхностното впечатление, че отношенията между Москва и Белград са хармонични, документираната на записа офанзивна разузнавателна активност разваля картината," обясни Драган Шутановац, бивш министър на отбраната, до миналата година оглавявал Демократическата партия (лидери са били Зоран Джинджич и Борис Тадич).
© Associated Press Президентите на Русия и Сърбия, Александър Вучич и Владимир Путин, в Белград, 17 януари 2019 г.
Според Шутановац скандалът "не е нищо ново", но е част от тенденция, която и двамата сръбски събеседници на "Дневник" свързват с желанието на Вучич за сделка с Косово: "От момента, в който руската страна се отказа да поддържа какъвто и да било договор между Белград и Прищина и зае твърда позиция, основана на (резолюция на Съвета за сигурност на ООН) 1244, се виждат акции с упражняване на "мека сила", съпътствани по правило и от дейност на разузнавачите. Въпросът обаче е дали става дума само за събиране на информация или в дъното има много повече и се има предвид дори кадруване в системата за сигурност на Сърбия, но и за сплашване. Времето ще покаже."
Белград е на кръстопът и то не от вчера. Русия, Западът, Централна Европа, Китай, Турция, Персийския залив не са скривали интереса си най-малкото да работят с него, но и внимателно да го наблюдават. Днес, смята Янич, за последното има много конкретна причина. "Шпионажът е наистина добре развит тук. Всяка сериозна страна, която иска да бъде главен играч на международната сцена, прави нещо в Сърбия. Въпросът не е че Сърбия е лидер тук, а че има много недовършени въпроси в и около нея – Косово, Босна и Херцеговина. Все още не си е променила иинституциите от 90-те години насам. Не сме истински демократична многопартийна страна."
И двамата експерти оценяват ролята на София нееднозначно. "Неотдавна България се оказа в сходна ситуация, когато изгони руски граждани, нерегламентирано действали отвъд юрисдикцията си. Регионът е в светлината на прожекторите и е трудно да се повярва, че която и да било страна е просто пасивен наблюдател," смята Шутановац, съветвайки да не се обръща прекалено внимание на Дрецун.
"Не съм сигурен, че България е в играта," каза Янич. "Но България е част от НАТО. Наблюдава какво се случва в Косово и в Северна Македония. В странна ситуация сме: сътрудничество и надпревара." Алиансът работи и по мерки срещу Русия на Балканите, а "България е част от НАТО. За да намалиш влиянието на Русия, трябва да можеш да го очертаеш."
Оръжия за Украйна - Русия няма да е доволна
Информацията за пътищата на сръбските оръжия не е нова, но раздвижи политиката в Белград. След историята за попадналите в Йемен Александър Обрадович - ИТ експерт във фабриката, подал информацията към "Армсуоч" и други издания - бе арестуван. За мини, използвани в Донбас от армията в Украйна, обаче не бе се говорило.
Вучич отхвърли възможността те да са се продавали на украинци като краен потребител; в продажби от "Крушик" може да са участвали украинци, но Сърбия ги предупредила да няма "реескпорт за Украйна". Вътрешният министър на отбраната Небойша Стефанович каза друго: Сърбия не е изнасяла оръжия за Украйна, а и да го е правила, не е незаконно. За Киев твърденията са "режисирана провокация", "безпрецедентен опит да се дискредитират властите в Сърбия и Украйна".
© Associated Press Сърбин протестира в Белград срещу американската политика в Сирия и Украйна. Износът на сръбски оръжия за Украйна повдигна и у ястреби въпроса доколко безусловни са симпатиите и подкрепата на Белград за Москва - Сърбия бе по-известна с доброволците, сражаващи се на страната на сепаратистите, а не с оръжия за силите на Киев.
Ако Украйна е станала крайният потребител, смята Душан Янич, не би било възможно "без знанието на Вучич. Ако сръбските власти не знаят, има нещо объркано на върха на държавата." Неизвестните обаче са много - в контролираната от армията компания може да има разногласия, а интереси в отбраната имат и опозиционни сили. Разпадането на Югославия е благодатно за износ на оръжия, а сериозната бизнес мрежа се използва оттогава; при Вучич инвестициите в бизнеса просто нараснаха. Според авторитетното списание "Неделник" сегашният удар срещу този износ идва от Москва. Янич е съгласен: "Крушик може да е случай, с който Москва иска да покаже на Белград, че не е лоялен приятел."
Информацията, добавяща Донбас в картинката, очертана с помощта на българската журналистка Диляна Гайтанджиева (същата, която писа, че българско оръжие е открито в складове на ислямисти в Сирия), може би просто съвпада с руско-американското противопоставяне в Сърбия, а и гневът на опозицията в Белград се фокусира повече върху близкоизточния износ (с предполагаемото посредничество на бащата на вътрешния министър Небойша Стефанович), отколкото върху украинския.
© Скрийншот, YouTube На този стоп кадър от видеоклип от юни 2017 г. се виждат, отдясно наляво, сръбският президент Александър Вучич, престолонаследникът на Абу Даби шейх Мохамед бин Зайед и, зад гърба на шейха, живеещият в ОАЕ палестинец със сръбски и черногорски паспорт Мохамед Дахлан. След началото на аферата "Крушик" съпредседателят на опозиционната Партия на свободата и справедливостта (ССП) Мариника Тепич повдигна въпроса за връзките между Вучич и Дахлан, бивш лидер на палестинската "Фатах", и ролята му в износа на оръжия за Обединените арабски емирства.
Информацията на Обрадович за оръжейния бизнес в страната обаче показа, че Сърбия сама служи на собствените си интереси в отбраната. Това е деликатно положение за Русия, чиито ходове в сектора могат да са силно козметични, ако се съди по думите на Драган Шутановац. "Русия схвана, че ѝ е по-лесно и евтино да упражнява влиянието си чрез маркетингово свързване със сръбската армия, отколкото да инвестира средства чрез дарения за подобряване на качеството на живота, образованието, здравето, комуналните услуги... Въпреки че маркетингът и пиарът са изобретени на Запад, в Сърбия се практикуват по-добре от Русия, отколкото от ЕС или САЩ. В този смисъл трябва да се гледа и на безпредметното разполагане на С-400 в Батайница."
Между НАТО и Русия (но не само)
"Сърбите не са малките руснаци," написа преди време бившият дипломат, днес изследовател Вук Вуксанович. Тази фраза издържа проверката на времето. Два месеца след като китайски полицаи пристигнаха в Белград, китайски войски участваха за пръв път в сръбско учение; а Китай междувременно получава много по-добри позиции в сръбската икономика. Белград подчертава близостта си и с Анкара, а тези дни възможност за по-дълбоко сътрудничество в сигурността притесни активисти.
И САЩ, и Русия обаче дават сигнали, че Сърбия се накланя към другата страна (подминавайки въпроса дали в Белград виждат само две страни). В доклад, цитиран наскоро от "Свободна Европа", се подчертава, че Сърбия се е сближила с Русия, откакто Вучич е на власт. Руски медии пък реагираха гневно на скорошното споразумение с НАТО и с твърдения (добре познати в България), че "народът не иска това".
Повод за този гняв бе, че Сърбия прие в началото на миналия месец Плана за действие за индивидуално партньорство (IPAP) за 2019-2021 г. с аргумента, че дава възможност за сътрудничество там, където има "общи интереси". Това е механизъм за страни без амбиции за членство, но работещи с Алианса. Дава възможност за тясно сътрудничество в отбраната и сигурността, в защита на данните, планирането на реакции при извънредни ситуации, науката, околната среда.
© Associated Press Протест за годишнината от началото на бомбардировките на НАТО, март 2019 г.
Това не е "обвързване" с НАТО, но е от полза за Сърбия; в противен случай тя нямаше да участва в редица дейности на Алианса. Сръбските власти обаче все по-често изтъкват "военната си независимост". Вучич изненадващо поиска до 15 февруари (юбилей от възстановяването на сръбската държавност), да е одобрена декларация за "военен и политически неутралитет". Защо би била необходима такава стъпка, питаха експерти в Белград.
Преди година в разговор с "Дневник" Янич каза, че Сърбия е под натиск да задълбочи връзките с НАТО, отваряйки врата за членство. Днес, попитан дали смята, че този натиск над страната, спомняща си бомбардировките от 90-те години, се е увеличил, той отговаря утвърдително, добавяйки, че Русия действа в обратната посока: "Сърбия е на кръстопът, пред ултиматум да не сътрудничи с НАТО, да развие пълна военна неутралност и проруска ориентация". Ако Вучич каже "Не!", Москва "може да организира политическите сили и да поеме контрола над властта" без него и само тя може да го направи. Важна е "краткосрочната цел (на Русия) да постигне нещо преди изборите в Сърбия, да натисне Вучич и да получи гаранции, че Белград ще отложи разговорите за НАТО и интеграцията".
Майкъл Карпентър не е съгласен: "Мисля, че това е напълно невярно. Никой от познатите ми в НАТО не оказва натиск за членство на Сърбия, нито трябва да го правят. Сръбската неутралност е съвсем нормална и НАТО трябва да я подкрепи."
В разгара на напрежението между Белград и София заради коментарите на Дрецун министърът на отбраната Александър Вулин обясни, че за разлика от България Сърбия е свободна да избира и приятелите си, и враговете си. А дали Москва, Вашингтон и Брюксел мислят така?
Засега, съдейки по реакцията на външния министър Дачич след заплахата от американски санкции заради С-400, възможният отговор към всички е: "Не сме глупави и знаем кое е позволено." Колко дълго обаче този отговор ще се приема и на трите места?
Според Майкъл Карпентър, "ако ЕС (и САЩ) бяха малко по-ангажирани в това да окуражават процеса на реформи в Сърбия, натискът от Русия щеше да по-малко успешен."
4ort
Рейтинг: 2412 Неутрално"..... На сръбския президент Александър Вучич не му е лесно."
............
На всеки хванал се с Жужето не му е лесно.
Справка: Венецуела, КНР Сирия и Монголия!
Рим
Рейтинг: 2001 НеутралноПроруските мутри от "герб" вчера са пуснали ЗА ВТОРИ ПЪТ руснаци с оръжие в небето над България! Цялата върхушка на герб е изградена от национални предатели!
ДЕМОКРАТИ ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯСрам!
https://www.mediapool.bg/rusiya-dostavi-boini-helikopteri-na-sarbiya-s-polet-nad-bulgaria-news300913.html
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Николай Бучков
Рейтинг: 3568 РазстроеноИма върху какво да се замислим....докато ние слабеем , другите дебелеят и си защитават интересите !
sbaleev
Рейтинг: 617 НеутралноСърбия е между чука и наковалнята и скоро ще бъде начукана много яко и от Тръмп и от Путин!
Така става, когато искаш да седиш на два стола едновременно..
Vova Josei-ki
Рейтинг: 1689 Разстроено"Името на България се появи и в двата случая."
Има ли заподозряно проруско мекере, няма начин България да не се появи!
(И пак друг ще ни е виновен!)
Да вярваме на истината
Рейтинг: 3262 НеутралноДо коментар [#4] от "Николай Бучков":
И като как слабеем?!
Експортът на българският ВПК тази година ще е за около 1,8 милиарда долара Очевидно започна модернизацията на армията. Защитавали си интересите фалиралата Сърбия.
Да вярваме на истината
Рейтинг: 3262 НеутралноДо коментар [#6] от "Vova Josei-ki":
В този случай се появяване като НАТИ, не като Русия.
nmn58592067
Рейтинг: 370 НеутралноНа два пъти депутатите на ДСБ гласуваха за „върхушка на герб“ при избирането на правителство на България.
ДПС и БСП никога не са гласували за Тиквоний.
До коментар [#2] от "Рим":
nmn58592067
Рейтинг: 370 НеутралноНа два пъти депутатите на ДСБ гласуваха за „върхушка на герб“ при избирането на правителство на България.
ДПС и БСП никога не са гласували за Тиквоний.
До коментар [#2] от "Рим":
дерибеев
Рейтинг: 3833 ВеселоТехните отношения сложни пък ползват небето на И.Василев и шепа да си менкат ракети и хеликоптери
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васlz2
Рейтинг: 2894 НеутралноНещо напоследък не върви старата сръбска политика, да цоцат и от "едните и от другите"! Май и "едните и другите" искат да я сапикясват, та най-после ще и излезе късмета, за който работят дъъълги години!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Vova Josei-ki
Рейтинг: 1689 ЛюбопитноДо коментар [#8] от "Да вярваме на истината":
И какво беше казал ПРЕДСТАВИТЕЛЯ на Русия в НАТО (Мисля че беше Рогозин)???
"България е Троянския кон на Русия в НАТО!"
И каква беше реакцията на ВЪРХУШКАТА в България?
ЗАКОНОВО ПОЗВОЛИХА ПРОДАВАНЕ НА НЕДВИЖИМОСТ НА РУСНАЦИ В БЪЛГАРИЯ!
Апропо...
В Парк "Росенец" има пристанище принадлежащо към рафинерията край Бургас.
С какъв статус е това пристанище, и с какви странични дейности се занимава? Как са регламентирани?
uq
Рейтинг: 1615 НеутралноАз от кога разправям, че сърбите се заиграват с Русия докато има полза и колкото да плащат запада, дойде ли те да направят нещо, се дърпат. Не са толкова тъпи, добре помнят как живееха теми как останалите соц страни, които бяха с Русия
uq
Рейтинг: 1615 НеутралноДо коментар [#13] от "Vova Josei-ki":
За Росенец си прав, другото са глупости
tos_buratino
Рейтинг: 801 НеутралноДо коментар [#3] от "Hawaii":
Е друго си е когато младото, не стига, че го таковат, ами и то плаща масрафа. За една съседна държава говоря, дето даде 3 млад за едни самолети, които може да дойдат през 2023 год. А злите езици говорят, че обучението на българските пилоти ще завърши през 2024 год.
uq
Рейтинг: 1615 НеутралноДо коментар [#16] от "tos_buratino":
Ти ли си злите езици? Щото така изглежда....
simval
Рейтинг: 1119 Неутрално" ... топлите чувства между управляващите в Москва и Белград не са безусловни."
Аз не зареждам в Лукойл.Естествено, че не са безусловни.
Чудя се, въобще, какви "топли чувства" са възможни при такива разлика във височините.
Погледнете снимката - никакво чувство за малоценност да нямаш, само да застанеш до такъв дингил и ще го придобиеш.
А както знаем, Хуйло си е бил бая обременен в младите му години.
Велков
Рейтинг: 3051 НеутралноЗа оръжие иде реч, демек едни пари...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
К2
Рейтинг: 3149 НеутралноБратя ама едните пращали шпиони а другите продавали оръжие не където трябва ! Екстра
SHADOWS of SOFIAhamiltonf
Рейтинг: 5273 НеутралноМного "разкрачена" държавица е Сърбия, впрочем, винаги са били такава...
Стената на срама: Топ 10 на руските тролове във Форума - von_seeckt, Шопов, Julian Mall, Nada Tomba, WWW, Taiga, Нормален гланц, Али Ибн Абдул Обстул Бей, Divi filius, qwerty 500....Индианец
Рейтинг: 578 НеутралноОще от времето на Тито е ясно, че в Сърбия русофили подобни на българските няма. Никой няма да работи против интересите на страната си и в угода на Русия.
Изабела Ярванди: Притокът на чужденци към Швеция е причината за все по-нарастващата престъпност. Много от мигрантите така и не се интегрират и не успяват да възприемат културата на държавата, която ги е приютила,Това не пречи да въртят далавери с Русия, но поне имат червена линия която не прекрачват. За разочарование на Путя. Въпрос на време е руските медии да обявят сърбите за предатели.
Пипера е много лют
Рейтинг: 1269 НеутралноМисля, че бъдещият провал на Сърбия вече се вижда с просто око.
http://www.youtube.com/watch?v=wPw0Z5CtKTssamoedin
Рейтинг: 4303 НеутралноСърбия винаги е била противник на България и Българщината през последните поне 200 години от нашата история. Било като близка с Русия - което винаги е било в нейната история, било като отворена за Запада, както при Тито, Сърбия е правела всичко възможно да унищожи Българщината във Вардарска Македония и своите територии, голяма част от които са просто български ! Тя и днес има своите скрити съюзници в лицето на Франция ! Така че какъвто и избор да направи, за нас тя си остава стратегически конкурент и ние трябва да мислим не за близост със сърбите, а за възстановяване на българското самосъзнание в сънародниците ни оттатък Вардар ! Другото е просто губеща стратегия !
tsvetko_51
Рейтинг: 2063 НеутралноИзключвайки голямото самочувствие, неизвестно на какви основания и нахалство, от много време, преди, по време на Тито та до днес, сърбите се опитват и от време на време успяват да се налагат на балканите. но безспорно в последните 20-на години акциите им доста пропаднаха.
Финансово икономически винаги са били зле и в годините на Югославия се крепеха благодарение на Словения и Хърватия и на парите от емигрантите, а сега освен оръжие, не се сещам за някакво свястно производство. До там го докараха, че нашия Ковачки да се прави на бизнесмен.
Но ходенето по въже не е най-доброто за тях, а и за нас, останалите балкански държави ще е много по-добре и те да станат членове на съюза, та най-после нашия полуостров да стане едно по-ск=покойно място за живеене.
ck2013
Рейтинг: 904 Неутралносърбите учат по трудният начин. май това е по-скоро в наша полза, по-малко конкуренция, повече инвестиции.
hammurabi
Рейтинг: 2498 НеутралноВече второ поколение си заминава след разпада на Югославия и бомбардировките на НАТО. Болезнена тема, но времето лекува. Още малко и сърбите ще приемат и прегърнат НАТО. Тогава вратата им за Европейския съюз ще се отвори. Дотогава - ще чакат и изостават. За смаляване не знам, вече няма накъде. Или има, ама да не мечтаем.
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 3076 Неутралношпионските скандали у нас и у тях са нещо без последствия... все едно от ГРУ са ги организирали
Какво мисли обикновеният руснак: Болгары русских предают при каждом удобном случае- свойство всех маленьких государств, ложиться под сильного. Раздавят же большие дяденьки сапожищем, как таракана, не поморщатся.stanislavdi
Рейтинг: 2140 НеутралноБългарите може да сме всякакви, но никога не бихме позволили да бъдем пешката с която царят да започне световна война. Сърбите са точно такива в момента. Само, че на Русия й липсват съюзниците Великобритания и Франция. Поне засега. Без тях Русия е като мастия с подвита опашка която се крие под колата, но пък джафка силно
nkk81
Рейтинг: 69 НеутралноТука шаманите които разбират от всичко казаха тежката си дума-Сърбия е зле. България как е? Добре ли е? Вижте цената на жилищата в Белград и София и тогава пак при казвайте колко е зле Сърбия. А там преди 20 г имаше гражданска война, Нато ги бомбардира а ние вече над 10 г сме в ЕУ.
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 3076 НеутралноДо коментар [#27] от "tsvetko_51":
Какво мисли обикновеният руснак: Болгары русских предают при каждом удобном случае- свойство всех маленьких государств, ложиться под сильного. Раздавят же большие дяденьки сапожищем, как таракана, не поморщатся.по същата причина по която български министър председател ще каже че България е малка и незначителна - такава рола са ни определили от Москва
dejmos
Рейтинг: 750 НеутралноКолко СМИСЛЕН текст :)) Трябва да се каже увъртяно ,че България продава оръжие и други неща с " подкрепа и логистика на САЩ" ( либерално ще НАКИСНАТ за нещо Гайтанджиева) , руска шпионина , подхвърляла отрова НОВЧОК и прочие неща.
Какво не е ясно ? България във висока степен е посредник на оръжието произвеждано в Сърбия , и продавано по всички забранени места. Така е в ЛИБЕРАЛНАТА демокрация и пазарна икономика. Продаваш на всички джиадисти, включително и Украйна да се трепят (казва се да заемеш пазарна нисша) Иначе двете страни не могат да преодолеят 80% и повече любов на народа към Русия. Тя стои в ДНК на хората. Такива са били прадядото, дядото , бащата....
stanislavdi
Рейтинг: 2140 НеутралноИди с компания в някоя белградска кръчма и поговори с чорбаджията. Ще научиш колко са благодарни кръчмарите на българите за посещенията. Ако не са нашите хора половината кръчми ще затворят, защото сърбите имат пари само за по една бира в кръчмата......... но пък имат и много хайдлукък в главите си. Болни, по-скоро бедни душички
Корки
Рейтинг: 2672 НеутралноВинаги се е опитвала да угоди на батковците Русия и Франция, но сега силните батковци са други и се раздирят от противоречия. Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.
Пипера е много лют
Рейтинг: 1269 НеутралноДо коментар [#32] от "nkk81":
http://www.youtube.com/watch?v=wPw0Z5CtKTsИ каква е цената? На кои жилища - Дедине или в Земун, Савски венац или Дорчол?
Къде е Белград метрото? А на Сърбия морето?
.
Рейтинг: 1661 НеутралноГлупава статия, явно трябва да скараме и със Сърбия та се пишат такива глупости.
Сърбия с нас се не занимава, тя с Русия си има свои връзки.
dnevnikar
Рейтинг: 4076 НеутралноUNITED EU UNION
Има по-тежки случаи... незавидни ;)
Снимката от 19.01.2019 зле неравнопоставя госта в сравнение с домакина великан Вучич.
Можели са да му подложат висок номер обувки, но се изложили.
Или подходили фотошопски.
Вучич, от своя страна, представлява Сърбия.
Която пък, от нейна, представляваше федерация от републики Югославия.
Сега самата Сърбия е по-малка от предишната,
а Косово е суверенна държавица.
А Русия... под егидата на СССР, не беше суверенна.
Не беше дебела и велика като СССР.
Като СССР не бе втори и нема да бе.
До коментар [#4] от "Николай Бучков":
Разстроен о
Има върху какво да се замислим....„
докато ние слабеем , другите дебелеят
и си защитават интересите !
К2
Рейтинг: 3149 НеутралноНямат изход на море и по тази причина беше направен опит за преврат в Черна гора.Като руско прокси морска база им е критично важна/ В противен случай трябва разрешение за прелитане над нас а няма гаранция , че у нас няма да дойде нов управник който може и да не им разреши. SHADOWS of SOFIA
iak
Рейтинг: 1328 ВеселоЛинк за сърби и русофили:
И най-глупавия руски трол не би заменил, най-бедната част от Европа, за което и да е място в Русия. И в същото време - несъзнателно, прави всичко възможно България да прилича на примитивната и деградирала Русия.https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_countries_result.jsp?country1=Serbia&country2=Bulgaria
Стандарт на живот в България 27% по-висок от сръбския!
Средна заплата в България (нето) - 1017 лв.
Средна заплата в Сърбия (нето) - 769 лв.
Това е държавата която имаше няколко пъти по-висок стандарт от България 89 г.
iak
Рейтинг: 1328 НеутралноАха, а вие руските тролове искате само Русия да продава оръжие на джихадистите в Сирия и на джихадистите в Донбас. Е свърши тая свиквайте. Дай боже да продаваме повече оръжие от Русия, ако препродаваме сръбско още по добре. Най-хубавое когато украинците се защитават от агресора със сръбско оръжие, а за нас остава печалбата. И най-глупавия руски трол не би заменил, най-бедната част от Европа, за което и да е място в Русия. И в същото време - несъзнателно, прави всичко възможно България да прилича на примитивната и деградирала Русия.
iak
Рейтинг: 1328 НеутралноА си плесни един шамар и се събуди виж и календара за всеки случай. 2019г. България е там където Сърбия си мечтае да отиде ЕС и НАТО а българите са с 27 % по-богати от сърбите.
https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_countries_result.jsp?country1=Serbia&country2=Bulgaria И най-глупавия руски трол не би заменил, най-бедната част от Европа, за което и да е място в Русия. И в същото време - несъзнателно, прави всичко възможно България да прилича на примитивната и деградирала Русия.
penetrating
Рейтинг: 11024 Неутрално"...Сърбите трябва да разберат, че Русия няма проблем да шпионира партньорите си и да корумпира правителствата или бизнес общностите им, защото така работи външната политика на Кремъл..."
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertТе го разбират по трудния начин. Предполагам, че са разбрали и още нещо от доктрината Брежнев - може да са "неутрални", но са жертви на политиката на ограничен суверинитет :)
iak
Рейтинг: 1328 НеутралноТочно обратното Русия се занимава с нас използвайки сръбските подлоги. Еми няма да им се получи...
https://www.dnevnik.bg/sviat/2019/11/21/3995585_shpionski_skandal_v_surbiia_-_vuchich_prie_ruskiia/ И най-глупавия руски трол не би заменил, най-бедната част от Европа, за което и да е място в Русия. И в същото време - несъзнателно, прави всичко възможно България да прилича на примитивната и деградирала Русия.
Да вярваме на истината
Рейтинг: 3262 НеутралноДо коментар [#43] от "iak":
Вече 1,5 пъти по-богати.
putinxujlo
Рейтинг: 3312 ЛюбопитноНадпис от 3-а. снимка:
Президентите на Русия и Сърбия, Александър Вучич и Владимир Путин, в Белград, 17 януари 2019 г
Нищо не разбрах🤔
Кой от тези двама е Путин и кой Вучич?))
stanislavdi
Рейтинг: 2140 Неутрално[quote#43:"iak"][/quote]
Що им обръщаш внимание? Не виждаш ли ограниченото им мислене. За тях всеки който е приятел на Русия живее по-добре само заради това, всякакви цифри не могат да ги убедят. Но избяга ли този приятел от орбитата на Русия веднага ще се превърне в мизерстващ. Тези хора имат тежка зависимост и ограничено мислене.
Judjuk
Рейтинг: 3759 НеутралноМдааа, сръбско-руските отношения са сложни! Ма в замяна на това нашите са прости. Щото прости хора ги оправят. И затуй нас ни таковат по най-простия начин.
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4958 НеутралноДо коментар [#38] от ".":
Gunter glieben glauchen globenТо и ние със Сърбия не се занимаваме.
султана глаушева
Рейтинг: 3444 Неутрално“....американски обвинения за засилено руско влияние от половин десетилетие”
Мърфи е оптимист!Моля? В качеството си на какви и кого обвиняват? Правомощията за “засилвно влияние” само за себе си ли са запазили? Какво е това? Пазене на територия ли? Как ей така, на един дъх, се съобщават неща, все едно, че са напълно в реда на нещата!
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4958 НеутралноКолкото по-зле за Русия/Сърбия/Гърция, толкова по-добре за България.
Gunter glieben glauchen globenИсторията го доказва.
venelingeologia
Рейтинг: 1046 НеутралноМоже и да живеят зле сърбите, но пък живеят по-дълго от нас. Въоръжени са по-добре, имат над 20 броя летящи машини, а завчера им стовариха още 4 бройки М35 добри хеликоптера. Впрочем, в страната се прави хеликоптер собствена конструкция за цивилни нужди. Армията се превъоръжава в известен синхрон с превъоръжаването на Русия. Чакат се още атрибути. На първо место в Европа са по чуждестранни инвестиции на база национален продукт. Освен това, пият по-добри ракии от нас и си знаят песните до края. Там са устойчиво и руснаци и китайци, та да му мислят еврокомисарите.
rdb41527334
Рейтинг: 961 НеутралноРуската пропаганда и троловете могат да промият мозъка на простолюдието. Могат да подхранват русофилски настроения. Но когато опре до интересите на държавата.... сърбите са принудени да видчт истината. Или поне политиците им
Julian Mall
Рейтинг: 2628 ЛюбопитноУтре Ердоган ще ти пусне същите джихадисти да убиват с българско оръжие българи,, както ги пусна и в Сирия! Тогава какви ще ги плещеш че Русия ни ги е претила с подводници може би????
По-добре миг свобода отколкото живот в робство
Julian Mall
Рейтинг: 2628 ЛюбопитноЛюбопитно е че не споменаваш Турция?! За нея сигурно важи обратното? Ами няма нищо за чудене всички русофоби сте прикрити туркофили! По-добре миг свобода отколкото живот в робство
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Чушкопек
Рейтинг: 245 НеутралноМного е вероятно "скадалът"с руското ГРУ-хче да е инсцениран от масква и белград, за да бъдат отпуснати няколко съчки доверие на сърбите и по-близък достъп до НАТО; така да могат по-комфортно да си изпълняват обязаностите на путински катър на Балканите.
Панта Рей: всичко се мени, всичко тече. Само Чушкопекът - не.allmighty
Рейтинг: 521 НеутралноСърбия от край време се опитва да бозае от две майки : Австроунгария - Русия, Великобритания - СССР, САЩ - СССР и сега ЕС - Русия. Но в наши дни интересът към нея не е достатъчно силен, за да може да извлече нещо съществено от подобна политика. Ще се наложи в крайна сметка да избира ЕС или Русия.
katerina_slavova
Рейтинг: 553 Неутрално[quote#55:"Julian Mall"][/quote]
Утре към колко часа? За един приятел питам.
dejmos
Рейтинг: 750 НеутралноДо коментар [#42] от "iak":
В десетката !:) Това е верният ЛИБЕРАЛЕН ОТГОВОР. Ако продаваме ОРЪЖИЕ на сепаратори в САЩ, е същото нали ?
Radosveta Koleva
Рейтинг: 2537 Неутрално"Според Майкъл Карпентър, "ако ЕС (и САЩ) бяха малко по-ангажирани в това да окуражават процеса на реформи в Сърбия, натискът от Русия щеше да по-малко успешен."
Той, Вучич, с този план за сътрудничество с НАТО направо ги е нагласил путиноидите
Julian Mall
Рейтинг: 2628 ЛюбопитноКолкото повече са заблудените като теб Яки и другите от дружинката толково по-скоро! Защо мисилиш Ердоган искаше да поема охраната на пленените джихадисти?! По-добре миг свобода отколкото живот в робство
blondofil
Рейтинг: 2298 НеутралноДа се обединят около слушането на турбофолк.
Роси
Рейтинг: 9143 Неутрално"Русия просто използва Сърбия като средство за разширяване на влиянието на Западните Балкани"
Това е истината и не вярвам сърбите да са толкова глупави, че да не са го разбрали.
ali_ibn_isa
Рейтинг: 1130 ЛюбопитноКолко ли требе да са се оакали северноазиатските варвари, та чак сърбете да вдигнат ръце от тях?! :)
nkk81
Рейтинг: 69 НеутралноДо шаманите
_____________________
Средната цена на ново строителство в Белград за 2018г е 2000 евра, старото е 1100-1200, а колко е в София лесно може да Разберете. Аман от широки специалисти които от всичко разбират
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4958 НеутралноДо коментар [#56] от "Julian Mall":
Gunter glieben glauchen globenНай-големите туркофили сте рублофилите. Как само се кефите, че Путин и Ердоган гледат заедно да прецакат Запада, вкл. и България.
inatlivka
Рейтинг: 829 ЛюбопитноЛюбов ли бе да го опишеш.
П.П. Руснаците са опасна врагове, но дваж по- опасни съюзници. Сърбетата ще го научат по трудния начин . Пак късмет, че нямат общо граница.
Най- мразената нация, сърбите бяха от малкото, които не питаят лоши чувства към тях, но явно не за дълго
DedoLib4o
Рейтинг: 210 ЛюбопитноЮгославия беше важна зѝ СССР и Русия поради близостта на Словения до Италия и Централна Европа, поради дългото хърватско краѝбрежие изпълнено с пещери в които бодърстваха съветските подводници, заради Черна гора, която е на един хвърляѝ от Италия и редом с Албания и заради Македония, която е широка врата за влизане в НАТОвска Гърция. Днес Сърбия не предстсвлява никакъв стратегически интерес за Русия, освен стари традиционни и носталгични връзки с верния събрат!
DedoLib4o
Рейтинг: 210 ЛюбопитноЮгославия беше важна зѝ СССР и Русия поради близостта на Словения до Италия и Централна Европа, поради дългото хърватско краѝбрежие изпълнено с пещери в които бодърстваха съветските подводници, заради Черна гора, която е на един хвърляѝ от Италия и редом с Албания и заради Македония, която е широка врата за влизане в НАТОвска Гърция. Днес Сърбия не предстсвлява никакъв стратегически интерес за Русия, освен стари традиционни и носталгични връзки с верния събрат!
katerina_slavova
Рейтинг: 553 Неутрално[quote#63:"Julian Mall"][/quote]
За да ги прати в Русия, разбира се.
palav_nik
Рейтинг: 3642 НеутралноРассия влезе гола и боса в Първата световна война, за да спасява сърбите, след което се разпадна. Но в Кремль още не са научили уроците на историята...