На живо

Коронавирусът по света: Молбите за безработица в САЩ скочиха двойно над предишния рекорд (хронология)



Потвърдените случаи в Съединените щати станаха над 200 хил. снощи и към този момент са над 216 хил. Гърция въведе ограничения за отбелязване на великденските празници, в европейските страни има разделение дали мерките на конкретни държави са добра идея.


"Дневник" следи разпространението и ефектите на болестта по света. Новините от България четете тук. Карта на разпространението му в България и по света вижте тук.




Броят починали надмина 50 хил.

Общият брой починали по света надмина 50 хил., показват данните на Университета "Джонс Хопкинс". Броят заболели надближава 1 млн., като най-много от тях са в САЩ, Италия и Испания.

Португалия отлага плащането на наеми

Португалският парламент одобри отлагането на плащането на наемите за уязвими домакинства и малки фирми по време на разпространението на коронавируса. Плащането ще бъде отложено за до месец след края на извънредното положение и след това дължимото ще трябва да се изплати в рамките на година.

Целият април ще е неработен в Русия

В Русия целият април ще е неработен. Това обяви руският президент Владимир Путин в телевизионно обръщение, което се излъчи малко преди 17 ч. българско време. Освен това регионите ще получат допълнителни правомощия какъв режим на придвижване или ограничения да въвеждат за справяне с коронавируса, за да може всеки един да решава дали е нужда карантина или друга мярка (както направи Москва).

Безработицата в САЩ се удвои

Над 6.65 млн. души са подали молби за помощи за безработица в САЩ миналата седмица. Това число е почти двойно в сравнение с предишния рекорд от 3.38 души и надминава и най-смелите прогнози. Повече хора са подали молби за помощ в последните две седмици, отколкото в последните шест месеца.


"Оставени сме на милостта на вируса", коментира пред "Гардиън" бившият главен икономист в министерството на труда Уилям Роджърс. По негови изчисления безработицата в страната е скочила от 3.5% през февруари до 17% за само две седмици.

Португалия удължи извънредното положение

Португалия удължи извънредното положение с две седмици, след като броят на смъртните случаи достигна 200. "Ако обявяването на извънредно положение бе необходимо преди 15 дни, сега е жизненоважно да го удължим", заяви премиерът Антониу Коща. "Всичките ни усилия досега ще бъдат напразни, ако не продължим."

Страните от Европейския съюз ще имат достъп до лекарствата, от които се нуждаят, за да лекуват пациенти, заразени с коронавирус, заяви еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон, добавяйки, че фармацевтичните компании удвояват производството, за да се справят с недостига, предаде "Ройтерс".


Пандемията от коронавирус постави под огромен натиск болниците в Италия, Испания, Франция и другаде в Европа, а интензивните отделения се напълниха с десетки хиляди пациенти, болни от една и съща болест.

Брюксел: Унгария отива твърде далеч

Председателят на Еворпейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази опасения, че ограничителните мерки заради коронавируса, предприети от Унгария, отиват твърде далеч, и настоя те да бъдат ограничени по време и подложени на проверка, предаде "Ройтерс".


Унгарският парламент в понеделник даде на премиера Виктор Орбан безсрочно право да управлява с укази и въведе присъда лишаване от свобода за всеки, възпрепятстващ мерките срещу разпространението на вируса или разпространяващ фалшива информация за пандемията.


"Обезпокоена съм, че определени мерки отиват твърде далеч, и съм особено обезпокоена от ситуацията в Унгария", заяви Фон дер Лайен по време на пресконференция.

Следващият бюджет на Европейския съюз трябва да приеме формата на план "Маршал" за поддържане на европейското възстановяване от кризата, предизвикана от коронавируса, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от "Ройтерс".


"В тази криза знаем, че се нуждаем от бързи отговори. Не може да ни отнеме една, две или три години, за да измислим нови инструменти", заяви тя по време на пресконференция, добавяйки, че дългосрочният бюджет, познат като многогодишна финансова рамка (МФР), е най-силният инструмент.


"Искаме да оформим МФР по такъв начин, че да бъде ключова част от нашия план за възстановяване В момента има много призиви за нещо, което се нарича план "Маршал". Мисля, че европейският бюджет трябва да бъде планът "Маршал", който определяме заедно като Европейски съюз за европейските граждани", допълни тя.

Гърция постави мигрантски лагер под карантина, след като 20 души, търсещи убежище, дадоха положителни проби за коронавирса. Тестове са направени, след като 19-годишно момиче от лагера е родило в болница в Атина и се е оказало заразено. Тя е първият установен случай на заболял от COVID-19 в претъпканите лагери в страната. Става въпрос за лагера в Рицона, на около 75 км. от столицата.
Засега болните в Гърция са 1415 и 50 души са починали.

Сърбия отмени контрола върху информацията

Сръбското правителство ще отмени указа, даващ му контрол върху информацията за коронавируса след протести и арест на журналисткa, съобщилa, че голяма болница няма защитно облекло и екипът ѝ не е добре обучен.


Според указа институциите не могат да говорят за заболяването с гражданите - те трябва да предоставят цялата си информация до националния кризисен щаб, който ще я предава към хората, пише "Болкан инсайт". Данни от хора и организации без разрешение да ги предоставят "не могат да се считат за потвърдни", се казва в документа. Щабът се ръководи от премиера Ана Бърнабич.


По-късно обаче тя Ана Бърнабич съобщи, че указът, влязъл в сила в събота, ще бъде отменен днес. Вчера полицията задържа за разпит Ана Лалич от частния новинарски портал Nova.rs след неин материал за зле подготвена болница в Нова Сад. Болницата отрече информацията и заведе дело за клевета.


Държавата срещу ултраортодоксалните

Израел ограничи свободата на придвижване в град Бней Барак, край Тел Авив, населен предимно с ултаортодоксални евреи, пише Би Би Си.


Един двата епицентъра на заразата в страната, която има над 6000 потвърдени случая е именно Бней Барак. Трафикът от и до града е ограничен, жителите, които трябва да бъдат поставени под карантина, ще бъдат настанени в хотели. В други градове се обмисля блокада на цели квартали с компактно население.


Много от ултраортодоксалните живеят в големи семейства, с ограничен достъп до интернет по религиозни причини и ограничена информация за външния свят. Част от тях спазват предписанията за карантина, но други са критикувани, че не полагат достатъчно усилия, за да прилагат мерките на страната за борба с коронавируса. Някои нарушават ограниченията за публични молитви (до края на седмицата в тях може да участва само един човек) и се струпват за погребения, въпреки изричната забрана повече от 20 души да участват в такъв ритуал.


В последните дни властите започнаха да обискират синагоги и разположиха хеликоптери над квартали с компактно ултаортодоксално население, стигна се е ди сблъсъци с полицията. Според някои данни половината от заразените в Израел са ултраортодоксални, въпреки че тази група е едва 10%% от населението.

Над 5000 починали за 5 дни в Испания

След пет дни с по над 800 жертви на коронавируса Испания отчете нов рекорд с 950 - такъв брой починали за ден не е имало и в Италия. Общият брой починали надхвърли 10 хил. души.


Повече четете тук.

САЩ ограничиха придвижването на затворниците

Близо 170 хил. души във федералните затвори ще трябва да останат в килиите си и няма да могат да ги напускат, за да не улесняват разпространението на коронавируса, пише Би Би Си.


Мярката, която се прилага за две седмици заради десетки случаи на разпространение на коронавируса в 122-та федерални затвора, обикновено е използвана, когато има бунтове.

Турция обвини блокадата в ЕС за срива на износа

Карантинните мерки на границите на ЕС и спадащото търсене е "главният виновник" за срива на турския износ. Това заяви търговското министерство, цитирано от Анадолската агенция.


Държави в ЕС парализираха икономическата си активност заради коронавируса, а ЕС затвори границите си за хора от трети държави. На този фон турският износ за март е спаднал с над 17% според данни, публикувани вчера от институцията.

Коронавирусът е заличил 900 хил. работни места в Испания

За почти 3 седмици от 12 март насам, когато започна извънредното положение, близо 900 хил. работни места са заличени, сочат официални данни от осигурителната система на страната.


По-голямата част от тях (550 хил.) са били на временни договори, мнозина в туризма и строителството (строителните дейности спряха за две седмици с решение на кабинета за ограничаване на икономическата дейност).


Данните, цитирани от испански медии и "Ройтерс", отразяват броя на хората, за които не се плащат осигуровки към момента. Те са намалели с 898 822 за разглеждания период до общо 18-4 млн. души. Обичайната месечна стойност е около 243 469, но това не отговаря на броя на новите безработни - флуктуацияте е типична за държави с висока временна заетост. В конкретния случай обаче самият осигурителен институт отбелязва, че данните "не отразяват точно случилото се през целия месец", който иначе бележи началото на туристическия сезон и подготовката за Страстната седмица.


Така безработицата в Испания нарасна до 3.5 млн. души, най-голямата стойност от април 2017 г. насам. Регистрираната безработица се е увеличила с 302 хил. души - много повече от рекорда през януари 2002 г., когато новите регистрирани безработни са били с 200 хил. повече, отколкото предходния месец.

"Застрелвайте нарушителите на карантината"

"Застрелвайте ги!" Това е заповедта на филипинския президент Родриго Дутерте към силите на реда. Страната с население над 100 млн. души има едва 2311 потвърдени случая, въпреки че заразата достигна там от Китай преди месеци. Дутерте обаче се опасява, че ръст в новите случаи би изложил на опасност неефективната здравна система на страната.


"Става все по-лошо. Така че ове веднъж ви казвам за сериозността на проблема," каза Дутерте в телевизионно обръщение, предаде "Ройтерс". "Заповедите ми към полицията и армията... ако има проблем и случай, при който те се съпротивляват и живота ви е застрашен, застрелвайте ги. Разбрано ли е?"


Дутерте е известен с несъобразяването с човешките права в извънредни ситуации като борбата срещу наркобизнеса, но думите му сега се свързват и със зачестелите случаи на атаки и дискриминация срещу медицински работници в условията на паднемия. Кабинетът на Дутерте обикновено нарича коментарите му преувеличение, целящо да очертае измеренията на проблема. Полицията увери, че никой няма да бъде застрелян.


В Русия и другата седмица може да е неработна

Рускте власти обмислят да обявят и другата седмица за неработна в опит да минимизират последиците от коронавируса, съобщава "Комерсант". Информацията се появава в репортаж от съвещанието на президента Владимир Путин с министрите (вчера за пръв път дистанционно заради контактувал с него заразен лекар).


И агенцията за защита на потребителите Роспотребнадзор изрази такава позиция преди няколко дни. Миналата седмица Путин обяви настоящата за неработна, макар ограничението да се оказа в сила само за онези, които са длъжни да се явяват на работните си места, за да изпълняват задълженията си, и над половината от руснаците да продължиха дистанционно според няколко проучвания.


Руските потвърдени случаи на ден вече се увеличават със стойности, приближаващи се все повече до тези в големите европейски държави. Тази сутрин Русия обяви, че за 24 часа са потвърдени 771 случая, а общият брой е 3548 души, с 30 смъртни. Преди седмица те бяха под 1000.

Нова блокада в китайски район

Жители на района Дзя в провинция Хънан трябва останат по домовете си заради страх от нова вълна на коронавируса в момент, когато Китай опитва да съживи икономиката си. Това разказва хонконгското издание "Саут чайна морнинг пост".


Специално разрешение се изисква за напускане на домовете в района с население около 600 хил. души, а при излизане трябва да им бъде измерена температурата. Повечето магазини не работят с малко изключения като хранителни и аптеки. Никой не може да влиза и да излиза от областта. От жителите се иска да се запасят с продукти и да се подготвят за изолация, а един човек може да ходи за продукти веднъж на два дни.


След 82 хил. потвърдени случая и над 3300 жертви в континентален Китай президентът Си Цзинпин предупреди, че не бива да се допускат "пропуски" в здравеопазването и да се работи за възстановяване на страната след блокадата в първия епицентър Ухан и другаде.


Жител в Ухан седи на пейка, зад която пише "Китайска мечта".

© Associated Press

Жител в Ухан седи на пейка, зад която пише "Китайска мечта".

Сърбия централизира данните за COVID-19

Властите в Сърбия промениха правилата, по които се предоставя информация за коронавируса, и ги централизираха. Институциите не могат да говорят за заболяването с гражданите - те трябва да предоставят цялата си информация до националния кризисен щаб, който ще я предава към хората, пише "Болкан инсайт".


Става дума за информация за здравни мерки или за лечението на заразени с COVID-19. Данни от хора и организации без разрешение да ги предоставят "не могат да се считат за потвърдни", се казва в документа. Щабът се ръководи от премиера Ана Бърнабич.


По данни, достъпни вчера към 16 ч. българско време, 1060 са заразените в Сърбия, починалите са 28.

Ограничения за Великден в гръцките църкви

След телеконферентна среща в сряда Светият синод на Гръцката православна църква обяви, че великденските служби ще се проведат при закрити врата с минимален брой присъстващи духовници и хористи, предаде "Катимерини". Повече четете тук.

Кристалина Георгиева: 80 държави потърсиха МВФ

Международният валутен фонд (МВФ) съобщи, че поискалите помощ заради коронавируса държави са около 80 държави. Ръководителят на фонда Кристалина Георгиева не уточнява в съобщението, публикувано на сайта, кои са те, но отбелязва, че вече е одобрена помощ за Киргизстан.


"Изключителен скок" в броя на молбите, отбелязва Георгиева. Досега фондът никога пред не е разглеждал такъв брой искания едновременно, но ще направи възможното да изпълни задачата бързо.

Климатичната среща на ООН се отлага

Климатичната среща на върха COP26 се отлага с година заради ситуацията с коронавируса, съобщи "Гардиън".


Решението, обявено от Великобритания и Организацията на обединените нации, измества за 2021 г. събитието, на което Обединеното кралство трябваше да е домакин през ноември. Все още не са обявени нови дати. Организацията на събитие от такъв мащаб с 26 хил. делегати обикновено изисква подготовката за следващата среща да започне седмици след като е приключила последната.

Общо 13 европейски държави са обезпокоени от отделни извънресни мерки в някои от членките на Европейския съюз. Това сочи съвместна декларация дни след като унгарският парламент даде на правителството на Виктор Орбан извънредни правомощия заради битката с коронавируса. Повече четете тук.

САЩ по стъпките на Италия и Испания

Страната с най-много потвърдени случаи на COVID-19 по света вече има повече потвърдени случаи от Италия и Испания, взети заедно - над 216 хил. души са заболелите.


След достигнатите шокиращи 919 жертви за ден в Италия Съединените щати също се готвят да достигнат подобни стойности. За 24 часа са починали 884 души според данни на американските власти и университета "Джонс Хопкинс", който събира информацията за потвърдени случаи по света, а починалите са общо 5138. Вицепрезидентът Майк Пенс предупреди, че заразата се развива като в двете южноевропейски държави, където вече има над 20 хил. починали от коронавируа.


"Вашингтон пост" пише, че запасите на федералното правителство от защитно облекло и медицински продукти са почти изчерпани и ситуацията поставя федералната власт и отделните щати в условията на конкуренция за тези изделия.


Световната здравна организация очаква потвърдените случаи по света да достигнат милион близките дни, макар да е възможно това да стане и по-скоро.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK