На живо

Коронавирусът по света: Гърците вече пренебрегват мерките и притесняват властите (хронология)

Коронавирусът по света: Гърците вече пренебрегват мерките и притесняват властите (хронология)

© Associated Press



Американският президент Доналд Тръмп значително промени коментарите си в последните дни и предупреждава за "много тежки седмици". Френският му колега иска повече национални правомощия за справянето с кризата, докато жертвите рязко нарастват, а Нидерландия говори за съчувствие към Европа, но не и за общ дълг.


Новините от България четете тук. Карта на разпространението му в България и по света вижте тук.




Най-нисък брой починали в Италия за последната седмица

В Италия днес са починали най-нисък брой хора за последната седмица - 727, с което общият брой на жертвите на COVID-19 става 13 155, съобщи Агенцията за гражданска защита. Броят заразени обаче нарасна рязко - с 4782 днес, в сравнение с 4053 вчера, като общо те достигнаха 110 574.


16 874 души са се възстановили напълно, а 4035 са в интензивна грижа.

Германия ще удължи мерките до 19 април

Германия ще удължи ограничаването на движението до 19 април, съобщи канцлерът Ангела Меркел. Затворени са училищата, магазините, ресторантите, детските площадки и спортните учреждения, много компании спряха производството си, но броят на заразените все още расте. "Виждаме малък ефект от мерките, но сме далеч от целта си", каза Меркел.

Британската писателка Джоан Роулинг ще разпространи безплатна електронна и аудио версия на първата книга за Хари Потър през април. Това е част от инициативата ѝ в помощ на родители, гледачи и учители, на които им се е наложило да се грижат за затворени у дома деца.

Федералното правителство и 16-те провинци на Германия обмислят да удължат мерките за социална дистанция поне до края на Великден, който на Запад е на 12-ти. Черновата на предложението, цитирана от "Фокус онлайн", гласи, че гражданите ще бъдат призовани да поддържат минимум на контактите с хора извън домакинството си. По-късно днес се очаква официално изявление на канцлера Ангела Меркел.

Кадиров затваря Чечения от 5 април

Чечения стана първият руски регион, затворил границите си заради коронавируса. Нейният президент Рамзан Кадиров заяви в обръщение, излъчено в "Инстаграм", че напълно забранява влизането и излизането от региона. Това важи за самолети, влакове и автотранспорт, единствените изключения са превозни средства на службите за извънредни ситуации и доставки на храни и медицински стоки, пише РИА Новости.


Забраната влиза в сила от 5 април. "Който иска да се върне у дома, трябва да се върне до 5 април. След това няма да пускат. Ако става дума за сигурността на народа, (произходът) няма значение за мен," каза Кадиров.


След днените 440 нови заразени в Русия има общо 2777 случая. От понеделник страната затвори границите си за почти всякакви превози.

Учени от Европейската комисия разработиха нов контролен материал за проверка в лаборатории на правилното функциониране на тестовете за коронавирус и предотвратяване на погрешни отрицателни проби, предаде пресслужбата на институцията.


В България материалите са вече предоставени на четири акредитирани лаборатории - в София (две лаборатории), Варна и Стара Загора.

Eвропейската комисия предложи схема за временна заетост по модела на германската програма "Курцарбайт", за да помогне на хората да запазят работните си места, след като пандемията от коронавирус удари икономиките в 27-членния блок, предаде "Ройтерс".


Обявявайки схемата чрез видеосъобщение, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен не представи подробности как тя ще бъде финансирана, казвайки само, че ще бъде гарантирана от всички страни в Европейския съюз, което подсказва, че може да бъде свързана с бюджета на блока.


"Компаниите плащат заплати на служителите си дори и ако сега те не печелят пари. Европа сега идва в тяхна подкрепа с нова инициатива", посочи Фон дер Лайен.

Загубата на вкус и обоняние може би е най-добрият индикатор за COVID-19 - този симптом изпитват около 60% от пациентите, които след това са дали положителна проба. Данните идват от приложение за следене на симптоми и са анализирани от учени от "Кингс колидж" и Харвард, пише агенция "Ройтерс". Същият симптом са имали 18% от тези, които са дали отрицателни проби за коронавируса.

Гърците вече пренебрегват мерките

Въпреки че случаите на COVID-19 в Гърция не нарастват рязко и правителството проявяваше "предпазлив оптимизъм", че битката може да бъде спечелена, вчерашните сигнали, че все по-малко хора спазват мерките за социално дистанциране тревожат властите, пише "Катимерини". "Гардиън" съобщава за много нарушения на ограниченията - само вчера 2561.


Дългите опашки пред банките и препълнените пазари, както и опитът за масови сбирки в центъра на Солун от почивните дни (спрян с ограничаване на достъпа до главната пешеходна улица), притесняват Атина - със затоплянето ще са все повече онези, които ще предпочитат да излизат навън или да пътуват, което ще вложи ситуацията в провинциалните райони. Третата седмица мерки в Гърция, заедно със затоплянето на температурите през април, водят до "обществена умора" от ограниченията, а и мащабите на проблема не се възприемат еднакво ясно навсякъде в страната и следователно не всички ги спазват, пише гръцкият вестник. Вчера бяха обявени 82 нови случая на вируса, с което общите потвърдени станаха 1314, с 49 жертви. Карантина в някои села показва, че коронавирусът не се разпространява само в градовете.


За телевизия "Антена" правителственият говорител Стелиос Пецас каза, че се обмисля въвеждане на нови мерки като ограничение на времето, което гражданите могат да прекарат навън или на броя напускания (едно или две дневно). В момента на теория гърците могат да излизат само за да напазаруват, да се погрижат за хора в нужда, да отидат на лекар или в банка, ако е наложително, да отидат на сватба, погребение или кръщене и да правят упражнения. Нужно е властите да бъдат уведомени предварително с текстово съобщение или по друг електронен път.

Над 100 хил. заразени и в Испания

Испания стана третата страна - след Италия и Съединените щати - с над 100 хил. заразени с коронавируса. При това новите случаи се увеличават по-бързо в момента, отколкото в Италия. Повече четете тук.

Путин ще общува с министри в дистанционен режим

Руският президент Владимир Путин преминава на дистанционен режим на срещи с министри. Това решение, влязло в сила от днес, ще става във вид на телеконференция в "отворен формат", пише РБК, като цитира прессекретаря на Кремъл Дмитрий Песков.


Това няма да е първият дистанционен ангажимент на Путин от началото на кризата (той вече участва в първата в историята онлайн среща на върха на Г-20). Промяната в срещите с министрите и други участия, обявена от Кремъл, обаче следва съобщението, че главният лекар на болница, срещнал се с президента миналата седмица, е заразен. Според Песков всички, били с президента в болницата, "ежедневно се тестват за коронавирус, в това число и вашият покорен слуга". "Да пожелаем всички на доктора оздравяваме, за него са общите ни аплодисменти."

Мерките на Азербайджан

Азербайджан отпусна на Иран помощ в размер на 5 млн. щатски долара и увеличи заплатите на медицинските работници, борещи се с COVID-19, между 3 и 5 пъти. Това съобщи посолството на страната в България. От миналата седмица са затворени всички търговски центрове и молове, хората над 65-годишна възраст нямат право да излизат от къщи и на самотните сред тях се предоставят социални услуги. От 29 март служителите на редица правителствени учреждения и институция са в едномесечен платен отпуск.

Търговската дейност намалява в Русия и замира в Москва

Почти 40% от търговските точки в Русия са спрели работа към 30 март. В Москва, която по-рано от всички въведе ограничения, този показател достига 73%. Данните са от компания, която следи активността на каси, свързани с интернет. Няма никаква активност в 85% от магазините за дрехи, 78% от павилионите за цветя, 75% от магазините за електроника. Не работят 71% от фитнес центровете, 65% от хотелите и 42% от кафенета и ресторанти. Част от заведенията работят за доставки по домовете, но са спрели и около 25% от супер- и минимаркетите, пекарни и зоомагазини. Те не са под забрана, но няма клиенти. Днес правителството на Москва постанови, че изнасянето на маси на открито и откриването на веранди се пренася от 1 април за 1 юни, а тези места ще могат да приемат клиенти от 15 юни и то, само ако ситуацията с коронавируса се подобри.


Настоящата седмица е обявена за неработна, задължително са затворени търговски обекти, които не са хранителни, аптеки, банки и за стоки от първа необходимост.

Френската търговска верига Carrefour обяви партньорство с Uber Eats за разнасяне на поръчки на храни и основни продукти по домовете. Услугата започва от 6 април, като поръчките се събират или от секция за Carrefour на сайта или мобилното приложение на Uber Eats, или по телефоните на Carrefour между 11 и 23 часа. Доставката ще започва с 15 от мрежата супермаркети в рамките на средно 30 минути и вероятно ще бъде разширена до национален обхват.

Заради липсата на сезонни работници

Фермери в Германия отказват поръчки за семена и разсад, защото няма сезонни работници, съобщи Йоахим Рюквийд, председател на националното сдружение на фермерите DBV. Пред вестник Neue Osnabruecker Zeitung той обяснява, че затварянето на границите и ограничаването на пътуванията неизбежно ще доведат до недостиг и поскъпване на плодове и зеленчуци в сраната. Няма да можем да компенсираме и с внос, защото колегите в другите европейски държави са пред сщия проблем, каза още Рюквийд. Министърът на земеделието Юлия Кльокнер преговаря с вътрешното министрество, защото "не можем да се справим без сезонни работници по фермите". Компромис трябва да се намери бързо, защото земеделците не могат да чакат дълго, добави тя по телевизия ARD.

Станишев поиска План за възстановяване на Европа

"Липсата на единен европейски отговор на последиците от разпространението на вируса още по-силно подклажда отдавна тлеещите разделения в Европа. Север срещу юг, "спестовниците" срещу "приятелите на кохезията". Либералите и десните, които вече говорят за нова порция строги икономии, срещу левите, които настояваме за повече инвестиции и незабавни мерки за подкрепа на работниците и малките предприятия. Именно пагубните неолиберални политики от близкото минало на затягане на коланите и орязване на средствата за ключови сектори са сред основните причини за изнемогването на здравните системи в редица държави в ЕС".


Това коментира президентът на ПЕС и български евродепутат Сергей Станишев в два видеоконферентни разговора - с председателя на Европейския парламент Давид Сасоли и с ръководството на Групата на социалистите в ЕП, както и с комисарите от лявото политическо семейство. "За социалистите, отговорът може да бъде само един – изработване и отстояване на всеобхватен План за възстановяване на Европа. Той трябва да започне да действа веднага, на принципа "каквото е необходимо", изведен на европейско ниво", подчерта Станишев.


ПЕС настоява Планът за възстановяване на Европа да се основава на три стълба:


• По-голяма гъвкавост за средствата от европейския бюджет, така че те да бъдат насочени към здравните и социалните системи. Водеща инициатива на социалистите ще е въвеждането на Европейска гаранция за безработица;


• Увеличаване на капитала на Европейската инвестиционна банка до 200 млрд. евро, които чрез взаимодействие с националните банки да стигнат до реалната икономика;


• Въвеждане на специфични механизми за облигации, свързани с конкретната ситуация.

Рязък спад на турския износ

Износът от Турция вероятно е намалял през март със 17%, защото пандемията от коронавируса срина потреблението в основни търговски партньори на страната. Това съобщи министърът на търговията Рухшар Пекчан, според когото спадът на експорта към Ирак по предварителни оценки е 82%, към Франция - 32.5%, а към Германия - 14%.

"Унгария да мине под политическа карантина"

"Унгария трябва да е под строга политическа карантина", заяви външният министър на Люксембург Жан Аселборн. Коментарът му следва решението на парламента в Будапеща да даде извънредни правомощия на кабинета на Виктор Орбан заради кризата с коронавируса при стотици регистрирани случаи в страната.


Той има предвид правото на глас на унгарските власти в решенията на ЕС. Според Аселборн на правителство, което не е постоянно контролирано от парламент, не трябва да се позволява да участва в управлението на блока и в процеси, които засягат всички страни членки.

Испанското извънредно положение ще спре да действа поетапно

Правителството на Педро Санчес смята да отменя мерките от извънредното положение поетапно, след като то бъде прекратено, пише "Ел паис".


Засега планът е от 12 април, ако няма ново удължаване, разхлабването на ограниченията да зависи от това как намалява заразата (а вчера имаше над 9000 нови потвърдени случая). Това означава, че придвижването из и между градовете ще се връща към нормалния си ритъм стъпка по стъпка, това би се отнасяло и за икономическата активност, замразена с решение от края на миналата седмица.


Сериозните икономически мерки (с отпускане на щедри средства и наливането им в икономиката).

"Прикриване" на COVID-19 в Сирия

В Ливан, Ирак и Сирия експерти и представители на международни организации, свързани със здравеопазването, се опасяват, че заразените с коронавируса може да са далеч над официалните данни, пише британският в. "Гардиън".
В части от Ливан и Ирак може да има хиляди заразени (докато потвърдените случаи наброяват стотици). Сред твърденията, направени пред близкоизточния кореспондент на изданието Мартин Чулов, е, че политически групи в двете държави са задържали и охраняват заразени с COVID-19 пациенти - случаи на паралелни здравни структури, които сами се грижат за болните си. Пример за това е и "Хизбула", създала собствени центрове за лечение и карантина и показала ги на медиите в покрайнините на Бейрут в момент, когато цялото население може да има нужда от такъв ресурс.
В Сирия е още по-трудно да бъде овладян вирусът заради войната и факта, че над 7 млн. са вътрешно разселени (още за проблема в Северозападна Сирия четете тук).
Сухопътните и въздушните връзки между трите държави сега са прекъснати, но нарастват притеснения, че преносители са успели да ги пресекат преди затварянето на границите.

"Най-голямата криза от Втората световна война"

Кризата с коронавируса е най-голямото глобално предизвикателство от Втората световна война насам, заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.


Според него има голяма опасност коронавирусната пандемия да доведе до конфликти по света.


Представяйки доклад за глобалната пандемия Гутериш призова международните лидери да вземат решителни мерки, за да се справят с "драматичните последици" за населението.

Саудитска Арабия: Изчакайте с плановете за хаджа

Саудитска Арабия поиска мюсюлманите да изчакат с плановете си, ако искат да участват в най-голямото мюсюлманско поклонение хадж, което тази година е между 28 юли и 2 август.


"Саудитска Арабия е напълно готова да служи на поклонници и хора, извършващи умра", каза министърът за хаджа Мохамад Салех Бентен пред държавната телевизия. Той имаше предвид поклонението до Мека и Медина, което може да се прави целогодишно извън времето за хадж - бел. ред.


"Но в сегашните обстоятелства, докато говорим за глобалната пандемия... кралството иска да опази здравето на мюсюлманите и гражданите и помолихме братята мюсюлмани във всички страни да изчакат (с подготовката), докато ситуацията се изясни."


Поклонението умра бе спряно миналия месец заради коронавируса. Рияд спря за неопраделено време и международните превози, няколко града, сред тях Мека и Медина, са блокирани. Отмяната на хадж звучи като безпрецедентен вариант. През 19 в. обаче има поне два случая на холера, разпространена чрез този ритуал и отнела живота на десетки хиляди поклонници.


Дезинфекциране на свещената постройка кааба, която мюсюлманите обикалят ритуално по време на хадж и умра, 7 март 2020 г.

© Associated Press

Дезинфекциране на свещената постройка кааба, която мюсюлманите обикалят ритуално по време на хадж и умра, 7 март 2020 г.

Още една опасна религиозна церемония

Религиозно събрание в джамия в Делхи, свързано със седем смъртни случая от "Ковид-19", може да се окаже източник на още много случаи, казаха днес индийски представители, след като още най-малко 24 човека са дали положителни тестове за коронавируса, който причинява респираторното заболяване, предаде ДПА., цитирана от БТА.


Над 1700 души са присъствали на 13-15 март (преди обявяването на пълна блокада в Индия миналата седмица) на проявата на мюсюлманското мисионерско движение "Таблиг джамаат" в седалището му в Делхи. Имало е участници, пристигнали от Индонезия, Киргизстан, Малайзия и други страни.


Голяма част от тях са останали в Индия и до вчера хиляда са били поставени под карантина или пратени в болници в Делхи. Сред тях 24-има са с положителна проба за вируса, съобщиха градските здравни власти. На тестове са били подложени десетки със симптоми. Срещу организаторите на проявата ще бъдат предприети мерки, каза министърът на здравеопазването на Делхи Сатиендар Джаин.


Властите в южния индийски щат Телангана съобщиха, че шестима човека са починали, след като са се заразили в джамията в Делхи. Миналата седмица в северния град Шринахар е починал един духовник, също присъствал на религиозното събрание в столицата.


Такива масови събирания имат прецеденти - например във Франция и в Малайзия.

Френският президент Еманюел Макрон иска по-голяма независимост на Франция в борбата срещу коронавируса, например в производството на медицински маски, предаде ДПА. Производството на маски е възможен пример.

Липса на съчувствие

"За коронаоблигациите или еврооблигации, или както там се наричат, това просто не е разумно, а е решение на проблем, който не съществува сега", каза нидерландският финансов министър Вопке Хукстра. Пред телевизия Ер Те Ел обаче той добави, че неговите коментари отпреди, възприети като отстъпка от позицията на Хага за общ дълг в борбата с коронавируса, очевидно са показали твърде малко състрадание в момент, когато само в Южна Европа жертвите на коронавируса наближават 20 хил.

До 240 хил. жертви в САЩ според Белия дом

Смъртните случаи в Съединените щати могат да достигнат 240 хил. според Белия дом. Най-малко 100 хил. ще починат според модели на президентската администрация. Най-лошият сценарий е близък до прогнозата на водещия правителствен експерт Антъни Фаучи, според когото починалите ще са до 200 хил. души.


Държавният глава Доналд Тръмп предупреди, че трябва да се очакват "много, много болезнени две седмици" в момент, когато смъртните случаи в страната му вече са много повече от китайските: най-малко 4076 при над 3200 в азиатския гигант, от който тръгна коронавирусът.


Вече над 42 хил. са смъртните случаи според данни на университета "Джонс Хопкинс", заразените са над 860 хил. и вероятно до дни ще достигнат милион.


Американците трябва да следват инструкциите, защото това е "въпрос на живот и смърт" в момента. Предстоящите седмици ще бъдат "много болезнени". Президентът преди настояваше, че ограниченията, наложени от САЩ, ще бъдат премахнати до Великден, за да започнат американците да се връщат на работа. Задачата обаче се оказа трудна - заразените с вируса са почти 190 хил. в момента.

Коронавирусът по света: Гърците вече пренебрегват мерките и притесняват властите (хронология)

© Associated Press

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK