
© Associated Press
На този стопкадър от видео на Либийската национална армия Евгений Пригожин (вторият отдясно), с когото се свързва военната компания "Вагнер", е на среща заедно с руския министър на отбраната Сергей Шойгу и началника на щаба Валерий Герасимов в Москва, 7 ноември 2018 г. От другата страна на масата са ръководителят на ЛНА Халифа Хафтар и екипът му.
Представители на либийските и американските власти обвиниха Москва, че изпраща наемници в райони на важни сражения от либийската война, предаде катарската телевизия "Ал Джазира".
Признатото от ООН (и силно подкрепяно от Турция, Италия и Катар) правителство на Либия казва, че Москва изпраща бойци от Частна военна компания (ЧВК) "Вагнер". Това е обвита в мистерия група, чието съществуване не се потвърждава формално от Русия, където ЧВК са забранени, макар руското ръководство да твърди, че те имат право да действат във всяка точка на света.
За нея има данни, че работи в Сирия, Украйна и поне няколко африкански държави. А някои издания проследяват собствеността на санкционираната от САЩ "Вагнер" до известния като Готвача на Путин Евгений Пригожин (свързван и с т.нар. Фабрика за тролове, повлияла на президентските избори в САЩ).
За действията на "Вагнер" в Либия са съобщавали редица западни издания.
Между 600 и 800 наемници
Според базираното в Триполи Правителство на националното съгласие (ПНС) руските войници подкрепят военния командир Халифа Хафтар, поддържан от Египет, Обединените арабски емирства, Русия и други и сражаващ се срещу ПНС. Неговата Либийска национална армия овладя немалки територии в Източна Либия в последните години, а тази пролет започна офанзива срещу Триполи. Франция, която опита да действа като балансьор между правителството на Файез ас Сарадж и Хафтар, неведнъж е обвинявана, че всъщност е на страната на последния.
ПНС говори за поне между 600 и 800 руски наемници в Либия, пристигнали (според данни от самолетни полети) от Сирия в Египет, а след това в йорданската столица Аман и едва оттам в Бенгази, където е базиран Хафтар. Имената им се събират в списък, който трябва да бъде представен на руското правителство според ръководителя на Върховния държавен съвет на Либия (консултативен орган към ПНС и парламента) Халед ал Мешри. Пред "Асошиейтед прес" той обясни, че предстои визита в Русия, за да бъде обсъден въпросът, но не каза кога ще се случи.
До момента ООН и хуманитарни организации са съобщавали за стотици жертви в Либия в последните месеци. Помощник държавният секретар Дейвид Шенкър същевременно предположи преди около седмица, че "предвид как действа в частност тази (руска организация), се появява опасността от сериозни жертви сред цивилните". Според Шенкър САЩ работят с европейските си партньори за налагане на санкции на "Вагнер".
Американски представители се срещнаха по това време с Хафтар и го предупредиха, че руската намеса буди "сериозни притеснения" и е нужно примирие. Самият Тръмп обаче е давал сигнали за подкрепа на Хафтар въпреки досегашния външнополитически консенсус на САЩ, че Вашингтон стои зад Сарадж.
Либия - след Сирия?
Този месец делегати от Либия и държави, ангажирани с решаване на конфликта, трябва да се съберат в Берлин, за да обсъдят възможността за мирна конференция в края на 2020 г. Това се случва над 9 години след Арабската пролет, довела до свалянето на Муамар Кадафи и последвалия хаос.
Междувременно Западът обвинява Русия, че четири години след пряката си военна намеса във войната в Сирия действа все по-открито в Либия. В страната, където Москва помага на Хафтар от години, конфликтът и нестабилността само разделят европейците заради възможността от миграционна вълна през страната, а и заради нарушеното сътрудничество на двете европейски сили, които се намират най-близко до Либия, Франция и Италия.
"След като надигра и маргинализира Запада в Сирия, откривайки пътя на режима на Башар Асад да постигне решаваща победа в кървавата гражданска война в страната, президентът Владимир Путин сега се стреми да направи осезаемо руското присъствие в Либия", писа наскоро в. "Индипендънт". "Това е нов кръг в шахматната игра в Близкия изток, където Вашингтон, изглежда, отново се оказва в отбранителна позиция. Американски официални лица и доклади разкриват, че руснаците трупат войски, оръжия и наемници. Преди всичко те, изглежда, чертаят рамката за стратегически дует с турците като онзи, с който много успешно си поделиха влиянието между двете страни в Сирия. Така президентът Доналд Тръмп бе поставен в ситуация да изглежда глупаво."